Skocz do zawartości

Leclerc KFOR '99 1:72 Revell


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę o podstawce jak na zdjęciu w pierwszym wpisie w wątku. Błota na modelu specjalnie nie planuję, raczej pigmenty dla ogólnego zakurzenia i może trochę faktury zaschniętego błota tu i tam.

 

Gąsienice planuję Track Wash'em z AK potraktować i minimalnie pigmentami właśnie, ale tak, żeby nakładek przeciwpoślizgowych nimi nie zakryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Patrząc po zdjęciach użytkowanych w normalnej eksploatacji Leclerców to ona wcale specjalnie paradnie nie wyglądały.

 

amx56-leclerc-mbt.jpg

 

3.jpg

 

Ogniwa skorodowane są dość mocno, z resztą na zdjęciach z walkaround, które wrzucałem w poprzednim poście korozji jest naprawdę sporo.

 

Ostatecznie celuję w taki wygląd:

 

resident-walks-with-his-dogs-past-a-french-leclerc-tank-18-june-1999-picture-id151978163

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://data3.primeportal.net/tanks/jean_thomas_rembert/leclerc_xxi/images/leclerc_xxi_159_of_168.jpg

 

 

W gołych metalowych gąskach to obowiązkowa rzecz grzbiety ogniw wyprowadzić na błysk. Z tymi gumowymi nakładkami metal nie ma się jak stykać z podłożem. A przynajmniej kontakt ma mocno utrudniony. Pisałem wcześniej, ale może to umknąć w gąszczu liter. Te wystające elementy na odlewach gąsienic będą jeszcze malowane na kolor gumy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To popatrz na te zdjęcia Leclerców, które wrzucałem. Żaden nie błyszczy nowością - nawet ten na lorze kolejowej, choć umyty ma gąski w rdzy. Nie jak stary Golf za garażem, ale korozję widać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie kłócę ;) Wiadoma sprawa, że czysta nie zabezpieczona stal czy żeliwo koroduje nawet od pary wodnej w wydychanym powietrzy jak na nią chuchnąć Myślę, ze jak wash i szaro-bure pigmenty na gąsienice pójdą to będzie cacy, ale lekko prześwitujący kolor korozji im nie zaszkodzi. Może jeszcze po drodze stonuję to znów kolorem stali - do końca zabawy jeszcze trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś inne eksperymenta. Osłona jarzma działa i brezent w tylnym koszu wieży. Oba z green stuffu. Odkryłem właśnie to koło w modelarstwie i śmiało mogę krzyknąć "Eureka"

 

DSC_0136_zpsy8puuowp.jpg

 

DSC_0137_zpsyts1pe0l.jpg

 

Zielony stuff na zielonym modelu to słaby obiekt do fotografowania, ale gładko jest tylko na zdjęciach. Uformowałem przetłoczenia na materiale. Po malunkach i washu będzie widać co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie.Dwa modele w konkursie

Fajny czołg i ekstra samolocik

Powodzenia

Jeszcze nad trzecim się zastanawiam ;) Dzięki.

 

Sfatygowałem gumowe fartuchy i chlapacze. Zrobiłem zdjęcia i sam na nich nie widzę tego, co zaistniało w przyrodzie. Mam nadzieję, że malowanki i wash wyciągną nierówności na gotowym modelu.

 

DSC_0141_zpsxeusxurk.jpg

 

DSC_0142_zpsl470opn4.jpg

 

DSC_0143_zpsminwwcv4.jpg

 

Zastanawiam się, czy nie pomęczyć ich bardziej, ale granica między za mało i za dużo to w tej skali może być jedno przyłożenie dremela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model skompletowany, do dorobienia uchwyty pokryw luków, poprawki miejsc szlifowanych (na razie zgrubnie papierem 500) i można malować.

 

DSC_0148_zpszp9amkti.jpg

 

DSC_0149_zpsaqalneza.jpg

 

DSC_0150_zpsoijxg1xl.jpg

 

DSC_0151_zpsfrlfyuae.jpg

 

Część detali połapana do modelu na maskol - malowane będą osobno.

 

ps. W międzyczasie wykluła się podstawka.

 

DSC_0152_zpskgjsrr2t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malarnia, czas-start.

 

"To ja, Leclerc" w podkładzie. Położłem Surfacer 1000 przede wszystkim po to, żeby przekonać się jak powierzchnie antypoślizgowe będą się prezentować pod lakierami. W tej skali Surfacer 500 to chyba optymalne rozwiązanie. Z efektu jestem zadowolony, jest umiarkowanie widoczny, nie rzuca się w oczy, nie jest nachalny, ale odcina się od gładkich powierzchni, czyli tak, jak być powinno.

