Skocz do zawartości

RWD-8 PWS 1/48 - ósemka


bartekkw

Rekomendowane odpowiedzi

Jedna mała oliwka, a jak wątek ożył

Aceituna de pudliszki . Na poważniej to ja też obstawiam Pactra A69 (Polish Khaki II)

Dlaczego też? Krosto i ja pisaliśmy o A67 (Polish Khaki I).

Panowie, tak jak pisałem w literaturze znalazłem informacje, że RWD były malowane na jaśniejszy odcień niż inne wojskowe samoloty. Polish Khaki II, czyli A69 pasowałby mi bardziej na Łosia albo Karasia. Zresztą we wspomnianej książce "Polski samolot i brawa" oglądałem rysunki P.11 i Łosia. One są ciemniejsze. Natomiast łącznikowe (RWD, PWS) mają jaśniejszy kolor. Chyba, że możecie podac jakieś merytoryczne uzasadnienie dla swojego wyboru.

Tak czy siak, miło mi że zaglądacie tutaj

 

P.S. Przed robieniem zdjęcia kalibrowałem balans bieli, używałem żarówki z zimnym światłem (podobno najlepszej do fotografii studyjnej) ale i tak kolory na żywo są troszkę inne. Najlepiej przyłożyć sobie oliwkę z Alicante do monitora i porównać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jestem za oliwką Rozmawiałem na temat kolorystyki z K. Skibickim i on również używa do metalowych poszyć samolotów polskich ciemniejszej khaki + bodaj H108, a na płóciennych przyjmuje, że powinien być jaśniejszy. Wybór należy do Ciebie. Silnik będzie widoczny?Jeżeli tak, to spójrz na rozmieszczenie przewodów w/n, bo nie możesz ich pominąć.

 

Ed; Pomyślałem, że mogę tu wstawić zdjęcie porównawcze dwóch kolorów khaki Pactry, gdyż mam "małą" 8-kę w A69, a "dużą" w A 67. Zobaczysz, podumasz, zdecydujesz -coś mi ten zwrot przypomina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczysz, podumasz, zdecydujesz -coś mi ten zwrot przypomina.

Pasmatrim,padumajem, padiełajem?

W Alicante się nie robi aceitunas. Zagłębiem jest Alcalá la Real, Jaén i Estepa (Sevilla). A i kolory nie są takie same bo od jasno zielonego do czarnego i ja tam wolę włoskie i greckie są bardziej miąższyste

Jarek38 wstawiaj. A67 jest bardziej w brąz natomiast A69 bardziej w zieleń. Aceitunas, które zazwyczaj jadam (co dzień) są jeszcze innego koloru choć bliższe do A69. A u Ciebie na jednej reprodukcji wpada bardziej tak na drugiej inaczej.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak jak pisałem w literaturze znalazłem informacje, że RWD były malowane na jaśniejszy odcień niż inne wojskowe samoloty.)

No i dlatego A69 bo jaśniejszy(wpada w zieleń) a nie A67(wpada w brąz). A właśnie karaś bardziej w brąz a RWD-8 w zieleń. Wot moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aceitunas, które zazwyczaj jadam (co dzień) są jeszcze innego koloru choć bliższe do A69. A u Ciebie na jednej reprodukcji wpada bardziej tak na drugiej inaczej.

Przyznam się do małego oszustwa: oliwka z pierwszego zdjęcia została pożarta przed zrobieniem drugiego

 

Jarek - dzięki za fotki, choć na zdjęciach te odcienie wygladają jeszcze inaczej.

No i dlatego A69 bo jaśniejszy(wpada w zieleń) a nie A67(wpada w brąz). A właśnie karaś bardziej w brąz a RWD-8 w zieleń. Wot moje zdanie.

No tak, tylko na rysunkach u Pana Królikiewicza Karaś jest ciemnozielony, a RWD - jak widać - dosyć jasny brązowawy. To też jest wina tego, że po prostu na kartkę nałożyłem grubą warstwę farby. Po prostu wezmę i psiknę aero na kawałek białej płytki jeden i drugi kolor. Ew. na fragmencie skrzydła lub kadłuba - później się zmyje.

