Skocz do zawartości

Mobilis in Mobili


wielkamucha

Rekomendowane odpowiedzi

Długo się wahałem, gdzie umieścić ten warsztat, ale w końcu doszedłem do wniosku, że więcej w tym fiction niż science i powinien być jednak raczej tu, niż w "klasycznym" okrętowym .

 

Chyba każdy czytał tę książkę, film chyba też wszyscy "zaliczyli" . Wiecie więc, co i jak .

 

Założenia

th_olymp53045.jpg

I pierwsze podskoki:

th_olymp53032.jpg th_olymp53033.jpg th_olymp53034.jpg th_olymp53044.jpg

 

Projekt będzie postępował wolno (jest jeszcze parę innych rzeczy), ale będę się starał .

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artoor_k, dzięki!

Chcę go jednak zrobić w wersji pływającej/zanurzalnej, więc muszę dać jakiś szkielet w środku, poza tym koncepcja kształtu jest odrobinkę inna, niż proponowana przez Disney'a. Wycinanka na pewno się przyda, choćby w celach poglądowych i do przemyślenia kilku rzeczy. Oczywiście, główne inspiracje czerpałem właśnie z tego projektu

 

Ukłony dla kibiców, postaram się wrzucić coś niedługo

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja kształtu bardziej funkcjonalna

 

http://www.3planesoft.com/adventure-screensavers/nautilus-3d-screensaver/ proponuję się zapoznać też z tym Świetny wygaszacz. Można się zapomnieć (siedziałem kiedyś pół godziny i oglądałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaje... ...te!

Właściwie kształt kadłuba i rozkład urządzeń proponowany przez Amerykanów jest całkiem sensowny i bardziej realny, niż proponowany przez Verne'a (choćby stery zanurzenia na dziobie i rufie - o układzie wnętrza się nie wypowiadam). Chciałem jednak coś odrobinkę innego, bardziej smuklejszego, żeby z bliska też bardziej przypominało rybę, bez tych otworów i drabinek, włazów itd... Oczywiście, wykonując wstępne przymiarki do projektu, przeanalizowałem całość pod kątem funkcjonalności, żeby nie dać plamy...

 

Model będzie w skali 1/100, powinien odpowiadać ogólnym wymiarom podanym przez Verne'a (70x8m).

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod kątem realizmu tego okrętu proponuję też zapoznać się z książką Clive'a Cusslera pt "CERBER" w której ten temat jest poruszony.

 

Tutaj Nautilus na podstawie wyłącznie książki i to w dodatku RC:

http://www.julesverne.ca/jvnautil2.html

 

A tu ciekawa strona na temat okrętu:

http://www.vernianera.com/Nautilus/

 

A TERAZ KILKA WERSJI HARDCORE:

Amerykański Nautilus z filmu "Amazing Capitain Nemo:

http://www.iann.net/movies/return_of_captain_nemo/images/nemo_nautilus.jpg

Nautilus z filmu "Liga Niezwykłych Dżentelmenów:

http://www.modelshipmaster.com/products/submarines/nautilus.htm

I wreszcie Nautilus z komiksu "Liga Niezwykłych Dżentelmenów":

http://1.bp.blogspot.com/_U6VaMYE3fYM/T ... utilus.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrywieczór!

Żonka śpi, więc postukam trochę w klawisze .

Dzięki za wszystkie linki . Książki Cusslera chyba nie czytałem, ale pewien nie jestem... Z reguły jego książki "odpuszczam" sobie, bo jak dla mnie są trochę "za jednakowe", w każdej Dirk Pitt jest super-herosem, który wszystko wie, wszystko umie i wszędzie i ze wszystkim da sobie radę. Trochę monotonne .

