Skocz do zawartości

Mi-24W nb727 LWL (1:72 Italeri 710024)


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Po "katastrofie" z AH-1G (ale nie dam się tak łatwo, wrócę i do niego ;) ) Pora na kolejny model z przeróbkami. W międzyczasie dla samego podtrzymania nawyków spreparowałem WAH-64D, ale że żadnych wodotrysków w nim nie ma, to i nie przynudzałem relacją modelu z pudła, bo i po co.

 

Do rzeczy. Model:

 

italeri-71024-mil-24-hind-f.jpg

 

Mi-24F zakupiony przede wszystkim dlatego, ze wypraski są wyposażone w poprawną antenę kierowania ppk (Raduga w wersji Sz zamiast F). Wieżyczkę z WKM JaKB-12.7 mam z modelu robionego w zamierzchłych czasach. Do dorobienia na zewnątrz zostaną mi reflektor do lądowania na lewej burcie oraz anteny systemu ostrzegania przed opromieniowaniem (bodaj system "bieriozka", ale nazwy ani oznaczenia nie przypomnę sobie w tej chwili).

 

Docelowo model ma przedstawiać ten konkretny egzemplarz:

 

0606060005.jpg

 

Za kalki chciałbym oficjalnie podziękować koledze gulusowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem na Hobby Boss'a miałem chrapkę niestety pan ze sklepu, w którym się zaopatruję zakupił w hurtowni przez pomyłkę Italeri ;) ;)

 

Bardzo wstępnie z wnętrzem:

 

122409195949.jpg

122409200121.jpg

 

Jak zawsze kolorki nieco przekłamane (ale z tego na pulpity jestem mega zadowolony, jeśli ktoś z Was do radzieckiego lotnictwa używa farb Humbrola, to recepta jest prosta: MATT 89 i SATIN 131 w proporcjach ok 1:1) a makro wyciąga wszelkie nieprawidłowości, które bez takiego zbliżenia wydają się do zaakceptowania.

 

A przy okazji zapytam. Czy ktoś z Was posiada UPK-23-250 i UB-32 (po dwie sztuki), które zechciałby odstąpić za 4 sztuki B-8W20 produkcji Zwezdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie:

A przy okazji zapytam. Czy ktoś z Was posiada UPK-23-250 i UB-32 (po dwie sztuki), które zechciałby odstąpić za 4 sztuki B-8W20 produkcji Zwezdy?

 

Dzisiejszy update zdjęciowy:

 

122509133327.jpg

122509133409.jpg

122509133442.jpg

122509133503.jpg

122509133521.jpg

122509133643.jpg

 

Zdjęcia to dobra sprawa, od razu widać jak na dłoni wszelkie niedociągnięcia i miejsca do retuszu. Na podłodze przed fotelem operatora oraz na prawej burcie przy fotelu pilota zostały dwa ślady po wtrysku plastiku. Pierwszego nie byłem w stanie zaszpachlować (dostęp), w drugim przypadku najzwyczajniej w świecie zrobiłem lipe. No trudno. Kabiny będę robił zamknięte, mam nadzieję, że na koniec nie będzie to widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpis pod wpisem, ale tak to już jakoś jest, ze zazwyczaj w swoich relacjach uprawiam monologi ;)

 

Wieczorny raport z prac. Wyloty spalin:

 

122509193559.jpg

122509193526.jpg

 

Niby nic, a zabawy było wiele. Złym pomysłem w tym przypadku jest wykonanie tego elementu z dwóch części dzielonych w płaszczyźnie poziomej - Italeri zadbało o to, żeby nie było nudno ;)

 

