Skocz do zawartości

Samoloty szkoleniowe w polskim lotnictwie


gulus

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie mieliśmy samoloty szkoleniowe? Zacząłem trochę szukać w internecie i znalazłem takie:

1. Bartel BM-4 - 1929-1936

2. De Havilland Tiger Moth - II Wojna

3. Hansa Brandenburg BI i CI - do 1925

4. Miles M.14 Magister - II Wojna

5. Morane-Saulnier MS-35 EP2 - 1925 - 1934

6. PZL-130 Orlik

7. PZL TS-8 Bies

8. TS-11 Iskra

9. PZL-110 Koliber

10. Bartel BM-5

11. Albatros B.II - do lat`30

12. AS - projekt

13. PWS-18

14. EM-10 Bielik

15. Hanriot H.19

16. PZL I-22 Iryda

17. Jak-7

18. LeO H.135B3

19. Nikol A-2 – polski prototypowy samolot – amfibia szkolny wybudowany w 1939 roku

20. PWS-12

21. PWS-14

22. PWS-16

23. PWS-26

24. PZL S-1

25. MiG 21 - MiG-21U, MiG-21US, MiG-21UM - nie wiem, które mieliśmy

26. MiG 29

 

To tak na tę chwilę. Pozostało sporo MiG. Lim, Su których nie ująłem tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. PZL TS-8 Bies
W nazwie nie stosuje się skrótu PZL
14. EM-10 Bielik
To tylko prototyp, a nie samolot szkolny jaki mieliśmy.
26. MiG 29
UB

 

Poza tym: MiG-23UB, Su-7U, Su-22UM3, MiG-15UTI, SBLim-1, SBLim-2, F-16D...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoloty szkolne (oraz innych typów użytkowane jako szkolne) użytkowane przez Lotnictwo Polskie w Wielkiej Brytanii (w spisie również uwzględniłem maszyny na których latali nasi lotnicy w ośrodkach Brytyjskich).

 

1. Avro Anson Mk.I

 

2. Avro 621 Tutor

 

3. Blackburn Botha

 

4. Hawker Henley TT

 

5. Hawker Hurricane TT Mk.IV

 

6. Fairey Battle Trainer

 

7. De Havilland DH.98 T Mk.III

 

8. Percival Proctor

 

9. Miles Master Mk.I

 

10. Miles Master Mk.Ia

 

11. Miles Master Mk.II

 

12. Miles Master Mk.III

 

13. Miles M.14 Magister

 

14. Miles Martinet TT Mk.I

 

15. General Aircraft Limited Hotspur

 

16. Airspeed Oxford Mk.I

 

17. Airspeed Oxford Mk.II

 

18. North American Harvard Mk.II

 

19. North American Harvard Mk.III

 

20. De Haviland Tiger Moth

 

21. Taylorcraft Auster Mk.II

 

22. Bristol Blenheim Mk.I

 

23. Bristol Blenheim Mk.IV

 

24. De Havilland DH.89 Dragon Rapide

 

25. Hawker Demon

 

26. Hawker Hector

 

27. Hawker Hart Trainer

 

28. Hawker Hind Trainer

 

29. Short Stirling

 

30. Vickers Valentia

 

31. Westland Wallace

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoloty szkolne użytkowane w latach 1918-1924 (maszyny konstrukcji wojennej).

 

W spisie wymieniłem tylko konstrukcje typowo szkolne - większość użytkowanych w tym czasie konstrukcji bojowych była wykorzystywana jako maszyny szkolne.

 

1. Albatros B.II

 

2. Hansa Brabdenburg B.II

 

3. Caudron G.IIIE2

 

4. Morane Saulnier MS-29R1 Rouler

 

5. Morane Saulnier MS-30E1

 

6. Nieuport 21E1

 

7. Nieuport 80E3

 

8. Nieuport 81D2

 

9. Nieuport 83E1

 

10. Albatros B.I

 

11. Lohner B.II

 

12. LVG B.II

 

13. LVG B.III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoloty szkolne użytkowane przez Polskich lotników we Francji w 1940 roku.

