Jump to content

BTR 40 w LWP


unimog
 Share

Recommended Posts

Witam. Szukam zdięć BTR 40 w służbie LWP . Jakie było oznakowanie i kolor . Czy LWP stosowało jakiś kamuflaż na tego typu pojazdach bo kiedyś widziałem w jakiej książce zdięcie BTR 40 w kamo trójbarwnym

Rafał

Link to comment
Share on other sites

a to zdięcie BTRa w łatki to czasem nie jest w tej książce :E.GAJKOWSKI - NA POLIGONIE I NA DEFILADZIE może ktoś ma ją pod ręką i by sprawdził No i może ktoś ma ten numer "Model Fan" o którym napisał "Jarekk"

Rafał

Link to comment
Share on other sites

Ja mam to zdjęcie, ale muszę wrócić do domu.

 

Już wróciłem i .... proszę oto ono (oba zdjęcia są częścią jednego dużego zamieszczonego w Model Fanie 4/2003):

 

BTR-40-1.jpg

BTR-40-2.jpg

 

Według opisu, jest to przykład malowania w/g instrukcji z roku 1965.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Super zdięcia , ciekawe czy istnieją inne zdięcia z tym kamo na tych zdięciach widać że to dwa BTRy . Fajnie by zdobyć tą instrukcję dotyczącą tego malowania (jakie to barwy były?). Jak na razie nikt nie wrzucił żadnych innych zdięć z tymi maszynkami . Ciekawe czy BTRy były na "wycieczce" LWP do Czechosłowacji

Rafał

Link to comment
Share on other sites

Bardzo fajne zdiecia i dość rzadkie. Instrukcje malowania bodajże były gdzieś zamieszczane , albo w prasie modelarskiej albo historycznej.Lekka skleroza nie pamiętam gdzie . Na wycieczce u Pepiczków nie były . Po prostu już nie były na uzbrojeniu.

Link to comment
Share on other sites

farby wg RAL to jakie powinny być

A- kamo:

czarna=9005?

zielona=6014?

żółte-khaki= ?

B- jednolita barwa:

zielony= ? ) 6014?,6003?

I oznakowanie : orzełek + numer - jakiś wzór,wielkość ?

 

widokówka

8451970mas.jpg

 

Rafał

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że numery jak i orzeł znajdowały się w takim razie tylko z lewej strony pojazdu? Czy jest jakiś dowód, że tam wogóle były, czy to tylko domysły? Jaka mogła być ich pozycja? Nie wiem co lepsze, strzelać w ciemno, czy wogóle z nich zrezygnować. Co do kolorów, to lepiej kierować się intuicją, tymbardziej, że kolory wyjściowe zmienią się pod wpływem różnych zabiegów malarskich, jak np. filtry, wash itp.

Link to comment
Share on other sites

Big-buba jak byś popatrzył uważniej na górne zdiecie to zobaczylbys kawałek cyfry na boku kadłuba. A jak byś zajrzał do Magnuskiego <>to zobaczylbys dwa rodzaje malowania orłów i jeden pojazd z numerem . A jak by Ci się chciało pogrzebać w innych książkach znalazłbyś co najmniej jeszcze kilka innych zdiec z numerami. To raz, a po drugie numery i godła zawsze malowane były z obu stron . Nie licząc już współczesnych lat gdzie na czołgach skasowano w ogóle szachownice, chociaż jest parę wyjątków ze zachowano na T-72 szachownice ale tylko z lewej strony i to tez ta małą.Nie wiem jak tam z wiedza u pana Gogle , ale z tym to rożnie bywa.Widziałem ładny wzór malowania PT-76 (instrukcja)ale jako żywo nikt nie widział tak pomalowanej ,,petki,,Chociaż T-54 był w takie latki wymalowany.Przynajmniej zachowało się takie zdiecie.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo mi przykro, ale na dwóch pierwszych zdjęciach nie widzę śladu po cyfrze. Wydaje mi się, że to właśnie ten plamiasty schemat malowania omawiamy. No i po co mi te wszystkie książki skoro mamy Marka Michalskiego .

 

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Żeby było weselej w tej chwili znalazłem jeszcze jeden typ malowania oznaczen. <

a można prosić byś go tu umieścił nie każdy ma to czasopismo

Rafał

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nawet kolega Marek to zdjęcie wklei, nie sądzę żeby był to trójbarwny schemat. Nie wiem jak Tobie kolego Unimog, ale mnie właśnie ten podoba się najbardziej. Przepraszam, że zabieram głos w Twoim wątku, sam ten model będę budował i może jakoś dojdziemy wspólnie do tego, czy ten "PLAMIASTY" BTR oznaczenia posiadał i jakie. Chyba, że ineresują Cię też oznaczenia na jednobarwnych.

 

Pzdr,

 

Kuba

Link to comment
Share on other sites

do " big buba" - ja cię proszę zabieraj głos jak najwięcej -byle na temat

A każde ciekawe zdięcie się przyda jak nie nam to komuś innemu odwiedzającemu to forum

Rafał

Link to comment
Share on other sites

Big-buba nie bądź za dowcipny bo się cholernie rozleniwisz. Książki to jednak świetny wynalazek . Teraz poważnie i po kolei .Chodziło mi przede wszystkim o tego beterka z motocyklem.masz racje ze nie jest to trójbarwny kamuflaż , jako eksperymentalny używany był bardzo rzadko , także i zdiecia to rzadkość. . Plamiaki na pewno nie posiadały żadnych oznaczeń. Kolory tego Gaza to według Rala i moich obserwacji to najprędzej 6011 ewentualnie 6013lub6023 Natomiast beterek to 6003. Natomiast co do zdiecia to go na razie nie wrzucę - nie wych0dzi mi to. Zrobie to jak odszukam schematy malowania plamiaka.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli jest taki sam jak ta próbka to niestety jest za jasny to jest kolor bardziej współczesny. \Powinien być zdecydowanie ciemniejszy Wedlug mojego RAL-a powinien to być 6005 6004 6003 6014 . Te odcienie zdecydowanie lepiej pasowałyby do rosyjskiej wojennej kolorystyki Sory ale wcześniej dokładnie nie sprawdziłem i Ci przytaknolem, sory mój błąd.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.