Jump to content

Stalooki

Members
 • Content Count

  113
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Stalooki last won the day on April 3

Stalooki had the most liked content!

Community Reputation

28 Excellent

About Stalooki

 • Birthday 12/15/1973

Personal Information

 • Location
  Wieluń
 • Occupation
  Elektromonter

Recent Profile Visitors

206 profile views
 1. Model dostał oznaczenia (kalkomanie) 2 skrzydła niemieckich sił powietrznych Sturzkampfgeschwader 2 Immelmann gdzieś w Rosji z lipca 1941. Skrzydło to walczyło w kampanii w Polsce, później w bitwie o Francję i Brytanię a także na bałkanach i na froncie wschodnim. Ciekawe jest to zdjęcie archiwalne, widać że ten samolot naprawdę dużo się narobił. Ja oczywiście nie ścioram go tak jak na zdjęciu ale dodam w miarę dużo odprysków, zabrudzeń, zabrudzeń z rur wydechowych itd.
 2. Jeszcze przykleiłem do niego silnik. Czekam aż wyschnie dobrze warstwa lakieru i zabiorę się za kalkomanie.
 3. Po dłuższej przerwie wracam do modelowania. Chciałbym zrobić tego Junkersa dosyć ścioranego (odprapania, smugi, olej itd.), tak żeby przypominał samolot który przelatał już wiele godzin. Będzie to w pewnym sensie eksperyment z weatheringiem i nie wiem jak to wyjdzie bo mam mało doświadczenia z tym. Na początek pomalowałem kamuflaż, wcześniej próbowałem materiałów ściernych i wyszła dziwna niejednolita powierzchnia po lakierowaniu. Tak to wygląda w tym momencie.
 4. Rozcieńczam X-20A. Możliwe że odsuwałem trochę za daleko, odległość ok. 10 cm. Farby miałem wstępnie rozcieńczone w buteleczkach w proporcji 2 częsci farby i jedna część rozcieńczalnika, a jak mieszałem to dodałem jeszcze 33% rozcieńczalnika.
 5. Pomalowałem spód samolotu farbą RLM 65 (Hellblau). Był to konkretnie mix farb XF-21 i XF-23 w proporcji 1:1. Prawie zakryłem cienie ale widać jeszcze zależy jak się spojrzy. Dojdzie jeszcze weathering, także jestem zadowolony z efektu. Farba była dosyć rozrzedzona ale nie wiem dlaczego powierzchnia nie jest dokładnie gładka. Występuje efekt takiego proszku. Może powinienem zastosować Paint Retarder (opóźniacz). Muszę trochę poszorować twardziejszym pędzlem powierznie żeby zlikwidować ten efekt proszku. Retarder już zamówiony, górną powierzchnię spróbuję pomalować z jego zastosowaniem.
 6. Obejrzałem, dzięki. Dobry film, musze go zasubskrybować. Myślałem o blackbasingu, ale jeszcze w tym modelu chciałbym zastosować preshading linii paneli. W następnym modelu pewnie zrobię blackbasing.
 7. Cieniowanie (preshading) linii paneli wykonane.
 8. To maskowanie kokpitu taśmami nie wydawaje mi się zbyt dobre. Zawsze zostaje niezamalowany ślad który trzeba potem poprawiać. Zrobiłem eksperyment z Patafixem od wewnętrznej strony kokpitu. Myślę że się go da spokojnie zdjąć na końcu. Nie bójcie się. Nie nawciskałem dużo do środka. Jest to taka jakby kopułka z placków Patafixu trochę na końcu wyrzeźbiona, poorana tak dla zabawy.
 9. Czyszczenie patyczkami higienicznym wydawało mi się trochę czasochłonne i niedokładne. Zacząłem czyścić zwykłym większym pędzelkiem o długości mniej więcej 1,5 cm.
 10. Po zamaskowaniu wszystkich elementów które nie będą malowane postaram się dokładnie umyć model alkoholem izopropylowym. Wykorzystam do tego zwykłe patyczki higieniczne. Mam nadzieję że farba nie będzie odchodzić. Wcześniej gdy robiłem Łosia nie umyłem go i farba w pewnych miejscach słabo trzymała i musiałem robić małe poprawki.
 11. Szkoda wydawać mi około 90 złotych na specjalną podstawkę pod modele. Wykombinowałem coś takiego z deski do krojenia i wałków 4 mm kupionych w Brico. Jest duży plus takiej podstawki. Po umyciu modelu nie trzeba już dotykać go rękami przez co powierzchnia jest czysta cały czas i farba będzie lepiej się trzymać. Poza tym model jest troszeczkę wyżej i nie trzeba się nad nim bardziej schylać.
 12. Silnik Jumo 211 siedzi sobie spokojnie na specjalnej konstrukcji z zapałek i czeka na swoją kolej gdy samolot będzie pomalowany i będzie go można zamontować do samolotu. Pewnie znowu powiecie że to strata czasu, ale ta mała robótka cieszy oko. Zróbmy to w niemieckim stylu. Nie wyobrażam sobie żeby niemiecki mechanik pracował nad tym silnikiem w pozycji klęczącej. Ordnung must sein!
 13. Dzisiaj zrobiłem cały kompletny silnik. Jeszcze takiego silnika w samolocie to nie robiłem. Nieźle to wygląda. Chłodnice pomalowałem ciemno szarym kolorem i dałem drybrush srebrną farbą co dało taki efekt żeliwnych chłodnic. Było trochę malowania z tym wszystkim. Pewnie jeszcze coś poprawię, np. wydechy bo są na razie pomalowane tylko farbą Rust. To tyle na razie ode mnie. Pozdrawiam.
 14. Silnik Jumo 211 dostał odrapania (chipping) i wycieki oleju. Wygląda jakby już trochę obrotów zrobił, prawda?
 15. Porady zawsze mile widziane. Dzięki. Pomalowałem główny korpus silnika farbą XF-1 bez podkładu. Tym samym farba ma trochę połysku. Wydaje mi się że jest to bardziej realistyczne niż matowa farba na podkładzie. Oczywiście silnik będzie jeszcze pobrudzony bo naprawdę w tym momencie wygląda jak w wersji zabawkowej, a przecież w modelarstwie redukcyjnym chodzi o to aby jak najlepiej oddać wygląd prawdziwego samolotu czy innej rzeczy. Pomalowałem też koła farbą XF-85 (Rubber Black) i pobrudziłem je pigmentem zmieszanym z rozcieńczalnikiem X-20. Gdyby się dobrze wczuć widać efekt starej gumy i o to w tym modelu będzie chodzić bo będzie to samolot który zrobił już swoją robotę i pracował gdzieś w Rosji (konkretnie wersja StG2 - Russia, July 1941).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.