Skocz do zawartości

panzerkampfwagen 38t 1/48


laskonogi

Rekomendowane odpowiedzi

Po chwili przerwy – jak wielu tak zaczyna posty - w systematycznej pracy modelarskiej powracam z całkiem nowym projektem. Oczywiście nie oznacza to iż zaczęte wątki nie doczekają się aktualizacji i kontynuacji ale czymże byłby modelarz bez 10 zaczętych projektów

 

W moje ręce trafił niezwykle ciekawy model niepokazywany chyba do tej pory na forum .. a wiec

 

Producent: Gasoline

Model: panzerkampfwagen 38(t). Wersja zbliżona do aufs G

Skala: 1/48

Materiał: Żywica

 

Foty In Box

inbox.jpg

inbox2.jpg

inbox3.jpg

inbox6.jpg

inbox7.jpg

model ma elementy wnętrza jak podłoga wraz z przekładnią a na wannie elementy wału napedowego !:) tutaj nie do wykorzystania...

inbox4.jpg

ale postanowiłem podebrać i moze gdzieś kiedyś

czesc1.jpg

 

Jak łatwo zauważyć nie jest to wytwór który powal na kolana, wiele niedokładności można przeboleć. Ale deformacje kół jezdnych, połamana lufa, słabe odlewy broni => to boli

kolo1.jpg

kolo2.jpg

 

Daje jednak szanse na szeroka i ciekawą waloryzacje, co w moim przekonaniu pozwoli na uzyskanie ciekawego, a ze względu na model i unikalnego w tej skali egzemplarza J

 

Planowany zakres zmian:

- wymiana górnej płyty pancerza wraz z włazem radiotelegrafisty / strzelacza

- wymiana całych błotników

- poprawa wizjerów

- toczenie, szlifowanie nie wiem co ale od nowa lufa

- od nowa broń pokładowa

- wymiana całej podłogi wanny =- bo pozyskuje czesci a poza tym zdeformowana

- prace przy układzie jezdnym – choć skala i zakres w planowaniu

 

No i pomniejsze zmiany z wizjerami i detalizacja elementów

 

Na początek poszły rzeczy duże

Błotniki i górna część kadłuba

gora7.jpg

gora.jpg

Wymiana płyty górnej to jeszcze był luz J

gora1.jpg

Ale docięcie już włazu hm zajęło chwile

gora3.jpg

Ale w końcu mam zwycięzcę

gora2.jpg

 

Odciąłem błotniki bo były straszne choć nie wiem jeszcze jak zrobić imitacje wypukłego ryflowania

DSC02159.jpg

Jeśli chodzi o imitacje nitowania to będę próbował wykorzystać tą technikę

http://www.modelarstworedukcyjne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=188:imitowanie-wypukego-nitowania&catid=37:techniki-modelarskie&Itemid=60

kulka bga J to jest to

 

Model stanie na jakiejś winietce

Planowana jednostka: 22panz Dyw.

Czas: Sierpień – wrzesień 1942

Operacja: Fall Blau,

Miejsce: Woroneż/ Rostów

 

Pytania ?

Jak można za imitować wypukłe ryflowanie chodzi o błotnik długi na 7 cm ( w tej skali ) z podłużnymi 4 wypukłymi liniami

 

 

Naklejanie czegokolwiek nie wchodzi w gre

Może wklejenie stalowych drucików i pokrycie wszystkiego folią aluminiową

 

Pozostaje oczywiście zlecenie trawienia ale nigdy tego nie robiłem i trochę nie wiem jak można się do tego zabrać

Czy ktoś to próbował ?

http://www.eaos.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=61

i ma doświadczenie z tworzeniem takiego projektu ?

 

pytanie 2

lufa czy ktoś moze ma doświadczenie w robieniu lufy zwężającej się jeśli tak z czego ?