Tutaj Nautilus na podstawie wyłącznie książki i to w dodatku RC:

http://www.julesverne.ca/jvnautil2.html

Tę stronkę i jej odnośniki przejrzałem zanim otworzyłem ten temat, jak tylko przyszedł mi do głowy pomysł na zbudowanie go.
A tu ciekawa strona na temat okrętu:

http://www.vernianera.com/Nautilus/

Strona niezwykle ciekawa, natknąłem się na nią ze dwa lata temu i właśnie informacje i obliczenia na niej zawarte miałem na myśli pisząc o analizie pod kątem realizmu modelu. Wprawdzie wtedy chyba jeszcze nie było tych wizualizacji wnętrza, ale i tak była bardzo inspirująca.
Amerykański Nautilus z filmu "Amazing Capitain Nemo:

http://www.iann.net/movies/return_of_ca ... utilus.jpg

Kiedyś widziałem ten film, produkcja chyba z lat 60/70. Zupełnie "od czapy" , Nautilus miał napęd atomowy, sterowany był dżojstikiem, a do tego baba na pokładzie...
Nautilus z filmu "Liga Niezwykłych Dżentelmenów:

http://www.modelshipmaster.com/products ... utilus.htm

I wreszcie Nautilus z komiksu "Liga Niezwykłych Dżentelmenów":

http://1.bp.blogspot.com/_U6VaMYE3fYM/T ... utilus.jpg

"Ligę" widziałem w TV i o ile sam film był nawet OK., to Nautilus i Kapitan Nemo "nie podpasili" mi . Okręt wyglądał jak z marmuru, z tą gładzią i wielkością bardziej pasował do XXII wieku, niż XIX... No, ale to moje zdanie.

 

Teraz siedzę i poczytuję sobie "20000 mil..." i zastanawiam się nad szczegółami projektu. Myślałem sobie wcześniej go rozrysować w kompie czy na kartce, ale powstał tylko wstępny plan, z którego obecnie i tak niewiele zostało. Tak więc głównie rysuję sobie w wyobraźni i dużo myślę (to ponoć nie boli ). Część szkieletu już powycinałem i poprzymierzałem "na sucho", aby zobaczyć, jak to wygląda. Powoli zabieram się też do rozplanowania salonu (planuję boczne okna w kadłubie, więc będzie trochę widać), ale nie mogę się zdecydować do końca, gdzie go umiejscowić. Podobnie rzecz się ma z łódką - czy zaznaczyć tylko jej obecność, czy zrobić jako osobny element. Podobnie ze śrubą napędową - najpierw myślałem o jednej, ale jak pooglądałem sobie ten wygaszacz, to parę pomysłów chodzi mi po głowie... No i tak to się toczy...

 

Fotki dam, jak już zrobię coś, co warto będzie pokazać.

 

Dobranoc,

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znalazłem , pewnie już znasz:]
Znam, znam, ale miło, że pamiętasz i pomagasz .

Model Revell'a kiedyś nawet widziałem w Tesco (kiedy było jeszcze HITem ), ale jakoś nie bardzo mi mi się podobał. Dzisiaj podszedłbym do niego inaczej, bo ten wygaszacz bardzo mnie zafascynował . Zastanawiam się, gdzie i czy w ogóle można dostać takie przezroczyste kopułki z plastiku o średnicy 2cm... Na razie zamówiłem sobie serię iluminatorów na stronie RB-Model, jak nie znajdę nic ciekawego, to dam "okna" z płaskimi "szybami".

 

pozdrawiam,

wielkamucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Siemanko!

Dotarły do mnie już iluminatory z RB-Model, posiedziałem też trochę przy szkielecie. Moje wizje zaczynają się powoli materializować Niemała w tym zasługa kolegi artoor_k, który podesłał kilka ciekawych pomysłów. Natchnięty twórczo podziałałem trochę, a oto efekty:

 

Pamiętacie pierwszą prezentację moich planów? Teraz wersja bardziej, powiedzmy, trójwymiarowa (złapane "na szybko" punktowo CA)

th_olymp54008.jpg

 

I etapy jej realizacji:

 

1. Śródokręcie

th_olymp54009.jpg th_olymp54022.jpg th_olymp54023.jpg th_olymp54026.jpg th_olymp54060.jpg th_olymp54059.jpg th_olymp54058.jpg th_olymp54055.jpg