 

Ech - następny samolot będzie biały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KayFranz, masz jakąś konkretną farbę, bądź mieszankę na względzie?

Taka sobie myśl; trzeba obserwować aukcje i rozpuścić wici wśród znajomych za granicą, by szukali wszystkiego z "szachownicą" i to choć fotografowali. Niemcy w '39 nabrali sporo pamiątek; wycinali godła, szachownice, brali części, pewnie w wielu domach do tej pory jest sporo z tych rzeczy i są pamiątkami po dziadkach, ojcach.

Może ktoś ma znajomych modelarzy w Niemczech i tą drogą mógłby spróbować dotrzeć do ludzi posiadających takie pamiątki po krewnych, nie piszę tu o odbieraniu, ale o skatalogowaniu i pobraniu próbek (choćby w celu ustalenia koloru) no i poznaniu okoliczności w jakich dostały się w ich ręce.

Sorki za ofa, tak mnie jakoś naszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wystarczy tylko jakiś bardziej kumaty człowiek z Muzeum Wojska Polskiego? Bo to do nich trafiło to tutaj: http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=63&t=29257.

W każdym razie khaki wg fotografii to moim osobistym zdaniem jest raczej klasyczny kolor oliwkowozielony niż posiadający ten słynny czerwony, przedwojenny odcień...

 

Tyle, że do malowania RWD-8 ma się to nijak, no może z wyjątkiem bardzo dużego prawdopodobieństwa, że wnętrze "ósemki" też było srebrne.

 

Sorry, że dopiero teraz o tym, bo w nocy była powtórka, ale przed chwilą znalazłem czas na obejrzenie zawartości taśmy z magnetowidu.

Druga szansa: noc śr./czw. (19 na 20 października) 5:10 - TVP Info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Stwierdziłem, że „fabryczna” faktura sterów wysokości i kierunku mi nie odpowiada, więc postanowiłem ją poprawić. Chciałem, żeby bardziej przypominała napięte płótno, jak np. w wątku Alberta na tym obrazku. W taki właśnie sposób wprowadziłem się w kanał .

Ale po kolei. Zaszpachlowałem (albo zalałem kropelką – już nie pamiętam) wszystkie powierzchnie na równo, a następnie zacząłem poprawiać oryginalne wklęśnięcia mini frezarką. Może błędem była przyjęta technika, może źle operowałem narzędziem lub też użyłem niewłaściwego frezu. Efekt był tragiczny. Nawet nie mam zdjęcia. Zresztą jak bym miał, to i tak ich pokazanie groziłoby popękaniem Waszych monitorów .Już prawie kupiłem drugi model, gdy wpadłem na pewien pomysł.

Wyszlifowałem wszystko jeszcze raz na równo. Wg planów narysowałem (skorygowany!) kształt użebrowania i naciąłem rowki piłką.

opisplatowca.jpg

20111023468.jpg

W rowki wkleiłem nitkę (najzwyczajniejszą w świecie)

20111024470.jpg

Przez następny tydzień na przemian zalewałem wszystko warstwą Mr Surfacer i szlifowałem.

20111023469.jpg

Efekt poniżej, po pomalowaniu podkładem. No nie wiem czy nie okazało się, że lepsze jest wrogiem dobrego... Może nie?

20111027472.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część

 

Na przyszłość prościej jest po porostu zaszpachlować te kratery(odwzorowanie płótna Mirage Hobby) wyszlifować na gładko i odłożyć na tydzień szpachla ma to do siebie że się kurczy pod wpływem schnięcia. Nie było by również błędem pozostawianie zupełnie płaskiej powierzchni bo jak widać na zdjęciu poniżej płótno wcale się nie zapada na powierzchniach sterów wysokości i kierunku.

PIC_1-G-553.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - przy skrzydłach będę już mądrzejszy.

Całkiem gładkich bym jednak nie pozostawiał. Fakturę płótna jednak trochę widać. Poniżej zdjęcie PWS 26 obmacanego przeze mnie w muzeum w Krakowie. Poza tym zahaczamy tu o kwestię "oszustwa" modelarskiego. Wiele rzeczy specjalnie jest robione nie w skali, bo inaczej nie byłoby widoczne.

