Skocz do zawartości

Grumman J2F Duck - prośba o pomoc


Maciek_66

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie robię model tego samolotu w wersji J2F-5/6. Zastanawiam się, jak pomalować wnętrze kokpitu. Monografia AJ Press podaje interior green, ale wygląda na to, że rozkaz dotyczący tego koloru wydany został później niż powstawały samoloty tej wersji. Z kolei czasem w tym okresie rozkazy sankcjonowały rzeczywistość (podobno?). Z innej strony fragmenty wnętrza kadłuba Grumman nawet w Hellcatach malował na grumman grey. Widziałem też modele ze srebrnym wnętrzem. Osobiście skłaniam się do grumman grey, ale proszę o uwagi i sugestie.

 

Podobnie chciałem otworzyć przedział za silnikiem i tu zupełnie nie wiem, jak pomalować wnętrze tego fragmentu i detale.

 

Rozważam też wykonanie wersji OA-12, czyli ratowniczej, ale nie znam różnic w wyposażeniu - z zewnątrz była taka wielka antena na kadłubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku66, nie wiem , czy znasz Scale AviationModellerInternational vol13, iss9, czyli numer z września 2007. W tym właśnie magazynie dział "Modellers Profile" poświęcony był Grummanowi Duck...

Jest artykuł o historii, przegląd modeli i akcesoriów, planiki wersji od J2F1 do 6 [autor GE Whitehead] , 7 fotek maszyn , 4 sylwetki barwne [aut.D.Howley] i 4 rzuty OA12 [uSAF Rescue, Alaska, lata50-te - egzemplarz zachowany w Alaska Air Museum] . W tabeli stosowanych kolorów nie uwzględniono int. green, przedstawiony model ma wnętrze srebrne - na ile zgodne z prawdą, nie mam pojęcia

Tak na pierwszy rzut oka w OA12 inna jest osłona kabiny, okna kadłubowe, pojawia się pokaźna antena za kabiną ...

Nie wiem, czy to ci się w ogóle przyda.... w końcu czy parę stron może uzupełnić monografię

Jaki model kleisz? Pewnie ClassicAirframes 1/48? Jeśli tak, to wg SAMI ponoć brak mu paru nitów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek_66 zapodałeś świetny temat. Właśnie przygotowuję się do budowy tego modelu (ściągam Monografię AJ Press - SAMI już mam). Z pewnością będę Ci kibicował. Napisz tylko jakiej marki jest Twój model no i pokaż jakieś fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scale AviationModellerInternational vol13, iss9, czyli numer z września 2007

Mam ten numer SAMI. Poza tym mam też Replica z artykułem o Ducku. Tam ktoś pomalował wnętrze na grumman grey, ale szczegółów nie znam, bo nie znam francuskiego.

 

Robię Classic Airframes 1/48. Są w nim linie podziału blach, których nie było. Powinny być tylko rzędy nitów, które będę dorabiał (nitowadłem). Ale do tego długa droga, bo muszę najpierw pomalować środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przygotowuję się do budowy tego modelu (ściągam Monografię AJ Press - SAMI już mam)

Tak z ciekawości, można się dowiedzieć co zamierzasz sklejać (skala i producent). Przyznam, że mi także od jakiegoś czasu chodzi po głowie ten cudak, ale trochę się go obawiam (mam model Octopusa w 1:72 - czyli typowy short run). A jeżeli chodzi o malowanie to mam trzy typy: ratowniczy z Alaski (czyli zaprzątająca myśli Maćka wersja OA-12), Argentyński, albo "filmowy" z "Prywatnej wojny Murphy'ego".

 

ps. jeżeli chodzi o kolory wnętrza, to instrukcja Octopusa podaje Interior Green (FS 35141, ANA 611) dla J2F-6 / OA-12 oraz Aluminium dla J2F-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, można się dowiedzieć co zamierzasz sklejać (skala i producent).

No jak to, oczywistym się wydaje , że Marudek weźmie w ręce airfixa 1/72 i wykona model na benhakerowski "internejszynal lewel", przerabiając 96% i usprawniając pozostałe 4% - i życzę mu w tym powodzenia!!!

Maciek_66, czy kontaktowałeś się z tym Alaska Air Museum? Może oni pomogą - ma się samolot, jest się przyjaznym muzealnikiem , to się odpisuje ;) Poważnie, trza spróbować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak z ciekawości, można się dowiedzieć co zamierzasz sklejać (skala i producent).

No jak to, oczywistym się wydaje , że Marudek weźmie w ręce airfixa 1/72 i wykona model na benhakerowski "internejszynal lewel", przerabiając 96% i usprawniając pozostałe 4% - i życzę mu w tym powodzenia!!!

 

Przymierzam się do budowy "wenerycznego" modelu firmy Glencoe Models, którego skalę szacuje się na około 1:50. LordDisneyland masz rację - wnętrze, podwozie i parę innych trzeba zrobić od podstaw. Muszę też wykombinować jak wyprostować jedną z połówek kadłuba, bo trochę się zwichrowała. Mam nadzieję, że uda mi się to zrobić tak jak napisałes. Dlaczego wybrałem ten model? Bo będzie z nim "kupa roboty" no i zamiast jednego modelu Classic Airframes mam dwa Glencoe

 

Planuję przedwojenne malowanie U.S. Marines VMS-3 Virgin Islands. I choć instrukcja podaje "chromate green" jako kolor wnętrza wszystkich zaproponowanych przez producenta wersji malowań - optuję za Grumman grey.

 

Maciek_66 Proszę pokaż nam co masz na warsztacie A swoją drogą - to nie ładnie Cię potraktowali... Mogli przecież podać numer koloru według któregos ze standardów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna robota - na prawdę, aż miło popatrzeć. W moim modelu roboty z wntrzem będzie pewnie tyle samo. Ale najbardziej obawiam się przerabiania wnęk podwozia i samego sklejenia połówek kadłuba. W modelu Classic Airframes częsć dzioba dokleja się do kadłuba oddzielnie (zdaje się, że na Twoim zdjęciu leży ona w prawym górnym rogu). Glencoe postanowiło całą boczna sylwetkę oddać jedną połówką kadłuba. Myslę, że to własnie przyczyniło się do zwichrowania całosci. Ale jakos sobie z tym poradzę.

 

Maciek_66Załóż proszę wątek warsztatowy i relacjonuj na bierząco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.