Teraz jest Wt sie 21 2018, 10:35

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kuter pościgowy S-2 Wilczur skala 1:144 by Marudek i Kvaot
PostNapisane: Wt kwi 17 2018, 12:36 

Witam,

Zapraszam do śledzenia kolejnej relacji z budowy modelu w skali 1:144. Niniejszy warsztat będzie trochę nietypowy z uwagi na fakt, że będzie prowadzony równolegle z wątkiem kolegi Kwaot, który również buduje S-2. Co prawda każdy z nas samodzielnie tworzy własny model, ale dzielimy się materiałami i doświadczeniami w trakcie budowy. Swoje zmagania z materią oprzemy na znakomitym opracowaniu w formie modelu kartonowego Haliński. Wycinankę przeskalowaliśmy na 1:144 i po wydrukowaniu na papierze samoprzylepnym używamy do wycinania elementów z plastiku.

Obrazek

Krótki rys historyczny kutra S-2:

ORP S-2, nieoficjalnie zwany Wilczurem to polski ścigacz artyleryjski z okresu II wojny światowej, jeden z dwu okrętów typu British Power Boat 63'. W zamian za jeden ze ścigaczy torpedowych, pochodzących z przedwojennego zamówienia - S-2 przeszedł na własność Rzeczypospolitej Polskiej 28 czerwca 1940 roku. Polską banderę podniesiono na nim 19 lipca Lipca tegoż roku, jego pierwszym dowódcą został podporucznik marynarki Eugeniusz Wciślicki. Od stycznia 1941 roku, po zmianie oznaczeń brytyjskich, nosił równoległe oznaczenie MGB 44 (od Motor Gun Boat). Według niektórych źródeł, ścigacz otrzymał także polską nazwę „Wilczur”, ale nie znajduje to potwierdzenia w oficjalnych dokumentach.

Obrazek

Najbardziej znaną akcją S-2 była walka z sześcioma niemieckimi Schnellbootami w nocy z 21 na 22 czerwca 1942 roku. S-2 i S-3 wyszły na patrol w rejon francuskiego wybrzeża, lecz S-3 musiał wkrótce zawrócić z powodu defektu silnika. S-2 kontynuował samotnie patrol, podczas którego natknął się na sześć jednostek przeciwnika, przygotowujących się do ataku na brytyjski konwój przybrzeżny. Polacy otworzyli w ciemnościach ogień, wprowadzając chaos w szyku S-Bootów, które, tracąc atut zaskoczenia, musiały zrezygnować z akcji. Polski ścigacz wycofał się, mając tylko jedno uszkodzenie od niewybuchu niemieckiego pocisku. Następnego dnia porucznik Wciślicki został oskarżony o złamanie rozkazu powrotu do bazy po awarii towarzyszącego ścigacza, co tłumaczył zniekształceniem jego treści przez zakłócenia transmisji radiowej. Dowódca obszaru morskiego Dover, admirał Bertram Ramsay, oddalił zarzuty widząc w postępowaniu Polaków nawiązanie do najlepszych tradycji Nelsona. Zakończone faktycznie bez strat po obu stronach starcie zostało w raportach bojowych uznane taktycznym zwycięstwem przy przewadze nieprzyjaciela, a porucznikowi Wciślickiemu przyniosło odznaczenie Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari oraz Distinguished Service Cross.

Obrazek

Ponadto S-2 uczestniczył w licznych potyczkach z niemieckimi lekkimi siłami morskimi w rejonie kanału La Manche. Ostatecznie został wycofany z powodu zużycia 5 lipca 1944 roku i odstawiony w Devonport. W marcu 1947 roku był oglądany przez komisję Misji Marynarki Wojennej, ale w związku ze złym stanem zrezygnowano z jego przejęcia. Potem został najprawdopodobniej rozebrany.

Budowa modelu:

Budowa rozpoczęła się od wykonania kopyt do wytłoczenia kadłuba i nadbudówki.

