Skocz do zawartości

[Galeria HUMVEE]Polski M998 HMMWV "Zebra" PKW Irak


Zderzak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po dość długiej zabawie, uważam model za ukończony. Od 9 stycznia do dziś, zazwyczaj w weekendy, w ramach oderwania od codziennej nauki dłubałem sobie HArDa. Starałem się nie odbiegać od rzeczywistości i wykonać model w większej zgodności z oryginałem niż moje poprzednie Humvee. Jak wyszło, ocenicie sami. Mam nadzieję, że za bardzo nie pojedziecie po nim

Na wstępie zaznaczę, że nie trzeba czytać tego lania wody, więc można od razu przeskoczyć do zdjęć.

 

Przy okazji podziękuję wszystkim, którzy pomagali i bacznie obserwowali moje poczynania w warsztacie.

 

Warsztat

KLIK

 

Dlaczego HArD?

Pomysł na taką wersję zrodził się już dawno temu. Jeszcze przed ZKM, jako jedna z propozycji Kuby na model do konkursu padł właśnie HArD. Przerażony wizją kamuflażu, wybrałem jednak M1025 z ASK. Skończywszy zabawę z tą repliką, myślałem co wrzucić na warsztat. Szukałem taniej, łatwej i szybkiej konwersji dla starego M1026 w polskich barwach. Decyzja padła dość szybko i po chwili brałem się za niszczenia starego modelu Academy.

 

Model i materiały

Za bazę posłużył mi wykąpany w krecie zestaw Academy, IED Gun Truck. Pewne części odłożyłem dla przyszłego M1026, jednak większość pozostała nieruszona. Reszta materiałów to karty kredytowe, telefoniczne, druty, sprężynki z długopisów, blaszki po napojach itp. Dodatkowo nabyłem od Qdłatego pozostałości blaszek do M1046 TOW Tamiyi, m. in. dla pasów bezpieczeństwa, a także żywiczne koła Armorscale.

 

Reaktywacja

Pierwsze wcielenie modelu Academy nie należało do najlepszych. Niecały rok temu byłem z niego dumny, dziś wiem, że pozostawiał on wiele do życzenia. Etapy powstawania modelu można zobaczyć w warsztacie, więc ograniczę się do napisania listy zmian, które byłem zmuszony wprowadzić, aby replika była wierniejsza oryginałowi:

 

-przednia osłona wymieniona na część Tamiyi,

-zestawowe koła zastąpiłem żywicami Armorscale,

-dodałem nagrzewnicę przed fotelem pasażera,

-wymieniłem fatalne siedzenia producenta na własnego wyrobu, nowego typu,

-dodałem trzypunktowe pasy bezpieczeństwa wraz z zapinaniem,

-przerobiłem cały dach, dodając pałąki dachowe oraz boczne(pomiędzy drzwiami),

-cała wieżyczka to samoróbka,

-dodałem prawidłową deskę rozdzielczą oraz tabliczki znamionowe,

-zamieniłem podest strzelca na płytę,

-wyciąłem klocek pod radiem i dałem odpowiednią półkę,

-silniczek wycieraczek,

-ścianka pomiędzy bagażnikiem a przedziałem załogi,

-wyciąłem klapę bagażnika, dodając fototrawione zaczepy wykonałem ją w otwartej pozycji,

-przerobiłem zwykłe koło na zapasowe,

-dodałem parę drobiazgów,

-kamuflaż "zebra",

-no i oczywiście cały HArD, czyli drzwi, opancerzenie i tylna ścianka.

 

Malowanie oczywiście pędzelkami, baza to Humbrol 93, natomiast paski H33. Przetarcia mieszanką H93 i bodajże H121. Wnętrze i wieżyczka malowane H117, osłona i kanistry H155. Paski nanosiłem gąbeczką, na zamaskowane wcześniej powierzchnie.

 

Podsumowanie

Ogólnie jestem zadowolony z efektu końcowego. Parę rzeczy można by zrobić inaczej, przede wszystkim poprawiłbym być może dach, gdyż nie do końca mnie satysfakcjonuje. Niewykluczone, że w przyszłości dojdzie daszek na obrotnicy oraz klimatyzator. Oczywiście zależy to od chęci, umiejętności i materiałów, których obecnie nie posiadam. Mimo wszystko jestem dumny z tego co zrobiłem Przy odrobinie chęci i zaangażowania, model na pozór marny, może stać się konkurentem dla Tamiyi i z całą pewnością nie ginie na półce obok Japończyka.

 

Tyle pisania, być może w ten sposób uda mi się uśpić waszą czujność i sprawić, że popatrzycie przychylniejszym okiem na moje wypociny Najtrafniej ujął to mój ojciec, który powiedział, że nie bardzo mu się to podoba, a zwłaszcza dach

Paski trochę zniekształciły sylwetkę Humvee a sam model wyszedł dość "wymęczony"...

 

Zapraszam do komentowania

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

Z M1025 ASK:

18.jpg

19.jpg

20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na gorąco - wyszedł porządny modelik Z mojej strony brak zastrzeżeń do zebry. Dobrze, że nie wpychałeś na siłę bzdurnych dupereli na pakę, zostaw tak jak jest. Brakuje mi niebieskiego koguta na dachu i to jest jedyne "ale" (choć oczywiście i bez tego model jest kompletny i piękny). Gratulacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi niebieskiego koguta na dachu i to jest jedyne "ale"

Wyglądałoby fajnie, ale niestety nie byłem w stanie go zrobić. Zużyłem masę foli i plastików, ale albo się przepalały, zapalały, albo nic nie wychodziło...

noooo może dach w przyszłości

Trzeba o tym pomyśleć. Jakieś pomysły? Przemalowanie wystarczy, czy załamania też do wymiany?

tylko mi się jakoś nie widzi ta "łopatologiczna" sprawa na pace

Wychodziłem z założenia, że pojazd stoi w campie i coś tam na nim porządkują, stąd otwarta klapa i luźno rzucone sprzęty.

 

Gratulacje
Gratki
Gratulacje.

Dzięki Model na pewno nie jest idealny, co nie zmienia faktu, że jestem z niego dumny jak nie wiem. Jedynie dach mnie denerwuje, ale może coś z nim zrobię. Teraz nastąpi przerwa, prawie trzymiesięczna, ale potem znowu ruszamy z kolejnym Humvee. Gdyby nie brak funduszy, poprawiłbym pewnie drugiego M998 Tymczasem wydałem kolejne pieniądze, tym razem na Interiora Legenda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwa od modelarstwa w ogóle, czy tylko od Humvee?

Tylko od Humvee. Muszę skończyć poligonowego(wash itp.) MT-LB. Jak bd go dalej robił tylko w weekendy to akurat do majówki może skończę. Potem jakoś maj się wytrzyma, a w czerwcu nauki będzie mniej i wtedy zaczniemy M1026. Tym bardziej, że trzeba rozgrzebać też Sa-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się właśnie dach podoba :>

Miło

Szkoda, że z tym kogutem ci nie wyszło. Poza tym jest świetnie.

No nie udało się Cieszę się, że jednak się podoba Szkoda tylko, że tak mało osób z zewnątrz tu zagląda

Co do modelu, to dostanie jeszcze własną podstaweczkę, bo tą zabrałem od M1025 Macie jakieś pomysły Wielkość ramki identyczna.

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.