Skocz do zawartości

T-72A Tamiya + Eduard+ scratch w barwach LWP 1/35


FAHR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem wystartować w konkursie i ja:)

Model to stara poczciwa Tamka, najlepszy moim skromnym zdaniem model tego wozu na rynku (mimo iż formy pochodzą z 1992 roku). Do budowy użyję również zestawu Eduarda, zawierającego żaluzje silnika oraz w kilku miejscach pobawię się z dodatkami własnej roboty, kilku innych części się pozbędę.

Na początek mały inbox:

pudełko

1453c3cefc0f5a6am.jpg

 

ramki

4d6b9929a386024bm.jpge91d990fd7999d8dm.jpgf95d864907706103m.jpge579c1e0c92ff40cm.jpg

 

winylowe gąsienice oraz coś co może w 1992 było fajnym dodatkiem w postaci blaszek i sznureczków imitujących liny oraz bardzo ciekawych przewodów gumowych i drucika, który ułatwi nadanie im odpowiedniego kształtu

c486d5b3ed4339eem.jpg

 

instrukcja, 2 i 3 strona, bardzo fajne szkice, kiedy pierwszy raz zetknąłem się z tym modelem gdzieś około 1997 roku, pamiętam że strasznie podziałały na moją wyobraźnię

10489eb31d64b4e9m.jpg9faf5d05801570f6m.jpg

 

blaszki, posłużę się zdjęciem z jakiegoś serwisu sieciowego, gdyż moje zdjęcie nie wyszło za specjalnie

e141a9518d170e3am.jpg

 

Docelowo z wersji proponowanej przez Tamiye tj m1 chcę wykonać wcześniejszą wersję A. Coś takiego, jak na poniższym zdjęciu

5944b74f99809506m.jpg

 

W tym celu będę musiał:

-odchudzić przód kadłuba o dodatkową płytę pancerną

-dorobić kilka schodków przeciwrykoszetowych

-dać zupełnie inne osłony na boki kadłuba

-odchudzić "dolly parton", tzn przód wieży

-dodać poręcze i kilka innych drobiazgów na wieży

-dobrać jakieś ciekawe numery taktyczne pod konkretne zdjęcie, których troszkę się uzbierało

 

Ci, którzy mnie znają, domyślają się pewnie, że model będzie w jednobarwnym malowaniu, standardowym LWP-wskim, z delikatnymi śladami eksploatacji, bez szaleństw, chociaż...

 

Zapraszam do oglądania i komentowania

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze postępy: przeszlifowany przód kadłuba i nadany kształt frontowi wieży.

aed1516143a5b2cfm.jpg6d558dde460c2f59m.jpg

Walka z wieżą była ostra, od środka dostała nieco poxyliny, żeby zwiększyć jej grubość, gdyż wczasie szlifowania przebiłem się na wylot. Na jej dolnych częściach dodałem cienkie paski plastikowe, któe też szlifowałem. Zasadniczo jestem zadowolony z ogólnego kształtu i kolejnym etapem będzie wzbogacanie wieży i kadłuba o pozostałe detale.

Uwagi mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczny kształt wieży z dodaną delikatną fakturą odlewu, pewnie jeszcze ją wzmocnię później, już na koniec.

 

No ładnie wyszło, super. A słuchaj, kształt wieży robiłeś od jakiegoś szabloniku czy opierałeś się na szkicach i fotkach ? W CCCP były spore różnice w poszczególnych pojazdach. Chyba można sobie troszkę pofantazjować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słuchaj, kształt wieży robiłeś od jakiegoś szabloniku czy opierałeś się na szkicach i fotkach ?

Głównie to na zdjęciach i szkicach polskich wozów z Łabęd oraz częściowo na jednym temacie z armoramy;) Ideałem by było dorwać zdjęcie tej wersji w widoku z góry, ale jeszcze na takowe nie trafiłem:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj dostałem kalki Echelon'a do T-72M1 w wersji używanej przez armię Finnlandii.

Pobieważ, ostatnio nabyłem model Tamci i właśnie zamierzam zrobić go w barwać Walecznej Armii Fińskiej. Jutro wrzucę zdjęcia i opis kalek.

 

Tak na marginesie jutro pan listonosz przyniesie mi w swojej łaskawości T-55A również z Tamci. I tego zrobię chyba w naszych barwach, z wycieczki CSRS w 1968 roku...to były czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, chcę zrobić wersję z tymi odchylanymi ekranami, ale bez nich, tzn. tylko z tymi kątownikami na bokach. Wieża bez granatów dymnych i bez dalmierza ale z poręczami. Nie wiem szczerze mówiąc, któy rok produkcji, ale na pewno jakiś początkowy wypust Bumaru..

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były trzy wersje T-72A z ekranami odchylanymi, masę kopania ale mam rysunki każdej wersji. Nad zdjęciami wieży muszę popracować, bo pewnie też gdzieś coś mam...

Nie obiecuje na wczoraj ale przejrzę materiały...

 

Rok serii produkcyjnej pomógłby w poszukiwaniach, a tak muszę porównywać każde zdjęcie z dostępnymi fotografiami czołgów LWP...

LWP używało T-72A zarówno z ekranami zamontowanymi jak i czołgi z ekranami zdjętymi. Zauważalna różnica to np, wieże z zamontowanym lub bez, celownikiem dalmierzowym TPD.

 

T-72 wszedł na wyposażenie LWP w 1978r. W Polsce rozpoczęto produkcje od 1981r. Przydałby się więc rok produkcji serii bo wtedy wiedziałbym, czy szukam czołgu dostarczonego z ZSRR czy produkowanego w Bumarze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej oglądam zdjęcia, tym bardziej nachodzi mnie jedna wątpliwość.

Czy przednia półsfera wieży T-72A jest symetryczna, czy może jest tam podobny motyw do wieży T-55?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej oglądam zdjęcia, tym bardziej nachodzi mnie jedna wątpliwość.

Czy przednia półsfera wieży T-72A jest symetryczna, czy może jest tam podobny motyw do wieży T-55?

 

No taka całkiem idealnie symetryczna to ona nie była. Tak się przyglądam fotkom bo też się przymierzam do polskiego T-72. A jak coś Ci wyjdzie nie tak, to będziemy mieli używanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie, mam prośbę. Ma ktoś może zdjęcie złożonej osłony przeciwpyłowej dowódcy? Chciałbym takową umieścić na boku wieży w pozycji złożonej, ale nie mogę znaleźć zdjęcia, na którym byłoby widać jak ona jest wtedy zamocowana.

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.