Skocz do zawartości

Pfalz D.III.a - Rudolf Berthold - 1/48 Eduard


SAGITARIUS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ...

... i przedstawiam moją kolejną dłubaninę, Pfalz D.III.a - Eduard 1/48.

Model wraz z artykułem miał ukazać się w pewnej gazecie modelarskiej, uznałem jednak iż jest za słaby ( wypociny / cienki ) żeby pokazywać go w poczytnym piśmie dla braci modelarskiej.

Modelik jest zrobiony całkowicie z pudła, a jedynymi dodatkami są naciągi z żyłki wędkarskiej, oraz obramówka zegara z drutu miedzianego. Procesu budowy nie pokazuję, nie ma co pokazać.

 

Model wykonałem w malowaniu zaproponowanym przez Edwarda ... malowaniu maszyny, na której latał Hauptman RUDOLF BERTHOLD

 

rudolfberthold.jpg

Imię i Nazwisko: Rudolf Berthold

Kraj: Niemcy

Stopień: Hauptmann

Jednostki: FFA 23 Jasta 4, 14, 18 JG 2 Kek Vaux

Zwycięstwa: 44

Urodzony: 24 Marzec 1891r.

Miejsce urodzenia: Bamberg

Zmarł: Hamburg 15 Marzec 1920r.

 

Rudolf Berthold wstąpił do piechoty w 1910. Do roku 1913 nauczył się sztuki pilotażu samolotów. Po rozpoczęciu wojny, wstąpił do German Air Service jako obserwator. W 1916, zaczął latać na jednomiejscowych myśliwcach i zdobył pięć zwycięstw powietrznych. 25 kwietnia 1916 rozbił swojego Pfalz E IV

Doznał kilku ran i urazów podczas, ale bardzo szybko powrócił do służby.

W sierpniu 1916 roku przeszedł z Jasta 4 do Jasta 14 gdzie przejął dowództwo z polecenia Hans Buddecke. W maju 1917 jego Pfalz D.III został zestrzelony przez artylerię. Wypadek zaowocował rozbitym nosem, pęknięciem czaszki, uda i miednicy, wrócił do służby w sierpieniu 1917 i przejął dowództwo Jasta 18.

Ponownie zraniony 10 października 1917. Gdy wrócił do służby, przejął dowództwo Jagdgeschwader 2, pozostając w czynnej służbie gdy ponownie został ranny 10 sierpnia 1918.

Przypisywane dwa zestrzelenia jednego dnia, które były ostatnimi, to pojedynek z D.H.4s. Bitwa ta skończyła się kolejną katastrofą. Jego uszkodzony Fokker D.VII spadł na dom po uprzednim zderzeniu z przeciwnikiem.

Rudolf Berthold został zamordowany przez uczestników zamieszek w 1920. Podobno został uduszony wstęgą swojego medalu „BLUE MAX”.

 

Po wykonaniu modelu dowiedziałem się, że są dwa zdjęcia przedstawiające ową maszynę, niestety żadne z nich nie przedstawia takiego malowania. Czy można uznać, że malowanie jest fikcyjne ? To pytanie pozostawiam ekspertom.

 

W trakcie sesji zdjęciowej wykonałem ponad 40 zdjęć modelu, tylko kilka z nich nadaje się do prezentacji ...

0000.jpg

000.jpg

1.jpg

3.jpg

0.jpg

4.jpg

 

Zapraszam do oglądania i komentowania.

 

P.s. ... jeszcze w tym roku zbuduję kolejny model samolotu Rudolfa Bertholda, będzie nim Fokker D VII firmy Roden wraz z blachą Part. Model będzie posiadał niemal identyczne malowanie jak Pfalz D.III.a.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po P-40 teraz kolekcja szmatopłatów, ładnie sobie kolega poczyna kruca fiks no.

Cieszy oko i to bardzo. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cud miód i orzeszki w karmelu. Piękności. Super malowanko, piękne śmigiełko, ślady działalnosci pogody piękne. Superowo zrobione naciągi(dla mnie to czarna magia).

W ramach czepiactwa. Miejsce urodzenia pilota powinno być: Bamberg bo nie ma takiego miasta jak Near Bamberg. Pewnie urodził się gdzieś w okolicy Bambergu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystian mała uwaga, zmniejsz ciut czas naświetlania, bo odrobinkie prześwietlone zdjęcia zrobiłeś.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny "Szmatolocik".Oprócz mojego "Flyera" musze się na jakiegoś jeszcze skusić.Fajnie wyszły ci naciągi ( sam się tego boje bo w Flyerze jest ich do ciu..).No i pikne malowanie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jako jako modelarz szmatopłatów .Model ładnie i czysto zrobiony mam tylko małe ale linki niekoniecznie jasne, i wejścia ,wyjścia linek jakbyś .zrobił delikatne okucia i dystanse było by super.Śmigło natomiast było klejone z kilku warstw dwukolorowego drzewa potem obrabiane ,słoje powstałe po obróbce wyglądały inaczej .pozdrawiam życzę dalszych udanych szmatopłatów Mietek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Dopatrzyłem sie małego błędu konstrukcyjnego;

otóż Pfalz D.IIIa miał inny dolny płat niż jest w tym modelu. pokaże to na zdjęciach Pfalzów

 

Pfalz D.III

 

Niekoniecznie ,były zaokrąglone i takie "kwadraciaki"

Natomiast DIII od DIIIa różnił sie usytuowaniem km -ów DIIIa miał je na wierzchu natomiast DIII byly wbudowane w kadłub

O cos takiego

http://aeroscale.kitmaker.net/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=2760

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.