Skocz do zawartości

M977 Cargo Truck Academy 1/72


mnowogro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W ramach przerwy od Pz I i kilkunastu innych projekcików, spróbowałem wyrzeźbić ten wydawałoby się atrakcyjny modelik.

 

In box tego zestawu zamieszczałem jakiś czas tutaj, teraz czas na małą opinię świeżo z biurka warsztatowego.

 

W zestawie ramek, które dostałem, znalazła się ramka zupełnie bez przesunięć formy, jak i ramka z delikatnymi przesunięciami.

 

Okazało się też że w wielu miejscach należy wyczyścić lub zaszpachlować

ślady po wypychaczach. Zwłaszcza po wewnętrznych stronach burt na pace.

W kilku innych miejscach należy zwrócić uwagę na minimalne szczeliny (przy montażu kabiny, na tylnej ściance zostaje spora szczelina).

 

Rurze wydechowej należy się chwila uwagi i dorobienie do niej przewodu od silnika - element pokazany na instrukcji, ale niewystępujący w ramkach - połączenie to modelujemy z kawałka ramki

 

Po wstępnym sklejeniu:

PICT0004.JPG

PICT0005.JPG

Przy pierwszym klejeniu ramy należy uważnie obrobić części i spasować wcześniej na sucho, aby ładnie w siebie wchodziły, w przeciwnym wypadku rama może nam zafalować ;)

PICT0006.JPG

 

Niestety, pomimo wykonania całej masy szczegółów wyposażenia, nie pozostawiono nam możliwości łatwego otwarcia drzwi do kabiny.

Na razie wstępnie przyklejone, może uda mi się wykonać ich kopię żywiczną, która posłuży do przerobienia na drzwi w pozycji otwartej?

PICT0007.JPG

PICT0008.JPG

 

Szyb nie wklejałem jeszcze, chciałbym je zabarwić w atramencie na niebieskawy kolor. Może jutro wstąpię po jakiś atrament.

 

PICT0009.JPG

 

Sporo uwagi należy poświęcić odpowiedniemu przyszlifowaniu głównej platformy, aby odpowiednio można ją było obudować bokami.

Tutaj kolejny minus - szkoda że przy takim uszczegółowieniu modelu, boczne klapy nie są wykonane z kilku elementów, gdyż w efektowny sposób można by uchylić jedną lub dwie klapy.

PICT0015.JPG

PICT0016.JPG

 

Podwozie, choć wydaje się uszczegółowione, nie daje możliwości zbudowania mechanizmu skręcającego - aby skręcić przednie koła musimy pójść na przeróbki, lub na łatwiznę ;)

 

PICT0018.JPG

 

Lubię co nieco, w mocno ograniczonych ilościach dorobić w modelu, tutaj podpierając się zdjęciami ze świetnej strony http://www.primeportal.net , spróbowałem dorobić kilka kabli i przewodów przy dźwigu.

Kolejnym minusem tego modelu jest brak haka przy dźwigu - zasymulowałem go przy pomocy ramki, kawałka plastiku i nitki.

 

PICT0013.JPG

PICT0014.JPG

Tylne chlapacze wymieniłem na papierowe, które będą lepiej udawały odpowiednio cienką gumę

Niestety, wklejenie tylnych szekli jest niemożliwe - uszka należy wydłużyć samemu, lub wyciąć i dorobić we własnym zakresie.

 

Jeśli chodzi o bieżnik na kołach, nie znalazłem jeszcze aby występował na zdjęciach, przy pobieżnym przeglądaniu dostępnego materiału w sieci.

 

Gdyby ktoś chciał obejrzeć jak porusza się ten potwór, polecam ten filmik z Youtube.

I to tyle po w sumie dość przyjemnych 10 godzinach pracy przy modelu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli kombinuję ładunek...

