Skocz do zawartości

Krasne 1939


whiteeagle

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym rozpocząć wątek z budowy dioramy zatytułowanej "Krasne 19.09.1939". Diorama inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, będzie jednak nieco "ubarwiona". W literaturze są jedynie lakoniczne wzmianki o starciu polskiej broni pancernej z sowiecką. Nieco bardziej szczegółowa relacja jest tylko jedna - ppor. Stefana Głowackiego. Oto jej fragment:

"(...)O godzinie 9.00 dwa nasze czołgi zostały wysłane z plutonem ułanów na rozpoznanie m. Krasne, o 10 km od m. Busko. Wiadomości o nplu: w Busku bandy ukraińskie, co w m. Krasne, nie wiadomo.

Wykonanie: czołgi posuwają się szosą, jeden za drugim, w odległości 150 m pluton rozsypany harcownikami na połowie wysokości czołgów. Po oczyszczeniu m. Krasne z band ukraińskich czołgi nasze natknęły się niespodziewanie na czołgi sowieckie z odległości 40 - 100 m. Moment zaskoczenia był obopólny. Wynik walki: jeden czołg bolszewicki zestrzelony, my straciliśmy jeden czołg tracąc w nim plut. pchor. Pietraszewskiego Witolda i kaprala (nazwiska nie pamiętam). Mnie z plutonem ułanów udało się wycofać i dołączyć do plutonu przed m. Busk."

Dowódcą drugiej załogi był zatem sam ówczesny plut. pchor. S. Głowacki. Nigdzie nie ma informacji jakie czołgi z polskiej strony brały udział w tym starciu(Renault R35 czy Hotchkiss H35, a może oba?). Nie wiadomo, kto zniszczył czołg sowiecki, nie wiadomo też, czy zniszczony polski czołg jechał jako pierwszy czy drugi. W końcu nie wiadomo też jaki typ czołgu sowieckiego "zestrzelono". Próbowałem ustalić jaka jednostka sowiecka znajdowała się w tym rejonie, ale nie jest to możliwe. Takie czołówki pancerne wysyłane były przez wiele dywizji i brygad.

Te wszystkie kwestie można traktować hipotetycznie i żadna z nich nie będzie błędem.

Ze względu na ograniczone miejsce ja wybrałem taki wariant: polski czołg Hotchkiss H35 + BT-7. Dodatkowo ( to już moja inwencja twórcza) zamieszczę samochód BA-20 i kilku czerwonoarmistów z karabinami na sznurkach

Wszystko to będzie dość skomasowane na małej przestrzeni.

Jako podstawę wykorzystam tą z zestawu RPM, nomen omen "Czerwony Blitzkrieg". Jest na niej odcinek kolei jednotorowej, co jest zgodne z rzeczywistością, gdyż m. Krasne była węzłem kolejowym. Schodziły się tam odcinki kolei jednotorowej i kilkutorowej.

 

Dioramę tworzyć będą:

-Hotchkiss H35(H38) - Trumpeter 1/35

-BA-20 - RPM 1/35

-BT-7 - Zvezda 1/35

-Zestaw piechoty Armii Czerwonej - Zvezda 1/35

-Czołgiści sowieccy - Zvezda 1/35(z BT-7)

-Podstawa RPM 1/35

-Dodatki: droga wiejska Mirage Hobby 1/35

 

Wszystko na małej przestrzeni. Sytuacja już po zniszczeniu BT-7 i próbie ucieczki z BA-20, który utknął w bagienku. Załoga BA-20 zginęła po opuszczeniu samochodu, podobnie jak czołgiści z BT-7. Kilku czerwonoarmistów w bojowych pozycjach przechodzących przez tory, na chwilę przed śmiercią

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zobaczymy w jakim tempie to wszystko pójdzie. Najpierw wypadałoby wykonać BT-7 jako jednego z głównych bohaterów.

Na zdjęciach poglądowych w roli BT-7 wystąpił jako jego "namiastka" BT-5 firmy UM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważylem. Przez chwilę była konsternacja, a potem się zorientowałem, że stoi na wannie większej skali

 

Ale powiem Ci, że szykuje Ci się "grunwaldyzacja" dioramy, czyli za dużo, za ciasno. Zrezygnuj z jednego z pojazdów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. To jeden z moich dylematów. Usunąć BT-7(którego w zasadzie nie ma) czy BA-20...Samochód pancerny zrobiony był pod tą dioramę. Z drugiej strony...przecież bywało tłoczno i duszno na polach bitew. Aby diorama utrzymała równowagę - BT-7 musiałby stać w dziurze, a BA-20 na drodze. Razem z Hotchkissem równoważyłyby gabaryty BT-7.

