Teraz jest Wt sty 17 2017, 17:02

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: TS-11 Iskra 1/72 Arma Hobby x3
PostNapisane: Cz sty 05 2017, 23:17 

Witam w kolejnym wątku warsztatowym. Miałem nie zakładać warsztatu tego modelu bo już chyba wszystko o nim wiadomo ale jak to się mówi raz kozie wio. Zrobiłem sobie małą odskocznię od Iła-28 co nie znaczy, że nic się przy nim nie będzie działo. Postanowiłem, że Iskierkę będę robił we wszystkie dni poza weekendem który będę poświęcał w całości na Iła.
Na warsztat idzie Iskra od Arma Hobby z zestawu Deluxe Set. Model, a dokładniej modele, bo jest ich trzy będą robione prosto z pudła bez własnych dodatków.
Z rzeczy poza zestawowych dokupiłem farby Hataka dedykowane do Iskry oraz dodatkowe kalki od ModelMakera vol.2.
Wszystkie Iskry planuję wykonać w kamuflażu. Pod uwagę biorę egzemplarze o numerach 1918, 1413, 2013 lub 1716 tylko nie wiem w której wersji malowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ModelMaker niemiło mnie zaskoczył nie podając żadnych numerów farb potrzebnych do malowania Iskry 1918.

Model zacząłem już składać. Idzie to trochę wolno bo wszystko trzeba robić razy trzy. Wanny i boki kadłuba są już pomalowane. Do pomalowania użyłem farb Hataka. Maluje się nimi całkiem przyjemnie (również pędzlem), nawet bez rozcieńczania. Problemem było czyszczenie aerografu, po każdym użyciu musiałem rozbierać cały aerograf.
Do dwóch z trzech prawych połówek kadłuba dokleiłem kawałki plastiku żeby wypełnić wyłamane ich części.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zająłem się też skrzydłami. Okazało się że niektóre połówki skrzydeł są krzywe. Na szczęście da się je skleić bez utraty geometrii skrzydła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na górnych częściach wszystkich skrzydeł są też niewielkie jamki skurczowe zaznaczone ołówkiem.

Obrazek

Czeka mnie też dorobienie jednej klapy podwozia przedniego ponieważ w jednym z zestawów jej brakuje.
Poza kilkoma problemami wymienionymi powyżej muszę powiedzieć, że z modelem przyjemnie się pracuje.
To chyba tyle na początek. :D

Tytuł: Re: TS-11 Iskra 1/72 Arma Hobby x3
PostNapisane: Pt sty 06 2017, 0:41 

A jakim cudem ty masz 3 modele w 1 zestawie skoro ja znalazłem ten twój model i tam ponoć jest 2 modele w 1 jednym zestawie. :szok: Powodzenia w budowie bo z tego co widziałem to bardzo fajny model i nie wiem czy go sobie kiedyś nie kupić(bo go nie posiadam a ogólnie sklejam samoloty z IIWŚ ale robię wyjątki nie tylko w samolotach i nie wiem czy to będzie jeden z tych wyjątków) :mrgreen: . Pozdrawiam :D

PostNapisane: Pt sty 06 2017, 1:14 

Fajne malowania wybrałeś :) Jak dopasujesz jakieś kolory to koniecznie nie zapomnij podać na forum jakie to farbki.

PostNapisane: Pt sty 06 2017, 1:20 

Powiem krótko, jak przy Ił-28, bo po tym dobrze poszło: Śmiało, dawaj z tym koksem!

a za Grzesiem CBŚ, ABW i CBA

PostNapisane: Pt sty 06 2017, 4:25 

Powodzenia! :)

Obrazek

PostNapisane: So sty 07 2017, 17:31 

Mam ten zestaw i też są tylko dwa modele. Ale dostałem też silnik jako Free gift. :-)

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

PostNapisane: So sty 07 2017, 21:10 

Do onkos1

No właśnie. :twisted: To skąd rymulus ma 3 modele?? :hmmm: Chyba trzeci dokupił bo jak widać w zestawie go nie ma. :rozga: A ten silnik to jaki zestaw dostałeś? :szok: Pozdro :D

PostNapisane: So sty 07 2017, 21:18 

Marcin94 napisał(a):
A jakim cudem ty masz 3 modele w 1 zestawie skoro ja znalazłem ten twój model i tam ponoć jest 2 modele w 1 jednym zestawie.

Cuda się zdarzają :D A tak na poważnie to w pierwszym dniu sprzedaży kupiłem ten zestaw wspólnie z kolegą, a drugi dostałem od mikołaja, stąd trzy modele.

karambolis8 napisał(a):
Fajne malowania wybrałeś :) Jak dopasujesz jakieś kolory to koniecznie nie zapomnij podać na forum jakie to farbki.

Miałem nadzieję na pomoc w tej kwestii między innymi z Twojej strony.

