Skocz do zawartości

Budowa naczepy Nooteboom EURO-83-04


toommaszeek

Rekomendowane odpowiedzi

A czy elementy które wypunktowałeś to sztaby o takiej grubości? Może tak, a może to uproszczenie wynikające z ograniczeń odlewniczych żywicy i wyciskarek. Ja podejrzewam, tylko podejrzewam, że mogą to być c-owniki h-owniki, które można wykonać z cieńszego materiału.

Tak, to elementy pełne o takich przekrojach, jakie podałem. Nawet jeśli to uproszczenie, to dużo łatwiej będzie je wykonać tak, jak w kicie - kolega nie ma doświadczenia, więc nie każ mu robić profili. Pamiętaj też, że ta naczepa (Euro 78/04) ma ładowność 78 ton, więc konstrukcja musi to przenieść.

toommaszeek, tu masz In-Box'a kitu KFS Noteeboom'ki Euro 78/04. 82/04 będzie się różniła m.in. ładownością (o 4 tony więcej). Może troche pomoże Ci to w budowie:

KLIK

 

Pooglądaj też fotki prawdziwych naczep, np:

TU albo TU

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A jak stoisz z rysunkiem technicznym? Trochę się go uczyłem i wiem jakie problemy mieli inni. Dla wielu on nic nie mówi.

Nie lubię się przechwalać ale w technikum byłem najlepszy w klasie, także nie jest on mi obcy

 

Czy masz więcej zdjęć i rysunków, bo to co widzę mi by nie wystarczyło.

Tak mam duuużą ilość fotek i rysunków dokładniej zwymiarowanych naczep niskopodwoziowych

 

A jak będzie kolejny konkurs zimowy to też będę robił naczepę od podstaw, ale mam naprawdę dobre opracowanie .

Pochwalisz się swoimi zbiorami

 

Kolego jeszcze jedno.Tak patrze na ten twój rysunek i widze, że tam nie jest oznaczenie 83-04 tylko 92-04 także nie wiem jaką ty robisz naczepe.

Na pierwszy rzut oka są takie same, tak jak napisał JarekS różnią się długością, ładownością co za tym idzie wzmocnieniami itd... w tytule mogłem pominąć dokładny model i napisać "Nooteboom EURO 4 axle"

 

toommaszeek, tu masz In-Box'a kitu KFS Noteeboom'ki Euro 78/04. 82/04 będzie się różniła m.in. ładownością (o 4 tony więcej). Może troche pomoże Ci to w budowie:

KLIK

Oj pomogło pomogło ciężko jest z fotkami podwozia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam fotki IN-BOXA

Proszę zwrócić uwagę na jakość wykonania wyprasek które wykonane są z zegarmistrzowską dokładnością

formatkah.jpg

 

Teraz fotka z budowy tylnego wózka jezdnego

83805700.jpg

83533025.jpg

 

Narazie to by było na tyle. Zderzak będzie jeszcze poprawiany, jak go poprawię to wrzucę jego dokładniejszą fotkę.

Krytyka mile widziana tylko zaznaczam że ja dopiero zaczynam raczkować w polistyrenie także efekty są jakie są...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polistyren jest chyba najlepszym materialem do tego typu prac, nie sadze zebys mial kiedykolwiek z tym materialem problemy. A to co narazie zrobiles jest pierwsza klasa, sam fakt podjecia takiego projektu zasluguje na brawa moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj posiedziałem i troszeczkę zrobiłem przy tylnym wózku.

90942334.jpg

Jeszcze nie ma wyciętych łuków (nadkoli)

 

64065237.jpg

Nad zderzakiem na ukosie widać brak kawałka elementu, i mam pytanko: Czy są jakieś szpachle do polistyrenu?? Jeżeli tak to jakie polecacie??

 

 

40755787.jpg

 

Fotki wyolbrzymiły rysy które w rzeczywistości są dużo mniejsze.