 

pytanie 3

plany ? czy ktos może ma albo widzial nie chodzi mi o te z Militaria J

 

ktoś ma jakiś pomysł wszelkie uwagi i komentarze wielce mile widziane

 

 

aktualizacja stan obecny

jako ze nitowania we włazie były inne niż te na pancerzu robie je tradycyjną metoda, dzieki temu uzyskam rózną fakture

DSC02163sklad1.jpg

DSC02164sklad1.jpg

DSC02165sklad1.jpg

 

a tak prezentuje sie "poskladany "

DSC02166sklad1.jpg

DSC02167sklad1.jpg

DSC02169sklad1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

no taki mikrus to znowu nie... ma tak z 10 cm

kupiłem dziś rurkę na lufę - jak tu zrobić cieniowanie tej lufy

czy ktoś może wie jakie były widoczne wymiary armaty

 

za Janusz Ledwoch:

typ Skoda A-7 kalibru 37,2. Niemiaszki używały oznaczenia 3,7cm KwK A7 L/42 długość całkowita lufy 1672 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, bardzo ciekawa i rzadka rzecz tu powstaje. Regularnie przypominam sobie o modelach Gasoline ale zawsze rezygnuję, bo boję się zarówno ceny jak i jakości.

 

Jedyny sensowny sposób na wypukłe ryflowanie to po prostu odciśnięcie wzoru przytępioną igłą, przynajmniej ja tak bym kombinował.

W modelu Tristara w 1:35 (właśnie mam go na biurku) widoczna część lufy ma długość 31,5 mm. Grubość od 2,2 mm u nasady do 1,5 mm, końcówka ma średnicę ~2 mm i długość 1,5 mm. To powinno Ci pomóc. Zwężającą się lufę najlepiej kupić gotową z RB, na pewno jakąś w innej skali da się dopasować.

Jeżeli góra wyjdzie na miarę Twoich oczekiwań, to proponowałbym dokupić Hetzera Tamiyi żeby mieć porządnie odlane koła i gąsienice.

 

Kibicuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki ! za wymiary to mnie przybliża do problemu

oglądałem juz gotowe i próbuje cos dopasować ale ciężko jest oj ciężko

 

hetzer taktak mam takiego jednego używanego do testów to go teraz wybebeszę w pewnej cześci

 

a nie masz pomysłu na te błotniki cały czas nie wiem jak to ugryźć

 

dot gasoline - obie obawy na miejscu

cena jest hm hm hm hm hm no jest wysoka jak na to co dostajemy

no ale ja kupiłem okazyjnie 4 takie modele tej firmy, ten jest no powiedzmy prawie najlepszy

 

to za co kocham gaso to unikatowe w tej skali modele i waloryzacje

nie ukrywam cos tam mnie skusiło ale to na inne watki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym zapomniał, w 1/35 powinieneś szukać luf kalibru ~25 mm, może ta: http://www.martola.com.pl/pl2039/produkty27398/25mm_m242_bushmaster_lav_25_piranha. Ale to trzeba mieć w ręku i wszystko dobrze pomierzyć.

 

Mnie z Gasoline kusi od dawna KW-85, tylko on ma chyba trochę skopany tył - to jest to konwersja do KW-1 a KW-85 jeździł na przerobionym kadłubie KW-1s, który chyba był dłuższy. I BRDM-2 też fajny... ale cena mnie skutecznie powstrzymuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jakos z tym sprzetem rosyjskim nie moge sie przelamac choc kv fajny jest mnie bardziej 2 zawsze rajcowała no ale ...

cena na ich stronie to porażka jest jakas, chyba ze konwersje ja w promocji za 25 eur kupiłem stuga tamki + 6 figurek a za 10 fajna konwersje do skfz 250 - do /11 mam słabość do spadochroniarzy

 

pokazana przez ciebie lufa jest fajna musze ja zobaczyc w realu

patrzyłem na razie na tą

http://www.hobby.szeroka5.pl/product_info.php/info/p8020_RB-Model-48B45-Lufa-37mm-M6-L-56-6.html

ale ma uskok

dzieki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to garść fotek

 

najpierw przyjechały moje główne bohaterki czyli kulki bga

DSC02233klapa.jpg

małe oj małe, no ale jakie mają być 0,5 - dla zainteresowanych sa i 1 mm ale i 0,3 choc nie wiem jak takie 0,3 chwycić

