Jump to content

kopernik

Members
 • Content Count

  374
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

kopernik last won the day on February 18

kopernik had the most liked content!

Community Reputation

92 Excellent

Personal Information

 • Location
  Czyste-Łódż
 • Interests
  modelarstwo
 • Occupation
  mechanik

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ludziska mają szczęście do zakupów. Ja od jakiegoś czasu nie mogę kupić ( oczywiście w rozsądnej cenie) tego oto modelu :
 2. Cmelak to chyba jakiś kultowy samolot u sąsiadów. Kovozavody wyprodukowały już go chyba we wszystkich wersjach a okazuje się, że im ciągle mało. U nas kultowych samolotów nie brakuje, ale modeli tych maszyn jakoś nikt się nie kwapi robić. Materiał na badania naukowe i pracę co najmniej magisterską 😎
 3. Na all... można kupić katalog z 1971r podobno zawierający spis wszystkich modeli wyprodukowanych w latach 1950-1970.
 4. W zasadzie masz rację. Tym bardziej, że relacja cena/jakość mocno siadła. Za 7 dych nikt nie kupi ot tak sobie dzieciakowi zabawki B 26. A tak trzeba modele z tamtych lat traktować, bo taka była ich rola w chwili powstawania. Nikt nie myślał, że dzieciaki z lat 60-70- 80 kiedy dorosną będą dalej bawiły się w sklejanie. Tak ! Bo to dalej jest zabawa ! Chyba , że traktujemy modelarstwo jak Andrzej Ziober. Dziś model B-26 Airfixu oceniasz z perspektywy swoich ok 50 lat, zarabiasz, znasz wartość pieniądza, masz większe umiejętności ( dorzuć coś od siebie do kiepskiego zestawu, a nie oczekuj samoskładaka). Wejdź ponownie w skórę dzieciaka. Nie ma kasy, a to co dostałem od cioci starczy na coś takiego, albo na abonament na miesiąc na konsloę. Wolę, żeby syn zmierzył się,, jak ja w jego wieku, z tym modelem, niż ma bezmyślnie grać. Oczywiście Twoje oczekiwania jako doświadczonego modelarza są zupełnie inne, ale też Ciebie stać na na zupełnie inne modele. No i masz inne poczucie upływającego czasu. Dzieciak chce szybko skleić , przyjść do Taty modelarza i pochwalić się swoim modelem. DOSKONAŁYM ! Jako ilustracje do tych przemyśleń niech posłużą zrzuty stron z cenami wciąż produkowanych modeli z tamtych lat ( obecnie średnio ok 2 godzin !!! pracy ).
 5. A można było ... ktoś zrobił z tego takie małe cacuszko.
 6. A w krajach wysoko rozwiniętych w 1958r robiono nawet modele takich niszowych konstrukcji ( z tych form wypraski są sprzedawane do dziś ). To coś naprawdę unosiło się w powietrzu.
 7. Te szybowce są dostępne do dziś za ok 20 zł. 40 lat od wydania zarabiają na siebie, a nie są jakieś specjalne " amerykańskie" i raczej niszowe. Zdetalowanie widać na zdjęciu wyprasek. Okazuje się, że kilkanaście części też może wzbogacić kolekcję.
 8. kopernik

  Muzealny Karaś?

  Szkoda, że Rumunom na nich nie zależało i nie zostawili ich w swoich muzeach.
 9. kopernik

  Muzealny Karaś?

  Nie tylko z Karasia nie ma większych znalezisk. Niestety, pewnie jak jakiś fanatyk lub PZL nie wyłożą kasy na replikę, to nigdy nie zobaczymy jak prezentował się w realu. Repliki naszych powstają, szkoda, że nie są budowane z funduszy państwowych. Nie są to aż tak duże pieniądze ( np za dotacje dla TVP coś tam by zrekonstruowano). Jako sztandarowy przykład niech posłuży Łoś. Może nie jest doskonały, ale na wyobraźnię działa. Patrząc na replikę nabiera się szacunku dla tego samolotu. Czekamy na Karasia !
 10. Według wszechwiedzących to wygląda nieco inaczej ...
 11. Czyli sztuka dla sztuki. Typowy pies ogrodnika. Może się oszukać. Obecnie, przy galopującej technologi już nie będzie jak za Frog, że model z ich form walą 60 lat.
 12. A więc jednak zainteresowani czekają. Ale mają już alternatywę, nie wiem na ile mocną ale właściciel form musi być czujny. Jak nie wyczuje momentu to może wywalić to na złom ! A co się tyczy Mi 2 Aero ( Aeroplast) to nikt nic nie wie ( chodzi nie tylko z Mi 2 ale o całość produkcji ) , podobnie było a AJ MODEL ( ich formy już ponownie pracują i Sokoły są dostępne ). Ciekawe jak potoczy się historia ARDPOL (w tym przypadku formy mogły wyzionąć ducha). Według mnie, każdy producent podejmujący decyzję o zaprzestaniu produkcji jakiegoś modelu ma ukryty cel. W przypadku małych chodzi zapewne o podbicie ceny narzędzia do produkcji wyprasek. Wydaje mi się, że jeśli produkcja modelu nie przynosi spodziewanego zysku to sprzedają potencjał spodziewanego zysku ( forma) lub produkują dalej, ale nie zamierzam z tego żyć (pomalutku wycofuję zainwestowane pieniądze ). Bezproduktywne trzymanie form w chwili obecnej jest nonsensem i w zasadzie skazuje posiadacze na bezpowrotną stratę. Jeśli Wingnut Wings nie są zainteresowani dalszą produkcją i nie chcą sprzedać form to może jakiś spec od biznesu powie o co chodzi.
 13. Tu 2 z NRD ma 4 łopatowe śmigło i jako taki w połączeniu z innymi modelami może się przydać.
 14. Dla miłośników szwedzkiego lotnictwa. Ok 180 zł.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.