Skocz do zawartości

Messerschmitt Bf 109 K4 Revell 1/32


albert091283

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No i krok do przodu. Czym zamaskowałeś otwartą kabinę?

Owiewka od strony kabiny też ma maskowanie?

Cały czas zaglądam Jarek.

Jak na razie przykleiłem zwykłą taśmę malarską. Przytnę ją dookoła dopiero jak zacznę malować górną część samolotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglądam, zaglądam

Ostatnio miałem problem z taśmą Tamki, po maskowaniu został częsciowo klej na modelu. W związku z tym mam pytanie, czy nie masz podobnych problemów z taśmą malarską?

 

Może warto wypróbować właśnie rzeczoną tasiemkę!

 

Pozdrowienia Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem problem z taśmą Tamki, po maskowaniu został częsciowo klej na modelu. W związku z tym mam pytanie, czy nie masz podobnych problemów z taśmą malarską?

Nie mam problemów, bo maskuje przed samym malowaniem i zaraz po nim zdzieram taśmę i nigdy nie zdarzyło mi się żebym miał problem z klejem. W miejscach, w których muszę pozostawić maskowanie nieco dłużej używam taśmy liniowej Boll dostępnej w sklepach z lakierami samochodowymi oraz maskolu humbroll.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem podglądacze!!!

Trzy zdjęcia na szybko z postępu w pracach. Gdzie niegdzie muszę jeszcze podmalować bo za długo trzymałem maskowanie i odeszło z farbą podczas zrywania ale nie szkodzi.

Następnie malowanie oznaczeń.

 

IMG_0190-1.jpg

IMG_0189.jpg

IMG_0188.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś dziwnie to malowanie wygląda ale znając Twoje możliwości jestem spokojny o efekt końcowy.

Mam aerograf ledwie od miesiąca, więc wiele tajników malowania jest jeszcze dla mnie niezrozumiałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem. Wszystko fajnie fajnie, ale dlaczego tak ?? Czy robi pan tą 7?

 

Kolory i układ kamuflażu chyba nie bardzo :(...

 

Sam wkleił pan zdjęcie oryginału:

109k41.jpg

Jak widać schemat kamuflażu jest zupełnie inny. Kadłub zupełnie nie rozumiem dlaczego? Skrzydła? Dlaczego połówka skrzydła jest w podkładzie? Jeżeli była by w podkładzie to była by cała od góry, a nie tylko jej połowa. Zresztą, układ plam na skrzydłach też jest inny

Posiada pan dokumentację do Bf 109 K-4? Jeśli nie to chętnie pomogę, są "wzorcowe" schematy z fabryki w Regensburgu. A po zdjęciu widać że jest to standardowy schemat.

109k4.jpg

 

Chyba że zmieniliśmy samolot o czym nie doniesiono Również ster kierunku jest koloru jasnego z zielonymi bądź brązowymi plamami. To daje do myślenia że bok kadłuba nie powinien być RLM 76, tylko "RLM 84" o którym sam wysłał mi pan artykuł - widać wyraźnie różnice w odcieniu między kadłubem a sterem kierunku.

 

Serdecznie pozdrawiam.

P.s

przepraszam że się czepiam, ale to jeden z moich ulubionych ptaków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nic się nie dzieje jak już wspominałem wcześniej wszystko jest Ok z uwagami i proszę o jak najwięcej!! Co do samolotu postanowiłem zrobić małą hybrydę nie dopatrując się zbytnio poprawności merytorycznej.

Jeżeli chodzi o układ plam na skrzydłach. Korzystałem z tej oto ściągawki, na której autorzy przedstawiają standaryzacje dotyczącą kamuflażu na skrzydłach wersji F/G/K na zdjęci nr. 2 są referencje na podstawie, których został stworzony ten konkretny rysunek. Co do kolorystyki czy statecznik był jasny to nie do końca można stwierdzić, bo jak wspominałem już wcześniej technika fotograficzna była stosunkowo wczesnym dobrodziejstwem i materiały światło czułe płatały figla oglądaczom zdjęć? Do czego dążę podczas budowy RWD 5 przeprowadziłem kilka wymian spostrzeżeń z jednym, z forómowiczów a temat malowania rejestracji wszystkie przesłanki wskazywały na kolor czerwony a na zdjęciach był znacznie ciemniejszy od koloru czarnego. Więc nie można jednoznacznie stwierdzić czy statecznik w tym przypadku jest szary czy brązowy a może zielony???

IMG_0191.jpg

IMG_0192.jpg

(nie posiadam skanera, dlatego zrobiłem zdjęcia, ale coś tam na nich widać)

Wracając do skrzydła po prostu ktoś, kto malował mógł zmienić kolejność kolorów na lewym skrzydle, dlatego końcówka jest jaśniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samolotu postanowiłem zrobić małą hybrydę nie dopatrując się zbytnio poprawności merytorycznej.