DSC02234klapa.jpg

 

drugim elementem testu było wiertło 0,4

DSC02235klapa.jpg

 

no i efekt

dziurka wywiercona - i z pomocą pęsety włożona kulka - fakt jest trochę zabawy z tańczeniem

po plastiku ale jakoś daje rade

DSC02238klapa.jpg

wstępnie dociśniętą

DSC02237klapa.jpg

DSC02239klapa.jpg

 

a tutaj klapa radiooperatora wraz z nitowaniem wykonanym tradycyjną metodą

DSC02240klapa.jpg

DSC02232klapa.jpg

no i przymiarka - całkiem niezłe wyszło (jak dla mnie oczywiście),

ale nitowania o obłych łebkach raczej sie tą metodą nie uzyska

DSC02241klapa.jpg

 

no to idę wiercić górną płytę

pzdr

 

a kupiłem wczoraj kawałki plastiku 0,3 - cały czas kombinuje nad błotnikami )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuleczki robią wrażenie same sobą

przeszedłem od słów do czynów

 

najpierw przykleiłem i zaszpachlowałem płytę główna

potem pomierzyłem poczytałem poszukałem i wyszło mi 8 nitów z przodu etc uzbrojony w wiedzę chwyciłem za wiertło i podziurawiłem

DSC02244plyta.jpg

 

potem powkładałem kuleczki

DSC02251plyta.jpg

 

docisnąłem (jak dla mnie sam bristol to za mało - dociskam bristol + paznokieć -(oj ważne narzędzie w tej skali)

DSC02252plyta.jpg

 

no i oto efekt w konfiguracji z docelowo ustawioną wierzą

DSC02254plyta.jpg

DSC02255plyta.jpg

na koniec miejsca z nitami pociągnąłem bezbarwnym - jakoś wszak wstępnie wkleić trzeba

 

sam nie wiem jeszcze jak ocenić efekt - niby fajnie wygląda aż za wyraźnie w porównaniu z całością, a ja nie za bardzo chcę zmieniać wszystkie nity

 

UWAGA przypominam się z pytaniem proszę o wsparcie

czy ktoś już robił na zamówienie elementy fototrawione i wie czym to się je - chce zrobić błotniki z wypukłym ryflowaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną kuleczkę musisz poprawić - 5ta od lewej:

DSC02252plyta.jpg

 

Błotniki - na serio najlepiej te wypukłe linie odcisnąć, błotniki można zrobić z aluminiowej puszki. Albo znaleźć jakiś sztywny (i odpowiednio cienki) kawałek plastiku i pierw wydrążyć wgłębienia a potem wkleić w nie plastikowe "druciki", najlepiej CA żeby można było wycieki kleju debonderem zmyć... Ale w tej skali lepiej będzie odcisnąć.

 

Przez Ciebie znowu się nad GasoLine zacząłem zastanawiać Mam nadzieję, że mi to przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak system kontroli jakości juz to wykrył, kulka wyjęta dziurka zaszpachlowana

de facto w realu - w sensie w skali normal to nawet nie widać ale jak zobaczyłem zdjęcia to zbladłem

 

błotnik

Błotniki - na serio najlepiej te wypukłe linie odcisnąć, błotniki można zrobić z aluminiowej puszki.

 

kombinowałem w tę stronę ale nie uzyskam tak równego i idealnego ryfla ... w tej skali rozmawiamy o wymiarach 90 mm x 9 mm na tych 9 mm mamy 4 ryfle czyli co ok 1,5 mm mamy 1 mm ryfel słabo z wyciskaniem albo nie umiem i warsztat nie pozwala

 

Albo znaleźć jakiś sztywny (i odpowiednio cienki) kawałek plastiku i pierw wydrążyć wgłębienia a potem wkleić w nie plastikowe "druciki", najlepiej CA żeby można było wycieki kleju debonderem zmyć... Ale w tej skali lepiej będzie odcisnąć.

