Skocz do zawartości

Budowa naczepy Nooteboom EURO-83-04


toommaszeek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Chcę podjąć się budowy naczepy niskopodwoziowej "Nooteboom EURO-83-04" od podstaw, tylko nie wiem jakie mam mieć grubości polistyrenu a dostępne są: 0,25mm; 0,5mm; 0,75mm; 1mm; 1,5mm; 2mm i dalej co 1mm, wszystkie w formatkach o wymiarach 250mmx330mm.

Jakich grubości będę potrzewował najwięcej?? Wg mnie to chyba 1mm i 0,75mm.

 

Foto naczepy:

nooteboom10a.jpg

 

Szkic naczepy na której będę się wzorował:

nooteboom4osieqqqq.jpg

Szkic pomniejszyłem więc i wymiary są troszke nie czytelne.

Jeżeli ma ktoś foto relacje Notka, jakieś ciekawe linki lub dokładne plany naczepy to będę wdzięczny za udostępnienie mi ich.

Za wszelką pomoc w budowie z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A w jakiej skali Ty to chcesz budować? Mogę podejrzewać tylko że 1:24 lub 1:25. Przelicz sobie jakie grubości dostaniesz w stosunku do wymiarów realnych. A ile czego, kup więcej jeszcze się przyda kiedyś, a drogie to nie jest. Jedna tylko rada, polistyren jest bardzo miękki, więc gdzieniegdzie lepiej zastosować trochę grubszy niż powinien być. Wzmocnisz konstrukcję zwłaszcza, że widać iż będzie to długi model. Ja zrobiłem ramę o długości ok 35cm z polistyrenu 0,5 i niestety ugina się delikatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej skali Ty to chcesz budować? Mogę podejrzewać tylko że 1:24 lub 1:25.

Zapomniałem napisać że model będzie w skali 1:24

 

Ja zrobiłem ramę o długości ok 35cm z polistyrenu 0,5 i niestety ugina się delikatnie.

Myślałem żeby zastosować 0,75mm ewentualnie 1mm, wiem że będzie za gruby w przeliczeniu na real, ale chciałbym cos postawić na notka bez jakiegokolwiek jego uszkodzenia.

 

Chce zamówić i chyba wystarczy:

0,25mm - 2szt; 0,5 - 2szt; 0,7 - 4szt; 1mm - 4szt; 1,5mm - 3szt; 2mm - 2szt; 3mm - 2szt; 4mm - 2szt, wszystkie o wymiarach 250mmx330mm

Cpoycat a Tobie ile wyszło formatek??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nauczy. Co za problem?

Wbrew pozorom, duży. Dobre docinanie polistyrenu, bez specjalistycznych narzędzi, wymaga dość sporej wprawy.

 

toommaszeek, moim zdaniem, chcesz podjąć się zbyt trudnego zadania - możesz nie być sam zadowolony z efektu. Model tej naczepy jest bardzo trudny do zbudowania, nawet z kitu KFS - wierz mi, wiem co mówię...

Przy tej długości naczepy polistyren 1mm będzie zbyt cienki, zwłaszcza że chcesz na niej coś postawić. Nawet budując odpowiednie profile i ożebrowania (czy też kratownice), całość będzie zbyt plastyczna - będzie się odkształcać.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voseba i Truckerek93 mają niestety rację. No ale próbuj. Mi wystarczyło po jednym kawałku 0,25 0,5 0,75 i jeszcze dużo zostało. Znalazłem w naprawdę przyzwoitej cenie polistyren i dlatego kupiłem go dużo więcej. Ja robiłem tylko ramę i zawieszenie, a u Ciebie widzę całą masę ścianek. No niestety nikt za Ciebie nie wyliczy ile czego Ci potrzeba, to już Twoja praca.

 

Edit

 

JarekS jakich narzędzi, ja tnę zwykłym nożykiem do papieru, tylko że tym o większym ostrzu. Czasami okrągłe kształty poprawiam pilniczkami.

