Skocz do zawartości

Dornier Do 335 A-1 (Revell/Dragon 1/72)


Banny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Prace nad nietypowa kontrukcja Dorniera dobrnely do szczesliwego konca... Dragonowski produkt nalezy do dosc wymagajacych (conieco opisalem w watku warsztatowym viewtopic.php?t=19899 ) i stanowi spore wyzwanie dla modelarza. Sam fakt ukonczenia tego modelu jest juz sukcesem, heh. Ciekawe ilu modelarzy stracilo cierpliwosc i ile dragonowskich zestawow Do 335 zalega w szufladach w stanie mniej lub bardziej rozgrzebanym???

 

Ale wracajac do samolotu... O tym konkretnym egzemplarzu "RP+UC 113" wiele nie wiadomo, a moze raczej nie mial zbyt dlugiej historii (zreszta jak wiekszosc Do 335). Udalo mi sie odszukac tylko jedno zdjecie oryginalu:

 

do335_113.jpg

 

Maszyna W.Nr. 240113 zostala rozbita przy ladowaniu podczas oblotu przez asa nocnego lotnictwa mojora Wolfganga Schaufera. Jak widac uszkodzenia byly calkiem powazne i samolotu nie zdazono odbudowac przed przejeciem przez amarykanow na lotnisku Bindbach. Dalszy los nie jest znany, podobno samolot (a raczej jego wrak) jako jeden z dwoch Do 335 zostal przewieziony do USA na pokladzie HMS Reaper.

 

Model... No coz, dal mi troche w kosc. Pracowalem nad nim z duzymi przerwami wykonujac w miedzyczasie inne zestawy (glownie serie 109ek). Biorac pod uwage jednak wszelkie trudnosci z finalnego efektu jestem raczej zadowolony, choc zrobilem kilka bledow i model moglby byc lepszy.

 

Malowanie pedzlem Humbrolami. Dosc grubo (2 warstwy koloru i 3 warstwy lakieru) przez co delikatne linie podzialowe sa dosc slabo widoczne. Myslalem coby ich nie poprawic np olowkiem, ale ich zapuszcanie byloby akurat w tym przypadku nie na miejscu. Modele z zasady robie bez sladow uzytkowania, ale w tym przypadku jest to nawet uzasadnione, bo raczej nie odbyl on wielu lotow...

 

do335_revell_7.jpg

 

do335_revell_8.jpg

 

do335_revell_9.jpg

 

do335_revell_10.jpg

 

Pokrywy silnikow mozna oczywiscie zdjac i obejrzec sobie silniki DB. Dosc uproszczone, bo model byl wykonany bez uzycia blaszek czy innych dodatkow.

 

do335_revell_1.jpg

 

do335_revell_3.jpg

 

Spod samolotu wywolywal sporo kontrowersji, szczegolnie jesli idzie o malowanie wnek i goleni. Ja zdecydowalem sie na wneki w niemalowanym aluminium i czarne golenie, co zdaja sie potwierdzac zdjecia archiwalne.

 

do335_revell_5.jpg

 

do335_revell_6.jpg

 

Na koniec, zeby miec odniesienie co do wielkosci Do 335, to porownanie z Bf 109 w tej samej skali.

 

do335_revell_11.jpg

 

Jestem ciekawy waszych opinii!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Witka.chcę także zakupić 335'ę.Co mogę napisać.Model zrobiony dobrze,powinieneś zrobić delikatne odymienie w okolicy działek,ponieważ najczęściej na prototypach testowano na duża skalę uzbrojenie pokładowe.Projekt tego samolotu odrzucono na korzyść innego myśliwca rozwijającego duże prędkości,a szkoda,bo zapowiadał się bardzo grożny przeciwnik dla aliantów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Banny całkiem niezłe latadło udało Ci się wystrugać z tego "gniotka" Podobają mi się golenie wraz z kołami, fajnie wyglądają takie czarne. Mogłeś go tylko nieco styrać, na zdjęciach powłoka wygląda na dość mocno wypłowiałą i po przebarwianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzieki za opinie. Projekt Do 335 zakonczylem, modelu nie bede juz dotykal, takze zostanie w postaci prosto z hali montazowej.

 

Zestawu Dragona/Revella nikomu nie polecam, choc akurat nie ma tu zbyt wielkiego wyboru w skali 1/72. W kazdym razie ten model to spore wyzwanie dla modelarza, tym bardziej cieszy jesli uda sie go skonczyc w miare znosny sposob.

 

Jesli pojawia sie w galerii kolejne skonczone Do 335 w 1/72, to chetnie je obejrze! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja jest godna uwagi, model jest dobrze wykonany, choć czegoś mi brak. Brak głebi faktury, potrzeba delikatnego washa, ale model jest już matowy

 

a mnie sie podoba i bez washa, chociaz ja jestem zwolennikiem brudzingu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.