Jump to content

Wioska X w.


dumapolski
 Share

Recommended Posts

Przy pomocy tajemnych praktyk, dowiedziałem się, co Dziadek Mróz przyniesie mi na święta. Będzie to zestaw figurek Wikingów w 1/72. Pomyślałem sobie, że głupio by było postawić 40 ludzików obok siebie na półce, więc zacząłem się zastanawiać nad stworzeniem jakiejś podstawki, dioramy. Jestem w tym jednak całkowicie zielony. Poszukuję również zdjęć jakichś wiosek z X w. Chcę taką zrobić na dioramie, żeby Wikingowie mieli co plądrować. W związku z tym liczę na pomoc od obeznanych w temacie kolegów.

P.S. Czytałem warsztaty, ale za wiele tam nie ma z tych czasów.

Link to comment
Share on other sites

Wikingowie lubowali się w rabowaniu terenów zwanych "krainą lachów" więc poszukaj rycin i grafik "polskich" wioch sprzed chrztu

Link to comment
Share on other sites

Ponadto szczególnie lubili ponoć napadać na miejsca kultu religijnego chrześcijan, i inne miejsca, w których mnogość kosztowności, a miejsca napadów najczęściej znajdowały się blisko żeglownych wód.

Link to comment
Share on other sites

Z tym rabowaniem krainy Lachów, to bym był ostrożny. Trochę najemników u różnych kniazi służyło, ale Bizancjum było dużo ciekawszym terenem "łownym". Klasztory Szkocji, czy Irlandii to co innego. Śladowe ilości handlu i osadnictwa (Wolin). Trochę pojedynczych grobów (raczej najemnicy) pod Poznaniem. Osadnictwo w tej części świata to raczej Ruś.

 

Jeśli byś chciał zrobić coś typowo wikińskiego, to wpisz w Google "Trelleborg Long House". To był duży obóz warowny z Xw. Długie domy (halle) to typowo wikiński wynalazek, w dodatku jeden z długich domów został w Trelleborgu odtworzony, więc zdjęć jest na sieci od groma.

 

Jeśli byś potrzebował więcej informacji na temat wczesnośredniowiecznego osadnictwa, to wal jak w dym. Próbowałem kiedyś temat ogarnąć trochę poważniej, więc sporo materiałów mi się ostało.

 

Pozdrawiam

Eryk

Link to comment
Share on other sites

Luzik. Znajdą się materiały na jedno i drugie. W przypadku Trelleborga obóz warowny to te same materiały co osada - wał ziemny i drewniane halle. Tyle, że bardziej uporządkowane urbanistycznie.

 

Dostaniesz co będziesz potrzebował, osadę, klasztor, czy co Ci przyjdzie do głowy.

 

Pozdrawiam

Eryk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.