Skocz do zawartości

A6M2b Zero 1/72 Airfix - bardzo początkujący + porady


phill86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Długo się zastanawiałem czy prezentować to co się mi udało "ulepić" komukolwiek, ale doszedłem do wniosku, iż mogę od Was jakieś konstruktywne uwagi usłyszeć. Ale od początku. Pomimo, iż mam swoje lata jest to mój pierwszy ukończony model (choć dziecięciem będąc napsułem trochę plastiku, ale będąc za młody zawsze rzucałem przy niepowodzeniach i nigdy nic nie ukończyłem). Po latach coś mnie naszło i postanowiłem sobie, że spróbuję jeszcze raz - może tym razem dam radę. Wybrałem prosty i tani model Airfixa, przedstawiający myśliwiec japoński "Zero", który zawsze mi się podobał i zacząłem klejenie. Jednocześnie czytałem trochę w internecie o modelarstwie (głównie na tym forum) i dowiedziałem się o takich niesamowitych wynalazkach jak rozcieńczalniki do farb, szpachla, maski etc.

"Modelowanie" napotkało wiele przeszkód (w tym przeprowadzkę w której zginęły elementy przy klapach - nie do końca wiem co te dwie małe części na górnym płacie robiły, ale znikły niczym sen jaki złoty i ich w modelu nie ma). Kleiło się dobrze i miło - model Airfixa to w porównaniu z zestawami z jakimi miałem do czynienia przy pierwszych mych niedoszłych próbach arcydzieło. Nawet malowanie nie poszło tragicznie, choć wiem, że nawet przy użyciu pędzli efekt może być znacznie lepszy, natomiast kalkomanie to dramat. Kalki srebrzą jak szalone i nie wiem co tu można poprawić. Czytałem, żeby napylić aero lakier bezbarwny błyszczący w miejsce gdzie mają spocząć kalki, ale ja aerografu nie posiadam i nie umiem i w ogóle nie ogarniam . Dodatkowo część kalek (szczególnie tych małych i aplikowanych na "niepłaskie" powierzchnie nijak nie chciała przywrzeć i poodpadała. I tu pytanie pierwsze - co poradzić na nieprzyleganie i srebrzenie kalek bez możliwości napylenia lakieru aerografem? Skąd problemy z nietrzymaniem się kalek mogą wynikać?

Kolejna masakra przez wielkie M to oszklenie. Zamaskowałem element przezroczysty zakupionymi maskami, ale po odklejeniu ich pozostał wstrętny brudzący klej, którego nie pozbędę się nie zdrapując farby. Da się na to coś poradzić (pytam bardziej na przyszłość, bo o ten kawałek plastiku to nie ma już chyba co walczyć - wylądował na półce i z daleka nie straszy)?

Na koniec tego przydługiego elaboratu dodam, iż model jest leciutko niekompletny - przy wklejaniu masztu anteny złamałem go i trzeba coś dosztukować/skleić. Zapomniałem przed zrobieniem zdjęć wkleić rurkę Pitota, oraz jakoś mi uciekło z pamięci pomalowanie km-ów.

 

Teraz pora na efekty mojej pracy. Proszę o opinie porady i krytykę. Liczę też przyznam na wyrozumiałość.

 

AqT6kPw.jpg?1

jC2trbs.jpg?1

4JvpQoC.jpg?1

xQjRB8j.jpg?1

vLK9CxU.jpg?1

LECXZbM.jpg?1

QgPDMXZ.jpg?1

o1PB5Uc.jpg?2

 

Pozdrawiam, Filip.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalki srebrzą jak szalone i nie wiem co tu można poprawić. Czytałem, żeby napylić aero lakier bezbarwny błyszczący w miejsce gdzie mają spocząć kalki, ale ja aerografu nie posiadam i nie umiem i w ogóle nie ogarniam . Dodatkowo część kalek (szczególnie tych małych i aplikowanych na "niepłaskie" powierzchnie nijak nie chciała przywrzeć i poodpadała. I tu pytanie pierwsze - co poradzić na nieprzyleganie i srebrzenie kalek bez możliwości napylenia lakieru aerografem? Skąd problemy z nietrzymaniem się kalek mogą wynikać?

 

Ja też świeżo po debiucie, ale na to chyba mogę odpowiedzieć. :P Do lakieru niepotrzebny Ci aerograf. Bierzesz Sidolux do PCV i jedziesz pędzlem. Ja na swoim Harikejnie dałem w końcu trzy warstwy: dwie pod kalki i jedna na kalki, dla zabezpieczenia. I podejrzewam, że to stąd wszystkie kłopoty.

 

Co do oszklenia się nie wypowiadam, bo u mnie jeszcze gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nieźle radzisz sobie z pędzlem.

2. Kup sobie lakier bezbarwny humbrola w sprayu(matowy)

3. Klej można zmyć rozpuszczalnikiem, czy white spitytem. Tylko farba powinna być dobrze zaschnięta, żeby nie zeszła razem z klejem. Co to za firma ?? Ja sie nie spotkałem z czymś takim jak utytłanie kabiny klejem po maskach.

4. Generalnie nie jest żle. A pod kalki możesz sobie nawet lokalnie przesmarować lakierem bezbarwnym błyszczącym. Na taki mat ci kalki nie sąda. Nie ma cudów. Potem sobie zapodasz waszyk, a na koniec pryskasz wszystko matem i robisz odpryski ,-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się przejmować drobiazgami. Na wystawę z nim nie jedziesz:)

Z czasem zauważysz, że wydatki na chemię i narzędzia są ważniejsze niż na model.

Uniknięcie srebrzenia kalek jest możliwe na kilka sposobów. Jednym z nich jest rezygnacja z farb matowych i używanie błyszczących i potem matowanie lakierem bezbarwnym, ale to jest jednak trudniejsze przy pędzlu. Jeśli utkniesz przy tym hobby, to aerograf prędzej, czy później kupisz.

Gratuluję powrotu i skończonego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle radzisz sobie z pędzlem...

...Co to za firma ?? Ja sie nie spotkałem z czymś takim jak utytłanie kabiny klejem po maskach.

 

Dzięki, ale z tym niezłym radzeniem to rozumiem pochwała, żeby początkujący się nie zniechęcił. W przypadku dużych powierzchni, ewentualnie ostrych przejść, które można zamaskować jakoś idzie - rozcieńczam dość mocno farbę i jadę 2-3 razy - o tyle w przypadku np. falki gdzie jest przejście z jasnego na ciemny to już mi wyszło dramatycznie.

Co do maski też się zdziwiłem jak odkleiłem. Maski Pmask. Ogólnie dzięki za wszystkie słowa otuchy.

Z czasem zauważysz, że wydatki na chemię i narzędzia są ważniejsze niż na model.

Już i tak dość sporo w tym temacie wydałem (jak sobie podsumuję wydatki na narzędzia/chemię/akcesoria od początku to mnie głowa boli). Następnymi zakupami jak widzę musi być sidolux, lakier bezbarwny (za poradą kolegi spitona), chemia do kalek. Co do chemii to co polecacie? Gdzieś czytałem, że najlepsze set i sol, ale akurat w sklepie internetowym, w którym się w większości zaopatruję nie ma. Ponoć dobre są płyny gunze, ale pierońsko drogie, więc jak macie jakąś alternatywę to proszę o podpowiedź.

 

Pozdrawiam, Filip.

 

aaa btw następca już powoli zaczął powstawać (pomalowane niektóre detale w ramkach) będzie to bf109 również z airfixa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.