Jump to content

Stalooki

Members
 • Content Count

  136
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by Stalooki

 1. Przygotowałem filmik na youtubie o różnych źródłach wiedzy modelarskiej. Przedstawiam np. książki, czasopisma, kanały na youtubie. Może to być dobry film dla początkujących modelarzy (takich jak ja) którzy chcieliby poszerzać swoją wiedzę o naszym hobby. Zapraszam do oglądania. Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=_TyBScrK0_I
 2. Nie pamiętam już jak mieszałem kolory ale był to jakiś szary np. 70.990 Light Grey pomieszany z 70.955 Flat Flesh. Pomalowałem aerografem, a potem dałem Citadel Shade Nuln Oil.
 3. Pomalowałem już pierwszego słonia ale jeszcze muszę pomalować 2 figurki żeby był kompletny. A tutaj są odnośniki do filmów na youtubie z tego malowania. Słoń wojenny - malowanie pancerza Słoń wojenny - metoda wash
 4. Witam, chociaż zamieściłem już kilka tematów na tym forum to jeszcze się nie przedstawiłem oficjalnie. Mam na imię Marcin i mieszkam w Wieluniu. Od września 2018 roku do tej pory skleiłem i pomalowałem 12 modelów, mniejszych lub większych. Robienie modeli sprawia mi dużą frajdę, przy każdym staram się uczyć czegoś nowego. Modelarstwo to fantastyczne hobby. Przedstawiam link to filmu na youtubie gdzie mówię o tym jak zainteresowałem się modelarstwem i pokazuję kolekcję moich modeli. Pozdrawiam. Link do filmu na youtubie: Jak zainteresowałem się modelarstwem redukcyjnym - moja kolekcja
 5. Dalej maluję pierwszego słonia. Już trochę lepiej wygląda.
 6. Powoli maluję pierwszego słonia. Uszy pomalowałem na żywy czerwony kolor (miały pewnie odstraszać przeciwnika). Fajne są te tarcze na wieżyczkach. Na razie pomalowałem wieżyczkę na ciemno czerwony kolor (tylko jedna warstwa na razie).
 7. Druga figurka z zestawu pomalowana. Zamówiłem jeszcze wash Citadel Shade Nuln Oil. Lekko tylko go zastosuję.
 8. Położyłem podkład, najpierw czarny a później szary tylko od góry. Poczekam 24h aż podkład dobrze złapie i zabieram się za malowanie.
 9. Dokładnie tak jak mówisz. Nie pomyślałem po prostu. Tych dziurek po kołkach od spodu nie będzie widać w gablotce, ale w przyszłości będę robił tak jak mówisz.
 10. Chciałem już dać podkład na słoniki i figurki, ale zaliczyłem małą wpadkę. Chciałem umocować słonie na grubszych kołkach i zacząłem wiercić na środku. Wcześniej zaszpachlowana figurka rozpadła się. Mój błąd. Przy okazji muszę powiedzieć że plastik z Zvezdy jest do kitu. Jakiś taki błyszczący, elastyczny. Nie da się go zeszlifować papierem ściernym lub zeskrobać nożykiem. Jedynie można go obrabiać poprzez ucinanie nożykiem. Szpachla trzyma się go bardzo słabo. Nie wiem czy w innych modelach np. samolotów jest taki sam plastik bo byłbym bardzo rozczarowany gdybym musiał obrabiać np. szpachlówkę na łączeniu kadłuba. Słonia ścisnąłem klejem i dałem super glue. Ciekawe czy będzie trzymać.
 11. Ok, ten wash może kiedyś spróbuję.
 12. Jakoś nie pasuje mi wash w figurkach. Robią się one błyszczące i ciemne od tych farb olejnych. Zależy mi na czystych i pstrokatych kolorach w tej figurce. Tym bardziej że w skali 1:72 nie umiałbym wyczyścić dobrze tego washa.
 13. Pierwsza figurka (żołnierzyk - strzelec) gotowa. Ja nie umiem lepiej w tej skali, nawet nie wiem czy umiałbym namalować lepiej w większej skali. Dodałem cięciwę z cieniutkiej linki 0,01 mm. Taka sobie kolorowa figurka.
 14. Mam linkę 0.01 mm firmy Ammo. Bardzo cienka i elastyczna, będzie nadawać się w sam raz.
 15. Tak to wygląda po paru godzinach malowania: twarz, ręce, nogi itd.. Wszystko takie małe, ale fajnie się to maluje.
 16. Następnym modelem a raczej figurką do pomalowania będzie model rosyjskiej firmy Zvezda. Będą to słonie wojenne z I-III w. p.n.e. w skali 1:72. Mamy tutaj 7 małych żołnierzy do malowania i 2 słonie w różnych kolorach. Drugie zdjęcie przedstawia figurkę żołnierza pomalowanego na początku czarnym podkładem a następnie tylko z góry szarym podkładem żeby pokazać cienie i rozjaśnienia, przez co figurka będzie bardziej plastyczna. Mam nadzieję że dam radę pomalować w tej skali. Lupa będzie na pewno potrzebna. Trochę to może zająć czasu pomalowanie tego wszystkiego. Zobaczymy jak to pójdzie.
