Skocz do zawartości

T-72A Tamiya + Eduard+ scratch w barwach LWP 1/35


FAHR

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem już wóz, który będę robił. Dobrałem numery taktyczne i szachownice. Model pozbawiony jednak będzie tych wachliwych osłon przeciwkumulacyjnych, zostawie tylko same kątowniki pod ich montaż.

fbb35564594e9d2em.jpg

Zdjęcie pochodzi z wydawnictwa Osprey T-72 Main Battle Tank 1974-1993.

 

W międzyczasie wpadł mi do głowy pomysł na coś w rodzaju dioramki. Miałaby ona przedstawiać drogę do nikąd z popękanych płyt betonowych, coś na kształt tego z czego budowane są dojazdy na budowy. Droga byłaby strasznie zapuszczona, płyty popękane i delikatnie rozjechane na boki, w pęknięciach i szparach źdźbła trawy. Po obu stronach drogi odrobina ziemi z późno jesienną roślinnością w postaci ciemnej, zgniłej trawy i opadniętych liści. Po jednej stronie słup graniczny z orłem i napisem PRL (żeby podkreślić okres czasowy czyli późna jesień 1982). Obok słupa dwóch czołgistów w moro, brązowych opinaczach i hełmofonach (przerobię figurki z najnowszego zestawy Zvezdy, będzie mi o tyle łatwiej, że posiadam w domu wszystko w co będą ubrani, także będę miał na czym się wzorować;)). Trzeci załogant (w standardowym kombinezonie) siedzący we włazie mechanika kierowcy w czołgu stojącym na drodze. Sam wóz z delikatnym kurzem/piachem i pojedyńczymi trawkami w jakichś zakamarkach.

Mam nadzieję, że starczy mi samozaparcia i umiejętności, żeby zrobić to, co na razie mam tylko w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Postępy małe, ale są. Wóz stoi na gąsienicach. Podwozie zwashowane i wytarte pactrowskim wheateringiem, ale jeszcze bez ostatniej warstwy matu. Koła napędowe i napinające przetarte metalizerem aluminium i minią. Bandaże na kołach przetarte szarym, żeby guma wyglądała jak po pewnym przebiegu. Pozostało jeszcze porobić kilka drobiazgów na kadłubie i do malowania. W międzyczasie wykąpałem wieże w cleanluxie bo troszke za szybko psiknąłem ja kolorem podstawowym, a później wpadłem na pomysł żeby jeszcze popracować nad nią przy użyciu nitro.

cac0272c40e95574m.jpg0f7e1a4cbe262cbem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, a masz bewupa w magazynie?

Bo jeśli tak, to można pomyśleć o jakimś mini projekcie, też się przymierzam do zvezdy, tylko jeszcze nie wiem do którego. Korci mnie dwójka, swego czasu parę egzemplarzy mieliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, a masz bewupa w magazynie?

 

Tak mam. Upolowałem na Allegro BMP-1 z Italeri za niewielkie pieniążki. To te same wypraski co Zwezda i Dragon. Jak skończę Merkawę i BRDM to czemu nie ? Można by się w kilku skrzyknąć i zrobić projekcik LWP po 1945 roczku. A było tego troszkę i modeli jest sporo. Jestem na tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie do przodu:)

Model w kolorze podstawowym, zamiast dwóch cienkich warstw, zdecydowałem się położyć jedną nieco grubszą, wyszło chyba nie najgorzej.

Farba to tradycyjnie humbrol 155.

7c3397263d708275m.jpg66827e43b7c10d88m.jpgf70b7228b6258a6am.jpg171a0aac413f0ceem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób nakładania przeze mnie washa już kiedyś na forum opisywałem. Nakładam szerszym pędzlem płukankę z czarnej plakatowej, wody i kropelki płynu do mycia naczyń. Później węższym pędzlem maczanym w samej wodzie ściągam nadmiar farby, takimi delikatnymi kolistymi ruchami. Pędzelek z wodą działa na płukankę jak magnes. Ostatnim etapem jest to samo, co powyżej tyle, że miejscowo przy użyciu pędzelka "0" lub "00".

Oczywiście są znacznie bardziej zaawansowane i dające lepsze rezultaty metody nakładania washa, jednakże osobiście jestem przywiązany do plakatówek w tej materii i według mnie zdaje to wszystko egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1fa5999c02a895ea.th.jpg

W celu zniwelowania różnicy w grubości kalkomanii i lakieru. Możesz jeszcze raz nałożyć sido, i DELIKATNIE przejechać papierem ściernym po kalkomanii. Po pryśnięciu całości matem nie będzie widać, że to kalki.

Jak to wygląda w praniu możesz sobie podejrzeć tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=G6BOzgjpEBk&feature=channel_page

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model mam juz w macie także, nie będę tego robił. Tak w ogóle to wydaje mi się, że ta metoda jest dobra przy kalkach na ekstra gladkiej powierzchni, a u mnie to jest cos na kształt odlewu, także faktura jest chropowata i wygładzanie chyba nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdalo by sie troche suchego pedzla zeby go zroznicowac no ale nie kazdy preferuje

 

Spokojna twoja rozczochrana, wszystko będzie, właśnie walczę;) Suchy pędzel wheateringiem pactry + mm aluminium + minia itd.itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam parę fotek, tak na szybko, jak to wygląda na obecnym etapie.

Model jeszcze bez ostatniego matu. Suchy pędzel prawie skończony, będę go jeszcze dopieszczał. Jutro położę mat i później pobawię się z suchymi pastelami.

b52844e63150f399m.jpgea2be3a58acfd125m.jpg92670a39f5899debm.jpgd359bf959e3aff80m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psiknołęm dzisiaj model kończącym matem i stało się coś dziwnego. Na winylowych gąsienicach pomalowanych metalizerami model master i washem plakatowym po nałożeniu matu revella pojawił się biały nalot, coś podobnego do tego nalotu jaki nieraz zostawia cyjanoakryl. Co ciekawe na innych częściach pokrytych metalizerem taki problem nie wystąpił. Nie wiem jak mam to usunąć, pierwszy raz takie coś wyszło. Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.