Jump to content

Academy (13415) M1151 Enhanced Armament Carrier


kubisz
 Share

Recommended Posts

Koreańska firma Academy po wielu latach posuchy (przerwanej jedynie zestawem M998 IED Gun Truck) powróciła do tematyki Humvee. I to powróciła w bardzo dobrym stylu Oto in-box najnowszego modelu: Academy (13415) M1151 Enhanced Armament Carrier Z zestawu można zbudować pojazd w wersji M1151A1 w/B1 Enhanced Capacity Armament Carrier Armored, czyli mówiąc w wielkim skrócie - w wersji z pancerzem Frag 5. Warto wspomnieć, że ten model nie ma nic wspólnego z poprzednimi produktami Academy - to są całkowicie na nowo opracowane elementy.

 

 

1. ZAWARTOŚĆ ZESTAWU:

 

DSCF7103.jpg

 

Bardzo ładne pudełko o wymiarach 33.0 x 22.5 x 7.5 cm wykonane jest w nowej szacie graficznej, którą Academy prezentuje od niedawna. To moim zdaniem zdecydowanie najładniejsze i najstaranniej opracowane pudełko z modelem Humvee (choć rysunek samego pojazdu nie jest tak dokładny jak u Tamiyi czy Bronco). Ciekawostka - pierwszy boxart ukazywał Humvee z nieprawidłową ilością okienek w widocznej bocznej osłonie wieży O/GPK - było ich dwa. W lewej osłonie jest jedno okienko, zaś dwa są w osłonie prawej. Jak widać, boxart w ostatecznej postaci został poprawiony - w lewej osłonie jest jedno okienko.

 

 

Na bokach pudełka znajdziemy zdjęcia gotowych podzespołów i całego modelu:

DSCF7104.jpg

DSCF7105.jpg

DSCF7106.jpg

DSCF7107.jpg

 

 

Zaglądnijmy do środka:

DSCF7108.jpg

W pudełku znajdziemy:

- 6 wyprasek z kremowego polistyrenu,

- fragment wypraski z elementem karabinu M2HB,

- 1 wypraskę z elementami przezroczystymi,

- 10 połówek opon z czarnego polistyrenu,

- małą wypraskę z 8 pierścieniami do montażu kół,

- małą blaszkę fototrawioną,

- arkusz kalkomanii,

- instrukcję.

 

W sumie dostajemy:

- 321 elementów z piaskowego tworzywa,

- 17 elementów z przezroczystego tworzywa,

- 8 elementów fototrawionych.

 

 

2. ELEMENTY ZESTAWU:

 

Wypraska A to dwa duże elementy - dolna część nadwozia i maska:

DSCF7118.jpg

DSCF7119.jpg

Minus za brak odwzorowania dolnej powierzchni nadwozia. Z maską jest to samo, ale Academy nie przewidziało możliwości jej otwarcia. Nie odwzorowano zupełnie opancerzenia spodu i nadkoli.

 

 

Wypraska B zawiera m.in. dach, przednie okno, klapy bagażnika, elementy obrotnicy, wieży O/GPK i wnętrza:

DSCF7111.jpg

DSCF7112.jpg

Brak odwzorowania elementów pod dachem - minus. Kwestią dyskusyjną jest grubość osłon wieży O/GPK. Ale takie, a nie inne rozwiązanie (plastik, nie blaszki), to kompromis pomiędzy atrakcyjnością zestawu, a jego ceną.

 

 

Na wyprasce C znajdziemy felgi kół, przedni grill oraz elementy podwozia:

DSCF7116.jpg

DSCF7117.jpg

Luzem dostałem fragment z "chłodnicą":

DSCF7122.jpg

Niestety nie podoba mi się sposób wykonania kratek w przednim grillu - są odlane z całym elementem. Szkoda, że nie zaproponowano tu elementu fototrawionego. Minus. Kolejny mały minusik za nie do końca dobre proporcje pewnego elementu. Chodzi o umiejscowienie głównych reflektorów. Na zdjęciach oryginałów widać, że ich dolna krawędź jest na równi z krawędzią maski/nadkola. W modelu reflektory są za nisko. Dla zobrazowania tematu fotki:

th_01-1.jpg th_mmzimg13072079454890.jpg

Zdjęcie modelu ze strony http://www.mmzone.co.kr/album/view.php?id=40594, zdjęcie pojazdu rzeczywistego ze strony http://www.flickr.com.

