Skocz do zawartości

Odpoczynek po walce 3 IX 1939 - Dragon+scratch 1:35


Archelaos

Rekomendowane odpowiedzi

Odpoczynek po walce. Bitwa pod Świekatowem 3 września 1939.

 

1 września 35 pułk piechoty broniąc się na umocnionej pozycji 5 razy dłuższej niż w regulaminach zatrzymał natarcie całej 2 i prawego skrzydła 2 dywizji zmotoryzowanej (obie z XIX Korpusu Pancernego). Niestety w tym samym czasie 3 DPanc przeszła przez niemal nie broniony odcinek frontu na południe od lewego skrzydła pułku, zmuszając ppłk. Maliszewskiego do odwrotu. Następnego dnia rzucono pułk do ataku pod Klonowem (na 23 DP), jednak pozbawiony wsparcia dywizyjnej artylerii poniósł ciężkie straty w walkach i musiał się wycofać. Oddziały ruszyły na wschód, w kierunku Lubiewo-Trutnowo, by obejść pozycje niemieckie, planując następnie skręcić w stronę Bydgoszczy. Większa część 5 i 6 kompanii z II batalionu nie otrzymały jednak informacji o dalszym wycofaniu na wschód i zostały na noc pod Klonowem. Około godziny 2.00, gdy czoło kolumny wchodziło do Lubiewa, od południa nadleciał olbrzymi pojazd, kanonierka powietrzna Jagiełło. Po rozmowie dowódców zdecydowano o ataku na niemieckie pozycje, który miał przeprowadzić Pluton Desantowy Jagiełło osłaniany z powietrza przez okręt. Ruszył on nad niemieckie pozycje, gdzie korzystając z kamer termowizyjnych zaatakował największe zgrupowania wojsk i niejako „po drodze” uciszył obronę przeciwlotniczą, w tym baterię dział 88 mm a także część artylerii 23 dywizji piechoty. O 3.30 ruszyli desantowcy, eliminując to, co zostało z niemieckich pozycji, a za nimi posuwali się żołnierze 35 pułku, zajmując się głównie przyjmowaniem kapitulacji Niemców przerażonych niewiarygodnym pokazem siły ognia. Nad ranem, kiedy w rękac polskich był już niemal cały las na zachód od Świekatowa, odnalazła się część zaginionych oddziałów II batalionu, niedługo później odparty został kontratak pozostałych sił 23 DP, po którym jednostka ta w zasadzie przestała istnieć. Niedługo później na polu walki pojawiła się 3 DPanc.

Scenka przedstawiać będzie tę krótką chwilę odpoczynku żołnierzy 35 pp i PDJ. Planuję 4-5 figurek na bardzo prostej podstawce. Jako podstawę do figurek piechoty wykorzystam zestaw Dragona - Panzergrenadier Italy 1943 do tego dużo greenstufa . Desantowcy powstaną zapewne z w oparciu o jakiś współczesny zestaw, ale jeszcze go nie wybrałem.

Wzorowałem sie na zdjęciach ze strony http://www.cytadela.aplus.pl/postac03.htm

 

Nie byłem pewny co do działu, ale podstawka ma być mała, więc chyba nie dioramy, a w SF są głównie pojazdy.

 

Inbox:

 

pg4g.jpg

pg3n.jpg

pg6n.jpg

pg5.jpg

pg8z.jpg

pg7.jpg

pg12.jpg

pg11.jpg

pg10h.jpg

pg9.jpg

blaszka.jpg

 

Jedna z największych zalet Dragona, mnóstwo broni:

pmy.jpg

mausery.jpg

mg1z.jpg

mg2wl.jpg

granaty.jpg

 

I co udało mi się zrobić. Sklejone na razie na plastelinę. Hełm to żywica z S-modelu, ale muszę powiedzieć, że żołnierz wygląda w nim trochę jak "mały powstaniec"... nie jestem pewien czy to ma tak być, czy może któraś z firm nie trzyma skali? Podstawowe pytanie. Czy to wygląda choć trochę jak polski piechur? I co jeszcze muszę poprawić?

 

35pp6a.jpg

35pp4a.jpg

Tył. To zielone, to zaczątek plecaka.

35pp1a.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko poczekasz to jak pisze k.13-14 bedą foty (daj na priv maila) Gazeta jakas stara, jeszcze z czasów kiedy moj tata sobie cos tam kleił. Wtedy chyba nie było w 1;35 nic polskiego z wojaków, wiec za przeróbki posłuzył niemiaszek, hełm jankeski pot skalpel i szpachle, sa rysunki plecaka i innych gratów, i nawet nawet wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta stara modelarska gazeta to"Model Styl- ilustrowany magazyn modelarski"

Artykuł o który chodzi to "Wrzesień 1939" z numeru 3/92.

Co do samego hełmu faktycznie jakby lekko za duży , ale profil ma dobry.

Można spróbować uzyskać polski hełm wz.31 z amerykańskich typu M-1, głownie poprzez uwypuklenie tyłu tak jak np.w tym hełmie żywicznym.

Francuski hełm wz.15 występuje np. w zestawie Italerii nr420( accessoriesII).