Jeżeli chodzi o układ plam na skrzydłach. Korzystałem z tej oto ściągawki, na której autorzy przedstawiają standaryzacje dotyczącą kamuflażu na skrzydłach wersji F/G/K na zdjęci nr. 2 są referencje na podstawie, których został stworzony ten konkretny rysunek.

 

***

 

Wracając do skrzydła po prostu ktoś, kto malował mógł zmienić kolejność kolorów na lewym skrzydle, dlatego końcówka jest jaśniejsza

 

Ok skoro hybryda, w takim razie już zamykam się w sobie .

 

Porównując to co widać na zdjęciach jest wybitnie inne z tym co pan pokazał na tym schemacie...

 

A taki schemat pokazuje "Messerschmitt Bf 109 K-4" JaPo:

 

skrzyd.jpg

 

Na potwierdzenie schemat malowania K-4 z JG52 znalezionego w niemieckim Brodzie ( skan z Bf 109 od JG 52 in Deutschland Brod - JaPo):

 

bf109k4skrzydla1.jpg

 

A do tego schemat zamieszczony w prastarej pozycji o K-4 , Monogram Close Up:

 

skrzyd1.jpg

 

Wszystkie z tych schematów przedstawiają "wzorcowy" schemat malowania fabryki w Regensburgu - aczkolwiek uważam że najlepiej odwzorowywuje to malowanka z nowszej publikacji JaPo. Nie mam niestety dostępu do "Messerschmitt Bf 109 K Camouflage & Markings" - myślę tam jest to wyjaśnione. To co widać na zdjęciach również wskazuje na to że jest to ten sam schemat malowania. Bywają w tym samym kształcie z ew. kolorami w negatywie.

 

Oczywiście to twoja wola jak zrobić, ja tylko chcę pokazać na jakiej podstawie wnioskuję, że większość K-4 miała jednak standardowe malowanie skrzydeł. Do tego obserwacja zdjęć...

 

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zostawię to tak jak jest. Ale dzięki za naprowadzenie na dobry kierunek następnym razem zrobię to bardziej poprawnie a w tym przypadku potraktuje ten model jako poligon doświadczalny dla nowych technik malowania.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!!

Podaj emaila na PW to podeślę ci trochę materiałów, które ja mam na temat tej wersji może nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albert091283 Olek raczej ma wszystko, albo prawie wszystko na temat messerków

Być może z tym, że ja nie jestem ukierunkowany tylko i wyłącznie w jedną stronę (staram się być wszechstronny z lotnictwa II wojny światowej chyba, że coś specjalnie mnie urzeknie to wtedy drążę temat nieco głębiej), dlatego też wynikają z tego pewne nieśmiałości, ale mam nadzieje, że nie jest aż tak tragicznie.

 

Co do modelu to podmalowałem miejsca, które pozbyły się farby podczas zrywania maskowania i przyszedł czas na przyklejanie i malowanie oznaczeń. Jutro może dorzucę nowe zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Model otrzymał malowanie oznaczeń, kalki oraz ostatnią warstwę sidoluxu.

Może jutro zabiorę się za Wash w niedzielę troszkę jasnych filtrów żeby całość troszeczkę wyblaknąć. Na koniec pokleję wszystko do kupy, prysnę lakierem satynowym i będzie finisz.

 

IMG_0215.jpg

IMG_0214.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już teraz robi wrażenie. Spójrz na krzyże -ostatnie zdjęcie- czy czarny względem białego nie ma minimalnego przesunięcia?(skrzydła)

Na śmigle i kołpaku również zrobisz ślady eksploatacyjne? bo na osłonach silnika, pod kabiną już są, tak mnie się przynajmniej wydaje.

Pozdro Jarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest minimalne przesuniecie kolorów a jest to wynikiem tego, że malowałem od masek montexu, ale to nie problem, bo w oryginale też mogło się zdarzyć tego typu niedociągnięcie.

Co do śladów być może troszkę przetrę krawędź natarcia śmigła a kołpak zostawię tak jak jest. Te odpryski na kadłubie też nie będą takie wyraźne po położeniu filtrów na razie to samolot jest czyścioszek. A no i okopcę go tu i ówdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Hej!

 

Fajny ten Messer! Świetnie wyszło malowanie aluminium na spodzie płata.

 

Mam jedno pytanie, czy krzyże na skrzydłach były czarne? Ta wersja kojarzy mi się tylko z białymi "belkowymi" krzyżami. Ale nie znam się na niemcach dlatego pytam. Na pewno masz na to kwity

 

Czekamy na kolejną galerię w konkursie!

 

PS. Fajną musisz mieć kolekcję tych trzy dwójek

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie ładnie to wygląda na zdjęciach trochę syfków się czepiło dlatego nie będzie zbliżeń

Nie wiem z do końca jak było, ale stronę albo dwie wcześniej _iceboy dodał schematy malowania płata i wygląda na to, że i białe i czarno białe krzyże są dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.