Skocz do zawartości

Sherman Ic Firefly "TRZYNIEC" 1/72 Dragona


paweltomasik1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich w 2010 roku i po pierwsze życzę wspaniałych modeli na Nowy Rok.

 

Chcę pokazać mój pierwszy popełniony czołg i pierwszy model który mam odwagę zaprezentować. Na wstępie odrazu zaznaczę, że model jest przynajmniej z jednym błędem (niestety posłuchałem się instrukcji Dragona odnośnie wklejania jarzma armaty ), cóż pewnie się znajdzie więcej . Malowany pędzlem, farbki Revell i Humbroll.

 

A więc zdjęcia i zapraszam do komentowania(krytyka mile widziana - chcę się uczyć jak robić to najlepiej ):

 

100_2556.jpg

100_2557.jpg

100_2558.jpg

100_2559.jpg

100_2560.jpg

100_2561.jpg

100_2562.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skróć przede wszystkim antenę i gąski są chyba odwrotnie założone

 

Ale wstyd .

Gąski już poprawione, co do anteny to niestety nie znam prawdziwej długości oryginału i dlatego była robiona na oko, trochę w/g zdjęć ale trudno znaleźć gdzie widać pełną antenę. Jeśli ktoś wie jak długa ma być to proszę o info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdradzić tajemnicę czemu lufa jest popaćkana od spodu białą farbą?

 

Shermany firefly mały tak malowane lufy, żeby upodobnić je do tych z krótką lufą, by nie były brane na cel w pierwszej kolejności. Sugerowałem się tym zdjęciem:

 

rycerz%20I.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja z Wikipedii

 

"Sherman Firefly VC – brytyjska modyfikacja amerykańskiego czołgu średniego M4 Sherman z czasów II wojny światowej.

 

W latach 1942-1945 w ramach programu Lend-Lease do Wielkiej Brytanii wysłano 17 287 czołgów średnich M4 Sherman. Brytyjskie Shermany przeszły chrzest bojowy w 23 października 1942 roku, podczas bitwy pod El Alamein. Angielscy wojskowi postanowili ulepszyć Shermana.

 

Na początku otrzymał brytyjską radiostację No. 19. na miejscu amerykańskiej radiostacji. Potem Brytyjczycy zaczęli wzmacniać opancerzenie czołgu, wymieniać przyrządy celownicze i obserwacyjne, zmienili silnik, ale najważniejszą modernizacją było dodanie brytyjskiej armaty 17-funtowej, która mu dawała możliwość podjęcia walki z niemieckimi czołgami PzKpfw VI Tiger i PzKpfw V Panther. W grudniu 1943 roku Brytyjczycy postanowili zmodernizować 2100 pojazdów, jednak do czerwca 1944 roku zmodernizowano do standardu jedynie 600 pojazdów. Głównym użytkownikiem była Wielka Brytania, ale pewną ilość tych czołgów otrzymały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie".

 

 

Od siebie dodam tylko, że Amerykanie, mimo iż zdawali sobie sprawę, ze brytyjskie działo przewyższa ich własne, nie zdecydowali się na jago zastosowanie ze względów politycznych.

 

Sam Firefly mimo działa zapewniającego mu podjecie w miarę równorzędnej walki z niemieckimi Panterami, w dalszym ciągu nie był równorzędnym przeciwnikiem dla Tygrysa I, nie mówiąc już o Tygrysie 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Na początku otrzymał brytyjską radiostację No. 19. na miejscu amerykańskiej radiostacji.

 

A jaką otrzymał na końcu ?. Też radiostacje No.19

 

zmienili silnik

 

Na jaki silnik zmienili ??

 

Krótko.

M4A4.V.c Firefly - miał przez cały czas standardową brytyjską radiostacje No.19, miał silnik Chrysler Multibank A 57, wnętrze zostało zaaranżowane od nowa, między innymi sponsony na amunicji zostały przeniesione z bocznych nawisów na spód wanny kadłuba, wymieniona została armata na 17 pdr gun Mk.IV a później na Mk.VII.

Zmieniony został mechanizm podnoszenia armaty. Przyrządy obserwacyjne (peryskopy) nie były wymieniane.

 

M4.I.c Firefly - różnił się od M4A4.V.c tym że bym przebudowywany z Shermanów M4 oraz M4 Compozyt.

Miał gwiazdowy silnik Continental R 975 C1. Oraz miał drobne różnice w zabudowie wnętrza, względem V.c.

 

Na dzień 30 Czerwca 1944 w 21 Grupy Armii było 338 Firefly.

W dniu 30 Grudnia 1944 było 728, a na dzień 30 Czerwca 1945 było 1036 Firefly.

 

Dla przykładu w naszej 1.D.Panc. było na dzień:

30 Czerwiec 1944 - 25 Firefly ( 23.szt -V.c + 2.szt -I.c)

30 Grudzień 1944 - 40 Firefly

30 Czerwiec 1945 - 40 Firefly

 

Dane ilościowe pochodzą z książki M.Haywarda - Sherman Firefly.

To tak na szybko.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie czolgu jak na moje oko bardzo ladne. Tak samo z malowaniem. Jedyna rzecz jaka mi sie nie podoba to bialy kolor lufy... moze przyciemnij go troche bo naprawde dziwnie wyglada, albo znajdz inne zdjecia i sie nimi sugeruj przy malowaniu bialego koloru

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.