 

DSC_0203_zpsx0nvxe7v.jpg

 

DSC_0204_zpsi2o90w2u.jpg

 

DSC_0205_zpsp8noeyyn.jpg

 

Może i skala nie tak popularna jak 1:35, choć 72jek w konkursie sporo, może i dodatków mniej, może i ciężko dorobić samemu detale, albo wręcz nikną w tej skali, ale ja jestem coraz bardziej przekonany, że to naprawdę przyjemna, modelarska robota.

 

 

edit:

 

Jako że prowadzę monolog, a i prac malarskich przy takim kurduplu za wiele nie ma to mały update:

 

 

Cieniowanki:

 

DSC_0209_zpsfpjtqy3n.jpg

 

DSC_0210_zpsuxqg3wnp.jpg

 

i full make up:

 

DSC_0211_zps5hz8uxmn.jpg

 

DSC_0212_zpspzi2alwn.jpg

 

DSC_0213_zpsa3f1ojuq.jpg

 

DSC_0214_zpsluj7hn9v.jpg

 

Kamo z rąsi, foty ze statywu ;) Bez zabawy z maskowaniem trzy kolory da się położyć w godzinę z hakiem. Kolory modyfikowane i filtrowane względem trójpaka Gunze, zgodnie z sugestią Tomka Mroczkowskiego. Zasugerowałem się zbyt mocno instrukcją, która specjalnie dokładna nie jest, zwłaszcza w kwestii zbieżności plam w rzutach bocznych i górnym, i lewą stronę wieży mam do poprawki, ale to nie tragedia.

 

Przy okazji, dwa zbliżenia na powierzchnie antypoślizgowe:

 

DSC_0215_zpsrxihmx0x.jpg

 

DSC_0216_zpsr2atzjv7.jpg

 

Zważywszy na efekt skali, i modelu i zdjęć (na fotach z takim zoomem jest to jakieś 5x większe niż w rzeczywistości) uważam, że jest lepiej niż dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie.

 

Co do faktury, jest trochę przeskalowana, ale w tej skali lepszego pomysłu nie ma i uważam, że spisuje się to dobrze. Podobnie jak rozmycie kolorów. Z ręki przy dyszy 0.2mm i malowaniu z przyłożenia (końcówka aero jakiś 1cm od modelu) granica między kolorami wychodzi ok 1-2mm. Na tych zdjęciach z powiększeniem rzeczywiście jest to przeskalowane, ale model jest mniej więcej tej wielkości (na 24" monitorze przy rozdzielczości 1920x1200):

 

DSC_0217_zpspwefdfnd.jpg

 

A model już po kalkomaniach:

 

DSC_0221_zpsn8upgffp.jpg

 

DSC_0222_zpswy3yjzfe.jpg

 

Kalkomanie zestawowe, z 2002 roku, a kładły się Revellacyjnie

 

Układ jezdny przyłożony tylko na sucho, bez klejenia. Czeka mnie jeszcze malowanie gumowych nakładek na ogniwach i wash. Wkleję je do kadłuba przed błotem, żeby się nie odcinały części na gotowym modelu. A całość czeka teraz na filrty, oleje i washe. Wkleiłem też pokrywy wyrzutni granatów dymnych na burtach wieży. Bez nich było jakoś łyso. Z upodabniania modelu do rzeczywistości czeka mnie jeszcze malowania świateł i peryskopów i zrobienie anten.

 

edit:

 

Po filtrach, washu i olejach.

 

DSC_0223_zpsnaqdwwtk.jpg

 

DSC_0224_zpsr2j9ea1z.jpg

 

DSC_0226_zpsxet7wgdg.jpg

 

DSC_0228_zpskydmaqvx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora zrezygnować z wacików do zmywania White Spirit, bo nic, tylko wszędzie włoski i paprochy po nich. Będzie skubanie.

Polecam "gąbkowe pędzelki" do makijażu dostępne w sklepach kosmetycznych (choć takie narzędzia ma też chyba w swej ofercie Tamiya)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora zrezygnować z wacików do zmywania White Spirit, bo nic, tylko wszędzie włoski i paprochy po nich. Będzie skubanie.

Polecam "gąbkowe pędzelki" do makijażu dostępne w sklepach kosmetycznych (choć takie narzędzia ma też chyba w swej ofercie Tamiya)

 

Do zmywania biedronki używałem płaskich pędzli i ta metoda chyba mi najbardziej pasuje. Tych pędzelków czasem używam do nakładania pigmentów i w tej skali lubią się porwać o wystające detale.

 

Ładnie idzie. Czy po namalowaniu kamuflażu kładłeś jakiś filtr?

 

Tak, filtry zrobiłem ze starych humbroli i WS. Kolor wzorowałem na filtrze do kamuflaży NATO z AK, drugi był jasnoszary. Ale kładłem go wyjątkowo mało, żeby przypadkiem nie przesadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.