Miejsca cięcia niestety mają charakterystyczne odkształcenia. Poprawiam to walcując palcem lub jakąś płytką. Niektórzy zalecają tylko naciąć, odłamać i "przywalcować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam. Koszt poliestru jest bardzo niewielki. Kolega wyda około 10 lub 20 złotych, i jak potnie te płytki i spróbuje coś z nimi zrobić zdobędzie już sporą wprawę, co mu pomoże przy kolejnej budowie, a jak nie to dobiero przy trzeciej budowie lub czwartej, piątej. Nie ma znaczenia. Ważniejsze są umiejętności, które modelarz zdobędzie, a nie ilością modeli. Wiem z mojego małego doświadczenia, po próbach silosa przy Shogunie czyszczenie szpachli dużo lepiej mi wychodzi. Ja proponuje koniec OT. A co do pytań. Kto pyta nie błądzi. Powodzenia przy modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakich narzędzi, ja tnę zwykłym nożykiem do papieru, tylko że tym o większym ostrzu. Czasami okrągłe kształty poprawiam pilniczkami.

Miejsca cięcia niestety mają charakterystyczne odkształcenia. Poprawiam to walcując palcem lub jakąś płytką. Niektórzy zalecają tylko naciąć, odłamać i "przywalcować".

Cięcie nożem nigdy nie będzie idealne, nie tylko ze względu na wady o których piszesz, bo te się da usunąć. Tnąc nożem nie uzyskujesz idealnych kątów prostych, bo końcówki zawsze wychodzą lekko zaokrąglone/ścięte/rozjechane. Cięcia często "uciekają", jeśli ktoś nie ma wprawy - krawędzie nie są wtedy proste...

Do obróbki polistyrenu (i innych materiałów) są specjalne piły modelarskie, choć u nas mało popularne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci kolego powiem, rób. Jak wyżej nadmieniono koszt budowy nie będzie duży a więc jak Ci nie wyjdzie pierwsza, zrób drugą a może i trzecią i czwartą aż do skutku. Metodą prób i błędów dojdziesz do konsensusu i perfekcji. No i przede wszystkim będziesz miał satysfakcję z samoróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja należy tylko nie niego, ale trzyma kciuki, za Ciebie, bo projekt ciężki. Choć voseba mówi ze Scania to jego pierwszy model, a nie wygląda, wiec może kolega ma ukryte zdolności manualno-plastyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja należy tylko nie niego,

 

jest dobrze, a teraz jeszcze raz, powoli...

 

Choć voseba mówi ze Scania to jego pierwszy model, a nie wygląda, wiec może kolega ma ukryte zdolności manualno-plastyczne?

 

cos sugerujesz?

 

Uwielbiam przeglądać relacje, w których coś powstaje z niczego, w których autor wkłada cele serce w to, co robi, ale jak ktoś pisze ze zamierza budować taka naczepę od podstaw i pierwsze, co robi to pyta się, jakiej grubości polistyrenu powinien użyć to można wnosić, że to, za co zamierza się zabrać przerasta jego możliwości albo gość po prostu nie przemyślał tematu. To jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam. Koszt poliestru jest bardzo niewielki. Kolega wyda około 10 lub 20 złotych, i jak potnie te płytki i spróbuje coś z nimi zrobić zdobędzie już sporą wprawę, co mu pomoże przy kolejnej budowie, a jak nie to dobiero przy trzeciej budowie lub czwartej, piątej. Nie ma znaczenia. Ważniejsze są umiejętności, które modelarz zdobędzie, a nie ilością modeli. Wiem z mojego małego doświadczenia, po próbach silosa przy Shogunie czyszczenie szpachli dużo lepiej mi wychodzi. Ja proponuje koniec OT. A co do pytań. Kto pyta nie błądzi. Powodzenia przy modelu.

 

Po pierwsze to się naucz rozróżniać rzeczy. Poliester to materiał do produkcji odzieży, a polistyren to tworzywo sztuczne np. do budowania modeli.

