Skocz do zawartości

B-17 Waist Gunner ETO, 1944 1/10


bodek66

Rekomendowane odpowiedzi

waist gunner - boczny strzelec
A konkretniej - boczny kadłubowy (tylny) strzelec. "Latające Fortece" miały 4 boczne stanowiska strzeleckie: dwa w dziobie maszyny (tzw. cheek guns positions), które obsługiwali nawigator i bombardier (ten obsługiwał jeszcze dziobowy km lub dziobową wieżyczkę) oraz dwa w kadłubie za skrzydłami, obsługiwane przez "dedykowanych" strzelców - to właśnie tzw. waist guns positions i obsługujący je strzelcy - waist gunners.

 

Fajne te "oszronienia" na czole i w okolicach oczu, ale moim zdaniem trochę nieprawdziwe. B-17 operowały nad Europą na wysokościach ok. 7500m, a stanowiska bocznych strzelców z reguły były otwarte (z wyjątkiem ostatniej wersji G). Nikt nie wytrzymywał na tej wysokości na takim mrozie i przy takim wietrze z nieosłoniętą twarzą i oczami dłużej niż kilkanaście sekund, więc nie bardzo to do mnie przemawia... Chyba, że to są odmrożenia, a wtedy jak najbardziej jest ok. Przyznam, że nie widziałem odmrożonej twarzy, więc mogę przerażać swoją ignorancją .

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że to są odmrożenia, a wtedy jak najbardziej jest ok.

 

Odmrożenie faktycznie objawia się bladością skóry - jeśli tak jest to skóra już jest odmrożona. Jeśli jest zagrożona odmrożeniem to staje się zaczerwieniona (oraz zaczyna boleć). Zatem kolorystycznie kolejność jest taka: zaczerwieniona-blada-czarna (jeśli doszliśmy do etapu czarnego, to znaczy że jest źle, bardzo źle...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że to są odmrożenia, a wtedy jak najbardziej jest ok.

 

Odmrożenie faktycznie objawia się bladością skóry - jeśli tak jest to skóra już jest odmrożona. Jeśli jest zagrożona odmrożeniem to staje się zaczerwieniona (oraz zaczyna boleć). Zatem kolorystycznie kolejność jest taka: zaczerwieniona-blada-czarna (jeśli doszliśmy do etapu czarnego, to znaczy że jest źle, bardzo źle...).

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, jest tak, jak napisałem na początku - nie powinno być tego białego nalotu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nos odpadł. Czy to możliwe

 

Możliwe - na necie jest sporo info o odmrożeniach, można doczytać jeśli ktoś ciekawy.

 

nie powinno być tego białego nalotu?

 

Może być - to znaczy, że gość już odmroził sobie skórę twarzy. Jak pisałem odmrożenie zaczyna się od zaczerwienienia skóry (połączone ze swędzeniem, pieczeniem, bólem). Blada skóra to rozwinięcie tego stanu. Aczkolwiek jest to wg. mnie mało prawdopodobne - zapewne lotnicy stosowali zapobiegawczo odpowiednio tłuste kremy. Wszak nie mogli sobie pozwolić na chwilę przerwy w cieple kabiny i zapobieganie odmrożeniom, gdy w każdej chwili mogły pojawić się myśliwce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.