Skocz do zawartości

Polski T-54


KFORowiec

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zrobiłem w nocy mały przegląd swoich kwitów. I wyszło dość ciekawie. W Budowie jako pomniki stoją trzy czołgi . T-55 o numerze1696 i dwie kaczuszki o numerach 1013 1744. W moich czasach czyli lata 70-mte to numeracje początkowa 17 miał 1 Warszawski Pułk

Czołgów w Elblągu Na 10 1 Praski zmech.Kaczek raczej pułk nie miał bo cala dywizja była dość późno zakładana wiec startowała od początku na T-54. A przynajmniej pułk w Budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu obiecane zdjęcia z postępów prac.

dsc06464n.th.jpg

dsc06456b.th.jpg

dsc06457o.th.jpg

dsc06463it.th.jpg

dsc06459r.th.jpg

Troszkę za duże mi wyszły te uchwyty z tyłu wierzy ale nie będę już tego zmieniał.

 

Co do numerów to znalazłem u Magnuskiego takie zdjęcia.

dsc06455c.th.jpg

dsc06454u.th.jpg Tu jest taki jak pisałeś bez wypełnienia same kontury.

Jedyne zdjęcie jakie się udało znaleźć tego typu malowania.

dsc06453a.th.jpg

Wszystkie z 2 z przodu czyli prawdopodobnie wszystkie z 20 DPanc.

 

Co do tych numerów bez wypełnienia to kalki mam do 2301,2321,2320, tak więc mam sporo kombinacji do zastosowania.

 

Zastanawiała mnie ta zmiana numerów taktycznych i po nocy spędzonej na poszukiwaniach nie wiele znalazłem. ale dochodzę do wniosku, że zmiana ta musiała nastąpić przy przechodzeniu w pułkach ze struktury kompanijnej na batalionową.

 

Szachownice od 65 ok dzięki. Czyli do tego okresu były orły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów!!.

Ja też kleje T-54A,ale z papieru jestem na etapie zbierania dokumentacji.Będzie to czołg 28pczś z Czarnego gdzie w latach 1960-62 służył mój Tato jako mechanik-kierowca w 2ej kompani sam muszę się go spytać o numer jego czołgu o ile Będzie pamiętał ale ma zdjęcia gdzie jest razem z kumplami i jest tam kontur orzełka i kontury numeru taktycznego 2328.A w serwisie militarnym znalazłem że czołgi z Czarnego miały numery zaczynające się na 32 i miałem problem ,ale zmiany jakie zachodziły przez te lata i myślę że dlatego, te różnice jakie się spotyka w numeracji a dokumentacje czy informacje to sztuka by do nich dotrzeć i może jeszcze przekazywanie wozów między pułkami też mogą wprowadzać w błąd .Pozdrawiam i życzę powodzenia przy budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przekazywania pojedynczych wozów się zgodzę, że to może wprowadzić w błąd. ale za dużo wypływa czołgów z lat 60tych i później z numerami zaczynającymi się na 2xxx. Wszystkie z omawianych tu czołgów wchodziły w skład 20 DPanc. Co do numeracji zaczynającej się na 32xx do 34xx to ona również dotyczy tej samej dywizji. Problem pewnie bierze się stąd, że w latach 80tych zmianie uległa struktura pułków w dywizjach. Z pięcio-kompanijnej przechodzono na trzy-batalionową. ludzie którzy piszą na forach militarnych pamiętają znacznie lepiej ten ostatni okres. Reszta to już prehistoria.

Po za tym nie zapominajmy że omawiana dywizja była jedną z nielicznych utrzymywanych w pełnych stanach osobowych. Była jednostką pierwszoliniową która miała torować nam drogę do Danii.

To do takich jednostek trafiał w pierwszej kolejności najnowocześniejszy sprzęt i technika bojowa, więc w związku z tym były to jednostki tajne.

Myślę, że właśnie dlatego w Budowie znalazł się T54 sprowadzony bezpośrednio z ZSRR, jeszcze przed rozpoczęciem ich produkcji w kraju. A, że nie ma za wiele zdjęć i informacji. Cóż tajne najwyższego znaczenia, przed przeczytaniem zniszczyć

 

Po długiej rozmowie z ojcem udało mi się zebrać listę nazwisk ludzi którzy służyli z nim w pułku i powinni coś więcej wiedzieć na temat sprzętu używanego przez jednostkę w Budowie jak i inne garnizony wchodzące w skład dywizji.

Postaram się do nich dotrzeć i porozmawiać na ten temat. Jaki będzie efekt jeszcze nie wiem. Ale na pewno rezultatami podzielę się z zainteresowanymi tym tematem.