Jutro zrobię skan bo mam ksero tej gazety może uda się wrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta stara modelarska gazeta to"Model Styl- ilustrowany magazyn modelarski"

Moze i ta... Nie pamietam, pamietam ze okładka w kolorach piaskowo pomarańczowych zdaje sie. Dzieki tej i innym takim starym gazetom, oraz tacie zainteresowałem sie tym hobby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dziękuję za pomoc, ilustracje bardzo się przydały.

Pierwsza figurka zbliża się do końca. Dzisiaj sporo zdjęć z kilku etapów pracy.

 

Etap pierwszy, wyrzeźbiłem plecak, poprawiłem kieszenie i kołnierz. Ładownice podkleiłem GS-em, bo nasze były głębsze niż niemieckie.

ei1l.jpg ei2.jpg ei3p.jpg

 

Etap drugi. Dorobiłem chlebak i hełm, skończyłem ładownice. Na hełmie próbowałem odtworzyć fakturę "salamandry" odciskając papier ścierny. Dodałem paski do plecaka pod ramionami.

eii2.jpg eii4.jpg eii1.jpg

 

Etap trzeci. Dorobiłem maskę p-gaz, i dokleiłem większość pozostałych detali. Trzeba będzie jeszcze wyrównać trochę paski.

eiii2.jpg eiii3.jpg eiii1.jpg eiii5.jpg eiii4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dzięki.

 

Prace powoli posuwają się do przodu. Pierwsza figurka już pomalowana, choć zastanawiam się czy nie popracować jeszcze nad twarzą. Hełm i karabin na zdjęciu są jeszcze luźno. Zdjęcia dwóch kolejnych figurek postaram się wrzucić wkrótce.

Wyposażenie malowane farbami Lifecolor, ciało i niektóre detale Vallejo.

 

Żeby powiększyć KLIK na miniaturce

ev3v.th.jpg ev1y.th.jpg ev2z.th.jpg

 

a gdzie to mozna kupic i czy to cos w rodzaju plasteliny modelarskiej

 

GS to dwuskładnikowa masa (składniki żółty i niebieski) dostępna w różnych modelarskich sklepach w tym internetowych, zwłaszcza nastawionych na modelarzy figurkowców i w sklepach z grami bitewnymi (pakowana przez Games Workshop - sporo droższa opcja). Po rozrobieniu, kiedy jest jednolicie zielona, masz 2-2,5 godziny zanim zastygnie i straci właściwości plastyczne. Ostatecznie zastyga po kilkunastu godzinach i wtedy można ją wiercić i w ograniczonym zakresie przycinać ostrym nożem. Nie da się jej szlifować.

Nie daj się nabrać na masę Wamod, też zieloną. Sam nie używałem, ale słyszałem o niej same najgorsze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Figurka nr2 żołnierz odpoczywający. Na razie wygląda marnie, ale to dopiero początek malowania.

fig22c.th.jpg fig22a.th.jpg fig22d.th.jpg

 

Fig3 - Żołnierz PDJ prezentujący zalety karabinu szturmowego JK. Przeróbka z dragonowskiego zestawu amerykańskiej piechoty. Jako że zestaw był dość stary twarz wyglądała marnie, więc wymieniłem ją na jedną z zapasowych z zestawu Paznegrenadier Italy.

fig31.th.jpg fig33.th.jpg fig32.th.jpg

 

I wreszcie sam karabin JK wz.37 - wymaga jeszcze nieco pracy, planuję też dorzucić celownik optyczny. Przy okazji mała zagadka. Co to za broń i jak jest związana z Polską?

p1070067.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I wreszcie sam karabin JK wz.37 - wymaga jeszcze nieco pracy, planuję też dorzucić celownik optyczny. Przy okazji mała zagadka. Co to za broń i jak jest związana z Polską?

p1070067.th.jpg

 

 

No mnie to cholernie przypomina L85 z systemem Bull-up, ale jak to jest związane z Polską to nie mam pojęcia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Jest to wypisz wymaluj EM-2 kpt. inż. Kazimierza Januszewskiego - mieliśmy zdolnych ludzi od zawsze tylko z wykorzystaniem(opłaceniem itd) zawsze w Tym kraju były problemy już o decydentach-malkontentach(zawsze co zachodnie to lepsiejsze) nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Na fotce przypomina Mr.Beana Dobra robota z chlebakiem, plecak też swietnie wykonany. Czy skrzyżowane pasy oporządzenia także lepiłeś GS czy to blaszka?

 

Chodzi oczywiście o tę fotkę poniżej. Nie wiem czemu nie wyedytowało ;(

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Jak ja dawno tu nie zaglądałem! A figurki leżą grzecznie w woreczkach i czekają na powrót natchnienia...

 

Jest to wypisz wymaluj EM-2 kpt. inż. Kazimierza Januszewskiego - mieliśmy zdolnych ludzi od zawsze tylko z wykorzystaniem(opłaceniem itd) zawsze w Tym kraju były problemy już o decydentach-malkontentach(zawsze co zachodnie to lepsiejsze) nie wspomnę.

 

Tak, to ten karabin. Swoja drogą Anglicy też w końcu ulegli "zachodnim naciskom" w jego sprawie i nie wszedł do służby.

 

Czy skrzyżowane pasy oporządzenia także lepiłeś GS czy to blaszka?

 

Wszystko co dorabiałem jest z GSu, w tym pasy.

 

Dzięki z komentarze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.