Same dysze (co średnio widać za zdjęciach niestety) są o ton ciemniejsze od osłon termicznych na burtach. Starałem się odwzorować różnice w odcieniach blachy przegrzanej od tej nie narażonej na bezpośrednie działanie temperatury spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Widzę że "groźby" się spełniają i powstaje zapowiedziany Mi-24, co bardzo cieszy moje oko i duszę. Dziwi mnie tylko wybór Italeri, no chyba że ten model ma inne wypraski niż model klejony przeze mnie (chociaż jak na razie poza kolorem plastiku różnic nie widzę). Mam pytanie odnośnie koloru wnętrza przedziału desantu, bo zdjęcia potrafią przekłamywać kolory. Na zdjęciach wygląda to jak odcień szarości, a jak zapewne wiesz powinien to być jasny niebieski. Druga sprawa to ławka w ww przedziale. Nie wiem jak w 727 ale chyba siedzisko powinno być nie brązowe a szare, tak jak i oparcie ławki. No i kolor wylotu silnika, w środku powinno być trochę ciemniej. Na zdjęciach w Walkaround wygląda to mniej więcej tak:

http://i15.photobucket.com/albums/a384/litwin9/hind7.jpg

http://i15.photobucket.com/albums/a384/litwin9/hind7.jpg

A co do pytania: UPK ani UBka nie posiadam ale może dałoby się to wykonać z jakiejś masy modelarskiej. Ja B8W20 przerabiałem na UB-32 za pomocą poksiliny ale jakoś marnie się w niej rzeźbiło. Zastanawiam się jeszcze czy nie kupić takiej masy modelarskiej i jeszcze raz nie podejść do zagadnienia... no ale to temat na drugą połowę stycznia...

Pozdrawiam i życzę powodzenia przy dalszych pracach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie tylko wybór Italeri, no chyba że ten model ma inne wypraski niż model klejony przeze mnie (chociaż jak na razie poza kolorem plastiku różnic nie widzę)

Tak jak pisałem, facet z mojego sklepu modelarskiego miał ściągnąć Hobby Bossa, ale mu się pomyliło ;) Wypraski są identyczne, zaletą tego zestawu jest poprawna antena systemu kierowania PPK.

 

Mam pytanie odnośnie koloru wnętrza przedziału desantu, bo zdjęcia potrafią przekłamywać kolory. Na zdjęciach wygląda to jak odcień szarości, a jak zapewne wiesz powinien to być jasny niebieski.

Kolor wewnątrz jest jasnoniebieski, mieszanka Humbroli MATT 89 i 147, taki sam ja wnętrz kabin załogi.

 

Druga sprawa to ławka w ww przedziale. Nie wiem jak w 727 ale chyba siedzisko powinno być nie brązowe a szare, tak jak i oparcie ławki.

Tego nie wiedziałem, a teraz to już po zawodach, bo rano skleiłem połówki kadłuba ze sobą.

 

No i kolor wylotu silnika, w środku powinno być trochę ciemniej.

Tu sprawę załatwiłem tak, że po sklejeniu kadłuba pomaskowałem wszystko poza wylotami spalin i od strony wewnętrznej psiknąłem aerografem czarną farbą niejako symulując ;) wylot spalin. Efekt:

122609111932.jpg

Przy okazji widać moje wstępne podrygi z preshadingiem. Jako że mam aero ze stałą dyszą robiłem go bardzo grubym pędzlem rozrzedzoną farbą, która później usuwałem wacikiem nasączonym rozcieńczalnikiem do farb wamodu - analogicznie do wash'a. Na zdjęciach widać, że śmigłowiec był mocno styrany, i takiego bradasa chcę wykonać, więc myślę, że tragedii nie będzie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia przy dalszych pracach!

A dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem osłonę kabin załogi pierwszą warstwą koloru wewnętrznego (czarny mat). Przybyło też trochę drobnicy na zewnątrz:

 

122709203031.jpg

Imitacja fotokarabinu - nie ma się nad czym rozwodzić, dziura w plastiku, dwie warstwy lakieru a na wszystko Clear Fix.

 

122709203136.jpg

Stopień do kabiny pilota, dorobiony ze struny gitarowej. Otwory duże, ale zalane Clear Fix'em. Kadłub i tak będzie jeszcze malowany podkładem, więc da się je skorygować w razie potrzeby.

 

122709203155.jpg

Raduga Sz - moim zdaniem antena jest za bardzo wgłąb osi kadłuba. Prawdopodobnie będę to przerabiał.

 

122709203217.jpg

Promiennik mikrofal - tu zostanie już tak jak jest.