Obrazek

Potem już poszło z górki (no prawie :wink:). Wydmuszki zostały wzmocnione zostaną szkieletem:

Obrazek
Obrazek

Pokusiłem się o przymiarkę z częściami które sklonowałem od innego modelu w skali 1:144:

Obrazek

A to już scratch:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak wskazuje rys historyczny ta łajba była nieźle styrana przed wycofaniem jej ze służby. Dlatego zamierzam odwzorować wszelkie możliwe zacieki rdzę i co tam jeszcze może się znaleźć na silnie eksploatowanej łodzi bojowej. Zapraszam do śledzenia kolejnych etapów budowy :cool:

Obrazek

Tytuł: Re: Kuter pościgowy S-2 Wilczur skala 1:144 by Marudek i Kva
PostNapisane: Wt kwi 17 2018, 20:21 

Marudek ,Ty to masz wenę w tych maluszkach
Powodzenia i jak zawsze sledze Twoje poczynania , jest co oglądać

ObrazekZłota polska jesień

PostNapisane: Wt kwi 17 2018, 22:27 

Trzymam kciuki za sprawne wykonanie zadania, ob.Marudek!
Podoba mi się sylwetka tego pływadła... i dzięki za rys historyczny, bom dotąd nie słyszał o tej jednostce.

PostNapisane: Śr kwi 18 2018, 9:02 

Hej,

No jak na razie idzie całkiem sprawnie. Jutro wstawię kolejne zdjęcia. Ja też nie wiedziałem, że Polacy nie tylko pod Angielskim niebem, ale również na ichnym morzu się tak wsławili :D Korci mnie, żeby na podstawce pod modelem położyć miniaturki medali por. Wciślickiego.

Obrazek

PostNapisane: Śr kwi 18 2018, 10:24 
Administrator

ale te medale chyba nie w 1/144??!!!! ;)

PostNapisane: Śr kwi 18 2018, 10:26 

:lol: nie nawet nie myślałem o jakiejś konkretnej skali byle nie przyćmiły modelu ani nie zginęły gdzieś pod stępką...

Obrazek

PostNapisane: Śr kwi 18 2018, 15:57 

Znowu wybrałeś ciekawy model, nawet nie wiedziałem, że mieliśmy coś takiego. Będę zaglądał.

PostNapisane: Cz kwi 19 2018, 20:33 

Witam w kolejnym odcinku mojej relacji z budowy morskiego ścigacza :)

Powoli zapełniam pokład detalami (w kierunku od dziobu do rufy). Pomijam tylko te detale, które wkrótce będę miał wygrawerowane w kartonie :mrgrren: Tak - zamierzam zwaloryzować ten model "blaszkami" kartonowymi :cool: Zresztą taki sam zestaw dostanie kolega Kvaot

Ale do rzeczy:

Obrazek
Obrazek

Coraz częściej zaglądam do planów modelarskich, ponieważ takie elementy jak pachoł dziobowy czy kotwica - są w modelu kartonowym nieco uproszczone. Ja nie idę na takie ustępstwa :)

Początek pracy nad nadbudówką:

Obrazek

I przymiarka do reszty "łódki":

Obrazek

Hej Kvaot! Wstawiaj warsztat - wiem że budowę masz już mocno zaawansowaną :wink:

Obrazek

PostNapisane: Pn kwi 23 2018, 17:32 

Hej,

I ja przedstawiam aktualny stan budowy. Ponton na razie jest przyklejony tylko bluetackiem :wink: Po powrocie z delegacji zajmę się oklejaniem nadbudówki drobnicą.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Hej Kvaot nawiewniki, pontony, koła ratunkowe i parę innych odlewów wyślę Ci po powrocie - w Środę po południu.

Obrazek

PostNapisane: Śr maja 02 2018, 7:25 

Witam,

Trochę wolnego czasu, wypoczęte oczy i mamy kilka nowych części :) Coraz częściej zacząłem zaglądać do planów modelarskich i poniższe części powstały w wyniku kompilacji wycinanki i planów.

W nadbudówce z planów dodałem w rogach osłoniętej części sterówki ucha do mocowania relingu dziobowego, a także kotwy sztagów głównego masztu. Dziś dodam jeszcze do relingów nadbudówki kilka dodatkowych łączników (żeby nie łączyły się z nadbudówką jedynie dwoma końcami, tylko jeszcze dodatkowymi 'szczebelkami').