W założeniu ma to być główny zbiornik balastowy (ta skrzyniowa konstrukcja w środku), otwarty od dołu, w który będzie można wdmuchiwać powietrze lub je wypuszczać rurką, powodując częściowe za- lub wynurzenie. Skrzynia jest przykryta od góry arkuszem 1mm, w którym wywierciłem otwory do mocowania śrub 8mm - będzie to balast stały. Tak obecnie to wygląda:

th_olymp54073.jpg th_olymp54075.jpg th_olymp54100.jpg th_olymp54102.jpg

 

2. Rufa

Pierwotnie najpierw zacząłem robić dziób, ale jego konstrukcja wymaga ukończenia salonu, aby można skleić szkielet do kupy, więc... trzeba zacząć "od d... strony" :

th_olymp54013.jpg th_olymp54068.jpg th_olymp54072.jpg th_olymp54071.jpg th_olymp54098.jpg th_olymp54097.jpg

 

I wstępnie złożone (wszystkie śruby "robią" za balast, poziome są dodatkowo do skręcenia i wzmocnienia całości):

th_olymp54095.jpg th_olymp54094.jpg th_olymp54092.jpg th_olymp54091.jpg th_olymp54087.jpg

 

3. Kabina sternika - na razie skromniutko.

th_olymp54003.jpg th_olymp54004.jpg th_olymp54005.jpg th_olymp54105.jpg

 

4. Dziób - pierwsze przymiarki...

th_olymp54016.jpg th_olymp54015.jpg

...i początki salonu.

th_olymp54104.jpg

 

No i na razie tyle.

 

Cały czas zastanawiam się, czy dać jedną śrubę, czy dwie. Chodzi mi też po głowie zrobienie oświetlenia, ale raczej chyba sobie odpuszczę - za trudne to dla mnie. Ma ktoś z Was pomysł na dobry klej do wklejenia "szkiełek" w mosiężne iluminatory? W zestawie RB-Model są milimetrowej grubości okrągłe "szybki" z gumowatego tworzywa, wchodzą ładnie na wcisk, ale chciałbym je wkleić na stałe, aby nie puszczały wody, a przy tym nie pobrudzić ich i nie zamglić (jak to się dzieje przy kleju CA).

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś z Was pomysł na dobry klej do wklejenia "szkiełek" w mosiężne iluminatory? W zestawie RB-Model są milimetrowej grubości okrągłe "szybki" z gumowatego tworzywa, wchodzą ładnie na wcisk, ale chciałbym je wkleić na stałe, aby nie puszczały wody, a przy tym nie pobrudzić ich i nie zamglić (jak to się dzieje przy kleju CA).

 

bzzz-bzzz

 

Proponowałbym Wikol.Po zaschnięciu nie powinien puszczać wody.Możę zadziała też specyfik Microscale'a tzn Crystal Clear? Ale z racji charakteru modelu lepszy chyba będzie Wikol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś z Was pomysł na dobry klej do wklejenia "szkiełek" w mosiężne iluminatory? W zestawie RB-Model są milimetrowej grubości okrągłe "szybki" z gumowatego tworzywa, wchodzą ładnie na wcisk, ale chciałbym je wkleić na stałe, aby nie puszczały wody, a przy tym nie pobrudzić ich i nie zamglić (jak to się dzieje przy kleju CA).

 

bzzz-bzzz

 

Proponowałbym Wikol.Po zaschnięciu nie powinien puszczać wody.Możę zadziała też specyfik Microscale'a tzn Crystal Clear? Ale z racji charakteru modelu lepszy chyba będzie Wikol.

Mam wątpliwości co do tego Wikolu... Czy nie zastyga on na biało? Kiedyś coś nim kleiłem, chyba drewno, i jeśli dobrze pamiętam, był konsystencji i koloru śmietany, choć cuchnął dużo gorzej.

Te iluminatory to dokładnie to: http://www.rbmodel.pl/index.php?action= ... &group=048

Mam Clearfixa - może jego spróbować? Tylko czy nie zaparuje szybek?

 

wielkamucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Zastyga na biało
Właśnie, więc będzie trzeba pokombinować z tym Clearfixem. Najbardziej obawiam się, aby klej nie zareagował mi z tym gumowatym plastikiem - jakby to był klasyczny "twardy" polistyren, to nie byłoby problemu, a tak to nie mam pojęcia, co może wyjść...

