Jump to content

Marcin K.

Members
 • Content Count

  375
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Marcin K. last won the day on December 25 2018

Marcin K. had the most liked content!

Community Reputation

9 Neutral

Personal Information

 • Interests
  Modelarstwo

Recent Profile Visitors

468 profile views
 1. Kupię kalkomanie do jednego schematu malowania z zestawu Eduarda 8262. Najbardziej zależy mi na tym: ewentualnie taki, też z tego zestawu: Grafiki pochodzą z instrukcji modelu Eduarda.
 2. Tak. Znasz tę stronę ?: http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/index.html sporo ciekawych informacji, warto zajrzeć.
 3. Nie znalazłem w czeluściach kompa starych fotek, zrobiłem nowe. Kolory nieco przygasiłem w telefonicznym edytorze, ale na monitorze widzę że trochę za bardzo blado wyglądają... No nic. Mój model jest z 2007r. i musiałem się sporo nagimnastykować by wyglądał w miarę merytorycznie. Dodałem gąski z Friulmodela T54E1 choć właściwie powinny być T62. Miałem wówczas problem z ich zdobyciem, ale Firefly również jeździły na tym typie gąsienic. Tasca i RFM pozwalają na budowę bardzo dobrego modelu prosto z pudła. Mam nadzieję że zdjęcia na coś się przydadzą. Oprócz fotek gotowego modelu zamieszczam link, pod którym są fotki z budowy mojego modelu: http://www.minireplika.pl/index.php/galeria/category/110-sherman-vc
 4. Naszukałem się kilka lat temu i znalazłem tylko jedno zdjęcie w monografii Janusza Ledwocha "Polskie Shermany vol.II" .W publikacji tej jest zdjęcie o nr.47 przedstawiające ten czołg w trakcie ćwiczeń przed inwazją w 1944r. Według informacji Autora fotografia pochodzi ze zbiorów Instytutu i Muzeum im.gen W. Sikorskiego. Instrukcja malowania RFM błędnie pokazuje zainstalowane kompletne błotniki tylne i boczne oraz dodatkowy zasobnik na skrzyni na radiostację na wieży. Na fotografii widać fragment przedniego błotnika z prawej strony. Raczej nie sądzę żeby brakowało błotnika z lewej, były to stosunkowo nowe pojazdy. Jak wyglądały dalsze (po inwazji) losy tego pojazdu ciężko stwierdzić. Jest jeszcze jedna zagadka, mianowicie taka czy na wieży był umieszczony standardowy pistol port. Nie wszystkie Firefly Vc go posiadały. Widać przy okazji na tym zdjęciu że była to wieża z pogrubionym fabrycznie płaszczem z prawej strony (tzw. policzek). Swojego Vc budowałem ze starego zestawu Dragona 6128 z pistol portem, standardowym wyposażeniem tj. podstawowy sprzęt saperski,plandeka i siatka maskująca mocowana na lewej ścianie wieży. W tamtym okresie załogi nie dopancerzały jeszcze swoich czołgów ogniwami gąsienic. Relację z budowy zamieściłem w Mini Replice nr 58. Nie chcę bałaganić w Twoim temacie więc nie zamieszczam fotek swojego modelu. Jeśli będziesz potrzebował to wrzucę. Tasca faktycznie jest bardzo dobrym wyborem, z tym że warto do tego zestawu dokupić gąski.
 5. Szybko idzie Tobie budowa. Zapomniałem spytać wcześniej o podstawkę. Mam na myśli producenta i czy faktycznie sprawdza się w przy ustalaniu geometri płatowca?
 6. Rozumiem że nie z powodu koronawirusa?
 7. Akurat w tym modelu wszystkie przed malowaniem. Nie powinny się urwać, no chyba że model "pofrunie" na podłogę 😉Zapomniałem też napisać że łączenia stateczników poziomych z kadłubem też wzmocniłem. Do klejenia takiej drobnicy używam kleju epoksydowego.
 8. Przepraszam że wtrącam swoje trzy grosze w Twoim temacie. Na anteny w tej skali wymyśliłem taki sposób i użyłem go przy B737. Antenę rozcinam piłką żyletką i wklejam drut, w tym przypadku 0.3mm. Łączenie wingletów wzmocniłem w ten sam sposób, z tym że tu dałem drut 0.4. Nie udało mi się zrobić wyraźniejszej fotki anten przed montażem. Zastanawiałem się jeszcze nad pitotami pod kabiną ale to są bardzo małe detale.
 9. Pierwszy raz spotkałem się z czymś takim. Być może to "sprawka" zwichrowanego kadłuba? Przed sklejeniem jednak udało mi się go wyprostować na tyle że nie powinien powodować takich problemów. Zobaczę jak będzie przy Dreamlinerze.
 10. Dużo zależy od tworzywa jakie oferuje dany producent. Revell contacta jest bardzo dobrym klejem do tego celu. Modele Tamiyi, Hasegawy, Revella ,AFV, Dragona, Trumpetera klei dobrze i bez problemu braku wytrzymałości spoiny. Jednak ostatnio miałem kłopot z modelem Zvezdy B 737. Pomimo odtłuszczenia części połówki kadłuba pękały na spoinach. Użyłem właśnie revellowskiego kleju. Próbowałem też ET od Tamki z podobnym skutkiem, a przecież to również bardzo dobry klej. Trochę mnie to zraziło do skądinąd dobrych ostatnio wypustów Zvezdy. Poratowałem się dwuskładnikowym klejem epoksydowym Technicoll i po kłopocie. Klej kupiłem w markecie budowlanym za ok. 12 pln. Konsystencję dobrą do nakładania zachowuje przez ok. 25 min. Tego typu kleje stosuję też od dawna do przeźroczystych elementów.
 11. Potrzeba matką wynalazków. Świetny pomysł na niskobudżetowy aerograf. Jeśli chodzi o " kompresor" , to gdy kilka lat temu temu padła mi sprężarka i nie było mnie stać na kupno nowej, to przez jakiś czas ratowałem się w podobny sposób. Jako zbiornik wyrównawczy użyłem dużą butlę 18l. do dystrybutorów i nożną pompkę samochodową. Za zawór zwrotny służyła w tej instalacji plastikowa jednorazowa końcówka używana w policyjnych alkomatach. Dostałem ją po kontroli trzeźwości. Profesjonalny był tylko reduktor. Butlę pompowałem do ok 3.5 bar co kosztowało nieco wysiłku ale przy tej objętości mogłem odpocząć malując 😁 Złączki wklejałem w butlę distalem. Butla po jakimś czasie popękała na skutek naprężeń, w pompce pękła sprężyna, ale "sprężarka" wystarczyła na czas " kryzysu". O wzroście kondycji już nie mówiąc 😋😁
 12. Do F-16 masz Elite Decals z różnymi grafikami. Ja mam ten zestaw: https://www.hannants.co.uk/product/ELT48003?result-token=HIMOs Obydwie maszyny w wersji Block25 Inne zestawy do F-16: https://www.hannants.co.uk/manufacturer/elite-decals/products?search_direction=asc&scale_id=955 Przepraszam Autora za zaśmiecanie tematu
 13. Convair Tradewind. Piękności. Polecam obejrzeć to: https://youtu.be/C-SA7WFrBkk
 14. Zakupoholizmu ciąg dalszy
 15. Możliwe że to tylko złudzenie, zerkałem też na teciaka z tamki, i przede wszystkim na dostępne fotki oryginałów. Sam nie wiem skąd takie wrażenie, może pora grubsze szkła fasować 😔 Adams, dzięki za odpowiedź ☺️👍
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.