Skocz do zawartości

Mig-23MF nb 101 28 SPLM


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Zestrzelić "Orła" !

czyli jak Pyrlandia walczyła z Northlandią

 

Pewnego dnia oglądając dzienniki telewizyjne ludzie dowiedzieli się że wybucha konflikt etniczny w Pyrlandii. Sytuację taką postanowił wykorzystać sąsiad - Northlandia. Zaniepokojeni Pyrlandczycy postanawiają zwrócić się do Rady Północnoatlantyckiej z prośbą o pomoc. NATO wysyła więc Lotniczą Grupę Ekspedycyjną, która ma za zadanie kontrolować przestrzeganie zakazu lotów nad Pyrlandią. W jej skład wchodzą samoloty 3. Armii Lotniczej w Europie oraz wydzielone polskie siły powietrzne. Tymczasem samoloty Northlandii zachowują się agresywnie dążąc do starcia...

 

Na szczęście przedstawiona wyżej sytuacja to tylko scenariusz polsko-amerykańskich ćwiczeń "Orli Szpon'97", które odbyły się w dniach 8-18 września 1997 roku nad terytorium Wielkopolski i Pomorza Zachodniego.

 

W ćwiczeniach ze strony amerykańskiej uczestniczyły następujące jednostki:

- 52th Fighter Wing ze Spandahlem;

- 182nd Airlift Wing Illinois ANG;

- 183rd Fighter Wing Illinois ANG.

 

Łącznie do Polski przybyło ponad 460 żołnierzy amerykańskich wraz z sześcioma samolotami F15C/D, trzynastoma F16C/D, dwoma C130E i jednym powietrznym tankowcem KC135A.

 

Wszystkie jednostki amerykańskie reprezentowały stronę "niebieską", czyli Lotniczą Grupę Ekspedycyjną (52nd Expeditionary Air and Space Composite Wing), która miała bronić Pyrlandii. W jej skład wcchodziły również wybrane jednostki polskie: 7 PLBR z Powidza (Su22M4), 1 PLM (MIG29), 9 PLM (MIG21bis) i 28PLM (MIG23MF).

 

Siły "niebieskich" stacjonowały w Krzesinach i miały za zadanie nie dopuszczać do naruszania strefy buforowej przez samoloty agresora, czyli siły "czerwonych". W skład tych ostatnich wchodziły wyłącznie jednostki polskie, tzn. 3DLMB, 1, 9, 28 i 41 PLM, oraz jednostki rakietowe i radiotechniczne.

 

Postawione przed "niebieskimi" zadania nie były łatwe do wykonania. Słupscy piloci, latający na wiekowych "dwudziestkach trójkach", pokazali Amerykanom, że oprócz dobrych samolotów, liczy się też wyszkolenie, wiedza i myśliwski nos. Na stanowisku obserwatorów ćwiczeń, co chwilę było słychać: "niebieski opromieniowany", "czerwony przekroczył strefę ...".

 

Najczęściej Amerykanie dawali nabrać się na stosowany przez pilotów 28 PLM manewr nazywany "wabikiem". Przodem leciała przynęta, w postaci jednego lub dwóch Migów. Broniący strefy Amerykanie musieli zaatakować agresorów. Wypracowując sobie sytuacje do ataku na samoloty przynęty, "efy" były namierzane przez pozostałe polskie myśliwce i ... kolejne "Orły" były "na niby" zestrzelone.

 

 

 

Mig-23MF 28 Słupski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego nb 101

Samolot z II eskadry "Czarnych Pum", w malowaniu z okresu ćwiczeń "Orli Szpon'97"

Model: Mig-23MF R.V. Aircraft 1:72

 

Model firmy R.V. Aircraft jest w tej chwili najlepszym modelem w "siedemdwójce" na rynku. Mój model w zasadzie powstał "z pudła". Podrasowane zostały komory podwozia, wymuszone zostało też użycie podwieszanego uzbrojenia z innych firm (R.V. nie dostarcza wraz z modelem żadnych rakiet, poza jedną szkolną R-23).

Z tego względu wykorzystałem pociski R-60 z Miga-23MLD Zvezdy i żywiczny zestaw z elementami fototrawionymi R.V. Aircraft zawierający dwie rakiety R-23R. Dlatego podwieszenie nie jest takie jak powinno być (czyli R-23R i R-23T) ale nie chciałem kupować drugiego zestawu z rakietami termicznymi - nie mam w planach kolejnego Miga w 1:72 i R-23 zalegałyby na półce.

 

Malowanie przedstawia samolot w czasie ćwiczeń "Orli Szpon'97". Wykorzystana została do tego celu kalkomania Montexu, przy czym po konsultacjach z kolegą Markiem (w końcu to on wykonywał słynny napis na kadłubie tego samolotu) pas przeciwodblaskowy został pomalowany nie czarną farbą, a ciemnoszarą, z charakterystycznym załamaniem przy kabinie. Nie wykonałem jednak szarego tła pod napisami eksploatacyjnymi na białym pasie. Marek mówił, że przed malowaniem tego pasa zaklejali napisy taśmą i stworzyły się szare prostokąty pod napisami. Próbowałem na początku takie tło ale według mnie w tej skali psuło to efekt. Warto jednak o tym pamiętać robiąc samolot w skalach 1:48 i 1:32.

 

3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg

 

7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg

 

11.jpg 12.jpg 13.jpg 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem jednym z tych którym dane było ten model oglądać na żywo. W sobotę zastanawiałem się kogo to model. Bo budził moje zainteresowanie, ale chyba nie tylko moje, bo wyróżniał się pozytywnie w grupie 1:72. W niedzielę po ogłoszeniu wyników wszystko się wyjaśniło.

Wojtku gratuluję bardzo udanego modelu, i srebra na memoriale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Grześku za miłe słowa

 

W Inowrocławiu pokażę Wam chyba innego Miga...

 

Ale w 1:32

 

Zacząłem już jego produkcje - rakiety R-23 w tej skali są prawie takie jak Mig w 1:72

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegóły można było pooglądać na Memoriale Rackiego w Gdańsku

 

No tak tylko nie każdy tam był a jesli tutaj wstawiasz zdjęcia to po to żeby inni ocenili Twój model a po tych zdjęciach po prostu się nie da

 

Wiesz Robert, zdjęcia modeli wychodzą mi takie jak wychodzą. Próby były robione różne, również z różnymi przesłonami. I efekt jest jaki jest.

Przyjmijmy więc, że jestem kiepskim fotografem. I póki co walczyć z tym nie będę bo po prostu najzwyczajniej nie mam na to czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek to może zrób tak że by nie wykonywać nowych zdjęć ,wykadruj je lepiej i daj w rozdzielczości 1024x768.

Pozwoliłem sobie dwa tak wykadrować i powiększyć /Ty masz oryginalne pliki więc jak tak zrobisz to będzie lepsza jakość od tych wklejonych przeze mnie/

 

20150966.jpg

85553104.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.