Skocz do zawartości

Jak Corsairy w piłkę grały - TAMIYA 1:48


Artur D.

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukując parę dni temu dokumentacji, znalazłem pudełeczko w którym lezał sobie spokojnie FG1D , którego zacząłem ze 4 lata temu.

Od początki miał być w barwach FAS

fas_f-4u_219.jpg

Szybciutko przejrzałem zawartość i okazało się że ogon został dawno temu uszkodzony przez szufladę i trafił na inne - lepsze czasy.

Szybciutko przeszukałem swoje zapasy i znalazłem żywiczny ster.

Ster fabryczny został odcięty i po delikatnej poprawce jego żywiczny odpowiednik trafił na jego miejsce. Dorobiłem brakujące (odłamane) anteny i powoli szykujemy się do malowania.

A oto tak wygląda na dzisiaj zawodnik z numerem 219

schowek01j.jpg

schowek02x.jpg

schowek03e.jpg

schowek04aa.jpg

Antenka przed kabinką wklejona jest tylko dla zaślepienia otworu do wczesnych wersji.

Kolejne relacje pojawią się, ale powoli to się będzie działo

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, ja w chwili obecnej również poszukuję różnych ciekawych, nietypowych malowań. problemem są kalki, a brazylia, argentyna czy kolumbia i chile mają takie fajne malowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopadłem taką książeczkę, co prawda w wersji elektronicznej, ale jest

51iuTaH7JnL._SS500_.jpg

Liczyłem, że pomoże mi ona w doborze farb, ale....

Konia z rzędem temu, kto zgadnie co tam ładowali do pistoletów podczas tworzenia tych fantazyjnych kamuflaży.

A ile dziwnych malowań i samolotów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...tak... nie wiem co to za skala, bo nie jadam margaryny, ale obstawiam 1/48, tak? Malowanie bardzo ciekawe i atrakcyjne, tyle że problemów będziesz miał z ustaleniem kolorów sporo, ale odrobina SF w modelarstwie to nie zbrodnia Co do oznakowań - jest ci taka firma, co robi ładne i egzotyczne kalki, tyle, że ciężko je dostać...

 

http://www.zotzdecals.com/roundels.htm

 

Podejrzewam, że pozostaje malowanie od szablonu...No, powodzonka!

Aha- byłbym zapomniał: co to za żółta farbka i jak oceniasz jej właściwości kryjące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zapomniłem dopisać skalę, oczywiście 1:48, co do oznaczeń, to mam już od dawna w domku, inaczej nie ruszałbym modelu.

LordDisneyland dzięki za link do kalek, może jeszcze kiedyś sie przydadzą, a co zaś sie tyczy malowania, to zero szablonów - wszystko będzie malowane z ręki.

Zółta to o ile dobrze pamietam H154, bardzo fajnie kryjąca, ewentualnie poszukaj zółtej z Model Mastera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim oznakowaniu aż żal wydawać pieniądze na te kilka kółek... to już by był przerost formy nad treścią. Najwyżej napisy eksploatacyjne wziąć z innego (lub tego) modelu

 

Ustawiłem 1/72 na margarynie - prawie wpadł do niej, więc to musi być 1/48, tajemnicza jest trochę firma produkująca model, a takie informacje są ważne i ktoś o nie na pewno spyta. Więc pytam.

 

Malowanie... dobór kolorów w tym wypadku dawałbym najbliżej temu co widać na licznych publikacjach. Precyzyjnych danych pewnie i tak nigdy nie uzyskasz, a postrzeganie barw w rzeczywistości i tak zależy zawsze od panującego światła, więc to tylko jest dylemat osoby składającej model: albo będzie ubolewać do końca życia, że ta farba to nie jest przykładowo FS XXXXX (itp) a jakaś o 5% odcieniowo inna (co zweryfikować będzie trudno), albo robić odważnie i cieszyć się z nietypowego aczkolwiek rzeczywistego malowania, co spotyka się bardzo sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj mamy najlepszy smaczek, na zachowanych fotkach nie widac napisów eksploatacyjnych ???

Czyżby przemalowywali i potem ich nie odtwarzali ???

Śledztwo w sprawie napisów trwa - czas powołać komisje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj mamy najlepszy smaczek, na zachowanych fotkach nie widac napisów eksploatacyjnych ???

Czyżby przemalowywali i potem ich nie odtwarzali ???

Śledztwo w sprawie napisów trwa - czas powołać komisje

 

Niewykluczone i sam to samo właśnie robię, przebieram we wszelkiej dokumentacji F4U (a trochę tego jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie przeleciałem squadron signale, różne publikacje fighters paint, nawet polskie wydanie o F4U (AJ-Press) gdzie ubogo napisali że Salwadorskie maszyny były malowane na wszystkich powierzchniach na szaro i zaznaczyli gdzie te żółte miejsca są, opisali znak rozpoznawczy i oznaczenie FAS... płakać się chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mnie temat niedawno troszkę interesował to jeszcze mała ciekawostka.

Na nr. 219 fruwał cpt. E. Echeverria i został zestrzelony przez swoich.

Ale jazda

Zestrzelili go w poblizu La Union w trakcie powrotu z misji w 69 godzinie 100 godzinnego konfliktu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj usiłowałem malować kamo - masakra

Efekt jest taki ze model, został częściowo zmyty i dostał nowy lepszy moim zdaniem kolor.

Teraz musze zastanowić sie jak pomalować kamo, chciałem malować z ręki, jednak jest to zadanie ponad moje siły, mam pewne pomysły, ale zobaczymy co z tego wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię tego etapu budowy, bo model wygląda tak czysto zabawkowo i zawsze się spieszę by zrobić mu washa, detale eksploatacji, kalki itepe A tak swoją drogą ładnie idzie i obserwuję postępy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model już na tym etapie wygląda całkiem ciekawie i nie mogę się już doczekać wersji finałowej. A przy okazji, na starym PWM-ie był kiedyś opis Wojny Futbolowej (skupiający się na działaniach lotnictwa), ma ktoś może to zapisane, bo jakoś nie mogę się go doszukać, a chętnie przeczytałbym to jeszcze raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.