Jump to content

Ceslaus

Members
 • Posts

  15
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Ceslaus

 1. Tak propo poprzedniego tematu. Może by uspokoić nastroje zrobić kategorię "standard" np., jako tą piątą. Odnośnie samego konkursu to czy miesiąc wrzesień uznajemy za jesień, czy też obowiązuje nas początek astronomicznej jesieni?
 2. Kolega pisał coś o zasilaniu aerografu dętką. Ostatnimi czasy przymierzam się do wypróbowania tej metody (choćby w celach poznawczych), i tu moje pytanie, z jakiej konkretnie dętki kolega korzystał, bo nam moje (laika) oko to taka samochodowa dała by radę bez większych ceregieli spełnić postawione przed nią zadanie.
 3. Witam - mam takie małe pytanko. Drogą kupna nabyłem Retarder do akryli firmy Tamiya. Czy będzie on "nadawać" się do farb innych firm?
 4. Wydaje mi się, że wątku traktującego tylko i wyłącznie o polskich samolotach z września 1939 roku na forum nie ma. Ostatnio będąc w sklepie, z głupia frant zapytałem o model mojego ulubionego samolotu PZL 38 Wilk, i tu pojawił się problem - padły słowa w 1:72 jest tylko w żywicy. Dlatego też pytanie do wszystkich forumowiczów - najlepsze modele samolotów wrześniowych, w tym również konstrukcji doświadczalno - projektowych. Namiary, firmy, ceny... Na początek moje pytanie - Wilk, producent, cena składalność. Z naciskiem na skalę 1:72.
 5. Dobry model, ładny samolot. Pytanie poza tematem jaka jest cena tego zestawu?
 6. Jak dotychczas przy Stukasie nie zrobiłem zbyt wiele. Trwają prace nad budową kabiny (swoją drogą nie polecam tego modelu ludziom, o moim poziomie zaawansowania i równie ubogim warsztacie. Usuwanie śladów po wypychaczach na częściach kabiny zajmuje trochę czasu. Przy tym pojawiają się one w niezbyt przyjaznych miejscach - np. obok zegarów na ściance oddzielającej kabinę tylnego strzelca i pilota, nieco poniżej kratownicy. Ponadto w połówkach kadłuba, na wysokości kabiny pilotów. Z innych miejsc nie zamierzam ich usuwać, gdyż nie będą one widoczne. Wieczorem lub jutro w miarę możliwości i czasu postaram się zamieścić zdjęcia tablicy przyrządów i tablicy tylnego strzelca.
 7. Będąc ostatnio w sklepie modelarskim w Łodzi, przy ulicy Kościuszki nabyłem drogą kupna model Junkersa Ju-87 B2/R2 firmy Revell, w skali 1:72. Jako, że jest to jeden z moich pierwszych modeli, a jutro udaję się do sklepu w celu nabycia akcesorii, oraz być może czegoś na przyszłość, postanowiłem założyć wątek warsztatowy, celem uzyskania pewnych porad. Na początek kilka słów o historii maszyny. Model który zamierzam budować, w moich planach ma nosić kamuflaż z 3 StG. 1 1941 Północna Afryka. unkers Ju 87 Stuka (z niem. Sturzkampfflugzeug - bombowiec nurkujący, w Polsce popularnie nazywany sztukasem) - niemiecki dwuosobowy, jednosilnikowy, dolnopłatowy bombowiec nurkujący. Ju 87 Stuka został zaprojektowany w roku 1935, a pierwszy lot odbył 17 września 1935. Samolot był konstrukcją bardzo udaną i podatną na rozmaite modyfikacje, a w okresie powstawania należał do najlepszych maszyn w swej klasie. Po raz pierwszy użyty bojowo w czasie wojny domowej w Hiszpanii podczas bitwy o Teruel, gdzie był na wyposażeniu eskadr Legionu Condor. Doskonale sprawdził się również podczas walk w Polsce 1939 (gdzie pod osłoną Bf 109 dokonał pierwszego w II wojnie światowej zestrzału samolotu wroga - jego ofiarą był myśliwiec PZL P.11 ) i we Francji (1940). Bitwa o Anglię wykazała jednak, że samolot jest bardzo łatwy do zestrzelenia przez nowoczesne myśliwce, a jego masowe wykorzystanie wymaga zapewnienia panowania w powietrzu. Podczas walk na froncie wschodnim, po utracie przewagi przez lotnictwo hitlerowskie, stawał się łatwym łupem sowieckich myśliwców. Większość Ju 87 została wówczas wyposażona w działka kalibru 37 mm i była z powodzeniem wykorzystywana jako niszczyciele czołgów. Samolot był produkowany w różnych wersjach do 1944. Ogółem wyprodukowano około 5700 egzemplarzy, z tego 4881 między 1939 i 1944. Cechą charakterystyczną Ju 87 były "złamane" skrzydła i montowane w początkowym okresie wojny syreny akustyczne (tzw. "trąby jerychońskie"), uruchamiane podczas wprowadzania samolotu w lot nurkowy. Dźwięk syren wywoływał panikę na ziemi, działając destrukcyjnie na morale żołnierzy, którzy uciekali słysząc nadlatujące Stukasy. Do bomb podczepianych do samolotu, montowano kartonowe rurki, które wywoływały narastający w trakcie spadania świst. Samolot był wyposażony w automat umożliwiający wyprowadzenie samolotu z lotu nurkowego w przypadku utraty przytomności przez pilota.
 8. "Wilk" i "Jastrząb" nie wyszły z fazy projektu. Swoją drogą są jakieś ich modele?
 9. Ceslaus

