Skocz do zawartości

MAYFLOWER 1:60 Billing Boats


ryszardb

Rekomendowane odpowiedzi

No i żeby się ani mi ani Wam nie nudziło - zaczynam nową zabawę . Tym razem będzie to model całkowicie wykonany z drewna. Budowa będzie z zestawu Billing Boats'a w skali 1 : 60 żaglowiec Mayflower.

 

Pierwsze rekordowe przepłynięcie Atlantyku w 67 dni dokonał startując 6 września 1620 roku z Plymouth w Anglii i po przebyciu 200 mil wylądował na kontynencie amerykańskim ze 120 pasażerami , w tym kobiety i dzieci oraz pielgrzymi.Na drogę powrotną zużył już tylko 31 dni i powrócił do Anglii 6 maja 1621 r.

A oto co mnie czeka , czyli zdjęcia pudełka

IMG_5688.JPG

IMG_5659.JPGIMG_5660.JPG

IMG_5661.JPG

IMG_5664.JPG

Części na sklejkach nie są do końca wycięte, tylko nacinane, a więc trzeba to powycinać piłką.

"Damy radę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pierwszy piszę się na kibica tego wątku. To dopiero będzie ciekawa budowa.

A po za tym byłem wczoraj w Gdyni i widziałem Mayflower w 1:150 i też zrobił na mnie olbrzymie wrażenie.

Gratuluję cierpliwości w wiązaniu tylu lin.

pozdrawiam

Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj już od powrotu z Gdyni kleję. Skleiłem stępkę ze stewami dziobową i rufową i na sterburcie nakleiłem wzmocnienia stępki. Nie robię równocześnie z obydwu burt , gdyż zauważyłem że ta sklejka ma tendencję do skręcania pod wpływem wilgoci zawartej w kleju.

IMG_5691.JPG

IMG_5692.JPG

Jak widać początek już jest.

Stępka położona a więc szampan i budowa się zaczęła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dzięki !! Za wiele to sobie nie obiecujcie . Jest to mój pierwszy model drewniany robiony od podstaw.

Ale za zainteresowanie dziękuję. Mam nadzieję że kibiców przebędzie i zaowocuje to następnym modelem żaglowca. Zaopatruję w piwo aby było przy czym spędzać wolny czas oczekiwania.

Póki co wyciąłem wszystkie wręgi i do zdjęć założyłem je luźno na stępkę. Na razie bez szlifowania i dopasowywania. Producent lekko nawalił , gdyż nie załączył linii teoretycznych do zestawu. Pewnie zestaw ma być budowany na zasadzie składania klocków. Szkoda było by na czym się wzorować bo wycinanka wręgów już na pierwsze wrażenie jest niezbyt dokładna. Załączona sklejka łatwo się strzępi , jest bardzo miękka i łatwo wyłamują się zakończenia. Ale łatwo skleja się wikolem !

IMG_5694.JPG

IMG_5695.JPG

IMG_5699.JPG

IMG_5700.JPG

Galion dziobowy skleiłem na gotowo mimo iż wycięcia wgłębień pod wręgi w belce stewy dziobowej (stęki) i naklejanych wzmocnień mijają się ze sobą. ( na zdjęciach czarne strzałki pokazuję wgłębienia w nakładkach, czerwone pokazują wcięcia w belce stewy)

IMG_5698.JPG

IMG_5697.JPG

Będzie adrenalinka - będzie ciekawiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąłem już te wcięcia w galionie zgodnie z załączonym do zestawu rysunkiem i przewierciłem otwór na tzw curing (bencel) -czyli otwór na linę do przywiązania bukszprytu.

IMG_5703.JPG

Ponieważ okręt ma przegłębienie konsrtrukcyjne na rufę zrobiłem najpierw wycięty ze sklejki trójkącik trzymający w pionie i w pod odpowiednim kątem kil. Nie zdawało to jednak egzaminu zrobiłem z listew skręconych śrubami i wystruganymi pod kątem przyrząd . Teraz stoi to w pionie pewnie i nie chybocze się na boki.

IMG_5705.JPG

IMG_5701.JPG

IMG_5702.JPG

Jak widać na zdjęciach zrobiłem sobie patęcik do pionowania wręgów . Teraz tym dojdę do wszystkich wręgów . Chyba zda to egzamin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mam dylemat... Albo śledzić wątek, abo śledzić wątek... Powiem szczerze że zapowiada się obiecująca "impreza". Skoro na podstawie poprzedniego modelu podjąłem się pewnych trudów (urlop tuż tuż ) to do czego zdopinguje mnie ten...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłubię dalej. Zrobiłem najłatwiejszą rzecz , czyli powklejałem wręgi

IMG_5881.JPG

Ale i tu zastawione są pułapki - podpora pokładziku dziobowego niestety po oszlifowaniu stewy okazała się za krótka. Da się to później naprawić (Będzie doklejony pokład z klepek).

IMG_5882.JPG

Nakładki na wręgi też są inne niż sam wręg, to się doszlifuje. Najgorsze to jednak to , ze stewa rufowa skręciła się i nie trzyma pionu. Zrobiłem więc podstawę i teraz wiem że o parę dni za późno. Trzeba to było zrobić na samym początku.

IMG_5887.JPG

IMG_5888.JPG

Zastanawiam się czy to wszystko naprawiać , czy odciąć i zacząć od nowa, a klej trzyma b.mocno!!

Gdzie kupić listewki sosnowe i z gruszy ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I żeby nie było, że nic nie robię - to ostatnio zmajstrowałem przyrządzik do ustawiania wręgów

IMG_5889.JPG

I bawię się w ustawianie na nowo wszystkich wręgów po kolei , a to zajmuje sporo czasu

IMG_5890.JPG

IMG_5891.JPG

IMG_5892.JPG

Tak trzeba było zacząć na samym początku. Nie było by teraz poprawiania po instrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli naprawiam wcześniejsze błędy i prostuję wręgi. Dotarłem już do rufy, a to idzie wolniej niż gdybym od razu zrobił dokładnie nie czytając instrukcji

IMG_5923.JPG

 

Z własnego lenistwa , gdyż nie chciało mi się ręcznie docinać listewek , zrobiłem piłkę jako przystawk do Dremelka. Najpierw rysunek ,jedyny jaki narysowałem, a potem z tego co wygrzebałem w piwnicy ( stara sklejka jakeś stare listwy i połamany plastik) zrobiłem jak poniżej

IMG.jpg

IMG_5916.JPG

IMG_5917.JPG

IMG_5918.JPG

IMG_5919.JPG

IMG_5920.JPG

IMG_5921.JPG

IMG_5922.JPG

Teraz będzie przerwa wakacyjna i myślę że od połowy sierpnia znów ruszę z budową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Po dłuższej przerwie udało mi się w końcu wypełnić przestrzenie między wręgami . No i czeka mnie parę dni szlifowania. aż kadłub nabierze kształtu

IMG_5938.JPG

IMG_5939.JPG

IMG_5940.JPG

IMG_5941.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.