Trudno powiedzieć, na czym może polegać problem, maska zdaje się mieć prawidłową krzywiznę, grill prawidłową wielkość, nadkola prawidłową wysokość...

Minus za nieprawidłowy tłumik. Wersja M1151 miała zamiast długiego tłumika (jak w Humvee pierwszej generacji) krótki tłumik i katalizator spalin.

 

 

Wypraska D to m.in. boczne dopancerzenie, drzwi, lusterka, tylny zderzak, elementy wnętrza oraz figurki:

DSCF7109.jpg

DSCF7110.jpg

Tutaj w przypadku górnego grilla maski identyczna sytuacja, jak z przednim - kratka odlana z całością.

Plus za ładne wykonanie wewnętrznej strony drzwi i możliwość ich otwarcia. Z kolei minus za brak odwzorowania wewnętrznej wyściółki.

Plus za figurki - kierowcę w niespotykanej pozie i strzelca w bandanie i okularach przeciwsłonecznych. Oczywiście jakościowo daleko tym figurkom do żywicznych.

 

 

Na wyprasce E znajdują się m.in. fotele, elektronika, inne elementy wnętrza czy przednia tarcza z wieży O/GPK:

DSCF7113.jpg

DSCF7114.jpg

Plus za ładnie odlane radio SINCGARS. Niestety po raz kolejny (po modelach Bronco) okazuje się, że niemożliwe jest wykonanie kompletnego systemu BFT Wielki minus Znowu nie ma klawiatury i jednostki centralnej CPU. Co prawda tutaj dostajemy antenę, której nie ma w chińskich modelach, ale z kolei zabrakło PLGR albo DAGR. Bronco dodaje do swoich zestawów oba urządzenia, więc można jakoś uzupełnić ten brak w M1151.

Także stolik na elektronikę powinien być inny, taki:

th_schemat1.jpg

Na tej wyprasce znajdziemy również jedyne akcesoria - dodatkowe kanistry, 2 na wodę i 2 na benzynę. Po raz pierwszy w modelach Humvee nie zapomniano o gaśnicy kierowcy - plus.

 

 

Wypraska F to elementy przezroczyste:

DSCF7136.jpg

Nie wiedzieć czemu jako przezroczyste wykonano tylko przednie kierunkowskazy, identyczne konstrukcyjnie tylne lampy są już odlane w całości z dolną częścią nadwozia. Może nie jest to jakaś wielka wada, jednak Tamiya i Bronco wytyczyły pewien trend i szkoda, że Academy się go nie trzymała. Minusik.

 

 

Na wyprasce G znajdują się elementy uzbrojenia:

DSCF7120.jpg

DSCF7121.jpg

Mimo że do wyboru jest tylko jeden rodzaj uzbrojenia, to ta ramka jest dla mnie pozytywną stroną tego zestawu. Plusem jest możliwość wyboru konfiguracji karabinu.

 

 

Osobno odlana główna część karabinu maszynowego M2HB:

DSCF7124.jpg

Mimo że zadbano o ażurową osłonę lufy, to lepszym rozwiązaniem będzie na pewno waloryzacja karabinu.

