Skocz do zawartości

Sherman Firefly Ic Welded Hull 1.Dywizja Pancerna


MichalZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dawno nic nie pokazywałem z tematu Maczkowców także tym razem, Sherman Firefly Ic z spawanym pancerzem, model na bazie dragona robiony bardzo daaawno temu, model by przypominał chociaż pamiętnego Shermana z rozdętą lufą po długości otrzymał żywiczną wierze z integralnym dopancerzeniem,kilka rzeczy jest jeszcze do dokończenia ale to czas musi pozwolić co najważniejsze już jest , z czasem dojdzie jeszcze tylko numer na bocznych płytach oraz ręcznie malowany numer na osłonie transmisji, dodam że starałem się przy bliżyć model do Shermana zniszczonego w miejscowości Zevenbergschen Hoek , mimo iż wersja Vc Firefly była najpopularniejszą zdecydowałem się wykonać ten model z racji unikatowości, zestaw dragona jest bardzo dobry zaś Polska jednostka posiadał tylko wersje "welded hull" , i zwykle były ich tylko 4 w jednostce .

 

DSC_0002_zpsql37dsnd.jpg

DSC_0003_zps3qee7ek8.jpg

DSC_0009_zps08zhv3sy.jpg

DSC_0011_zpscebh8vi2.jpg

DSC_0008_zpsrosbe1nc.jpg

DSC_0007_zpsi85ngtjr.jpg

 

I tutaj takie na innym kolorze

 

DSC_0005_zpsxevvgg0l.jpg

 

Pozdrawiam

 

P.S Nowe zdjęcia ,mimo iż lepsze to i tak mam problem z zdjęciami tego pojazdu, no wybitnie mi nie wychodzą :/

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dawno nic nie pokazywałem z tematu Maczkowców także tym razem, Sherman Firefly Ic z spawanym pancerzem...

mimo iż wersja Vc Firefly była najpopularniejszą zdecydowałem się wykonać ten model z racji unikatowości, zestaw dragona jest bardzo dobry zaś Polska jednostka posiadał tylko wersje "welded hull" , i zwykle były ich tylko 4 w jednostce .

 

Model fajny tylko 2 uwagi.

Musisz chyba coś zrobić ze zdjęciami bo obecnie wygląda jakby był pomalowany niemieckim panzer grau z modulacją.

Co do Twojego twierdzenia, że 1 DPanc. nie posiadała Firefly Ic hybrid (composite) tylko same welded pozwolę sobie się nie zgodzić.

Nawet u mnie w temacie (robię teraz takiego) jest kilka zdjęć hybrida w służbie 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarz , u mnie jest zielony.. szary nie jest ;) tak widziałem, nie mam nic przeciwko jeśli zarzucisz zdjęciem i tutaj na potwierdzenie tej tezy , hybrida czy composita w szeregach 1.D.panc , mówiąc szczerze, nigdy nie widziałem mimo iż mam naprawdę sporo materiału na ten temat , wiem że używane były we Włoszech ,to jest pewne . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Waszmościów.

MichałZ - nie ma potwierdzenia ile było w 44' roku IC spawanych, a ile hybrydowych, w 1szej Dywizji. Brytyjczycy w oficjalnych dokumentach nie rozróżniali tej wersji Świetlika. Natomiast w 45' 1sza Dywizja dostała jako uzupełnienie kilkanaście 1C hybryd i tu są zdjęcia. Co do modelu to popraw kolorystycznie gąsienice, bo wyglądają jak pomalowane czarnym błyszczącym.

cooper69 - nie ma 100% pewności, że w 44' 1sza Dywizja miała IC hybrydowe. Zdjęcie Marka, to tylko domniemania, nie widać oznaczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,zdjęcia raz jeszcze postaram się poprawić chodź efekt cały czas jest taki sam, może rozjaśnie przez program jakiś gdyż fizycznie model też jest jaśniejszy , jeśli to naświetla trochę sprawę (a myślę że tak ) to w militarii część poświęcona 1.Dywizji Pancernej jest zestawienie pojazdów otrzymywanych przez Polską jednostkę "Half Yearly Report on the Progress of the Royal Armoured Corps " , nie będę wypisywał o Cromwellach i Shermana V ,skupie sie tylko na wersjach Firefly otóż..