 

Zdecydowana większość samolotów szkolnych to wycofane z pierwszej linii samoloty bojowe.

 

1. Loire 45C1

 

2. Loire 46C1

 

3. Dewoitine D.501C1

 

4. Dewoitine D.510C1

 

5. Nieuport Delage 662C1

 

6. Potez 540M4

 

7. Marcel Bloch MB.200BN4

 

8. Marcel Bloch MB.210BN5

 

9. Morane Saulnier MS-230ET2

 

10. Morane Saulnier MS-315ET2

 

11. Romano Ro-82ET2

 

12. Caudron C-635 Simoun

 

13. Bleriot-SPAD 510C1

 

14. Liore et Olivier LeO-20BN5

 

15. Caudron C-445M Goeland

 

16. Morane Saulnier MS.225C1

 

17. Amiot 143M4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mam pytanko (jako że znawcą tego okresu nie jestem) czy to były samoloty polskiego lotnictwa (czy miały np. polskie oznaczenia), czy były tylko tymczasowo wypozyczane do szkolenia?

Bo temat zaczyna sie strasznie "rozlewać" że tak powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, gdybyśmy założyli że jedyną poszlaką świadczącą o przynależności danego typu do lotnictwa polskiego była by namalowana na samolocie szachownica, można by było założyć że np. we Francji lotnictwo szkolne praktycznie nie istniało.

 

W przypadku Polskich szkół lotniczych w ramach RAFowskiego Training Command też można znaleźć zdjęcia maszyn nie oznaczonych biało-czerwoną, aczkolwiek w ordre de bataille jednostek występują.

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoloty szkolne Ludowego Lotnictwa Polskiego (konstrukcje wojenne)

 

1. Polikarpow R-5

 

2. Polikarpow UTI-4

 

3. Poikarpow Po-2 UT

 

4. Jakowlew UT-2

 

5. Jakowlew UT-2M

 

6. Jakowlew Jak-7W

 

7. Jakowlew Jak-9W

 

8. Iljuszyn UIł-2

 

9. Iljuszyn UIł-10

 

10. Tupolew USB typ 1

 

11. Tupolew USB typ 2

 

12. Petlakow UPe-2

 

13. Lisunow Li-2T (sb)

 

14. Tupolew UTB-2

 

15. Polikarpow I-16 (stary myśliwiec używany jako szkolny w 1.PLM)

 

16. Ławoczkin Ła-5FN (jedna sztuka, użytkowany jako szkolny)

 

17. Focke Wulf FW-190 (jedna sztuka, zdobyczny, samolot sprawny - niestety nie oblatany, użytkowany jako pomoc dydaktyczna w wojskowej szkole mechaników lotniczych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, gdybyśmy założyli że jedyną poszlaką świadczącą o przynależności danego typu do lotnictwa polskiego była by namalowana na samolocie szachownica, można by było założyć że np. we Francji lotnictwo szkolne praktycznie nie istniało.

 

W przypadku Polskich szkół lotniczych w ramach RAFowskiego Training Command też można znaleźć zdjęcia maszyn nie oznaczonych biało-czerwoną, aczkolwiek w ordre de bataille jednostek występują.

 

PZDR

No zgoda, dlatego pytam.

Tylko myślę, że fakt, iż nasi się szkolili na jakimś typie samolotu nie kwalifikuje go automatycznie jako samolotu polskiego lotnictwa wojskowego.

Nie wiem jak tam wyglądała sytuacja w czasie wojny, wezmę więc za przykład dzisiejsze czasy. Nasi szkolą się w Stanach na T-38 Talon, a z pewnością nikt nie powiedziałby że to samolot naszego lotnictwa wojskowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoloty szkolne Ludowego Lotnictwa Polskiego (konstrukcje wojenne)

 

1. Polikarpow R-5

 

6. Jakowlew Jak-7W

 

16. Ławoczkin Ła-5FN (jedna sztuka, użytkowany jako szkolny)

 

Dysponujesz może większą garścią informacji na temat ww. 3 maszyn? Pytam, bo z przyjmenością bym je zmajstrował.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko myślę, że fakt, iż nasi się szkolili na jakimś typie samolotu nie kwalifikuje go automatycznie jako samolotu polskiego lotnictwa wojskowego.

