Skocz do zawartości

Silniki elektryczne w modelu...


jonnym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam pytanie.Od tamtego tygodnia walcze z C 130h hercules.Chciałbym zainstalowac w nim silniki elektryczne, prosty schemat to kable włacznik i bateria, wiadomo o co chodzi.

A ja mam pytanie czy ktos z was robił model z wieloma silnikami z uzyciem elektroniki?

Czy jest do kupienia płytka ktora mi odpali kazdy silnik z osobna i bedzie mozliwosc sterowania obrotami silnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostego sposoby czyli kable przełączniki może parę elementów dyskretnych nie ma. Co nie znaczy że nie można. Ja bym Tobie polecił poczytanie o mikroprocesorach AVR i sterowaniu PWM oraz o języku BASIC, dzięki czemu możliwe będzie sterowanie obrotami silników. Ale żeby zmieścić elektronikę w modelu musiał byś sam zaprojektować lub zlecić wykonanie jej od nowa. Żaden gotowy zestaw nie zmieści się do modelu no chyba że masz naprawdę dużego Herculesa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym regulatorem obrotów może być regulator napięcia np taki jak poniżej:

 

Regulator%20napiecia.jpg

 

Musiałbyś zrobić takie cztery i odpowiednio połączyć z włącznikami.

Wartości elementów zależą od napięć i prądów sterujących silniczkami.

 

Dużo zależy od tego jaki efekt końcowy chcesz uzyskać.

Jeśli chciałbyś by za pomocą jednego włącznika uruchamiać kolejno silniki i zwiększać obroty jak w prawdziwych maszynach to jednak układ musiałby być bardziej skomplikowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam inny pomysł...można uniknąć miniaturyzacji układu i pakowania wszystkiego w model....poprzez prosty zabieg...

 

Cały układ może się znajdować w podstawce modelu...a model może być podłączony do podstawki za pośrednictwem ...kół..a dokładnie goleni...poprostu model jest przytwierdzony do podstawki...

 

Co wy na to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamiya zastosowała takie rozwiązanie bodaj, że w Zero w 1/32

Poza tym to jest świetny sposób. Jest jeszcze jedna kwestia, w jakiej skali jest ten model, jeżeli w 1/48 to ma mnóstwo miejsca w kadłubie. A do silników puszczasz jedynie przewody można również zastosować drucik z jakiegoś transformatora (kleisz do płaszczyzny super glutem a na wierzch dla pewności nakładasz klej na gorąco ten z pistoletów albo żywicę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Model jest w skali 1:72 ale na miejsce w nim nie narzekam.Dzieki za pare podpowiedzi co wymysle- podstawka to nie głupi pomysł, nie obciazy tak modelu który juz jest ciezki a narazie nic takiego w mim nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
a nie wystarczy bateria silniczki i potencjometry?

Może nie wystarczyć.

A dokładniej to sporo zależy od samych silniczków - jaki pobierają prąd.

Zwykłe potencjometry nie wytrzymują zbyt dużych prądów i łatwo je przepalić. Oczywiście są też dostępne potencjometry wytrzymujące większe wartości prądów. Tylko, że są trudniej dostępne w sklepach.

Jeśli jednak dobierze się odpowiednie potencjometry do silniczków to i tak też można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.