 

 

Opony Goodyear Wrangler MT/R, każda składa się z dwóch połówek:

DSCF7128.jpg

Dobrze, że wykonano je z plastiku, nie z gumy. Również cieszy dobór takiego właśnie koloru plastiku. Jednak największym plusem jest wybór właśnie takich kół, niedostępnych wcześniej w żadnym innym zestawie. Niestety tutaj zachwyty się kończą. Nie do końca prawidłowa jest średnica kół. W skali 1/35 powinna wynosić 26.8 mm, a wynosi 26.0 mm. Szerokość jest niemal idealna - wynosi 9.0 mm, podczas gdy powinna 9.1 mm. Także bieżnik ma mankamenty - środkowe "klocki" powinny zachodzić lekko na siebie, a w modelu odlano je odsunięte od siebie, a między nimi poprowadzono linię podziału połówek. Na szczęście po sklejeniu linia ta jest niemal niewidoczna. Dla kół jednak mały minusik.

 

 

Plastikowe pierścienie do montażu kół.

DSCF7125.jpg

Ich montaż pomyślano w ten sposób, że koła można dołączyć po całkowitym sklejeniu reszty modelu.

 

 

Blaszka z elementami fototrawionymi:

DSCF7126.jpg

Niestety znajdziemy tutaj tylko 8 elementów - kratki klimatyzatora, osłonę haka oraz elementy wnęk drzwi.

 

 

Kalkomanie:

DSCF7127.jpg

Niestety na arkuszu są w zasadzie oznaczenia zewnętrzne, tabliczki znamionowe są tylko dwie.

 

 

Instrukcja:

DSCF7158.jpg

th_DSCF7159i.jpg th_DSCF7160i.jpg th_DSCF7161i.jpg th_DSCF7162i.jpg th_DSCF7163i.jpg th_DSCF7164i.jpg th_DSCF7165i.jpg th_DSCF7166i.jpg

 

 

3. ZDJĘCIA SZCZEGÓŁÓW:

th_DSCF7130.jpg th_DSCF7131.jpg th_DSCF7132.jpg th_DSCF7133.jpg th_DSCF7134.jpg th_DSCF7135.jpg th_DSCF7137.jpg th_DSCF7138.jpg th_DSCF7139.jpg th_DSCF7140.jpg th_DSCF7141.jpg th_DSCF7142.jpg th_DSCF7143.jpg th_DSCF7144.jpg th_DSCF7145.jpg th_DSCF7146.jpg th_DSCF7147.jpg th_DSCF7148.jpg th_DSCF7149.jpg th_DSCF7150.jpg th_DSCF7151.jpg th_DSCF7152.jpg th_DSCF7153.jpg th_DSCF7154.jpg th_DSCF7155.jpg th_DSCF7156.jpg th_DSCF7157.jpg th_DSCF7129.jpg

 

 

4. MALOWANIE I OZNAKOWANIE:

 

Na arkuszu znajdziemy 2 warianty oznakowania, jeden dla pojazdu w jednolitym piaskowym malowaniu z Iraku, drugi dla pojazdu w trójkolorowym kamuflażu NATO. W obu przypadkach nie podano, z jakich jednostek pochodzą.

Godła dla wersji piaskowej są identyczne, jak na tym Humvee:

th_m1151_delisle_07.jpg

Bardzo ładny walkaround tego Humvee znajduje się pod tym adresem:

http://www.cybermodeler.com/armor/humve ... walk.shtml

Jak widać, posiada on wieżę GPK, czyli inną niż jest w zestawie. Inne są również koła.

 

 

5. ZGODNOŚĆ Z ORYGINAŁEM:

Wstępne porównanie z modelami Tamiyi i Bronco wskazuje, że Koreańczycy bardzo dobrze odrobili lekcję z tematu "prawidłowe wymiary".

 

 

6. PODSUMOWANIE:

 

Plusy:

+ kolejny model Humvee, który spokojnie można wykonać prosto z pudła i będzie on ozdobą niejednej kolekcji,

+ niewygórowana cena,

+ ogólna zgodność wymiarów i proporcji z oryginałem,

+ jakość odlewów i delikatność detali,

+ koła Goodyear Wrangler MT/R,

+ wyposażenie takie jak wieża O/GPK, antena Duke, radio SINCGARS, BFT (choć niestety niekompletny),

+ wykonanie karabinu M2HB,

+ gaśnica kierowcy,

+ możliwość wykonania modelu z otwartymi drzwiami i klapami bagażnika,

+ figurki w ciekawych pozach.