Chciałem zabrać się za zrobienie zawieszenia ale jeszcze nie mam kół, więc muszę się powstrzymać i poczekać aż kupię koła albo zrobię odlew tylko z czego zrobić odlew, jak nie mam wzoru

Na allegro znalazłem ciężarówkę z naczepą w skali 1:32 za ok 60zł i tak zastanawiam się nad jej zakupem tylko czekam na odp od sprzedawcy ile średnicy mają koła.

Zaraz będę robił rysunek techniczny kolejnych części naczepy i zabiorę się do dalszych prac Teraz kolej na obniżony pokład dolny.

Zapraszam do komentowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przyznam, że dajesz radę. Oczywiście szpachlowanie, szlifowanie i podkład dopiero dadzą końcowy efekt i pokażą jakość wykonania. Możesz używać każdej szpachli do plastiku, tylko na wszelki wypadek nie dawaj na raz grubej warstwy, bo polistyren jest bardziej podatny na deformację od plastiku - płytka o grubości 1mm, przy grubym nałożeniu kleju lub szpachli, potrafi nosić ślady deformacji z drugiej strony.

Co do kół, możesz kupić w KFS koła dedykowane do Nooteboom (takie, jak w kicie) - TQ62 - 19,5" - 12,50 funta za komplet na 1 oś.

http://www.kitformservices.com/tq/tq62-19.5-wheels.jpg

Ja mam 3 takie komplety na zbyciu, mogą Ci sprzedać, po kursie, jeśli chcesz - 62zł za komplet na 1 oś. Cena niestety nie jest niska, ale masz gumowe opony w tym zestawie.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kół, możesz kupić w KFS koła dedykowane do Nooteboom (takie, jak w kicie) - TQ62 - 19,5" - 12,50 funta za komplet na 1 oś.

http://www.kitformservices.com/tq/tq62-19.5-wheels.jpg

Ja mam 3 takie komplety na zbyciu, mogą Ci sprzedać, po kursie, jeśli chcesz - 62zł za komplet na 1 oś. Cena niestety nie jest niska, ale masz gumowe opony w tym zestawie.

Pozdrowienia.

Oglądałem na KFSie i cena właśnie mnie powala, musiałbym wydać ok 240zł na 4 osie. Dzięki za ofertę ale niestety nie skorzystam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena właśnie mnie powala, musiałbym wydać ok 240zł na 4 osie. Dzięki za ofertę ale niestety nie skorzystam...

Spoko, domyślam się, że robisz wersję "Low cost". Zastanów się ew. na zakupem 1 kompletu i zrobieniem odlewów.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się wtrącić bo też robię taką naczepę. Jeśli chodzi o koła 19,5 cala to italerka daje takie koło do naczep rajdowych. Ja osobiście mam w naczepie 17,5 cala i przerabiałem właśnie te 19,5 calowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wszystko robisz, twoje wykonanie bardzo mi się podoba.

Kolegomożesz mi powiedzieć jakie naczepa ma wymiary po rozciągnięciu i po zsunięciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się wtrącić bo też robię taką naczepę.

Oczywiście że możesz a nawet musisz

 

Jeśli chodzi o koła 19,5 cala to italerka daje takie koło do naczep rajdowych. Ja osobiście mam w naczepie 17,5 cala i przerabiałem właśnie te 19,5 calowe.

A tego to nawet nie wiedziałem Dzięki przyda się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego możesz mi powiedzieć jakie naczepa ma wymiary po rozciągnięciu i po zsunięciu?

 

W wersji krótkiej 590mm a w wersji rozciągniętej jest o 218mm dłuższa, czyli 808mm, do tego dojdzie jeszcze łabędzia szyja.

 

Sorry za post pod postem zapomniałem edytować poprzedniego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz wyobrazam sobie efekt koncowy. Rame dotychczas wykonujesz z klasa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qrde i pojawiły się "schody" mam problem ze zwymiarowaniem łabędziej szyi a nie chce robić na "oko" bo to nie ma sensu. Z góry mam już wszystko rozrysowane, tylko jest problem z rzutem bocznym, więc może ktoś mi pomoże

Dzięki za miłe komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przecież masz rysunek techniczny tej naczepy? Więc o Co chodzi.