 

I tu jest właśnie Twój błąd. Czyszczenie szpachli to nie jest wycinanie odpowiednio polistyrenu. Tu musi być wszystko równo, do kształtu. Nie tyle ilość modeli znaczy o doświadczeniu modelarza, ale jakość tych modeli. Bo szkoda wyrzucać pieniądze w błoto i nie skleić pierwszego / pierwszych modeli z pudełka, tylko od razu robić od podstaw ramę nie mając o tym najmniejszego pojęcia i nie używając linijki. Nie chodzi nawet o te pieniądze, ale robić kolejny model z zerowym postępem do poprzedniego, czyli modelarz nic się nie nauczył sklejając te poprzednie modele. Więc nie pisz tu o doświadczeniu, tylko powoli i do przodu, a nie od razu budować Shoguna, który nigdy repliką Shoguna nie będzie w najmniejszym stopniu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voseba Masz racje że rzucam się z wiosłam na ocean (choć nie napisałeś tego), ale któż z nas odrazu potrafi wszystko?? Człowiek na błędach się uczy.

Wiem że powinienem zacząć od łatwiejszego projektu ale ja lubię stawiać sobie wysoko poprzeczkę

Pytania padły jakie padły ponieważ nie chciałem popełnić błędu wolałem zapytać Was, w końcu chyba od tego m.in. jest to forum, prawda??

Decyzja podjęta będę zaczynał budowę pomimo że nie jestem profesionalistą w modelarstwie, wszystkiego trzeba w życiu spróbować.

Wydam może max 40zł na polistyren z klejem jak się nie uda to trudno...

Liczę na Waszą pomoc i dzięki za poparcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, ale ja lubie robic coś ciężkiego,a pisałem właśnie o tej ''ilości modeli''. Wydaje mi się, że każdy buduje jak mu się podoba. Ludzie opanujmy się. Cała strona o tym czy sie opłaca próbować czy nie. Koniec OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytki powyżej 1mm tzn. 2mm włącznie i grubsze praktycznie nie są potrzebne. Do tego linijka metalowa, najlepiej ze wzmocnieniem, żeby jej nie pociąć. Krzywiki. W 40zł się nie zamkniesz. A jak stoisz z rysunkiem technicznym? Trochę się go uczyłem i wiem jakie problemy mieli inni. Dla wielu on nic nie mówi. Czy masz więcej zdjęć i rysunków, bo to co widzę mi by nie wystarczyło. Ja swoją pierwszą wycinankę zrobiłem po około 3 latach modelarstwa mając na karku kilkanaście modeli (kartonowych). Ale polistyren to zupełnie inna bajka.

A jak będzie kolejny konkurs zimowy to też będę robił naczepę od podstaw, ale mam naprawdę dobre opracowanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicz sobie grubość płytki - 1 i 2 mm to odpowiada pomnożone przez 24 aż 48 milimetrom, czyli 4,8 cm ! Żadna naczepa nie ma stali o takiej grubości ! Co najwyżej jest to 2 cm. Trzeba wszystko realnie przeliczyć, aby nie powstało science fiction

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytki powyżej 1mm tzn. 2mm włącznie i grubsze praktycznie nie są potrzebne.

 

Żadna naczepa nie ma stali o takiej grubości !

 

Trzeba wszystko realnie przeliczyć, aby nie powstało cience fiction

 

Ten Wasz realistyczny wygląd będzie się odkształcał pod ciężarem własnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie przy takiej długości. No ale jak kolega chce to niech buduje cienkimi płytkami. Ale w sumie jak będą wykonane wzmocnienia , kratownice itd. to może nie będzie tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Wasz realistyczny wygląd będzie się odkształcał pod ciężarem własnym...