 

HURAGAN w pełni popieram. Oby jak najwięcej modeli z 20 DPanc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wziasc pod uwagę to ze;była to pierw dywizja zmechanizowana a dopiero później zrobiono z niej dywizje pancerna.Moze z tego wychodziła zmiana numerów. A z reszta cholera to wie za dużo niewiadomych. Nie mogę tego ogarnąć, chociaż próbuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat nie trzeba wiele szukać

http://pl.wikipedia.org/wiki/20_Dywizja_Zmechanizowana

http://pl.wikipedia.org/wiki/20_Warszaw ... a_Pancerna

w omawianym okresie na pewno była już mowa o dywizji pancernej .

 

Ciekawostka. Dowiedziałem się od ojca, że w Budowie stacjonował dywizjon rakiet taktycznych początkowo na zestawach FROG 7 potem jako jedyny w Polsce otrzymał na wyposażenie Toczki.

w 92 dywizjon przeniesiono do Choszczna.

.........................................

http://pl.wikipedia.org/wiki/7_Dywizjon_Rakiet_Taktycznych

Faktyczne.

 

 

Wychodzi na to, że pod koniec lat 80tych Budowo było jednym z najsilniejszych garnizonów w kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się , w moich czasach oprócz pulku czołgów były tez tam haubice 122mm no i stal tez właśnie 7 Dywizjon Artylerii uzbrojony był w zestawy rakietowe LUNA. Tajemnica była to straszna . Jak to dzieciaki próbowaliśmy coś podejrzeć czasami nam się to udawało .Sensaje wtedy była jak cholera.Najlepiej było je podglądać jak wyjeżdżały na poligon , ale zawsze było to nocą, nie zawsze udawało się wstać na wyjazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów !.

Pisałem do Pana który służył 28 pczś w 1965 i odpisał mi że służył na drugiej kompani jako dowódca czołgu nr. 2357.Numeracja czołgów nie była usystematyzowana.Zależała od czasu rejestracji czołgu w jednostce. To by się zgadzało bo zrobiłem sobie zestawienie przyjmując że 1czołg w jednostce miał numer 2300,a numer ten który podał mi Pan do którego pisałem wypada mi w moim zestawieniu w 4kompanii 2 pluton. Wynika z tego że tak naprawdę chyba się końca nie dojdzie jak to w wojsku co chwila zmiana. A kolega robi ten czołg z beczką na paliwo pomiędzy świecami dymnymi?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo pomógł mi Kolega Panzer bo też miałem z tym mocowaniem problem miałem tylko jedno zdjęcie z dwumiesięcznika POLIGON i to słabe.Kolega Panzer poradził zastosować mocowanie takie jak w T-55 jest takie samo.Sam też wpisałem w wyszukiwarce T-44M i są tam plany Egipskiego T-54 jest też to mocowanie.i kampfpanzer T-54A w muzeum w Szwajcarii są też zdjęcia.Tylko ja osobiście będę robił mocowania jak w T-55 tylko z tą różnicą że taśmy mocowania beczki będą na całym obwodzie beczki, a nie skręcane z dwóch kawałków jak w T-55.Tak mówił mi Tato że były z całego kawałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HURAGAN wielkie dzięki za linki, bardzo pomocne. Jutro zrobię przymiarki i się skonsultuję która wersja jest lepsza.

 

A wracając do sprawy numerów taktycznych to mam informacje od znajomego który rozpoczął tam służbę w 71roku.

Numeracja w 68 pułku czołgów wyglądała wtedy następująco:

1 kcz dca komp. 3410 - 1pl 3411,3414,3415,3454,3455,

2 pl -3412, 3416,3417,3456,3457

3 -pl 3413, 3418,3419,3458,3459,

2 kcz 3420 1pl-3421,3424,3425, 3464,3465

2 pl-3422,3426,3427,3466,3467,

3 pl 3423,3428,3429,3468,3469,

3 kcz d-ca komp. 3330, 1 pl 3331 ,3334,3335,3374,3375,

2 pl 3332,3336,3337,3366,3367,

3 pl-3333, 3338,3339, 3378,3379,

4 kcz d-ca komp. 3340 , 1pl 3341,3344,3345,3384,3385,

2pl- 3342,3346,3347,3386, 3387 ,

3pl -3343,3348,3349,3388,3389,

5 kcz d-ca komp 3350, 1pl -3351,3354,3355,3394,3395,

2pl-3352,3356,3357,3396,3397,

3pl-3353,3358,3359,3398,3399

 

Strasznie się zdziwiłem jak zobaczyłem te numery. Byłem pewny, że numery występowały w jakimś porządku a tu galimatias straszny.