 

122709203258.jpg

Wyjątkowo nędzna imitacja ASO-2W, ale tak już zostanie. Taśmy mocujące dorobione z taśmy samoprzylepnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor wewnątrz jest jasnoniebieski, mieszanka Humbroli MATT 89 i 147, taki sam ja wnętrz kabin załogi.
Hymm... kolor w przedziale desantowym powinien być jasnoniebieski (coś takiego jak kadłub od spodu) natomiast w kabinach pilotów powinieny być niebieski + zielony. No ale to takie czepialstwo z mojej strony.

Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na anteny (nie wiem od jakiego systemu) jedna na kabinie u nasady DUASa a druga pod statecznikiem pionowym. W modelu antenki te są wykonane jako logoperiodyki (te 3 pręty) a na zdjęciu zamieszczonym przez Ciebie w pierwszym poście widać, że na 727 owe anteny są jednolite w kształcie trapezów. Myślę że trochę szpachli i pilniczek poradzą sobie z tym problemem.

Widzę że model powstaje w ekspresowym tempie. W moim przypadku idzie to jak krew z nosa, no i jeszcze ta wymuszona przerwa opóźnia wszystko. Na szczęście internet jest wszędzie więc mogę od czasu do czasu wrzucić tu swoje 2 grosze. Mam jeszcze pytanie: oszklenie kabiny malujesz tylko z zewnątrz warstwą czarnego i kamuflażem? Ja tą kabinę co ją zepsułem malowałem czarnym od środka... nie wiem jak jest "fachowo" czy jak ładniej wygląda. Jakieś sugestie? Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na anteny (nie wiem od jakiego systemu) jedna na kabinie u nasady DUASa a druga pod statecznikiem pionowym. W modelu antenki te są wykonane jako logoperiodyki (te 3 pręty) a na zdjęciu zamieszczonym przez Ciebie w pierwszym poście widać, że na 727 owe anteny są jednolite w kształcie trapezów. Myślę że trochę szpachli i pilniczek poradzą sobie z tym problemem.

Tak tak, anteny czekają w kolejce na przeróbki.

 

oszklenie kabiny malujesz tylko z zewnątrz warstwą czarnego i kamuflażem? Ja tą kabinę co ją zepsułem malowałem czarnym od środka... nie wiem jak jest "fachowo" czy jak ładniej wygląda. Jakieś sugestie? Pozdrawiam!

 

Oszklenie maluję tylko z zewnątrz. Tka jak piszesz, najpierw na kolor wewnętrznej strony, później kamuflaż razem z całym kadłubem. Za mała skala i zbyt skomplikowany kształt osłon, żebym potrafił to zamaskować od wewnątrz.

 

A co do Twoich sugestii - oby jak najwięcej. Fachowcy zawsze w cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na anteny (nie wiem od jakiego systemu) jedna na kabinie u nasady DUASa a druga pod statecznikiem pionowym.
To anteny IFF (identyfikacji swój-obcy)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracamy z tematem. Anteny i inne reflektory podorabiane, zacząłem malowanie.

 

010310105948.jpg

010310110012.jpg

Anteny ostrzegania przed opromieniowaniem, dodatkowy reflektor i dorobiony wcześniej stopień do kabiny pilota. Ilość słów powszechnie uznanych za wulgarne wprost proporcjonalna do satysfakcji, jaką daje zrobienie czegoś, choćby tak drobnego, jak te elementy. Raduga-Sz też przyklejona we właściwym miejscu i prezentuje się to o niebo lepiej.

 

010310110041.jpg

Korzystając z rad, jakie dostałęm w temacie o AH-1G podkład posłuzył jako "wywabiacz baboli". Kilka się znalazło, poszły pod szpachlę i pilniki. Jest dobrze.

 

010310111227.jpg

Pierwsza warstwa lakieru. Na DISS i przednim reflektorze widać miejsca nieobrobione (szczelina na łączeniu połówek kadłuba), ale elementy te będę jeszcze dorabiał, zarówno sam reflektor, jak i osłony anten czujników dopplerowskich.