Na zdjęciach z NAC też widać trochę te wybrzuszenia.

img1951b.jpg

pic1w2703.jpg

A już na pewno na skrzydłach.

No i od razu można sobie porównać ich kształt z tym co proponuje Mirage. Przede wszystkim, nawet na krawędzi natarcia, mimo że nie ma tu żeber, też widać pewne wypukłości. No cóż - na pewno miałem to od początku wyszlifować ręcznie, a nie "rzeźbić" frezami.

pic1w3074.jpg

Aha - to zdjęcie z zakładów DWL chyba jednak nie przedstawia RWD-8... Nijak mi nie pasuje kształt kratownicy kadłuba. Oglądałem je w zeszłym tygodniu kilka razy, w końcu sięgnąłem po Mini-Replikę z "Opisem płatowca RWD-8". Tam żebra mają inny kształt - taki jak na planach w AERO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku

 

Masz rację nie jest to RWD-8 A RWD-5 dodatkowo te wypustki jak ładnie je nazwałeś to paski płótna osłaniające szwy. Dodatkowo z rysunków i zdjęć steru kierunku 8-ki wynika że górna część oraz statecznik były kryte sklejką. poza tym patrząc z góry na ster kierunku od połowy jest on w przekroju trójkątem (na skrzydłach wygląda to zupełnie inaczej z powodu wypukłości profilu) stery wysokości i kierunku w tym przypadku są płaskie a nie wypukłe... Nie napisałem tego żeby w jakikolwiek sposób krytykować twoją pracę wręcz przeciwnie była to tylko mała uwaga na przyszłość.

Rysunek1-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo z rysunków i zdjęć steru kierunku 8-ki wynika że górna część oraz statecznik były kryte sklejką. poza tym patrząc z góry na ster kierunku od połowy jest on w przekroju trójkątem

No tak - u mnie w przekroju, szczególnie przy krawędzi spływu jest trochę zaokrąglone. To miejsce gdzie była sklejka (czyli brzeg od strony kadłuba i końcówkę) zrobiłem na płasko (bez wklęśnięć) - może tego nie widać dobrze na zdjęciach.

Nie napisałem tego żeby w jakikolwiek sposób krytykować twoją pracę wręcz przeciwnie była to tylko mała uwaga na przyszłość

Albercie - nie odebrałem tego jako krytyki. Poza tym po to jest to miejsce, żeby krytykować a nie tylko cmokać Kilka dni temu natknąłem się na zagraniczne forum, gdzie ktoś pokazuje okropnie spaprany model, a wszyscy poniżej mu słodzą - no przecież nie o to chodzi!

A przy okazji wszystkim dziękuję za dotychczasowe uwagi i komentarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdewastowałem pędzel poprzez odcięcie większej części trzonka. Zamocowałem w mini frezarce, zamoczyłem w czarnym lakierze i jeździłem w tę i we w tę na średnich obrotach. Przez kilka pierwszych chwil powierzchnia wygląda tragicznie, ale później wyłania się fajna faktura. Żeby rozjaśnić można tez przejechać znowu metalizerem.

Zamiast pędzla są dostępne takie szczotki do mini szlifierek, z tym że ja miałem z twardym włosiem i wtedy nie wychodził mi ten zabieg. Ale muszę jeszcze poeksperymentować.

1. Uwaga bo przy starcie chlapie farba - trzeba czym zasłonić

2. Uwaga na oczy!!! Na większych obrotach pędzel wyleciał mi z frezarki i śmignął przy twarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zrobiłem "podstawę" baldachimu (malowanie i naciągi) po czym... zniszczyłem ją sobie. Po zakończeniu prac „rekonstrukcyjnych” wrzucę fotki. Pracuje teraz m.in. nad skrzydłami, ale nie ma co pokazać. Póki co kadłub po preshadingu i pierwszym maźnięciu oraz już po pomalowaniu. O dziwo farby Pactry zaskoczyły mnie pozytywnie, być może dlatego, że użyłem fabrycznego rozcieńczalnika. Jak widać ostateczni użyłem jednak A67 (Polish Khaki I). Nie ukrywam, że wpis KayFranz’a bardzo mnie zainteresował (dzięki) ale jednak stchórzyłem z rudzielcem.

20111111489.jpg

20111112495.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.