 

ladunek%202.JPG

ladunek%203.JPG

ladunek%201.JPG

 

Ta szara plandeka jest tymczasowa, ostatecznie będzie wykonana z jakiejś masy modelarskiej. Te rurowe pakunki, to słynne BNR - Bliżej Niezydentyfikowane Rury ;)

 

Szyby moczą się w tuszu kreślarskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzałem u kogoś innego ciekawy specyfik do kładzenia pierwszej warstwy podkładowej.

Po szybkiej wizycie w pobliskim sklepie z farbami wybrałem za 13 zł puszkę farby podkładowej śnieżka. Kładzie się kapitalnie, mała plamka, miodzio.

Polecam wszystkim.

Po położeniu podkładu już aerkiem pomalowałem całość na czarno.

PICT0003.JPG

PICT0001.JPG

 

Koła muszę poprawić - widać szparki. Warto je sobie przed sklejeniem przeszlifować.

 

Po kilku dniach, w trakcie których znalazłem ciekawe materiały w sieci dotyczące tego transportera:

wątek modelarski na czeskim forum: http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=58&t=36725

galerie zdjęć: http://fiveprime.org/hivemind/Tags/hemtt

 

I po krótkiej chwili wahania zdecydowałem się na jednobarwne malowanie.

 

Po dłuższych bojach z aerografem udało mi się nałożyć z 5 warstw (następnym razem będę nakładał od najciemniejszej do najjaśniejszej ) udało się otrzymać co następuje:

 

Zasymulowałem, gdyż nie trzyma to skali, rozjaśnienie blach w miejscach w których nie opierają się na stelażu.

PICT0002.JPG

PICT0003.JPG

PICT0005.JPG

 

A powyżej rzut oka na podwozie - jedna warstwa mi wystarczyła, traktuję to jako naturalne cienie w strefie w której zwykle jest zasłonięta.

PICT0004.JPG

PICT0007.JPG

 

I jeszcze w tym samym dniu postanowiłem wykonać rozjaśnienia detali:

 

PICT0008.JPG

PICT0010.JPG

PICT0013.JPG

PICT0015.JPG

PICT0016.JPG

PICT0009.JPG

 

Kolor nie wyszedł do końca taki jaki powinien, ale nie jest źle - zastanowię się jeszcze czy może zmienić go nieco poprzez drobne filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj łatwiej mi było zostawić dźwig osobno - dzięki czemu mogę go lepiej pomalować.

Jeśli komuś by zależało na precyzyjnym odwzorowaniu zawieszenia i jego pomalowaniu, to pakę też mógłby pozostawić nieprzyklejoną.

Kabina jest sklejona na ledwo co, ponieważ już skończyłem zabawy z aerkiem, więc ją rozłożę, obmaluję wewnątrz i oszklę.

 

Stay tuned

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popróbowałem kilku filtrów, i najładniejszym wydała mi się zwykła rdza.PICT0003.JPG

Dodatkowo oprócz rozcieńczalnika dodałem nieco bezbarwnego błyszczącego lakeiru pactry, całość dała miłą satynową powłokę pod washe

 

Wygląda tak:

PICT0002.JPG

Choć trudno to zobaczyć, to całość nabrała nieco różowo-czerwonego zabarwienia , które widzę na zdjęciach pojazdów z Iraku.

PICT0004.JPG

 

Czas na dalsze akcentowanie szczegółów - położymy sobie washa.

Zastanawiam się tylko czy dać wash czarny, czy też lepiej ciemno brązowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko czy dać wash czarny, czy też lepiej ciemno brązowy...

 

A ja ostatnio zrobiłem tak, że wash dałem pierwszy brązowy, a właściwie mocno brunatny, a dopiero później w kolejnej fazie, prawie czarny (zmieszałem olejne farby) jako pin wash, ale nie wszędzie. Moim zdaniem wyszło fajnie i chyba tak będę robił następnym razem. Daje to ciemny dobrze podkreślający detale wash, ale o cieplejszym i przyjemniejszym zabarwieniu niż byłby to tylko czarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadziłem z tym czarnym podkładem, następnym razem po położeniu szarego podkładu, obmaluję tylko linie na czarno - taki preshading, a dokładniej podmaluję tylko spód modelu na czarno.

