Skocz do zawartości

Albatros C.III Z Mokotowa, Pancerka 1/72.


Wojciech Butrycz

Rekomendowane odpowiedzi

Artykuł "Mokotowskie przymiarki" z ostatniego Lotnictwa z Szachownicą nr 50, twórczo wpłynął na plany modelarskie Jurka (patrz "Duńczyk" Albtros D.III) i moje. Oto Albatros C.III, model żywiczny nieistniejącej już firmy PANCERKA w malowaniu( a właściwie w zamalowaniu) z listopada/grudnia 1918 roku, czyli przed naniesieniem szachownic.

Samolot miał zamalowane krzyże na biało i zdrapany numer fabryczny zakładów Hansa, gdzie wyprodukowano 200 sztuk, w trzech seriach. Albatrosy C.III wyprodukowane przez Hanseatische Flugzeugwerke Karl Casper AG z Hamburga, miały jedną charakterystyczną cechę, odróżniającą od innych producentów tego samolotu (OAW, SSW, BFW, LVG, DFW i innych), mianowicie krzyż na kadłubie był maksymalnie przesunięty do przodu, pod stanowisko obserwatora/strzelca.Przy przemalowaniu krzyży jeszcze na arkuszu kalkomanii, starałem się, aby nie wyszło to w 100% czysto bo tak na pewno nie było i udało się, trochę czarnego jest widoczne spod białej farby.

 

41438047f1c37922med.jpg

d66783db6ec74e9bmed.jpg

fb9778ec24f0d8f8med.jpg

10da04a4915f9d89med.jpg

c20c2aa07a07947dmed.jpg

18c3bda18453b392med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no, rarytasy! Te dwa Albatrosy to chyba najszybsza realizacja projektów modelarskich od ukazania się materiału fotograficznego. Cieszy stała reprezentacja szmatopłatów na tym forum. Nieźle zrobiony jest płat górny, ożebrowanie i efekt prześwitywania płótna. Właściwie to nie mogę stwierdzić, czy to taka iluzja,czy naprawdę ten materiał prześwituje. Mnie nie udało się tego ośiągnąć w moim C.III. Zastanawiają mnie naciągi idące od przodu kadłuba do górnego płata. U mnie idą one do dolnego. Czyżby takie różnice były w jednym typie samolotu? Fotki trochę lepszej jakości i rozmiaru mogłyby być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie moje modele samolotów okresu Wielkiej Wojny, służące w odrodzonej Polsce buduję, mając do dyspozycji wiarygodne monografie takie jak Windsock Datafile. I faktycznie, niektóre mają linki idące od dolnego płata i przedniego zastrzału do nosa samolotu, a inne (większość na zdjęciach w WD nr 13 ma tak, jak ja zrobiłem). Zdjęcie tej konkretnej maszyny Hansa 15618/17 sugeruje , że linka szła od dolnego zastrzału - muszę się temu przyjrzeć z lupą i ew. poprawić. No cóż, tak to jest jak maszyna produkowana jest przez osiem (podkreślam osiem) różnych firm plus warsztaty na Mokotowie. Brawa i wirtualne piwo za wychwycenie tego szczegółu

 

44ba8ce529f335cdmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny model! Albatrosy C.III mają jak na mój gust bardzo elegancką linię.

Malowanie też ciekawe wybrałeś!

Podoba mi się cieniowanie dolnych pow. skrzydeł (efekt prześwitywania) moim zdaniem realistycznie zrobiony i patrząc na foty samolotów niemieckich krytych cellonowanym płótnem bez żadnego kamuflażu tak powinno to wyglądać.

Pewnie to kwestia zdjęć ale ten górny płat wygląda na lekko wygięty w okolicy baldachimu...

Jeszcze raz gratulacje!!!

Aha ostatnio szukałem Hansy NW w 48 z pancerki, już chyba nie do kupienia, a szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.