według tego co tam napisano , rozróżnianie wersji występowało do czerwca 1944 między innymi Shermanów Vc Firefly (M4A4,17 pdr ) Polska posiadała 23 sztuki, a wersji Sherman IC (M4,17 pdr)-2 !!! z ciekawostki dodam iż najwięcej było Shermanów V (M4A4) -139 sztuk.Od czerwca aż do końcówki grudnia sytuacja wygląda tak iż wersje podciągnięto pod wspólną nazwe " Sherman z Armatą 17- funtową ", z tym że 18 grudnia 1944 Polska otrzymuje 2 Shermany wersji Vc a 21 grudnia "Sherman Ic"- jednego , postaram się zeskanować całość i wrzucić , oczywiście przez zdecydowaną większość czasu nie są rozróżnianie wersje co za tym idzie, że mimo wszystko jakiś mógł się zawieruszyć , z tym że na czerwiec '44 opisano jasno dwie sztuki IC (M4,17 pdr).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisałem w moim wątku są zdjęcia (2 prawdopodobne i jedno potwierdzone), że 1 Dywizja Pancerna używała Firefly Ic Hybrid.

Zamieściłem też barwną sylwetkę z monografii Militaria 192 - Polskie Shermany vol. 2, a nie jest ona jedyna w tej publikacji napisanej przez Pana Janusza Ledwocha.

Również w pozycji Śladami Polskich Gąsienic tom 3 - 2 Pułk Pancerny (wyd. 2014) na stronach 28, 37, 42, 44 są zdjęcia Firefly Ic Hybrid vel composite hull.

 

Dlatego tez Twoje twierdzenie na początku wątku, że w 1 Dpanc. były używane tylko Fitefly Ic Welded Hull uważam za błędne.

 

I nie odczuj tego jako próbę "boksowania" się z Tobą ale jako chęć wyprostowania sprawy bo nie będziemy ostatnimi, którzy ten model budować będą, a wbrew pozorom dużo materiałów nie jest dostępne.

 

PS.

Jeżeli możesz to używaj czcionki pogrubionej tylko tam gdzie musisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odczuwam tego jako boksowania czy coś takiego ;) akurat ten nurt modelarstwa jest o tyle piękny że nie polega na kłótniach a głównie na przedstawieniu dowodów ( i głównie zdjęciach ) , owszem ,widziałem te dwa zdjęcia które są u Ciebie , pierwsze archiwalne (to takie od przodu z góry) nie chce wprowadzać błędów czy zamętu ale to zdjęcie pojawia się nie raz i bardzo często interpretowane jest jako pojazd sił kanadyjskich lub angielskich, postaram się do tego dokopać, co do drugiego zdjęcia w oddali.. nie wiem czy kojarzysz takiego shermana o nazwie "ACROMA", zdjęcie jest z bardzo z bliska i na początku masa modelarzy uważała że Sherman ten ma zintegrowane do pancerzenie na kadłubie ,dopiero po jakimś czasie specjaliści doszli że wina leży w kurzu oraz jakości zdjęcia i ma dospawane , tak samo może być i z tym drugim zdjęciem, co więcej , nie widać oznaczeń żadnego z Shermanów ,podpis pod zdjęcie brzmi " atak Polskich Shermanów.... Firefly Vc " a takowy się nie pojawia , no ja nie mówię nie,sam bardzo bym się ucieszył gdyby nagle okazało się że "tak,Polacy Mieli Ic Hybrid w Francji" , super,Kolejny temat do lepienia, ale ...poprosze dowodów . A co do czcionki pogrubionej, no cóż jak sam widzisz w nie jednym wątku tego używam i to tak po prostu, bez większego przesłania

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz bardzo wiarygodny według mnie wątek na ten temat.

Na tyle co zdążyłem się zorientować to Pan Marek Jaszczołt jest osobą, która 2 razy sprawdzi zanim coś napisze.