Pozostaje kwestia czy zrobić bagno z wodą czy też nieco wyschnięte?

W przypadku "mokrego" pojazd który byłby częściowo w nim zanurzony, musiałby zostać "poświęcony", tzn. na stałe połączyć się z dioramą. Bardziej pasuje mi do tej roli BA-20.

Czekam na jakieś podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tłoczno, ale pomiędzy np. BT, a Hotchkissem masz ok. 3 metrów. Ja bym zrobił BT z zerwaną gąsienicą i przestrzałem. Do tego paru żolnierzy i cacy. Wiem, że trudno coś usunąć, ale po prostu kompozycja na tym zyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej White !

 

Budzicie we mnie z Widdem zazdrość i chęć do rewanżu, Wy tam sobie spokojnie modelujecie a ja tu siedzę jak ten głupi i gapie się na przerabiane figurki dragona ... niech Was obu ...!

 

Diorama/projekt bardzo mi się podoba, to chyba jedna z nielicznych dioram września z ZSRR, a nie z dumnym niemieckim (a nie hitlerowskim) Pz II czy Pz III. Bardzo chętnie zobaczę.

 

Gruwnaldyzacja - nie podoba mi się to określenie, bo aż trąci quasiprofesjonalizmem ale wiadomo o co chodzi. Ustawiłeś wozy i już widzisz, że jest tak na styk. Będziesz chciał dodać jeszcze jakieś krzewy, drzewko, zrobisz bagno i nagle okaże się, że jedno włazi na drugie, pamiętaj że figury też muszą mieć miejsce dla siebie, a przecież masz dwa zestawy. Jak chcesz mieć pełen przegląd sytuacji to postaw sobie zamiast BT7 jakieś pudełko wielkości kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sznurki koniecznie, plus elementy cywilne i sznurki od sianka zamiast paska

Ja tu będę zaglądał bo chcę zrobić bolszewika z 1939 (Niemiec afeeee a Polak to zbyt halo i trudny temat )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie! Ja nie czepiałem się wykonania. Jedynie merytoryka mnie interesuje!

 

Wykonanie to już kwestia umiejętności i doświadczenia, a bez budowy i prób nic się człowiek nie nauczy Jedna rzecz, to źle złożyć blaszki fototrawione, a druga rzecz to montować sprzęt, którego nie było, albo był nie taki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie z dumnym niemieckim (a nie hitlerowskim) Pz II czy Pz III.

 

Dokładnie. NIEMIECKIM a nie hitlerowskim, to jest nasz podstawowy błąd. Trzeba to podkreślać. Przez to mamy sporo problemów i nieścisłości. Słowo hitlerowiec wobec prób zmiany historii ma coraz szersze znaczenie. Szczególnie na zachodzie zapomina się, ze tak naprawdę chodzi o NIEMCÓW.

 

To taka mała dygresja.

 

Co do dioramy to zobaczymy jak sklecę BT-7. Zdaję sobie sprawę z możliwego "tloku". Do zestawu Zvezdy dodam jedynie lufę ARMO (ta z zestawu nie jest zbyt ciekawe, chociaż widziałem gorsze)i łańcuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę White, że się rozumiemy Mój ojciec zawsze jak słyszy w TV że hitlerowcy napadli na Polskę to się pyta sam siebie "A kto to byli Ci hitlerowcy ? Eskimosi ?". Sami sobie jesteśmy winni, cały świat powinien wiedzieć, że wojna zaczęła się 1 IX 39 i że zaatakowało nas dwóch, a nie jeden przeciwnik, z resztą długo by gadać...

 

Tłok na dioramie Twoim największym wrogiem, pamiętaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto pewne postępy, bardzo skromne zresztą. Bardzo 'z grubsza' ociosane figurki Sowietów Zvezdy. Przynajmniej są z epoki, a nie z 1941 roku(i później). Chyba jedyny zestaw, który zawiera kilka figurek sowieckiej piechoty z roku 1939-go. Do tego Maxim, również z epoki(także złożony tylko w celach poglądowych. Do tego stary i "złomowy" Sd.Kfz. 251 Ausf. A w roli BT-7. Przynajmniej widać jak by to mogło wyglądać.

 

a476ae47bd8d739b.jpg

4667b408ece68029.jpg

322e4f53c3e7edb5.jpg

b5bb26bb3a0a4ab4.jpg

 

Ustawienie figurek jest sprawą otwartą. Do tego dojdą zabici czołgiści we włazach BT-7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Przecież to jest wczesny model hełmu sowieckiego. Nie późniejszy. Może nie widać tego na zdjęciach, ale od przodu byłoby widać wyraźnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.