Skocz do zawartości

M2A2 ODS Bradley, Iraq 2003 Dagon + Part + Legend 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Dawno, dawno temu na ofiarę kolejnej edycji zabawy pt. "Zróbmy sobie czołg" wypatrzyłem sobie tytułowego dragonowskiego Bradley'a:

 

th_File0102.jpg

 

Miała to być w założeniu krótka zabawa ale jak pokazało życie ślimaczyła się niemiłosiernie , nie była to wina modelu tylko poprostu jakoś tak mi nie szło , pojazd lądował co jakiś czas w pudle - potem go wywlekałem, dłubnąłem coś albo i nie i znów nazad do pudła i tak zeszło ...

Ostatnio korzystając z kanikuły domęczyłem wreszcie nieszczęśnika

 

Zdjęcia "in box'a" i z wczesnego etapu budowy modelu przepadły wraz z wieloma inymi w trakcie licznych katastrof systemu mego wiekowego PCeta więc przytoczę jedynie opisowe pobierzne i subiektywne spostrzeżenia nt. tytułowego zestawu:

Jest to jeden z wczesnych "wypustów" Dragona noszący piętno kompromisu pomiędzy "gotowcem" a zestawem dla tradycyjonalnych modelarzy: dużo drobnych detali odlano w jednym kawałku np. z kadłubem czy wieżą, pozostałe jeszcze nie tak delikatne jak w późnieszych zestawach tego producenta ale całkiem przyzwoite .

Jest możliwość wykonania otwartego włazu kierowcy a co bardziej ambitni ogą pokusić się również o zrobienie otwartej rampy przedziału desantowego oraz jego wnętrza - konstrukcja rampy oraz jej odwzorowanie w modelu daje taką możliwość.

Gąsienice wykonano z gumy ale bez wypływów tworzywa i z doskonałą rzeżbą ogniw.

Dosyć niezwykłym zabiegiem jest wykonanie niektórych elementów mechanizmu podnoszenia lufy oraz przewożonego ekwipunku rówież z gumy pokrytej nawet wstępnie podkładem

Producent przewidział tylko jedną wersję malowania i oznakowania: pojazd jednostki 1-41 Innfantry, 1st Armored Div., Bagdad 2003 i w takim też zrobiłem swój model.

Budowa modelu "z pudła" nie stanowi problemu nawet dla początkującego modelarza.

Osobiście postanowiłem uzupełnić model o blaszki "Parta" dedykowane co prawda do modelu "Revlla", ale bez specjalnych komplikacji idzie je przypasować do modelu "Dragona" zwłaszcza że "podmianki" dokonałem w bardzo niewielkim zakresie - przede wszystkim kosz na wieży (orginał za masywny), osłony świateł i parę innych drobiazgów.

Orginalne pojazdy biorące udział w wojnie irackiej 2003 były dość mocno"objuczone" wszekiej maści ekwipunkiem - szczęśliwym trafem na pudełku i w instrukcji zamieszczono bardzo dobrej jakości zdjęcie orginału:

 

th_File0102-2-1.jpg

 

- na tej fotografii się lużno wzorowałem jeśli chodzi o owo "objuczenie": do tego celu urzyłem zestawu koreańskiej firmy "Legend" (zestaw do "Bradley'a") i niewielkim stopniu produktu "Verlindena".

 

Oprócz blaszek jedyne zmiany jakich dokonałem w modelu polegały głównie na "uplastycznieniu" pewnych detali poprzez ich "podrzeżbienie" np. łopata czy pocienienie, zmieniłem też położenie wyrzutni TOW na pozycję "spoczynkową" by uwidocznić nazwę własną pojazdu.

 

A oto parę ocalałych fotek z końcowego etapu prac nad modelem:

 

th_100_9883-1.jpg

th_100_9886.jpg

 

...i już z przypasowanymi betami (można też dostrzec kilka zmian w stosunku do poprzednich fotek - praktycznie do samego końca coś zmieniałem lub poprawiałem):

 

th_100_0146.jpg

th_100_0144-1.jpg

 

No i wreszcie finał :

 

th_100_4586_filtered.jpg

th_100_4583_filtered.jpg

th_100_4582_filtered.jpg

th_100_4577_filtered.jpg

th_100_4579_filtered.jpg

th_100_4564_filtered.jpg

th_100_4585_filtered.jpg

th_100_4580_filtered.jpg

th_100_4578_filtered.jpg

th_100_4574_filtered.jpg

th_100_4569_filtered.jpg

th_100_4566_filtered.jpg

 

Model malowany akrylami Pactry i Vallejo, łosze i filtry MIG, brud - zestaw "pudrów" Tamiji, obicia, otarcia itp. Humbrole i akryle.

Pewien zanik kontrastów kolorów występujący na ekwipunku to efekt uboczny ich intensywnego "okurzania" ww. pudrami .

 

Życzę miłego oglądania i zapraszam do komentowania!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.