Ja mu wierzę i szanuję jego opinię. Nie dlatego, że na siłę chcę wykonać Firefly Ic Hybrid z 1 DPanc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozróżnianie wersji występowało do czerwca 1944 między innymi Shermanów Vc Firefly (M4A4,17 pdr ) Polska posiadała 23 sztuki, a wersji Sherman IC (M4,17 pdr)-2

Michale rozróżniano wersje Świetlika VC i IC - natomiast nie rozróżniano już czy Świetlik IC był ze spawanym kadłubem, czy z hybrydowym - o to chodzi. Cooper69 Ci to napisał, bo niby skąd masz informację, że wszystkie IC były z pancerzem spawanym. Z tego co napisałeś powyżej to nie wynika ! Jeszcze raz Ci to napiszę - nie ma na to dowodu nigdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy modelarze, a w szczególności Ci którzy interesują się Polską Armią na zachodzie, otóż .., rzeczywiście, po przyjrzeniu się kilku zdjęciom muszę przyznać iż nie tylko "spawany/welded" był w jednostkach Maczka, jakoż iż nie jestem człowiekiem który kurczowo trzyma się tezy wyrobionej przez lata postaram się naświetlić sprawę oraz co nie co pokazać, nadal nie ma jasnych dowodów na hybrida/composita ,ale ... są szczegóły które o tym świadczą, sprawę postaram się naświetlić od początku czyli od najpopularniejszej odmiany aż drążąc temat po szczegóły wręcz kosmetyczne ;) wpis ten ma służyć nie tylko tym zaprawionym w bojach ale również wszystkim potomnym tematu którzy styczności z sherman-ami używanymi przez Polaków jeszcze nie mieli ,otóż :...

 

Najpopularniejszą wersją oraz najczęściej spotykaną jest oczywiście odmiana Firefly Vc (kadłub wersji M4A4 z armatą 17-futnową )

 

b14d5f978ceff347_zpshwap3q2g.jpg

 

Równie popularny był Sherman V (M4A4 z armatą 75 mm)

 

13b_zps79tkgvzq.jpg

 

 

Następny w miarę udokumentowany to Sherman Firefly Ic "Welded Hull" (kadłub wersji M4 z armata 17-funtową ,wieża tego konkretnego Shermana posiada zintegrowane dopancerzenie )

 

ShermanIC_M4_17pdr_Dry_Pol_Pol1AD_10ACB_2PAR_T263113_KOd_HollandMoerdijk_image4_zps2j1dh62g.jpg

 

I Ostatni słabo udokumentowany Sherman Firefly Ic "Hybrid Hull (Composite) " (kadłub wersji M4+ przód kadłuba odlewany z charakterystycznymi włazami dla Shermana II A i uzbrojony w armatę 17 funtową , wieża mogła posiadać zintegrowane do pancerzenie,nie ma na to zdjęć za lub przeciw) ),zdjęcia na których najprawdopodobniej jest ten sherman :

 

 

bompa12_zps6fljkzfo.jpg

A36_zpskzzxingx.jpg

eb6f0d6e_zpsatmok1a7.jpg

 

Przyglądając się bliżej zdjęciom można zauważyć że ....

 

eb6f0d6e_zpshrzrk7ua.jpg

 

Czerwoną linią zaznaczyłem małą nadbudówkę która występuje tylko na kadłubach wersji M4 oraz M4A1 . Dla przykładu wersja kadłuba M4A4 "1" a M4 (A1) "2" .

 

1)

M4A4_4_zpsfc2fgdxe.jpg

 

2)

M4A1_early_zpsyramze3s.jpg

 

Kolejna sprawa to szczegół kosmetyczny, ułożenie gąsienic .

 

Tak Polscy pancerniacy ogólnie układali dodatkowe gąsienice na pancerzach wersji M4A4

 

firefly2_zpsegtdnsq8.jpg

 

Zdjęcie przedstawiające Polskiego Shermana Firefly Vc w walkach o Moerdijk , na zdjęciu widać iż gąsienice ułożone są równo, od góry do dołu , zaś na zdjęciu które pokazałem rzekomego "Ic Hybrid" , gąsienice idą trochę inaczej przy przedniej części pancerza , po za tym błotnik wydaje się być nie co dłuższy co też przemawia za hybridem , na błotniku nie dość że mieści się koło sherman-owe to jeszcze jeden z pancerniaków trzyma na błotniku nogę ,co na wersji Firefly Vc było by nie możliwe (koła się zdażały,ale wystawały za bardzo do porównanego zdjęcia). O to zdjęcie wraz z zaznaczonymi szczegółami

 

bompa12_zps9ton4clh.jpg

 

Na koniec warto również wspomnieć przy temacie Shermanów że i taki był zwany Sherman (76) a w Angielskich dokumentach Sherman II A

 

S_Polishm4_zpsyr4hbvys.jpg

 

W podsumowaniu, pierwsze zdjęcie w oddali jest najsłabiej udokumentowane, mimo iż nie widać żadnych oznaczeń opisywane jest jako "atak Polskich Shermanów", sprawa nie co lepiej wygląda z pozostałymi zdjęciami za którymi przemawiają i argumenty i oznaczenia.