 

Ja powiem tak robiłem (a miałęm taki sam rysunek) wydrukowałem ten rysunek w skali 1:24 (do tego jest potrzebny najlepiej corel bop on potrafi sam rozmieścić rysunek na kilku kartkach) sklejasz rysunek, i pasz rysunek części wszystkich 1:1 na modelu, kalka, i odrysowujesz i jest. Jak nie masz corela mogę Ci w PDF podesłac jak powiny być wydrukowane kartki twojego projektu.

 

EDIT: http://www.krystian.ekspres.net.pl/Rysunek1.pdf tu masz link w którym masz to wydrukowane w pdf, niestety kiepskiej jakosci ten rysunek, ale jak bedziesz miał lepszy to podeślij to Ci to zrobię truckman@interia.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to robię troszke inaczej, nic nie drukuję tylko rysuję w skali 1:24 na bloku milimetrowym i wszystko samo wychodzi, tylko teraz napotkałem małe problemy.

Muszę napisać do JarkaS on ma odlew z KFSu więc liczę na jego pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę napisać do JarkaS on ma odlew z KFSu więc liczę na jego pomoc

 

Zaznacz, ktore wymiary potrzebujesz, to pomierze. Najlepiej na tych zdjeciach - z opisem poszczegolnych miejsc, np. A, B, C... Mam teraz malo czasu, ale jak tylko znajde chwilke, to Ci zmierze i napisze - A: xx [mm], B: xx [mm], etc...

 

 

IMG_1844.jpg

 

IMG_1847.jpg

 

IMG_1850.jpg

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi mi o coś takiego:

abdziaszyjazbokuwymiary.jpg

 

u mnie wyszło tak:

1=16mm

2=4mm

3=5mm

4=40mm

5=10mm

6=27mm

7=20mm

8=65mm

9 10 i 11 to w sumie 55mm, jeszcze nie podzieliłem i dlatego podaje całość

12=10mm

13 jeszcze nie mam wynika to z braku wymiarów 10 i 11

14=10mm

15=34mm

16=40mm

17 chodzi o mniejsze fi

Głownie to chodzi tylko o te wymiary które są podane.

Jak możesz zrobić foto takie jak na szkicu będę wdzięczny, mile widziana jakaś linijka w tle :)

Proszę nie zwracajcie uwagi na linie wymiarowe, wiem że nie powinny się krzyżować, co nie które powinny być gdzie indziej narysowane ale nie chce mnie się na kompie i to jeszcze w paintcie rysować zgodnie ze "sztuką budowlaną"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kicie wygląda to minimalnie inaczej.

Wymiary 5 i 6 są w inne miejsca, szczegóły masz poniżej. Pozostałe wymiary pomierzyłem suwmiarką - są pewne różnice w tym, co napisałeś. Niestety niektórych wymiarów nie da się idealnie zmierzyć, nawet suwmiarką.

Szczegóły masz pod miniaturkami.

 

img0006hw.jpg

 

img0010xw.jpg

 

img0001wr.th.jpg img0009dj.th.jpg img0011uu.th.jpg

 

Wymiary są takie:

1 - 17mm

2 - 4mm

3 - 11mm

4 - 42mm

5 - 8mm

6 - 22mm

7 - 19mm

8 - 62mm

9 - 23,5mm

10 - 14mm

11 - 9mm

12 - 11mm

13 - 14mm

14 - 14mm

15 - 33mm

16 - 36mm

fi17 - 4mm

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku kolejny raz WIELKIE dzięki

Nie ma sprawy

 

Ma ktoś pomysł jak zrobić blachę ryflowaną

Blachę ryflowaną znajdziesz w Truck Acessories Italeri #720 (odlew plastikowy, mały arkusz) - jak potrzebujesz więcej, to ew. odlewy.

 

Imageshack'owi spierniczył się chyba jeden z serwerów, a Moderatorzy zablokowali możliwość edycji postów po 10 godzinach (co zresztą niepotrzebnie utrudnia życie), więc trzecią miniaturkę wklejam ponownie tu:

 

img0011hdq.th.jpg

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.