 17. No właśnie, samoloty te latały bardzo długo, tak więc były już wysłużone później. Latały np. w bitwie o Stalingrad w mrozach. Ten jest właśnie z 1941 i moim zamiarem było go trochę ubrudzić. Np. kamuflarz jest trochę zatarty, są te otarcia. Zaczynały już w kampanii wrześniowej ale ten jest już późniejszego okresu.
 18. 12. Junkers 87 B-2 Stuka - Italeri - 1:48 - Nr. 2690 - Niemiecki bombowiec nurkujący który bombardował m.in. moje rodzinne miasto Wieluń. Bombardowanie Wielunia przyjmowane jest przez niektórych historyków za zdarzenie rozpoczynające II Wojnę Światową. To takie moje upamiętnienie tego zdarzenia z mojej strony. Zapraszam do galerii i warsztatu.
 19. Przedstawiam galerię modelu niemieckiego bombowca nurkującego Junkers 87 B-2 Stuka (malowanie: 2/StG2 - Russia, July 1941). Robiłem ten model bardzo powoli z przerwami od kwietnia 2019. Ale taki był plan żeby zrobić go na 1 września to jest w 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Pochodzę z Wielunia, a miasto to było bombardowane o godzinie 4:40 rano właśnie przez te "Sztukasy". Przez niektórych historyków bombardowanie Wielunia przyjmowane jest za zdarzenie rozpoczynające wybuch wojny. To takie upamiętnienie tego tragicznego zdarzenia z mojej strony. Ogólnie model sklejało się i malowało bardzo fajnie, chociaż podobno nowsze modele Airfixa są lepsze. Brakuje mi dużo do takich mistrzów modelarstwa jak Plasmo lub Scale Hangar 182 (może spróbuję zrobić taki sam model dokładnie tak jak oni wzorując się na filmach na Youtubie), ale myślę że wyszło to całkiem nieźle. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i warsztatu.
 20. Może masz rację. Chipping jeszcze nie mam dobrze opanowany, ale chodziło mi o dodanie pewnego kontrastu w wyglądzie i miał to być samolot wysłużony, po przejściach, gdzieś na przykład na wschodnim froncie, przykładowo w bitwie o Stalingrad. Myślę że samolot będzie może miał jeszcze więcej weatheringu ale muszę pomyśleć. Albo zrobię jakąś dioramę z nim ale to w przyszłości. Na razie odstawiam go do gablotki.
 21. I to by było na tyle. Wydaje mi się że samolot już gotowy. Pomalowałem śmigła, bomby, poprzyklejałem linkę antenową z żyłki wędkarskiej 0,20 mm. Spróbowałem go trochę ściorać dodając zadrapania na przodzie skrzydeł, na skrzydłach przy wejściach kokpitu (chyba nieudana próba chippingu), sami oceńcie. Ogólnie model wyszedł według mnie fajnie, ma dużo szczegółów, silnik np. wyszedł dobrze według mnie. Zauważyłem że plastik jest bardzo wytrzymały na zgięcia. Nie udało mi się niczego złamać chociaż niekiedy szturchałem ręką małe szczegóły. Tak to wyszło, na razie zrobię jeszcze galerię i odstawiam go na półkę. Robiłem go od kwietnia, plan był żeby zrobić go na 80-tą rocznicę wybuchu wojny, tak więc zmieściłem się bez problemów w czasie. Dziękuję wszystkim śledzącym warsztat. Pozdrawiam.
 22. Znowu powrót do modelarstwa. Robię ten model z dłuższymi przerwami ale plan był żeby go zrobić do 1 września na 80 rocznicę wybuchu wojny, także jestem dużo przed czasem. Do zrobienia jeszcze pewne detale: śmigło, dolne hamulce, antena, bomby. Ostatnio zrobiłem tzw. szklarnię. Model dostał też brązowy wash. Widać że model jest tak jakby przykurzony aby zrobić wrażenie prawdziwego a nie zabawkowego. W ogóle moje wrażenie np. z pobytu na wystawach modelarskich to takie że po pierwszym wejściu na salę wydaje się że te wszystkie modele są jakby stare, przykurzone, jakby leżały długi czas na półce i przykurzyły się. Ale to właśnie ten weathering. Po bliższym przyjrzeniu się modelowi widać te zamierzone przybrudzenia i model bardziej się podoba.
 23. Model dostał oznaczenia (kalkomanie) 2 skrzydła niemieckich sił powietrznych Sturzkampfgeschwader 2 Immelmann gdzieś w Rosji z lipca 1941. Skrzydło to walczyło w kampanii w Polsce, później w bitwie o Francję i Brytanię a także na bałkanach i na froncie wschodnim. Ciekawe jest to zdjęcie archiwalne, widać że ten samolot naprawdę dużo się narobił. Ja oczywiście nie ścioram go tak jak na zdjęciu ale dodam w miarę dużo odprysków, zabrudzeń, zabrudzeń z rur wydechowych itd.
 24. Jeszcze przykleiłem do niego silnik. Czekam aż wyschnie dobrze warstwa lakieru i zabiorę się za kalkomanie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.