Skocz do zawartości

Mitsubishi A6M2b-21 Zero, Airfix 1/72


Abominus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich modelarzy i fanatyków drugowojennego lotnictwa. Tym razem nieco orientalnie czyli japońska sławna Zeróweczka. Miałem już kiedyś ten model, tej samej firmy tylko że w malowaniu zielonym, zatem teraz zdecydowałem się na jaśniejsze kamo.Modelik składało się całkiem miło. Nie skorzystałem z zestawowych Humbroli, bo nie wspominam tych farb za dobrze po pracy nad P-40 i użyłem Pactry. Zbiornik paliwa jest jedynie malowany Humbrolem, który jak widać na fotkach różni się kolorem od reszty modelu. Najlepsze jest to, że ten kolor humbrolowy powinien być na całym modelu ale jest za ciemny jak na Zera z jasnym kamo. Najważniejsze że jestem zadowolony z efektu finalnego, mimo kilku niedociągnięć.

 

Malowanko modelu to Mitsubishi A6M2b-21 o numerze AI-102 z Grupy Myśliwskiej na lotniskowcu Akagi, 7 Grudnia 1941 rok, atak na Pearl Harbor. Pilot Lt. Saburo Shindo

 

O samym pilocie nie wiele wiadomo. Saburo Shindo urodził się w 1911 roku a swą karierę pilota myśliwca zaczął nad Chinami służąc w 12 Grupie Powietrznej - tam też uzyskał swoje pierwsze zestrzelenie w akcji z 13 Września 1940 roku kiedy to 13 Zero pod dowódzctwem Lt. Saburo Shindo – dopadło “ponad trzydzieści samolotów wroga i zestrzeliło dwadzieścia siedem z nich co należy uznać za wspaniały bojowy debiut”. Następnie pilot ten został zaokrętowany na lotniskowcu Akagi i miał okazję brać udział w słynnym ataku na Pearl Harbor 7 Grudnia 1941 roku. Shindo poprowadził do ataku drugą grupę uderzeniową składającą się z 9 Zero, eskortujących 18 bombowców nurkujących typu Aichi Type-99 Val. Formacja zmierzała nad lotnisko Hickam. Nie napotkano myśliwców przeciwnika ale nad celem odezwał się za to silny ogień przeciwlotniczy, w związku z czym Shindo nakazał przeprowadzić jeden szybki atak z lotu koszącego. Po ostrzale bazy formacja skierowała się w stronę macierzystego lotniskowca.

Dalsze "przygody" miały miejsce już w 582 Dywizjonie z 2 Grupy Powietrznej. Jednostka operowała nad Nową Gwineą ale wspierała również operacje nad Guadalcanal na przełomie Styczeń/Luty 1943.

W okresie Lipiec-Wrzesień 1943 Shindo służył w 204 Grupie Powietrznej jako Group Leader. w Grudniu tego samego roku trafił na pokład lotniskowca Ryuho. Wojnę zakończył w stopniu Lt.Cmdr. a po wojnie żył niestety w strasznej nędzy i biedzie. Zmarł w 2000 roku.

 

24yoi8w.jpg dcshe9.jpg

fmnyh5.jpg

o6e4yc.jpg

15ry16x.jpg

n2h5l1.jpg

os8ku9.jpg

28gyy69.jpg

sykw2x.jpg

2up3alj.jpg

2rgmbk0.jpg

2r55hdg.jpg

qn6za9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze, że jesteś zadowolony, bo model jest wykonany poprawnie, choć oczywiście można znaleźć pole do krytyki.

 

Trochę razi słaba obróbka tylnej części kadłuba, widać połączenie połówek, zarówno z góry jak i z dołu.

 

Ze spraw kolorystycznych, to ame-iro na samolotach Zero osiągał taką jasną szarość dopiero po długim składowaniu pod wpływem słońca. Oryginalnie był o lekko beżowym zabarwieniu, taka trochę kawa z mlekiem (fabryka Mitsubishi) lub zielonkawy, seledynowy (fabryka Nakajima). Tutaj mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem. Golenie podwozia malowano na czarno (a nie ciemnoszaro). Wnęki podwozia miały barwę błękitną metaliczną (a nie niebieską). Aotake-iro trudno dobrać, także najlepiej kupić "autentyk", jeśli zamierzasz robić więcej japończyków.

 

Co do Humbroli, to moje ulubione farby, oczywiście olejne, bo akryli z założenia się nie dotykam. A chyba takie są fabrycznie dołączane do zestawów Airfixa? Ja takich wydań nie kupuję bo są znacznie droższe, farba i tak do wyrzucenia. A kalkomanie wolę nabyć oddzielnie, w specjalizowanych zestawach.

 

Plus za fachowy wstęp historyczny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze, że jesteś zadowolony, bo model jest wykonany poprawnie, choć oczywiście można znaleźć pole do krytyki.

 

Golenie podwozia malowano na czarno (a nie ciemnoszaro). Wnęki podwozia miały barwę błękitną metaliczną (a nie niebieską). Aotake-iro trudno dobrać, także najlepiej kupić "autentyk", jeśli zamierzasz robić więcej japończyków.

 

Co do Humbroli, to moje ulubione farby, oczywiście olejne, bo akryli z założenia się nie dotykam. A chyba takie są fabrycznie dołączane do zestawów Airfixa?

 

Nie mówię, że model jest idealny i do błędów się przyznaję. Wymienione błędne kolory to rzeczywiście moja fantazja, ale jeśli chodzi o wnęki podwozia to akurat nie miałem na stanie tego błękitu a nie chciało mi się jednej farbki specjalnie z Polski zamawiać. W przyszłości na pewno popełnię więcej japońców, bo mają ciekawe maszynki a na rynku modelarskim sporo fajnych zestawów, w związku z czym bardziej przyłożę się do szczegółów.

 

Humbrole dołączane do do zestawów to faktycznie dno dna i nie zamierzam się ich trzymać a z nowymi produktami Airfixa to jest różnie, niby ładnie pięknie, wklęsłe linie, brak nadlewek ale pominięte lub uproszczone niektóre elementy np. w Bf-109G-6 brak rurki pitota i innych drobnych elementów, lub golenie podwozia i osłony w Spicie Mk.IX odlane jako jeden element.

 

Do kolegi RH-filmik jak najbardziej zacny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.