Skocz do zawartości

A-10 1/48 Italerii


Jacek Kryszak

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Marek, a gdzie zakupiłeś żywicę Legend? I w ogóle co to za firma?

 

Ja kupiłem tu http://www.modelcentrum.pl./go/_category/index.php?idc=50_9 Bardzo sympatyczny Pan po zamówieniu mailem, zadzwonił do mnie i potwierdził zamówienie, fakt trochę się na to czeka. Jak doszło zamówienie to jeszcze raz zadzwonił ten sam Pan i powiedział, że wysyła paczkę. Byłem bardzo zadowolony i mogę polecić ten sklep. Firma Legend jest Koranska, sama żywica dedykowana jest do Monogramu i pasuje idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Thunderbolcik w końcu do mnie dotarł Wyciąłem główne elementy modelu i poskładałem go w całość. Wrażenie robi pozytywne. Jest to chyba najładniejszy model Italerii jaki widziałem. Faktycznie formy chyba robione na elektrodrążarkach i nie polerowane bo w niektórych miejscach na modelu jest typowa dla Italerii "gęsia skórka", jednak linie podziałowe są dość delikatne. Bryła modelu wygląda poprawnie. Po wstępnych oględzinach nie zauważyłem jakichś większych błędów kształtu. Jednak model nie jest do konca taki jak oryginał. A-10 to samolot o specyficznym pokryciu płatowca. Przód kadłuba i skrzydła ma jak inne odrzutowce z blachami łączonymi na styk, ale tył kadłuba oraz gondole silników mają blachy nakładane na siebie i wypukłe nity. Duzo nitów. Model Italerii ma owszem nity wypukłe, jednak jest ich nieco za mało, ma też wszędzie wgłębne linie. Zwłaszcza na gondolach silników gdzie ich być nie powinno. Jest sprawą dyskusyjną czy w skali 1/48 lepiej blachy nakładane na siebie będą imitować linie wgłebne na modelu Italerii czy też wypukłe z Monogramu. W każdym razie Monogram ma tych nitów więcej i tu jest lepszy niż Italerka. Jednak Monogram należało by częsciowo przerobić na linie wgłębne na przodzie kadłuba oraz na skrzydłach. Podwozie i uzbrojenie podwieszane oraz pylony też w modelu Monogramu wyglądają ciekawiej pod warunkiem że dany zestaw nie ma tam jamek skurczowych które w miejscach gdzie mnóstwo wypukłych nitów zaszpachlować niezwykle trudno - Italerka jest pozbawiona takich niespodzianek. Italerka ma też strasznie grube kierownice strug na płacie tuż przy gondolach podwozia. Tu przydałyby sie kierownice fototrawione. W ogóle mam nadzieję że Eduard zareaguje ładnymi blaszkami do tego zestawu. Jakież żywiczki tez by się przydały. Kokpit Legend jak widać na fotkach, dość dobrze pasuje do Italerki.

 

a-10_39_of_48.JPG

 

http://www.primeportal.net/hangar/a-10_home.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem oba zestawy i wyszło mi że Italerka ma dlugość i rozpiętość dokładnie w 1/48, Monogram ma niestety skrzydła za długie o jakieś 5 mm, czyli po 2,5 mm na każdą stronę. Na moje oko za długie są same koncówki skrzydeł za lotkami. Może wczesne A-10 ( model Monogramu był robiony chyba w 1986r) miały dłuższe te końcówki, bo coś mi sie nie chce wierzyć żeby skopali model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym miejscu byly zmiany, ale roznice dotycza prototypow i maszyn seryjnych. Wszystkie platowce seryjne nie roznily sie (oczywiscie dotyczy to tego miejsca - bo np. montowano trzy rozne rodzaje rozkladanych drabinek). Rozpietosc skrzydel prototypow 16,764m. Przedseryjne i seryjne mialy juz wydluzone koncowki i rozpietosc wzrosla do 17,556m.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale dokladnie rozpietosc to wynosi 57 stop i 6 cali. Dane za Detail & Scale. W 1:48 to bedzie 14.38". Poprzednie rozmiary ktore podalem pochodza z Arsenal Nr 1 - A-10 Thunderbolt II. Widocznie roznie w roznych wydawnictwach podchodzi sie do tematu dokladnosci przeliczen wymiarow. Trudno powiedziec czemu w PKL podali taka - wyglada ze bledna - wartosc ? http://www.przelicznik.pl/

Co nie zmienia faktu ze koncowki w prototypach byly krotsze i to calkiem sporo.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pomijając temat wymiarów to może ma ktos zbędna jedna "gfiastke" do A-10 ? Trzy udało mi się jakoś nałożyć na model, jedną niewiedzieć czemu trafił przysłowiowy "szlag" pomimo sastosowania chemii do kalkomanii Całe szczęście ta pechowa jest na spodniej części skrzydła więc na oczy się nie rzuca.

Jakieś fatum chyba wisi nad tym modelem od samego początku coś idzie nie tak zaczeło się od kabiny a teraz problem z kalkomanią nić ino się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Witam kolegów!!!!

Mam pytanie do kolegi,który nabył kokpit Legend:czy kokpit jest w całości (poskładany i pomalowny),czy do montazu???osobiscie mam chęć zakupic takowy do Fantomka J z Hasegawy,dlatego tak mnie to ciekawi.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam!!!

Dla wiadomości TIMI-ego!!!!!!!!!

 

W OFERCIE WIELU RENOMOWANYCH FIRM MODELARSKICH (np.DRAGON) ISTNIEJĄ POSKŁADANE I POMALOWANE MODELE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,BA NAWET MOŻNA JE KUPIĆ W POLSCE W SKLEPACH.W SZOKU JESTEŚ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.