 

Pozdrawiam

 

 

P.S Wszystkie zdjęcia użyte w wpisie nie są mojego autorstwa,służą jedynie do celów dyskusyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Waszmościów.

Michale i nic dalej z twego wywodu nie wynika. Bez obrazy, bo nie ma w tym krzty złośliwości. Pokazałeś zdjęcia Shermanów i na podstawie tylko układu gąsienic dopancerzenia wysnułeś teorie o udziale IC Hybrid w Normandii, a jak powszechnie wiadomo dopancerzenia czołgów gąsienicami zaczęto stosować w Czarnej Dywizji dopiero późną jesienią 44', a więc Normandia, w tej teorii odpada.. Zdjęcie przedstawiające atak polskich Shermanów uffff Michale, czy na pewno polskich i jeśli już tak, to na pewno w Normandii ? ?

 

Poczytaj. To trochę mniód dla coopera69, ale to dalej domysły.

 

http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=4&t=23666

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Pawle znam Twój wątek. Od niego zaczął się nasz kontakt i zakup hybrydy

 

No wiem, wiem pisałem Michałowi, że to miód dla Twoich tez dotyczących IC Composita z Normandii. Mnie dalej męczy ten hybrydowy IC z Normandii. Jak bym znów kupił gdzieś wnętrze do AVRa z Resine Cast, to z VC powstanie ARV, a z Normandii IC Composite

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o to że Hybridy były w Normandii ,bo to akurat raczej mało prawdopodobne ,ale że wgl. były, dla mnie to nowość , gdybym wiedział ,zapewne dawno już bym go dołączył do kolekcji ;) Mam wrażenie że nie wszystko jest doczytywane, Jak sam napisałem wcześniej,nie wiadomo czy to Polskie Shermany ( daleko w tekście wspominałem że te zdjęcie potrafi być opisywane również jako zdjęcia Shermanów innych nacji oraz ,co najważniejsze ,nie widać żadnych oznaczeć ) ale jeśli tak to można tak to rozpatrywać , polecam dokładnie się wczytać . Bo tezy iż były w Normandii nie podtrzymuje, chodzi o ogól. ;) Czy o gąsienice czy o ten drobiazg na pancerzu z tyłu,to dalej szczegóły, Mówisz cały czas o Normandii,mnie interesuje cały szlak bojowy, więc czy to Francja Czy Holandia ,jeśli jest coś co sugeruje Ic Composite ,super, kolejny Sherman którego można okleić Polskimi oznaczeniami

 

I tak zapytam,oczywiście to nie atak ani nic ,nic z tych rzeczy, ja zasugerowałem ułożenie gąsienicy (centrale chodzi mi o ten początek,gdzie gąsienica wydaj się być zakrzywiona ,) to jest szczegół na który ja zwróciłem uwagę , a na jaki Ty zwróciłeś uwagę szczegół? Czy może też na to,a może jest coś o czym nie wspomniałem wyżej a warto by dodać dla wszystkich tych którzy tematu nie znają ,oczywiście chodzi o posiłkowanie się zdjęciami, bo jak wiadomo, przez zdecydowaną większość czasu nie rozróżniano "Ic" taki czy tak .

 

I tak na końcu jeszcze dodam dlaczego się tak rozpisuje o tym i każda detal się liczy a no..., przez zdecydowaną większość czasu w raz z znajomymi którzy zajmują się modelarstwem oraz Shermanami ,wyrobiła mi się teza iż Ic Hybrid Polski tylko w Włoszech ,z tąd ta nowość dla mnie ;) (jako jeden z tych którzy tematu Ic Hybrid w barwach 1.D panc. nie przerabiali) ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o to że Hybridy były w Normandii

 

 

Aaaaaaa, to zmienia postać wątku, bo My tu cały czas z Szanownym Kolegą cooper69 próbujemy znaleźć pazur do zaczepienia IC hybrida z Czarnej Dywizji w Normandii właśnie ! O to chodzi, a to, że były w ogóle w 1 Dywizji Pancernej wiadomo od dawna, bo właśnie uzupełnienie stanów początkiem 45', to Świetliki IC Composite/Hybrid ( paczaj zdjęcie Marka J. w moim wątku na PWMie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.