Weekend miał być w całości poświęcony Iłowi ale chciałem skończyć skrzydła i trochę się przeciągnęło.
Wkleiłem już wszystkie blaszki do kabiny i pomalowałem tablicę przyrządów. Robota hurtowa. Potwierdziła się jednak stara prawda, że jasny kolor powinno nakładać się pierwszy. Wcześniej już pomalowałem tablice na czarno, potem maskowanie i lakierowania charakterystycznego białego paska na środku. Efekt był mocno niezadowalający. Skończyło się na wycięciu blaszek, wyczyszczeniu ich i lakierowaniu od nowa, tym razem w kolejności biały i na to nato black.

Obrazek

Obrazek

Jak już wspomniałem wcześniej wkleiłem blaszki do kabiny. Do jednej z blaszek trzeba dorobić element na który ma być przyklejona gdyż brakuje go w modelu. Blaszki przykleiłem na hips 0,5mm a następnie dociąłem go do kształtu blaszki i przykleiłem na właściwe miejsce.

Obrazek

Obrazek

Osobom które planują robić otwartą kabinę proponowałbym wszystkie te "trójkątne" blaszki nakleić na hips i dociąć go zgodnie z ich kształtem a to co jest oryginalnie w kabinie wyciąć. Elementy na które należy je nakleić są zaokrąglone i po przyklejeniu blaszka od nich na końcu odstaje. Nie jest to jakoś strasznie widoczne ale może nieco popsuć efekt końcowy.
W skrzydłach zamontowałem wszystkie przewidziane przez producenta blaszki. Przed sklejeniem zgodnie z sugestią w instrukcji należy je pocienić. Zacząłem grzecznie pilniczkiem. Przy dwóch skrzydłach może ma to sens ale nie przy sześciu zajęło by to wiele czasu. Więc czasochłonne szlifowanie zastąpiłem szybszym dłutowaniem. Lekko barbarzyńska metoda ale równie skuteczna i o niebo szybsza.
Blaszki które stanowią dno komór hamulców aerodynamicznych proponuję odrobinę od spodu wyszlifowań pilnikiem żeby skrzydło się dobrze zeszło.
Skrzydło przed spiłowaniem blaszek.

Obrazek

I komplecik.

Obrazek

Jak widać na ostatnim zdjęciu szpachli po szlifowaniu pozostało niewiele co oznacza, że jamki skurczowe na skrzydłach są naprawdę niewielkie.

PostNapisane: So sty 07 2017, 21:45 

Kibicuję :))))))

PostNapisane: So sty 07 2017, 21:52 

Takie białe pasy lepiej rób z resztek kalkomanii.

PostNapisane: So sty 07 2017, 21:52 

Do rymulus

To już wszystko wyjaśnia.Pozdro :lol:

P.S. A co do cudów to czasami się zdarzają ale bardzo rzadko. :D

PostNapisane: So sty 07 2017, 21:55 

Do karambolis8

Jakie białe pasy?? :szok: To nie czasy Europy lat IIWŚ. :haha: Pozdrawiam :D

PostNapisane: So sty 07 2017, 22:12 

Te na zegarach.

PostNapisane: So sty 07 2017, 23:12 

Do karambolis8

Acha. :D Nie wiedziałem. :) Dzięki za info. :lol: To dziwne i ciekawe. :jupi2: Pozdro :D

PostNapisane: So sty 14 2017, 16:27 

Kilka dni powolnej roboty i kanały wlotowe powietrza do silników są już na swoim miejscu. Był to czasochłonny etap ze względu na konieczność szpachlowania i szlifowania miejsc słabo dostępnych.

Obrazek

Usunąłem także uskoki powstałe na krawędziach wlotów powietrza. Wkleiłem w te miejsca kawałeczki plastiku, a następnie spiłowałem je na równo.

Obrazek

Wkleiłem także blaszki do wnęki podwozia. Na tym etapie instrukcja montażu jest nieco niejasna. Blaszka, oznaczona strzałką nr 1 na poniższym zdjęciu, według instrukcji ma po jednej stronie dwa rodzaje wytrawień (nr 2 i 3). W rzeczywistości wytrawienie nr 2 jest z jednej strony a nr 3 z drugiej strony blaszki. Jeśli przyklei się blaszkę zgodnie z instrukcją to kształt nr 3 nie będzie widoczny.
Nie wiem czy zrobiłem słusznie ale przykleiłem blaszki niezgodnie z instrukcją pozostawiając wytrawienie nr 3 na wierzchu.

Obrazek

Jeszcze pytanie do osób bardziej zorientowanych, jaki kolor powinny mieć kanały wlotowe powietrza do silników. Instrukcja tego nie podaje. Mnie, po przejrzeniu kilku zdjęć, wychodzi że powinny być żółte ale 100% pewności nie mam.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

REGULAMIN FORUM