 

to już faktycznie jest pomysł zastanawiałem się nad tym - rozumiem ze są takie okrągłe kawałki polistyrenu o przekroju 1mm - muszę poszukać

ale faktycznie ta metoda jest mi najbliższa nie wiem jeszcze jak by tak precyzyjnie to wyżłobić no ale wszystko po kolei

dzieki !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kulki bga na 1 stronie jest gdzies link,

no zobaczymy co z tego wyjdzie , dziekuje

 

kupiłem w internecie kawałki plastiku 0,5x0,5 i takie tam inne profile może z tego uda sie błotniki udziergać

 

mam problem z wymiarami czy ktoś nie widział nie słyszał o zwymiarowanych planach 38t ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

no i jak to uczyli mnie na studiach - pełne wykorzystanie pracy poprzedników to podstawa - poszperałem pomyslałem i....

 

kupiłem mardera z tamki - budowany na tym samym podwoziu tak wiec idealnie wszystko pasuje

kupiłem heuleroskie blaszki do tegoż czyli błotniki !!! jupi ja joł ;) i to zdejmuje moj największy bul została jeszcze kwestia lufy ale nad tym cały czas mysle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

no dobra relacja z ostatnich działań bo czasu więcej to można kombinować

 

generalnie model z fajnego projektu przerodził sie w fajną konwersje znaczy trzeba prze konwertować / zamienić większość

 

a więc:

 

- płyta górna wraz z włazem

- wizjery strzelec / kierowca

- błotniki

- nity

- siatka od chłodnicy

- rura wydechowa - choć morze się uratuje

- cały napęd od kół napinających / jezdnych / głównych aż po kółka podtrzymujące gąski, jak i one same. Dziś dodatkowo doszedłem do wniosku iż także muszę wymienić całe opancerzenie przednie napędu ...

- płyta podłogowa w całości

- lufa

- karabiny pokładowe

- oporządzenie dodatkowe, łopaty etc

 

postaram sie jutro wrzucić foty na bloga co by pokazać skale masakry

 

choć oczywiście udało mi sie dzięki zakupowi mardera załatwić temat części napędu a dzięki haulerowi mam śliczne błotniki choć nie wiem jeszcze jak je wytłaczać to do końca rozwiązania wszystkich problemów jest jeszcze bbbbardzo daleko

nie wiem czy nie sięgnę także po mojego zdezelowanego hatzera którego wózki by mi sie tu bardzo przydały

 

na razie gaso.line to wytrawny gracz dał mi nadzieje na fajne coś i dużo godzin do robienia i kombinowania jak cześć a spasować z częścią b

model dla wytrwałych

 

relacja w toku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj dobry dzień, można powiedzieć, proces przygotowawczy został zakończony

a wiec przedstawiam wam:

Untitled-1.jpg

model_czo%25C5%2582g_38t_look_ogolnyDSC02314.jpg

 

panzerkampfwagen 38(t) z 22 dywizji front operacja Fall blau

 

czołg docelowo stanie na dioramie jakiej ... coś się roi w głowie ale za wcześnie na szczegóły.

 

wszystkie zdjęcia wraz z opisem są tu http://mojemodelarstwo.blogspot.com/

przepraszam ale łatwiej tam wklejać zdjęcia

za komentarze i pomocne słowo dziękuje

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Faul Balu" - niezłe

Bardzo ciekawa relacja, zawsze mnie nęciły modele tego producenta.. dzięki twojemu warsztatowi wiem, że nie czas się jeszcze na nie porywać. Ilość dokonanych zmian budzi podziw... Czekam na kolejne odcinki relacji z walk, jednocześnie pozdrawiając!

 

PS- a gdzież ty te kuleczki kupujesz, jeśli wolno spytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.