 

Minusy:

- niewielka ilość elementów fototrawionych (nie należy jednak zapomnieć, że może dzięki temu cena jest na takim, a nie innym poziomie),

- brak odwzorowania opancerzenia spodu,

- brak odwzorowania elementów pod dachem,

- braki elementów we wnętrzu, m.in.: mocowań wyposażenia w bagażniku, gaśnicy na tylnej ścianie od strony przedziału załogi (jest tylko gaśnica od strony bagażnika),

- nieprawidłowy tłumik,

- braki w elektronice,

- tylne lampy wykonane nie z elementów przezroczystych,

- kratki w przednim grillu,

- za niskie umiejscowienie reflektorów,

- za małe koła, nie do końca prawidłowy bieżnik.

 

Części wykonane są z dużą dokładnością, bez nadlewek. Ślady po wypychaczach znajdują się przeważnie w niewidocznych miejscach. Na kilku elementach można zauważyć jamki skurczowe, są one jednak łatwe do zlikwidowania. "Technicznie" ten model oceniam niżej, niż zestawy Bronco, ale nie jest to jakaś wielka różnica. Jak już wspomniałem - można go spokojnie wykonać prosto z pudła i będzie pięknie się prezentował. Ocenę nieco zaniżają braki niektórych elementów. Szkoda, że w zestawie jest tak mało elementów fototrawionych i akcesoriów. Jenak jak napisałem wyżej - może dzięki temu cena jest naprawdę atrakcyjna.

Model wypada nieco gorzej w porównaniu z nowymi produktami Bronco. Mimo wykonania detali na naprawdę wysokim poziomie, M1151 nie ma tej finezyjności, co oba M1114.

Osobna sprawa to porównanie tego M1151 z zestawem Tamiya + konwersja Legend Productions. Być może przez szersze zastosowanie blaszek model T+LP będzie wyglądał nieco finezyjniej. Ale jeśli chodzi o koszta i przyjemność z budowy, to zdecydowanie wolałbym wybrać produkt Academy i dokupić do tego jakiś zestaw elementów waloryzujących, a dodatki na pewno niedługo pokażą się na rynku.

 

HIGHLY RECOMMENDED 8/10

Link to comment
Share on other sites

Porzuć to próżne życie i łap za klej

Jak raz do pracy musze chodzic :P

 

A my to co na hawaje jeździmy?

 

Świetny zestawik. Patent z M2 genialny (można zrobić wymianę lufy, ładowanie karabinu)

Link to comment
Share on other sites

Piękny in-box. Chyba najlepszy, jak czytałem.

Jakby co, nie jest to jedyny. Te o M1114 nie są wcale gorsze. Po prostu Kuba jako znawca tematu może napisać wiele i wykorzystać swoją niebywałą wiedzę. Kuba

 

Tutaj jest in-box M1114:

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=71&t=23692&hilit=m1114

 

A tutaj dodatkowo ten sam in-box ale poszerzony o dyskusję merytoryczną:

http://humvee-models.com/viewtopic.php?f=9&t=271

 

Cieszmy się, że mamy takiego Maniaka wśród nas

Link to comment
Share on other sites

Gdyby kogoś interesowało...

 

Na arkuszu kalkomanii znajdziemy 4 warianty oznakowania - 3 dla pojazdu w jednolitym piaskowym malowaniu z Iraku/Afganistanu i 1 dla pojazdu w trójkolorowym kamuflażu NATO. We wszystkich przypadkach nie podano, z jakich jednostek pochodzą. Jednakże w oznaczeń można wywnioskować, że:

 

- oznaczenia MRX286 i MRX294 to Humvee z JMTC (Joint Multinational Training Command):

th_M1151A1_003.jpg

Tutaj walkaround ze zdjęciami obu egzemplarzy:

http://s5.photobucket.com/albums/y159/MarkEmodels/M1151A1/?start=all

 

- oznaczenie RPAC 154 to Humvee z RPAC (Regional Police Advisory Command), Afganistan. Godła dla wersji piaskowej są identyczne, jak na tym Humvee, pochodzącym z RCAC (Regional Corps Advisory Command):

th_74.jpg

Internet

Kilka zdjęć M1151 z RPAC można znaleźć także tutaj:

http://maquettegarden.free.fr/Vehicules%20Modernes/Hummer%20Mentors%20ANA/index.xml

 

- Humvee w kamuflażu trójkolorowym nie posiada żadnych oznaczeń.

