Skocz do zawartości

Barwy Mi-26


Roobert

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, powoli szykuję się do lepienia tego kolosa od Zvezdy i mam problem. Schemat podany w instrukcji nie bardzo mi pasuje bo są podane 2 odcienie zieleni w kamo. Przeszukując czeluści internetu zauważyłem, że powinno być brązowo - zielone. O odcienie można się spierać bo na każdej focie inaczej wygląda. Widać na tym przykładzie.

1504207.jpg

1298242.jpg

Chodzi mi właśnie o takie malowanko. Ma ktoś z kolegów numery dla rosyjskich śmigłowców? Mogą być tez jakieś Ukraińskie malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie chcę za bardzo UN bo kalki mają lekko żółty podkład i może wyjść lipa. A poza tym za bardzo monotonny jest biały . Ja się zastanawiałem nad wrzuceniem na pakę UAZa ale chyba zostawię pusto, żeby pokazać ładownię.

Na razie sobie gdybam, bo nie mam zielonego pojęcia jakie kolory wybrać bo wzorniki wiadomo, że pokazują inny kolor niż jest na prawdę

P.S. Główne kolory wnętrza już mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gdzieś zdjęcie jak BTR-80 wjeżdża do ładowni, zrób taką podstawkę bo rozmiary tych dwóch pojazdów robią niesamowite wrażenie, mrówka i słoń. Jak chcesz zostawić ładownię pustą to pokaż BTRa wjeżdżającego, nic nie zasłonisz a osiągniesz super efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do barw śmigłowca. Moim zdaniem jest to standardowy schemat "europejski" (zwany też "północnym")dla śmigłowców rosyjskich, stosowany wcześniej także na wersjach Mi-8, Mi-24 i Mi-28.

 

Barwy te, cytując za PKL nr 2 to:

 

"...na górnych powierzchniach kolory: ciemnozielony o przytłumionej tonacji (FS 34 226 - wszystkie odnośniki do katalogu Federal Standard 595a muszą być traktowane jako przybliżone) oraz lekkim odcieniem zieleni (FS 36 583). Powierzchnie dolne pokryte są kolorem jasnoniebieskim (pośredni pomiędzy FS 35 526 a 35 550)"

 

Katalog Barw Federal Standard 595a

 

Prawdę mówiąc przeglądałem tę bazę danych, ale moim zdaniem jest mało kompetentna. Radziłbym Ci zebrać jak największą dokumentację fotograficzną rosyjskich śmigłowców i kolor dobierać na oko.

 

Sam się przymierzam pomału do Mi-24D/W i będzie mnie czekać poszukiwanie barw. maluję olejami Humbrol/Revell i na dzien dzisiejszy mogę Ci powiedzieć, że na spód nadaje się mieszanka Humbroll Matt 87 i 89, na boczne i górne powierzchnie (ciemniejsza barwa) Humbroll Matt 80 i Revell Matt 65. Trzeciego koloru jeszcze nie znalzałem ;) ale mieszałbym jakąś ciemną zieleń z szarościami.

 

O akrylach się nie wypowiadam, bo nie używam.

 

ps. Na rosyjskich/radzieckich statkach powietrznych kolorystyka zawsze była "mocno indywidualna" ze względu na jakość stosowanych powłok, więc raz, że sądzę, że gotowe kolory ciężko będzie znaleźć, a dwa to, że jakbyś farb nie pomieszał i tak będzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem i rzeczywiście są podane FS. Potem patrzyłem na listę kolorów FS, którą posiadam i nie ma tam żadnego odpowiednika a nawet nie ma takich numerów , a mam długą listę FS dla maszyn ZSRR/Rosja.

 

Jak skończyły mi się pomysły to przeglądałem czasopisma modelarskie, które mam. Oto co znalazłem przeglądając artykuły dotyczące malowania polskich Mi-2 i Mi-24 (stare malowania, czyli "russian style") i tak:

 

W obu artykułach spód jest w kolorze H65,

Plamy kamuflażu:

Mi-24

- zielony H105 lub H155 lub H116 lub H117

- piaskowy H121 lub H118 lub H94(85%) + H24(15%)

- szary H64

Zebrałem do kupy kolory bo jest podział na konkretne nr śmigłowców w plamy piaskowe z zielonymi i zielone z szarymi.

 

Mi-2

- zielony H155

- piaskowy H121(35%) + H69(65%)

- jasny szaroniebieski H89(65%) + H106(35%) lub H127

 

Jak widać rozrzut spory.

A żeby było weselej znalazłem taki schemat piaskowo-zielony. I jest ich trochę w barwach pozostałych byłych republik.

Soviet1.gif

Trzeba coś wybrać z tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo Roobert ..

Czeba wiedzec že te shematy malowania, "europejsky" i "azijacki" skonczylisie razem z ZSSR. Teras w Rosji jest užywani tylko jeden schemat. Jedyni kolor na kturego nikt farbke nieprodukuje jest Flat Pale Grey/Green (FS26595). Ten kolor czeba mieszac samemu.

Natomiast Flat Grey/Green (FS24095) odpowiada Humbrol 172 albo Model Master 1786 , spod Flat Light Blue/Grey (FS25622) odpowiada Humbrol 122 albo Model Master 1722.

 

Klucze do FS so tutaj

http://www.seatejectcolor.com/seat/colorazioni/fs595.htm

i

http://www.cybermodeler.com/resource6.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei.

 

Myślę nad zakupieniem zestawu Parta bo jednak kilka rzeczy przydałoby się wymienić na delikatniejsze a i pasy na fotelach też się przydadzą.

 

Robertas dzięki za naprowadzenie bo ja w rosyjskich kolorach to zielony jestem. Muszę w takim razie jeszcze przejrzeć papiery.

 

RAV to samo co do kolegi. Nie znam się na rosyjskich kolorach i po prostu zacytowałem za pismem. Skoro tam ktoś zadał sobie trud opisania to uwierzyłem bo ja nie miałem kompletnie pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, że tak nachodzę ale pogrzebałem trochę po sklepach i wzornikach i wyszło coś takiego. Podanych kolorów wg. Humbrola nie ma, nie figurują nawet w katalogu. Co do Model Mastera to owszem, jest w jednym katalogu ale chyba też ich nie produkują bo w pozostałych co mam to nie istnieją. Przejrzałem oferty kilku sklepów i brałem w widoku na wszystkie produkty (nawet te co akurat są niedostępne) to nie pokazuje tych kolorków. Czyli nie ma farb i trzeba kolory samemu "na pałę" dobierać. A więc wracamy do punktu wyjścia . Skończy się na całkowitej partyzantce w doborze barw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale so i inne farbki nietylko H i MM..

H122 odpowiada- MM Enamel 1722, MM Acrylic 4748, Gunze Sangyo C314,H314, Agama lz4M, Xtracolor x149, Pactra A125.

H172 odpowiada- MM Acrylic 4792, MM Authentic 2091, Vallejo 823, Agama N17M, Xtracolor X211, Pactra A99, Revell 363.

 

To nie so tylko Rosijskie kolory, pierszy jest tak samo do spodow Izraelskych kamufliažy a drugi Niemcy WWII.

 

Kiedy odbierasz kolory po FS to pacz tylko na ostatnie 4 cyfri FSX5622,

pierszy znak oznacza jaka to farba ,matowa, glianc czy polu glianc.

 

W koncu model wszystko jedno lakujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.