Skocz do zawartości

Ostfront - Charków 1943


uczesany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

niedawny remanent w piwnicy ujawnił całkiem przyzwoity zapas materiałów aby pokusić się o wykonanie dioramy z frontu wschodniego. Ruiny to znany wszystkim zestaw Italeri, zestaw figurek Dragona i zestaw niemieckiego uzbrojenia TAMIYA nr 35111. Reszta to moja własna fantazja

 

DSC02327.jpg

 

Bazą jest flokowana płytka z MDF-u. Ukształtowanie terenu postanowiłem wykonać z białego, pomiętego papieru. Wbrew obawom metoda czysta a papier stanowi dobrą bazę do późniejszej zabawy w dopracowywanie terenu. Rozpocząłem od budowy kamiennej ścieżki.

 

DSC02299.jpg

 

DSC02300.jpg

 

DSC02301.jpg

 

Tak wyglądają plastikowe ruiny klasztoru/kościoła/cerkwi. Worki w oknie inicjatywa własna.

 

DSC02303.jpg

 

Figury wstępnie pomalowane. Tak jak wspomniałem jest to zestaw DRAGONA nr 6059.

 

DSC02324.jpg

 

DSC02322.jpg

 

DSC02323.jpg

 

Początkowa koncepcja na zdjęciu.

 

DSC02310.jpg

 

Kolejna z "usypanym" grobem w centralnej części makiety.

 

DSC02316.jpg

 

Na razie tyle, w miarę postępów będę dzielił się z Wami zdjęciami.

Zapraszam do komentowania, wszelkie uwagi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak na mój gust wszystko gra ,ale ten grób nie pasuje do tej scenki zamiast jego wstawiłbym rozwalony słup elektryczny

pozdrawiam

mati

 

Pozostanę przy mogile, słup lub latarnia jakoś nie pasują mi tutaj zupełnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeszlifuj jeszcze chłopaków bo ślady łączenia form zostały w paru miejscach (buty, rękawy) i przemyśl rozlokowanie oporządzenia

i spróbuj worki ulepić z jakiejś masy - lepiej się ułożą, te plastikowe są zbyt sztywne i sztucznie wyglądają

 

Hej, dzięki za sugestie. Z czego można "ulepić" worki? Chętnie wykorzystam pomysł bo rzeczywiście plastikowe wyglądają nienaturalnie. Myślałem o delikatnym "podtopieniu" palnikiem, jednak nie jest to dobry pomysł - polistyren zaczyna się palić.

 

Co jest nie tak z oporządzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zapytać z czego zrobiłeś płyty do ścieżki?

 

Kupiłem dawno temu na znanym portalu aukcyjnym kilka woreczków różnego rodzaju cegieł, płyt i krawężników. Moim zdaniem to barwiona masa gipsowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz nie znam się, ale z budowy okna to mi bardziej pod Gotyk podpada ta budowla, a głowy bym nie dał czy ten styl był w Rosji spotykany.

Dwa - wygląda mi to na ruiny jakiejś sakralnej budowli? Cerkwi, nie przypomina, a na tamtych terenach to raczej tylko "pop music" Poszukaj zdjęć - tylko zyskasz na tym.

Jeśli okazałoby się że mam rację, to w okno, w miejsce kamiennej ramy w której zapewne siedział witraż, dałbym drewnianą.

To oczywiście tylko moje zdanie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6413.jpg

 

FAZZY_bez_humoru podrzucił kilka ciekawych uwag dot. kompozycji na dioramie. Kościół prawdopodobnie zostanie, grób zniknął. Nadal się łamię co w zamian ale mam dwa ciekawe pomysły. Wkrótce się nimi podzielę, póki co pracuję nad terenem. Barwy otoczenia będą wskazywać na bardzo wczesną wiosnę. Chcę na suche trawy narzucić trochę nawianego śniegu. Ale to ambitne plany. Jutro zrobię przy naturalnym świetle zdjęcia i wrzucę to, co udało mi się zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do bardziej doświadczonych modelarzy. Chciałbym stworzyć wrażenie mokrego terenu np. mokry chodnik, figurki itp. Wiem, że powinienem użyć bezbarwnego ale nie chciałbym aby trawa i cały ta flora na makiecie wyszła posklejana lub co gorsza pożółkła. Jakiej firmy lakier zastosować? Słyszałem, że Gunze ma dobrą chemię do takich celów. Ktoś może to potwierdzić?

 

Wyczytałem też o patencie typu lakier do włosów. Ktoś próbował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem też o patencie typu lakier do włosów. Ktoś próbował?

 

Nie znam się na lakierach do włosów być może są i błyszczące ale, te których ja używałem były zawsze matowe i nie pozostawiały żadnego śladu. Często stosuje je jako klej do posypek i tego typu rzeczy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Zastosuję polecaną tu chemię MIG-a.

 

Budowa stanęła na kilka dni bo pracuję do późna. Ale wylądował nowy nabytek. II generacja Dragona, naprawdę ładne figury. Jeden z weteranów radzieckich na pewno wyląduje na dioramie

 

DML6652.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dexter. Jak nie wyjdzie z "wilgocią" MIG-a, przetestuję VALLEJO

 

Zamieszczam fotki pierwszego własnoręcznie wykonanego, topniejącego śniegu.

 

DSC02379.jpg

 

DSC02380.jpg

 

I rzut na całość. Kolejna koncepcja z nieświadomym zagrożenia rosyjskim weteranem. Figura w waciaku ze wspomnianego zestawu DRAGONA, II Gen.

 

DSC02384.jpg

 

DSC02382.jpg

 

DSC02383.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego użyłeś jako śniegu i na czym go kładłeś?

 

Wykorzystałem masę składającą się z sody oczyszczonej, kleju do drewna Pattex i wody. Metodą prób dobrałem konsystencję tak, aby masa w miarę "osiadała" pod własnym ciężarem. Podczas schnięcia dodatkowo opada, stąd też tu i tam uzupełniałem po wyschnięciu. Kładłem wprost na posypkę. Ważne aby gęstość "śniegu" dobrać właściwie. Może bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą bo tu na forum jest kilka świetnych dioram śnieżnych.

 

Bardzo fajny pomysł - a i wykonanie pierwszorzędne

 

Cieszę się, że jest ok. Nie tak prosto stworzyć wrażenie nawet najprostszej akcji na kawałku podstawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.