Przy tym jasnym kolorze trzeba było sporo warstw.

Wyniki byłyby bardziej kontrolowalne, gdyby mi się nie zapychał aero...

ale tutaj to już tylko trzeba wprawy i praktyki.

 

Właśnie położyłem pierwszego washa, z ciemnego brązu. Pierwszy raz kładłem wash na satynową powierzchnię, wcześniej kładłem na matową - bardzo trudno kontrolować rozpływanie się farby. Przy tej satynowej jest to o wiele łatwiejsze Ameryki nie odkryłem, ale zawsze warto się podzielić wrażeniami Nie zdecyduję się chyba na całkowite pokrycie jakimś lakierem błyszczącym ,ponieważ po próbach strasznie mi zalewało detale.

Co do koloru, to czarnego użyję tylko w tych zakamarkach, które miałyby być częściami "rozłącznymi" - np na krawędziach drzwi, w zakamarkach paki, przy grillu z przodu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Do MANa w 35 Eduard wypuścił kiedyś temu blaszki.

Niedługo więc pewnie przeskalują i wypuszczą to samo w 72.

Na ten moment mam tyle rozgrzebanych modelików, że z MANem poczekam nieco. Choć może jednak nie wytrzymam aż tak długo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nałożony wash. Sporo pracy aby po nałożeniu washa, odsłonić każdy nit, i wyrównać każdą linię.

Gdy oglądam to na żywo, to wydaje mi się że jest ciut za mocny, następnym razem do takich piaskowych pojazdów użyję washa jaśniejszego niż ten (kolor: umbra naturalna).

 

PICT0001.JPG

PICT0002.JPG

PICT0006.JPG

PICT0007.JPG

PICT0004.JPG

PICT0005.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się bardzo podoba choć faktycznie w kilku miejscach wash jest trochę za mocny

Ale tak czy siak wygląda realistycznie i powiem szczerze, że przydałaby się jakąś dioramcja. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pojechaliśmy.

Pojechał do magika od szyb, dostał komplet pancernych. Potem odstawiłem go na parking, nieco mi karoseria wyblakła i się przebarwiła. A w trakcie transportu morskiego do roponośnych krajów gdzieniegdzie mi puściła rdza. Aby silnik się nie zatarł, co jakiś czas go odpalam, to i wydech mu zaczął już rdzewieć.

PICT0003.JPG

PICT0004.JPG

PICT0007.JPG

PICT0008.JPG

PICT0010.JPG

PICT0011.JPG

PICT0012.JPG

PICT0013.JPG

PICT0014.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym i podrdzewieniami to w teorii jest tak:

Wybieram farbę olejną, kolor czerwony - zdaje się siena palona.

Farbę ujednorodniasz, ja rozmieszam ją z minimalną ilością terpentyny.

Minimalną ilość nanoszę w punkt.

Następnie czystym pędzelkiem, zwilżonym w terpentynie i wytartym (tutaj pędzelek wystarczy że będzie wilgotny - mi to zajęło sporo prób)

Teraz najtrudniejsza część - musisz przejechać delikatnie końcówką pędzelka po tej kropce. Za pierwszym razem powinien powstać jakiś ślad.

Czasem jest za szeroki - wtedy zgarniam farbę z brzegów czystym pędzelkiem, wilgotnym z terpentyną.

W tej skali tylko jedno przesunięcie pędzelka da taki efekt, zwykle przy kolejnym przejechaniu, ślad mi się rozsuwa...

 

W każdym razie zachęcam do ćwiczenia, bo ważny w tym jest i ruch ręką i inne detale.

 

Jakiego koloru dalibyście plandekę przykrywającą jakieś tam rzeczy na pace tego pojazdu?

W kamo, zieloną czy piaskową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.