 

Przecież pisałem o tym w pierwszym poście, żeby uważał bo do tego może dojść. Sam kupiłem płytki o grubościach 2 i 3mm i nie były mi potrzebne. A ten model jest dość mocno zabudowany z dużych płyt i z góry i z boków, może to go wzmocni. No chyba, że cienka pleksi, szybciej pęknie niż się wygnie. Mam w zapasie reklamę McDonalda 1mm grubości, dobrze się klei i jest sztywna. Przy takich długich projektach można poszukać innego tworzywa niż polistyren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Wasz realistyczny wygląd będzie się odkształcał pod ciężarem własnym...

 

Przecież pisałem o tym w pierwszym poście, żeby uważał bo do tego może dojść. Sam kupiłem płytki o grubościach 2 i 3mm i nie były mi potrzebne.

Nie chcę być złośliwy, ale może jeszcze raz zweryfikujesz, co napisałeś:

Ja zrobiłem ramę o długości ok 35cm z polistyrenu 0,5 i niestety ugina się delikatnie.
więc gdzieniegdzie lepiej zastosować trochę grubszy niż powinien być.
Płytki powyżej 1mm tzn. 2mm włącznie i grubsze praktycznie nie są potrzebne.

 

A ten model jest dość mocno zabudowany z dużych płyt i z góry i z boków

Naprawdę?

 

 

 

toommaszeek, poniżej masz fotkę naczepy Nooteboom z kitu KFS od spodu:

 

IMG_1811.jpg

 

Podłużnice "A" mają grubość 3mm, poprzeczki "B" to 2mm, a łączniki "C" to 1mm. Dodam, że jest to żywica, która nie jest plastyczna (nie odkształca się).

 

BTW:

 

IMG_1813.jpg

 

78/04 na pierwszy rzut oka jest bardzo zbliżona do 83/04

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest podejście. Nie dołowanie kolegi postami typu nie uda ci się ale pomoc w potrzebie. Gratuluję podejścia i oby takich ludzi więcej było u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tego typu robotach najwżniejsze jest samozaparcie i chęć dążenia do zamierzonego celu inaczej budowa nigdy się nie skończy.

Sam jakiś czas temu miałem pomysł żeby coś takiego zpłodzić konkretnie man tgx 8x4 i taka włąśnie naczepą, skończyło się na zrobieniu podwozia do mana i przerobienie kabiny z tga na tgx,teraz lerzy to sie kurzy z braku czasu i chęci .

Życzę ci doprowadzenia projektu do końca.

 

Mam sporo materiałów zdjęć planów folderów reklamowych odnośnie tej naczepy odezwij się na gg 10540627

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam się odnieść. Moja rama miała około 34 cm długości, a tutaj mamy 82cm. Kolega jak widać nie ma doświadczenia więc tylko uprzedziłem go żeby uważał z jednej strony na realia, a z drugiej na własności plastyczne polistyrenu. Użyłem słów może, lepiej, praktycznie nie potrzebne. Nigdzie nie napisałem nie kupuj grubszych, ale widzę że zamierza kupić po 2 sztuki tych najgrubszych. A są one najdroższe i za ich cenę można kupić kilka cieńszych, mi po jednej sztuce wystarczyło. A czy elementy które wypunktowałeś to sztaby o takiej grubości? Może tak, a może to uproszczenie wynikające z ograniczeń odlewniczych żywicy i wyciskarek. Ja podejrzewam, tylko podejrzewam, że mogą to być c-owniki h-owniki, które można wykonać z cieńszego materiału. Dawno temu gdzieś się w książce o modelarstwie, doczytałem się że np. robiąc rurkę z papieru lepiej jest użyć cienkiego papieru 2 razy zwiniętego niż grubego brystolu i pojedynczej warstwy. Cienki papier 2 krotnie zwinięty ma lepsze właściwości niż gruby. Chyba też, z tego powodu wymyślono wszelkie C H L T owniki, przy mniejszej masie mają te same lub lepsze właściwości co sztaba litego materiału.

Napisałem też że są inne materiały niż polistyren, może warto ich poszukać. Sam tak długą ramę będę robić, z za grubego 1mm plastyku z reklamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.