Nie wiem jak tam wyglądała sytuacja w czasie wojny, wezmę więc za przykład dzisiejsze czasy. Nasi szkolą się w Stanach na T-38 Talon, a z pewnością nikt nie powiedziałby że to samolot naszego lotnictwa wojskowego.

Osobiście zgadzam się z tym, ale nie wiem, jak to rozwiązać w przypadku samolotów II Wojny na których szkolili się nasi piloci. Moja wiedz o lotnictwie tamtych czasów jest zbyt nikła. Nie wiem, jak były zorganizowane nasze dywizji pod względem szkoleniowym, czy mieliśmy swoje oddziały szkoleniowe ze specyficznymi maszynami szkolnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Po przerwie i "zachęcie " Gulusia podpinam zciągę jak to maja "Swensony"

o swoich trzech koronach

Przepraszam uciekła mi jedna strona dorobę

ccf2010102100000.jpg

 

ccf2010102100002.jpg

 

Przepraszam za układ ale tak jest więcej widoczne

zobaczcie ile informacji jest na tych stronach podstawe o malowaniu o typie ,o ilości szt. silnik , podstawowe wymiaty itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...

Ło jej, ale wykopałem trupa w szafie!!!

Jakoś tak latałem po forumie i znalazłem to czego szukałem a raczej nie znalazłem.

Chodziło mi o jakieś fotki Polikarpowa Po-2/U-2 w naszym malowaniu wojennym lub powojennym ale nie "bojowego" naszpikowanego 🤣 i jednym SzKAS-em😂 lecz typowo szkolnego, nie wiem dokładnie jakie miał oznaczenie, UTI czy coś podobnego?

No i do tej listy trzeba by było dopisać jeszcze najnowszego "Bielika" z Dęblina czyli Leonardo M-346.

Jeszcze jedno, moim zdaniem tytuł wątku nie jest precyzyjny, nie jest zaznaczone, że mają to być tylko i wyłącznie samoloty szkoleniowe wojskowe tak więc wspomniany przez kolegę Kiemlicza PZL-110 Koliber lapie się na tą listę tak jak przykładowo Zlin-42M i cała masa podobnych "cywilów".

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2021 o 19:48, jmx62 napisał:

Jeszcze jedno, moim zdaniem tytuł wątku nie jest precyzyjny

Tak naprawdę, to cały ten wątek "nie jest precyzyjny", żeby nie napisać że jest lekko bezsensowny...

O ile jeszcze samoloty "szkolne" da się rozgraniczyć, to nie ma czegoś takiego jak "szkoleniowe".  Tu by trzeba wymienić po prostu wszystkie typy statków powietrznych używanych w naszym wojsku (o le temat ma się do wojska ograniczać).  Przecież np. 4slsz ma na stanie Bryzy, i szkoli pilotów na ten typ, a nie ma specjalnej wersji szkolnej. Analogicznie już w jednostkach piloci są przeszkalani na CASAch, Herculesach, Boeingach czy Gulfstreamach. Dokładnie tak samo piloci śmigłowców po szkoleniach na Puszczykach i Mi-2, są dalej przeszkalani w jednostkach na dany typ, czyli wykorzystuje się do tego W-3, Mi-8/17, Mi-14, SH-2G czy Mi-24.

 

Nie mówiąc już o tym, że bardzo wiele lotów w bazach wykonywanych nawet przez doświadczonych pilotów, to również loty "szkoleniowe".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zgodzę się z Jacko, szkolny a szkoleniowy niby nie wielka różnica a jednak...

I jeszcze chciałbym przypomnieć moje zapytanie o szkolne "pociaki" ewentualnie nawet CSS-13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś ma na stanie tego Stratusa czy można prosić o info albo najlepiej  kilka fotek z zawartością co tam dają w środku, chodzi mi jak wyglądają rysunki i fotki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.