Obrazek

Szablon masztu dziobowego w wycinance to po prostu litera T, natomiast w planach modelarskich widać dodatkowe skośne podpórki.

Obrazek

Kotwica robiona według planów:

Obrazek

I wreszcie wyposażenie odkrytej sterówki. W drzwiczkach na przedniej ściance planuję wymienić klamki...

Obrazek

Dopiero czwarte z rzędu koło sterowe wydało mi się zadowalające, a busola - druga :wink: Koło sterowe to po prostu plasterek z patyka do uszu z wklejonymi od spodu rączkami z rozciągniętej ramki. Busola to również rozciągnięta do odpowiedniej średnicy ramka plus plasterek z rozciągniętego patyka do uszu. po zaokrągleniu górnej części busoli, spiłowałem pod kątem jej czoło, dźgnąłem szpilką w środku spiłowanego placyku i rozwierciłem.

Obrazek

Wreszcie szperacz i rura głosowa - tu poszło najsprawniej, za pierwszym podejściem :cool: Szperacz składa się z (od dołu) - spłaszczonej kulki BGA, kawałka igły 0,7 mm, lekko spłaszczonej kulki BGA, spłaszczonego drutu miedzianego, plasterka rurki mosiężnej fi 2 mm z doklejonym z tyłu kawałkiem plastiku ze spiłowanymi krawędziami. Rura głosowa to rozciągnięta ramka plus rozciągnięty patyk do uszu. Jak widać ramki od modeli i patyki do uszu to podstawa mojego skraczu :razz:

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano N maja 06 2018, 10:28 przez Marudek, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: So maja 05 2018, 1:43 

No pięknie Ci to idzie widzę ;)

PostNapisane: N maja 06 2018, 10:27 

Hej,

W moim kuterku prace też idą do przodu :cool: Całość 'umeblowania' otwartej sterówki dopełnia szafka na flagi sygnałowe (?). Brezentowa płachta, która go zasłaniała będzie zrolowana na górze szafki. Gretting to karton cięty laserem.

Obrazek

Poprawiłem też klamki drzwiczek, które znajdują się na przedniej ściance sterówki.

Obrazek

Wywaliłem druciane poręcze po bokach nadbudówki (bo za nic nie mogłem porządnie dokleić do nich tych drobnych łączników). W zamian powstały nowe poręcze zrobione z rozciągniętej ramki:

Obrazek

Za radą kolegi Kvaot nie ścinałem nawiewników zaraz przy ich podstawie, tylko wywierciłem w pokładzie otwory, w które wpuszczę dolny naddatek nawiewników. Ich podstawy to po prostu plasterki plastiku z patyków do uszu :D

Obrazek

Następnie oczyściłem kilka części żywicznych, czyli Dinghy i Carley-float (ich denne kratownice będą grawerowane laserem, a linki do chwytania po bokach spróbuję zrobić z nici - dlatego te żywiczne odwzorowania spiłowałem)

Obrazek

Potem zdjąłem z wlewek koła ratunkowe i bomby głębinowe MKVII

Obrazek

Wstępnie pobawiłem się też z Oerlikonem - poza częściami z plastiku i żywicy, będą też części z kartonu i drutu.

Obrazek

Ostatnia plastikowa część to zejściówka rufowa. Półkluzy zrobiłem z resztek blaszki mosiężnej.

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: N maja 06 2018, 11:34 

Super :D z tymi nawiewnikami identycznie wymyśliłem żeby zrobić podstawy z patyczków do uszu. Wspomniałeś, że będziesz robił lufę do KMu z igły 0.45, dalej trzymasz się tego pomysłu?

PostNapisane: N maja 06 2018, 13:53 

Nie - jak sobie przeliczyłem Oerlikon miał kaliber 20 mm więc nawet najcieńsza igła nie będzie pasować (w tej skali to byłby kal 64,8 mm to trochę za duża rozbieżność). Na lufę użyję drutu 0,12 mm :cool:

Obrazek

PostNapisane: N maja 06 2018, 15:14 

Igły bardziej by pasowały jako armaty do jakiegoś krążownika :D szkoda że wcześniej o tym nie pomyślałem kiedy budowałem SMS Emdena.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

REGULAMIN FORUM