Skocz do zawartości

Haubica M-30 na nadmorskim poligonie...


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym zaprezentować efekt swoich prac nad haubicą M-30 122mm (wz.38). Inbox zestawu i swoje wrażenia podczas pracy prezentowałem t tym wątku: http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=1182

 

Aranżację podstawki zrobiłem na podstawie znalezionego w necie zdjęcia przedstawiającego polskich żołnierzy z haubicą 122 mm na nadmorskim poligonie (coś w okolicach lat 70-tych). Niestety zestawu polskich wojaków 1:35 z tego okresu nie dostanę, a figurkowcem nie jestem, więc niechciałem psuć ogólnego wrażenia jakimiś koszmarkami.

 

Tak więc:... "Haubica M-30 na nadmorskim poligonie" (a obsługa ma przerwę na papierosa)

 

Thumb_PICT0001.JPG Thumb_PICT0002.JPG Thumb_PICT0004.JPG Thumb_PICT0005.JPG

 

 

Thumb_PICT0006.JPG Thumb_PICT0007.JPG Thumb_PICT0008.JPG Thumb_PICT0009.JPG

 

Zapraszm do oglądania i krytykowania

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt... opony jeszcze trochę przypudruje

 

Co do trawy - sklep modelarski "Tęcza" w Koszalinie - arkusz trawy za 11 zł. Trawa fabrycznie umieszczona jest na arkuszu papieru, z którego powycinałem odpowiednie fragmenty i przykleiłem wikolem do gipsowego podłoża.

 

A tego co mi zostało to starczy na podstawki do sporej ilości modeli

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haubica, skrzyneczki to cudeńka , ale jedno poważne 3 ale.

 

Trawa na granicy z piasiem nie powinna być taka 'ostra', tylko powinna się cieniować jeżeli to stanowisko ogniowe jest od dawna używane, to pomiędzy kołami (tam gdzie haubica przez ruchy nie psuje nic kołami) i na granicy piachu i trawy 'starej' powinny się rodzić nowe świeże kępki.

 

Piasek jest za czysty, czy tam jest tylko piasek? gdzie kamyczki, kamienie.

Jeżeli nie chciałeś umieszczać kamieni na piasku to chociaż na trawie jako jaką kupę po czyszczeniu stanowisk obsługi.

 

Jeszce jedno i kończe narzekać. To jest pas nad morski, czyli tam gleba składa się głównie piasek, czyli haubica, która co waży powinna się lekko w ten zapadać, a sprytni wojskowi pewnie by cos drewno podobnego podłożyli. Koła są za czyste, bo chyba helikopterem jej tam nie zanieśli, bo za dużo zachodu.

 

 

Mała rada, od dioramiarza.

 

Jeżeli kupujesz w płatach trawe za 11 zł za arkusz, i potem wikolem przyklejasz do podstawki, to uwazam, że powinieneś kupiś trawkę w posypce, która daje nawet lepszy efekt niż fabryczna i zawsze można nią brudzić . Jeżeli to Was zainteresuje, to bierzemy piasek byle skąd (tylko nie z piaskownicy ), w kolorze brązowym, lub ciemnoszarym.

Piasek przesiewamy, aby otrzymać 'żwir' i 'piasek'. Następnie wikol na podstawke i zasypujemy go takową mieszanką, troche tego tam troche tego(nadmiaru piasku nie strzepujemy, zdmu:bip:emy), Jak cholerstwo wyschnie to przewracamy, wtedy nadmiar którego nie dotknął klej odchodzi i zostaje nam piasek, który nie ma żadnego nalotu po kleju.

Wtedy znów ostrożnie kladziemy wikol, tam gdzie czhce się trawy i sypiemy tak jak byśmy przyprawiali zupe. Sypiemy dużo (2x więcej niż było by potrzebne) i czekamy aż wyschnie. Potem na papier wysypujemy to co się nie przykleiło i zostawiamy na następną diorkę. Mamy wtedy trawke w miejscach bujniejszą, a w innych troche mniej zwartą. następnie grzebienien lekko modelujemy trawę i diorka z trawą i ziemią prawie gotowa. następnie kredami artystycznymi (po sproszkowaniu) i pędzelkiem do makijażu dla pań cieniujemy i robimy traę starszą lub brudniejszą, a ziemię różnicujemy.

 

Jak kto chce, troche roślinności dodać lub kropelką przykleić pare kamyczków i jest gotowa dioramka z trawą i jak się odpowiednio skieruje lupe, to spod trawy widać ziemię co daje bardziej realistyczny efekt.

 

Trawa moim sposobem widnieje na podstawkach z moimi figurkami

Dziękuje.

 

P.S. Jak ma być biały, pustynny - plażowy piasek , to najlepszym wyborem jest szaro-żółty piasek w sklepie z rybkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.