 

Idzie do przodu, a ja jestem zadowolony z postępów, a to chyba właśnie o to w tym wszystkim chodzi. ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No anteny są mniejsze, ale starałem się dobrać proporcje do grubości plastiku, z którego je wykonywałem. Obróbka ich to zupełnie inna bajka, powiem tylko, że w sumie wykonałem ich siedem, ale pięć poległo w boju. Wyrzeźbić pilnikiem takie maleństwo to naprawdę nie lada sztuka.

 

Tymczasem, poszła druga warstwa na spód. Przy okazji zdjąłem maskowanie z wnęki przedniej podpory podwozia, i wygląda to przyzwoicie.

 

010310143946.jpg

Foto jeszcze bez gradowania krawędzi, dlatego lakier miejscami jest postrzępiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza warstwa na górze siedzi. Do bazowej Farby (matowy H 24) dodałem odrobinę czystego żółtego (błyszczący H 69) a później brąz (matowy H 186). Efekt moim zdaniem ciekawy, a przede wszystkim zbliżony do oryginału.

 

 

010610194716.jpg

010610194744.jpg

 

Warstw pójdzie jeszcze kilka, minimum dwie. Starałem się kłaść jak najcieńszą warstwę, stąd być może mało dokładne krycie, za to nie pozalewało szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace pomału, ale do przodu. Kolor piaskowy położony, filtry PZU przyklejone. Poszukując usilnie masy do maskowania zająłem się pracą nad uzbrojeniem. Wzorując się na poniższym zdjęciu, oraz korzystając z elementów z dawno temu klejonego Mi-24 kleję uzbrojenie w wariancie 2x B8-W20 i 4x 9M114.

 

0991462.jpg

 

 

Póki co wyrzutnie są poklejone i poszpachlowane, jutro szlif i lakier.

 

010810192708.jpg

010810192750.jpg

 

Kolor na kadłubie na zdjęciu jest przekłamany, W rzeczywistości jest znacznie ciemniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzbrojenie gotowe. Pyłki które widać na wyrzutniach ppk to opiłki po obróbce skrawaniem ;) da się je łatwo usunąć, tak więc po przyklejeniu i polakierowaniu bezbarwnym będzie elegancko.

 

010910144718.jpg

 

Następne w kolejności WN i SO oraz podwozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Golenie podwozia wraz z pneumatykami, jeszcze przed końcowym dopieszczaniem.

011610120528.jpg

 

Prace idą powoli, ale uzależnione jest to ilością wolnego czasu. W przyszłym tygodniu mam nadzieję uda mi się wziąć za kończenie malowania kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym sie czepiał, bo jestem początkującym modelarzem, ale chociaż wirnik mogłeś przerobić tak, aby łopaty były skierowane we właściwą stronę. Piasta też w porównaniu do oryginału trochę kiepsko wypada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W WN i SO nie zamierzam robić żadnych zmian w stosunku do tego, co jest w pudełku, bo w zasadzie, należałoby je wykonać od nowa. Co do samego malowania piasty, starałem się zróżnicować odcienie stali oraz duralu, moim zdaniem, jak na moje możliwości, wyszło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o odcienie itp. tylko o sam układ piasty, ale to już mniejszy szczegół. Jednak z tym wirnikiem to trochę razi, że obraca się w prawo zamiast w lewo. Jak coś to tu jest viewtopic.php?t=16407 link do pracy mojego dobrego kolegi, który z WN zawalczył i świetnie mu to wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamuflaż gotowy. Pierwszy raz wykonywałem płynne przejścia między kolorami, dlatego też (między innymi) układ plam to "przerost fiction nad science" no ale... Zamiast blue tack'a użyłem plasteliny nabytej w lokalnym papierniczym śladów do usuwania po plastelinie za dużo nie ma, kąpiel w ciepłej wodzie z mydłem załatwi sprawę.

 

Żeby kolejny post w temacie nie był tylko powieściopisarstwem kilka zdjęć, niestety jakością one nie grzeszą, mój "aparat telefoniczny" wybitnie niedomaga wieczorami.

 

012310204842.jpg

012310204904.jpg

Zbliżenie na statecznik pionowy, a na nim, poza bardziej niż na pozostałych zdjęciach widocznym efekcie maskowania (moim zdaniem całkiem udanym) w bonusie zacieki, zapylenia i cała masa innych baboli do usunięcia ;)

012310205042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.