Skocz do zawartości

ABC budowy dioram - imitacja trawy,roślin itp.


Zbyszek

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam temat poświęcony materiałom do budowy dioram i technice ich użycia, mam nadzieje ze temat komuś się przyda.

Każdy ma własną technikę oraz pomysły na wykonanie dioramy jednak dużo początkujących modelarze ie ma o tym pojęcia proponuje zamieszczać tu swoje pomysły itp.

 

Od siebie zrzucam opis wykonania wysokiej trawy lub pszenicy lub innej rośliny (jak kto woli) w skali 1:72.

 

1.Do wykonania potrzebne będą:

-sznurek szpagat.

-klej wikol

-nożyczki

-cierpliwość

62acf3c5c7429adfmed.jpg

 

2.Na powierzchnię na której będzie miała się znajdować wysoka trawa nakładamy warstwę wikolu.

-Następnie ucinamy kawałek sznurka (1-2 cm dłg), formujemy i przyklejamy na podłoża.

 

Pierwszy kawałek sznurka:

2a0eec385a30d98cmed.jpg

 

Drugi kawałek:

7bd68e4e4ec91104med.jpg

 

Po ok. 30 minutach:

9a4341d580012859med.jpg

 

Kolejne kawałki:

3a59e3a04b87fc2amed.jpg

 

Wyznaczony obszar zapełniony:

881c155340db30acmed.jpg

20a22a424d7a1bccmed.jpg

 

3.Na koniec proponuje trawę spryskać lakierem do włosów w celu usztywnienia.

Efekt wychodzi rożnie:

viewtopic.php?t=12346

 

 

Co do niskiej trawy ja używam posypki modelarskiej ale w najbliższym czasie zamierzam wypróbować do tego sznurek szpagat.

Efekt użycia posypki modelarskiej:

a4a7371dec9fdd68med.jpg

 

Oczywiście Elementy dioram produkowane przez firmy modelarskie prezentują się lepiej od wykonanych własnoręcznie ale wydaje mi się że efekt końcowy nie jest aż taki zły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Świetny pomysł z tym sznurkiem! Właśnie taki efekt chciałem uzyskać robiąc podstawkę do swojej Dekawki w 1/72. Tyle, że ja użyłem włosia ze szczoteczki do rąk i kleiłem cyjanoakrylem. Dlatego nie wyszło to tak dobrze jak u Ciebie. Dzięki za założenie bardzo przydatnego wątku. Myślę nad metodą robienia bruku w 1/72. Byćmoże wkrótce ją tu opiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć jakiej dokładnie używasz posypki?

 

 

Nakładam na powierzchnie warstwę wikolu, następnie nakładam posypkę i na końcu spryskuje lakierem do włosów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacperek315 napisał:

Można wiedzieć jakiej dokładnie używasz posypki?

 

 

 

Nakładam na powierzchnie warstwę wikolu, następnie nakładam posypkę i na końcu spryskuje lakierem do włosów

Świetnie przemyślana odpowiedź, na postawione pytanie dotyczące rodzaju posypki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacperek315 napisał:

Można wiedzieć jakiej dokładnie używasz posypki?

 

 

 

Nakładam na powierzchnie warstwę wikolu, następnie nakładam posypkę i na końcu spryskuje lakierem do włosów

Świetnie przemyślana odpowiedź, na postawione pytanie dotyczące rodzaju

posypki.

 

Ops mój błąd sory źle przeczytałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądając discovery pojawił się program dotyczący współczesnej kolei amerykańskiej, naturalnie poruszono wątek modelarski w którym to przedstawiono pana, który wykonywał choinki z sznurka z agawy. Efekt zadowalający z tego co widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie poram się ze swoją dioramą i mam pytanie, jak zrobić

lasek?

Po pierwsze, nie polecam wpisywanie w google: robienie lasku bo nic dobrego z tego nie wyskoczy!

Na armoramie jest parę poradników krok po kroku, dwa pierwsze z brzegu:

http://www.armorama.com/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=135

http://armorama.com/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=2626

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam kolejne fotki tym razem wykonanie wody na dioramie.

Wydaje mi się że jest to jeden z najtańszych sposobów który nie jest pod względem efektu końcowego zły.

Do wykonania rzeki przedstawionej na zdjęciach poniżej wykorzystałem silikon i kilka farb plakatowych Astra.

Technika prosta podłoże na którym ma znajdować się rzeka, jezioro, strumień itp. malujemy rożnymi odcieniami farb plakatowych a następie nakładamy na pomalowaną powierzchnie silikon.

5cdd613fb589a216med.jpg

3fcbeea1d33a7a55med.jpg

5f1aefb6c01782b0med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zakładam, że kra lodowa jest zrobiona z "kapniętego" wosku, a wracając do traweczki, czy przeszło by zrobienie takiej trawy z tego konopnego sznurka a następnie skrócenie jej nożyczkami czy czymś podobnym? Mam kilka rodzajów trawki modelarskiej (taka z jakiejś tam firmy co robi akcesoria do kolejek i wygląda jak takie włoski elektrostatyczne) i według mnie wygląda efektownie, ale gdy ją staram się położyć wygląda to nie fajnie, pojawiają się dziury, wikol robi się jakiś taki beznadziejny, albo strasznie się sypie, a drugi rodzaj trawki jest tj. takie płatki z wiórów czy czegoś podobnego i wygląda jeszcze gorzej:/

zna ktoś inny sposób na uzyskanie efektownej trawy? albo jak ją powinno się kłaść by w 1:72 / 1:35 wyglądała tak jak powinna wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że kra lodowa jest zrobiona z "kapniętego" wosku

 

Zgadza się.

a wracając do traweczki, czy przeszło by zrobienie takiej trawy z tego konopnego sznurka a następnie skrócenie jej nożyczkami czy czymś podobnym?

 

 

Nie jestem pewny ale może się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie pomysł na krę lodową nie jest za ciekawy, wygląda mało realistycznie. Sam jak byłem małym dzieckiem chodziłem z tatą i starszym bratem w zimę nad rzekę Bzurę gdy była oblodzona i pamiętam jak wygląda taka kra. Wg mnie dobry byłby polistyren, jako kra, dobrze pocięty i może cienka warstwa sody oczyszczonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.digart.pl/praca/4168933/Makieta_-Skaliste_wzgorze.html

http://www.digart.pl/praca/4183439/Zrujnowana_swiatynia.html

http://www.digart.pl/praca/4188969/Makieta_-_Monolit.html

 

Witam. To mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję, że zrobię nim dobre wrażenie. Chcę zaprezentować swój patent na zrobienie improwizowanej trawy. Wystarczy zakupić trochę zwykłego sizalu w pasującym nam odcieniu i trochę pomęczyć się przy jego cięciu. Efekty można zaobserwować na powyższych linkach z mojej galerii na digarcie. Przy okazji ten pierwszy powinien zainteresować was najbardziej gdyż opisuje także bardzo prosty i efektowny sposób na wykonanie fajnych skałek. Mam nadzieję, że się wam to przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.