  PZL P.11C

  Zdaję sobie sprawę z tego powyższego. Tym niemniej dziękuję za odpowiedź. W każdym razie nie lubię jak samolot jest taki sam jak niemal każdy inny model, więc chyba jednak nadam mu "własny schemat malowania", a za jakiś czas złożę inny, który pomaluję już poprawnie.
 10. Model mimo wszystko bardzo ładny. Te Huey'e z Wietnamu mają jednak w sobie to coś czego brak późniejszym latadłom. Może kiedyś też się o takiego pokuszę?
 11. Ceslaus

  PZL P.11C

  Dobrze, rozumiem, że w grudniu nie używali, ale na miły Bóg, jakie było ZIMOWE malowanie PZL P.11c?
 12. Ceslaus

  PZL P.11C

  Witam poszukuję jakiś danych odnośnie schematu malowania PZL P.11c zimą. Trudno mi bowiem uwierzyć, by ktokolwiek przy zdrowych zmysłach latał oliwkową jedenastką w grudniu czy styczniu, gdy zima w pełni, a pułaszczak na tle białej ziemi wygląda jak przepiękna (i łatwa do strącenia!) zielonkawa plama. Z czasów mojej przyjaźni z "Szturmownikiem" zostało mi coś takiego Zaznaczam że moja jedenasteczka (K.O.P z Modelcrafta) była by z szachownicami, znaczkiem Korpusu Ochrony Pogranicza i osobistym emblematem pilota. A wiec, czy ktoś dysponuje zdjęciem etc. Jedenastki zimą?
 13. Obiecane skany planów. Zaznaczam, że model z SMDK, jest modelem "latającym" - czytaj jest możliwość dołożenia mu uwięzi. Skala 1:15 obiecane skany gdybyś potrzebował skanów innych części daj znać na PW, albo napisz w tym temacie.
 14. Witam. Dopiero niedawno natrafiłem na ten projekt i od razu moje pytanie, czy widziałeś plany RWD 5 bis z Super Modelu Dokumentacji kartonowych? Skala tego opracowania to 1:15. Model leży u mnie w szafie i czeka na tak zwane lepsze czasy (następne wakacje?), już kilka lat więc gdybyś czegoś potrzebował to daj znać. Poskanuję co mogę, może jakoś ułatwi Ci to pracę. Jestem pod wielkim wrażeniem tego co robisz. Model piękny już teraz, a co dopiero w po złożeniu!
 15. Gwiazda o której napisałeś że się poszarpała wyszła całkiem ładnie. Wygląda to jakby przeszła po niej seria z kaemu, i została połatana. Kawał dobrej roboty, chciałbym żeby moje modele tak wyglądały.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.