 

mucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wieczorową porą

Wprawdzie przy salonie nic jeszcze nie zrobiłem, ale coś tam ruszyło się do przodu - oto mały "up":

 

Iluminatory produkcji RB-Model. Zastanawiam się jeszcze nad użyciem ich koła sterowego i reflektora.

th_olymp55034.jpg

 

Zostaną one zamontowane w sterówce, która zaczęła nabierać trochę realniejszych kształtów (jeden z iluminatorów ma zamontowaną "szybkę" - na razie tylko na wcisk):

th_olymp55035.jpg th_olymp55037.jpg th_olymp55038.jpg th_olymp55039.jpg th_olymp55040.jpg

 

Podłubałem też przy dziobowej części kadłuba - na razie góra, dół mogę składać dopiero jak skończę salon.

th_olymp55026.jpg th_olymp55027.jpg th_olymp55028.jpg

 

A tak wygląda to razem:

th_olymp55041.jpg th_olymp55042.jpg

 

Zabrałem się też za rufowe zbiorniki balastowe:

th_olymp55053.jpg th_olymp55054.jpg th_olymp55055.jpg th_olymp55056.jpg th_olymp55058.jpg th_olymp55059.jpg

 

Szkielet trochę przeszlifowałem, wstępnie go spasowując, teraz czas na uzupełnianie reszty "podłużnic" i salon (mam nadzieję, bo jakoś niespiesznie mi do tego ).

 

Do zobaczenia,

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Odgrzewam starego kotleta

 

Mała zmiana planów - trochę inna koncepcja konstrukcji kadłuba:

th_olymp59034.jpg

 

Podstawą szkieletu kadłuba będzie zbiornik balastowy, na który założę wręgi nadające kształt kadłubowi. Same wręgi będą miały prostszy kształt, bardziej kanciasty. Głównym elementem usztywniającym zbiornik jest ramka, w którą wsunę później gotowy "salon".

th_olymp59032.jpg th_olymp59037.jpg th_olymp59061.jpg th_olymp60067.jpg th_olymp60075.jpg

Do tego dojdą jeszcze mocowania pozostałych wręg oraz poszycie kadłuba, stanowiące także element "pracujący"...

th_olymp60068.jpg th_olymp60071.jpg

 

Robię także szkielet rufowej części kadłuba, trzeba go jeszcze okleić poszyciem. Wszystkie elementy są robione z płytek 1,5mm - to główna zmiana, pozwoli na zachowanie odpowiedniej sztywności i kształtu całości. Jedynie kilka płyt poszycia będzie z polistyrenu 1mm.

th_olymp60072.jpg th_olymp60073.jpg th_olymp60076.jpg th_olymp60077.jpg th_olymp60084.jpg

 

I kolejny element rufy...

th_olymp60087.jpg

 

Dobranoc,

 

wielkamucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lordzie, produkty RB nadal planowane są do użycia. Zastanawiam się tylko nad wymianą "szybek" na polistyrenowe. A może ktoś z Was ma namiary na jakieś kopułki z przezroczystego polistyrenu?

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lordzie, produkty RB nadal planowane są do użycia. Zastanawiam się tylko nad wymianą "szybek" na polistyrenowe. A może ktoś z Was ma namiary na jakieś kopułki z przezroczystego polistyrenu?

 

bzzz-bzzz

 

Odcięte kopułki z blisterów po tabletkach jakowyś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sotter, jak mnie tu znalazłeś?!

Myślałem w pierwszej kolejności o blisterach, ale są za miękkie. To musi być sztywna, "pancerna" kopułka. Szukałem w kabinkach vacu do modeli kartonowych, ale albo za słabo się starałem, albo rzeczywiście nie mają...

Iluminatory mam takie: http://rbmodel.pl/index.php?action=products&group=048 - 20, 16, 14, 12, 9. Poszukuję więc kopułek o średnicy 16, 12, 10 i 8mm, aby je wpasować w te obrączki. Może gdzieś takie kopułki (soczewki) można dostać (w rozsądnych, oczywiście, cenach)?

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.