Nie zdziwiłbym się gdyby podobny występował w interesującym mnie okresie. Chyba zdecyduję się więc na jakąś kombinacje tych numerów które posiadam. Oczywiście sam kontur numeru bez wypełnienia.

 

Kwestią otwartą pozostaje tylko kiedy nastąpiła zmiana numeracji z 2xxx na 3xxx. Ale podejrzewam, że mimo naszych wysiłków nie uda się chyba więcej nic ustalić. Oczywiście zachęcam dalej do dyskusji w tym temacie, bo przecież modelarstwo nie polega tylko na składaniu samych modeli.

 

Bym był zapomniał

Zrobiłem w nocy mały przegląd swoich kwitów. I wyszło dość ciekawie. W Budowie jako pomniki stoją trzy czołgi . T-55 o numerze1696 i dwie kaczuszki o numerach 1013 1744. W moich czasach czyli lata 70-mte to numeracje początkowa 17 miał 1 Warszawski Pułk

Czołgów w Elblągu Na 10 1 Praski zmech.Kaczek raczej pułk nie miał bo cala dywizja była dość późno zakładana wiec startowała od początku na T-54. A przynajmniej pułk w Budowie.

 

Numery na czołgach odnoszą się do numerów jednostek wojskowych jakie stacjonowały w Budowie

JW 1744 12 Złocieniecka Brygada Kawalerii Pancernej

JW 1013 68 Pułk Czołgów Średnich

JW 1697 2 Brygada Zmechanizowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roboty przy modelu ciąg dalszy

dsc06485u.th.jpg

dsc06482tv.th.jpg

dsc06470r.th.jpg

dsc06484e.th.jpg

dsc06483to.th.jpg

Całość z podładowana surferem 1200, dorobione osłony przednich reflektorów. Zdecydowałem się zamontować dużą beczkę na paliwo ( pochodzi z zestawu trumpetera), oraz mocowania pod mniejsze.

 

dsc06487v.th.jpg

dsc06486k.th.jpg

dsc06490a.th.jpg

dsc06492z.th.jpg

dsc06489i.th.jpg

A tu już po malowaniu. Malowany humbrolami 155 i 159 w proporcji 3 do 1. Zdjęcia robione tuż po malowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam uchwyty na wieży robione były z pręta 18-20mm

Może w takie wymiary nie wchodźmy, obawiam się, że nie ma takiego drutu w sprzedaży. Jak już pisałem, ja bym trochę pocienił te uchwyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam uchwyty na wieży robione były z pręta 18-20mm

Może w takie wymiary nie wchodźmy, obawiam się, że nie ma takiego drutu w sprzedaży. Jak już pisałem, ja bym trochę pocienił te uchwyty.

 

w skali 1/72 = 0.27mm. Nie ma takiego??? Ostatnio zamówiłem 42 Gauge czyli 0,0635 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam uchwyty na wieży robione były z pręta 18-20mm

Może w takie wymiary nie wchodźmy, obawiam się, że nie ma takiego drutu w sprzedaży. Jak już pisałem, ja bym trochę pocienił te uchwyty.

w skali 1/72 = 0.27mm. Nie ma takiego??? Ostatnio zamówiłem 42 Gauge czyli 0,0635 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchwyty muszą zostać, zostały na amen przyklejone za pomocą ca. A i tak nie mam cieńszego drutu by je wykonać.

Przy następnym będę o tym pamiętał. Spróbuję je zasłonić w ten sam sposób co na zdjęciu

 

dsc06400p.th.jpg

 

Ktoś wie w jaki sposób była mocowana ta plandeka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie parcianymi paskami , chociaż przez pewien czas używane były skórzane , ale nie zdały egzaminu (namiętnie ginęły,robiły się sztywnie kruszyły się). W miejscu w którym mocowana była plandeka przyspawane były uchwyty w kształcie litery ,,U,,A nad plandeka były uchwyty na mocowanie WKM DSzK w pozycji transportowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka. Dowiedziałem się od ojca, że w Budowie stacjonował dywizjon rakiet taktycznych początkowo na zestawach FROG 7 potem jako jedyny w Polsce otrzymał na wyposażenie Toczki.

w 92 dywizjon przeniesiono do Choszczna.

Owszem JW 2419

Ja przebywałem w JW 3771 czyli w 36 Pułku artylerii ( goździki ,dany)

Pamietam równiez jelenie przed stołówką u "dekli"( JW 1013, kiedy chodzilismy tam bo nasza była w remoncie ( i wozy piętrowane po trzy )

Pozdrowienia dla wszystkich z Budowa a szczególnie "Wiewiórek"

No i fajnie idzie będę zaglądał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.