Skocz do zawartości

[Humvee] M1097A2 (Tumak-4) Carrier M-98 Italeri 1/35


Tysiuniek

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jestem człowieczek przekorny, postanowiłem zrobić jako kolejny model M1097 A2 w barwach Wojska Polskiego. Podstawą będzie niemiłosiernie skrytykowany nowy model Italeri. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie...Model w zamyśle ma być nośnikiem granatnika polskiej produkcji M-98, zgodnie zresztą z rzeczywistością. Taka sytuacja ma miejsce w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej z Krakowa, a dokładniej w takie zestawy (razem z M1045 A2) są wyposażone kompanie wsparcia 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego. Nie wiem, niestety, jakie dokładnie znaki taktyczne noszą te pojazdy, w zestawie Italeri jest nr UB-00003. W modelu zastosuję ramę okienną z lusterkami, wyciągarkę, przednią osłonę oraz koła (łacznie z zapasem) z Academy. Tylny zderzak, uchwyt na koło zapasowe, uchwyt na kanistry, światło stop zrobię we własnym zakresie. Wykorzystam tez trochę blaszek z Eduarda. Włożę do niego radio Radmora (samoróbka), podobno takie są na wyposażeniu tych samochodów.

Gdyby udało mi się zdobyć gdzieś moździerz chociaż z grubsza podobny do M-98 ( do przeróbki), zrobię też prowadnice oraz otwartą tylną klapę.

 

humvee08ig1.jpg

 

13.jpg

 

swp_08.jpg

 

ProdImgs_PROD01854.jpg

 

rrc9310.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

O je cie pieruna Żeś teraz wystrzelił Czasami nie dawaj stary kół. Musisz dodać mu nowe, żywiczne odlewy Jeśli zrobisz wszytko co opisałeś, koła zupełnie zniszczą ten model

Zasiadam w pierwszym rzędzie i czekam na pierwsze przeróbki. Fotele starego typu zostaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak to będzie...Model będę miał w domu prawdopodobnie ok. środy-czwartku, wtedy pooglądam go dokładnie, a przeciez Italeri znam bardzo dobrze. Liczę przede wszystkim na prawdidłowy kształt planedeki oraz na dobrej jakości kalkomanie. Z resztą dam sobie radę. Z kołami też jeszcze zobaczymy...Może założę koła z Armorscale. To będzie dopiero mój drugi model poslkiego Humvee ( po M1025 Trynka).Fotele chyba zrobię z modeliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to robimy praktycznie ten sam model. Praktycznie, bo zarówno mój jak i Twój to M1097A2 i obaj jako bazę mamy Italeri. Z tym, że ja już sklejoną a Ty od nowa.

Tylna klapa do wycięcia jest uciążliwa. Mogę Ci poradzić, że jeśli nie chcesz się potem bawić w łatanie, wytnij ją nie jako całą klapę, ale równo z bocznymi ściankami paki(wewnątrz). Potem to co zostanie bo bokach zeszlifujesz. Pewnie nie bardzo wiesz o czym mówię, ale jak przyjdzie do roboty to zrozumiesz

Pamiętaj tylko, że koła starego typu, nawet Armorscale to zawsze fikcja. Dla takiego modelu warto dołożyć trochę kasy i kupić te z nowym bieżnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek super projekt (ja planuję polskiego humvee po gun trucku)Proszę zrób zdjęcia co zawiera pudełko nowego humvee od Italeri (zamierzam kupić ten model,liczę na lepszy kształt plandeki) Pozdrawiam i bacznie oglądam Twój warsztat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tysiuniek, nawet się nie wygłupiaj z tymi starymi kołami, tym bardziej, że jest okazja mieć prawidłowe (fotele zresztą też)

 

Pamiętaj, że tylna tablica z kalek Italeri nie przyda się - w oryginale jest jednorzędowa, w modelu dwurzędowa.

 

A tu masz trochę fotek na zachętę

th_17-1.jpg th_18-5.jpg th_25.jpg th_26-2.jpg

th_27.jpg th_29.jpg th_30.jpg th_14-3.jpg

 

 

Gdyby udało mi się zdobyć gdzieś moździerz chociaż z grubsza podobny do M-98 ( do przeróbki), zrobię też prowadnice oraz otwartą tylną klapę.

No właśnie - może ktoś ma jakieś propozycje, z czego najlepiej przerobić/zrobić ten moździerz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czego najlepiej przerobić/zrobić ten moździerz

Konstrukcja na specjalnie skomplikowaną nie wygląda. Od podstaw zrobić. Tylko jakieś dokładniejsze zdjęcia albo plany trzeba by mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam takie fotki, zarówno 98 mm jak i 120 mm. Niczym sie nie różnią (poza kalibrem, oczywiście). Fajny jest też wózek do ich przewożenia. Wyczytałem, że na wózkach są ciągnione przede wszystkim przez Skorpiony, a na Humvee's przewożone. Chociaż, jak widac z fotek, bywa różnie. Najgorzej będzie z talerzem oporowym...i kołami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś dokładniejsze zdjęcia albo plany trzeba by mieć.
Najgorzej będzie z talerzem oporowym...i kołami.

Dlatego właśnie pytałem, czy można coś przerobić na tego M-98

 

 

 

Kiedyś przez jakiś czas byłem chory na takie zdjęcie:

polski125.jpg

Pomysł trafił jednak na listę anulowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Niczym sie nie różnią (poza kalibrem, oczywiście). ...

z lekka naciągane

1. długość lufy z zamkiem i hamulcem wylot M-98 - 1896mm, HSW M-120 1600mm (no i jak na razie nie widziałem fotki z hamulcem);

2. zupełnie inny talerz

3. waga - (to tylko dla ścisłości - w modelu nie ma znaczenia 135 / 246 kg)

4. M120 nie posiada karbowanej osłony dołu lufy (ale to raczej jest zakładane osobno więc....)

5. inny kształt nóżek

 

wózki ładne - ale które? wcześniejszy typ (na górze strony) z możliwoscią przewożenia amunicji (6 szt) i z min. łopatą , czy te które są na fotkach wcześniej - czyli transportowe a reszta wyposażenia na holowniku.

 

ps kaliberek w 1:35 daje 0,63mm różnicy - czyli wbrew pozorom całkiem dużo

 

 

polecam str. 14, 15

http://www.hsw.pl/eng/pobierz/katalogen.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdobyłem informację, praktycznie ze żródła: polskie Humvee M 1097A2, prawie wszystkie, oraz duża część innych pojazdów Humvee w WP, jest wyposażona (lub będzie) w dwa typy radiostacji. Są to polskie radiostacje Radmora, o nazwach: PRC 9210 lub PRC 9310 AP.

 

PRC 9210

RadmorPRC9210.jpg

 

PRC 9310 AP

RadmorRRC9310AP.jpg

 

Mój Humvee będzie miał na wyposażeniu PRC 9310 AP - jest trochę łatwiejsza do zrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda całkiem całkiem. Zderzak fajny Chociaż jeśli ma to być perfekcyjnie wykonane, to stelaż koo i kanistrów ulega załamaniu w stronę bagażnika, a u Ciebie jest chyba prosty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś najgorsze ujęcie do analizy A ja i tak tam widzę to łamanie (może dlatego, że wiem, że tam jest).

Zerknij na to zdjęcie:

12-6.jpg

Też nie idealne, ale już lepiej widać. Zresztą nie ma powodu, żeby ten stelaż był inny akurat w M1097.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.