Link to comment
Share on other sites

Tak naprawdę to tych ciekawych malowań nie jest zbyt wiele. Poza tym mogłoby się okazać, że (podobnie jak w przypadku M1114 Frag 5 Bronco) nie wystarczy zmienić samego malowania, żeby mieć wersję "nie-USA". A w przypadku piaskowych M1151 należących do USA to też nie bardzo da się jakieś fajne godła znaleźć, dobrze, że choć to jedno dali.

 

Bardziej mnie zaczęło zastanawiać, po kiego dali piaskowe tło pod napisy do wersji piaskowych...

Link to comment
Share on other sites

Pojawiło się już kilka zestawów waloryzacyjnych dedykowanych specjalnie do tego modelu:

 

1. VOYAGER MODEL - PE35422 - Modern USMC HUMVEE M1151 w/IED (For ACADMY 13415)

PE35422.jpg

Elementy metalowe, żywiczne i fototrawione pozwalające na waloryzację zestawu 13415 Academy. Zestaw nie zawiera kół i foteli, a także m.in. urządzenia Rhino.

http://www.voyagermodel.com/productdetails.asp?itemid=PE35422 - strona producenta

 

2. LEGEND PRODUCTIONS - LF1227 - M1151 Detailing set

con_80DHv5.jpg

Elementy żywiczne i fototrawione, m.in. wieża O/GPK, grill na masce, opancerzenie nadkoli czy ładunek do bagażnika.

http://www.www-legend.co.kr/01_afv01.html?table=product&st=view&page=1&id=488&limit=&keykind=&keyword=&bo_class=1&fpage=&spage= - strona producenta

http://www.humvee-models.com/viewtopic.php?f=9&t=540 - in-box i recenzja

 

3. WIND MARK MODELS - WF306 - M1151 Suspension Conversion Set

WF306.jpg

Zestaw elementów z żywicy i białego metalu, umożliwiający obniżenie zawieszenia w modelu M1151 Academy.

 

4. D-TOYS - DT35-037 - M1151 HUMVEE Wheel set #1

dt3503728129.jpg

Żywiczne koła Żywiczne koła typu MT/R, z efektem ugięcia opony, dodatkowo koło zapasowe.

http://www.diener.co.kr/board.php?board=diener10&command=body&no=261 - strona producenta

 

5. D-TOYS - DT35-038 - M1151 HUMVEE Wheel set #2

dt3503828229.jpg

Żywiczne koła typu MT/R, dodatkowo koło zapasowe.

http://www.diener.co.kr/board.php?board=diener10&command=body&no=262 - strona producenta

 

6. DEF MODEL - DW35002 - HMMWV MT-R Sagged Wheel Set

hi-PI000000151417.jpg

Żywiczne koła typu MT/R, z efektem ugięcia opony, dodatkowo koło zapasowe.

http://defmodel.com/catalog/htm/dw35002.html - strona producenta

http://www.humvee-models.com/viewtopic.php?f=9&t=535 - in-box i recenzja

http://www.mmzone.co.kr/mda/docview.php?id=201 - in-box

http://olivier.carneau.free.fr/revues/details/defmodels_m1151_wheels/index_gb.htm - in-box i recenzja

 

7. D CORPORATION - DCM35001E - Humvee Stowage Set

dcm35001e-list2.jpg

Zestaw żywiczny dedykowany do M1151 Academy, bardzo dobrej jakości, ale merytorycznie fatalny.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.