Skocz do zawartości

Airbus A320 Edelweiss Air, Revell 1:144, pierwszy model


krystianeq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Postanowiłem się przerzucić z modelarstwa kartonowego na plastikowe, powodem takiej decyzji jest większa dostępność samolotów pasażerskich jest to mój pierwszy model plastikowy, będzie malowany pędzlem, farbami akrylowymi, gdyż planuję zakupić aerograf w niedalekiej przyszłości. Model zamierzam skleić w standardzie, przy jak największej waszej pomocy ;) Relację będę starał się uzupełniać jak najczęściej, i przeprowadzać dokładną dokumentację fotograficzną. Zdjęcia tego co znalazło się w pudełku, będzie nieco obcinania bo formy jakby już wyrobione:

 

th_IMG_4946.jpg

pudełko

 

th_IMG_4945.jpg

 

th_IMG_4943.jpg

 

Prosiłbym Was jeszcze o pomoc w znalezieniu zamienników farb Revella na Pactrę:

 

Revell - Pactra

 

4 (biały błyszczący) - A2

9 (antracyt matowy) - ??

31 (czerwony ognisty błyszczący) - A7

47 (myszaty matowy) - ??

59 (błękitny matowy) - ??

61 (szmaragdowy błyszczący) - A11 (?)

91 (żelazo metaliczny) - A75

99 (aluminium metaliczny) - A74

371 (jasnoszary, jedwabisto-matowy) - ??

374 (szary, jedwabisto matowy) - ??

 

 

Do warsztatu zakupiłem sobie jeszcze klej z igłą Wamodu, szpachlę Revella, skalpele mam po kartoniakach i resztę warsztatu, co będzie mi ewentualnie potrzebne piszcie, każda pomoc się przyda.

 

Swoją relację będę równolegle prowadził na forum lotnictwa w dziale "Modelarstwo"

 

Z góry dziękuję za każdą otrzymaną pomoc, serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam wszystkich:)

Korzystając z chwili wolnego czasu pomiędzy kolokwiami postanowiłem wyciąć kadłub, wstępnie go oczyścić z nadlanego plastiku i złożyć na sucho. Zdecydowanie nie wygląda to rewelacyjnie, kadłub nie wydaje mi się do końca równy, przynajmniej na sucho :(

Ale do rzeczy. Oto zdjęcia:

 

th_IMG_4947.jpg

 

th_IMG_4947-1.jpg

 

th_IMG_4948.jpg

 

th_IMG_4949.jpg

 

th_IMG_4950.jpg

 

th_IMG_4952.jpg

 

th_IMG_4953.jpg

 

th_IMG_4955.jpg

 

th_IMG_4956.jpg

 

th_IMG_4957.jpg

 

 

Starałem się jak najlepiej sfotografować to, co jest jeszcze do zrobienia i poprawy.

 

Mam do Was takie pytania:

Kiedy wklejać przednią szybę, po sklejeniu kadłuba czy jeszcze przed?

W jakiej kolejności wykonywać następujące czynności: sklejenie kadłuba, szlifowanie papierem ściernym, nakładanie szpachli? bardzo bym się cieszył jakbyście mogli mi na zdjęciach zaznaczyć, albo po prostu napisać, które miejsca wystarczy tylko papierem przejechać, a na które jeszcze szpachli potrzeba? I co zrobić z przodem kadłuba, bo wyraźnie widać że nie schodzą się równo obydwie połówki?

I ostatnie (chyba) pytanie, jakie gradacje papieru ściernego najlepiej kupić? 500, 600, 800, 1000?

 

Przepraszam za tyle pytań, ale w plastiku jestem początkujący i długa droga nauki przede mną

Dziękuję za dotychczasową pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz cały wzorzec (http://sklep.73.pl/index.php?p311,farba-akrylowa--barw) a będzisz robił szyby w pzredziale pasażerskim?

Akurat ten "wzorzec" - nie wdając się w dyskusję na temat odwzorowania barw na monitorze - jest bardzo przekłamany.

 

Na poniższym obrazku widać jak mu daleko do barw które są duże bliższe oryginalnym próbkom.

Po lewej: kolory z FS Server

Po prawej: przykłady ze strony sklepu (widać dość duże rozbieżności)

Pactra_exmpl.jpg

 

krystianeq - jak poczekasz dwa dni to podeślę Ci odpowiedniki (jak się da )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz cały wzorzec (http://sklep.73.pl/index.php?p311,farba-akrylowa--barw) a będzisz robił szyby w pzredziale pasażerskim?

Akurat ten "wzorzec" - nie wdając się w dyskusję na temat odwzorowania barw na monitorze - jest bardzo przekłamany.

 

Na poniższym obrazku widać jak mu daleko do barw które są duże bliższe oryginalnym próbkom.

Po lewej: kolory z FS Server

Po prawej: przykłady ze strony sklepu (widać dość duże rozbieżności)

Pactra_exmpl.jpg

 

krystianeq - jak poczekasz dwa dni to podeślę Ci odpowiedniki (jak się da )

 

Sprawdź jescze raz. Są po dwa jeden mart a drugi shiny. A co do szybek to narazie ołóż je. Zaszpachluj, przeszlifuj przyklej szybki, zamaskuj, pryśnij podkład i maluj. Pod kalkomanie zwykły bezbarwny i na spód Clear. Powodzonka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiem na pytanie co do szyb - nie zamierzam robić szyb, chcę po prostu zrobić model w standardzie, żeby opanować podstawowe techniki, więc okien niczym nie zamierzam wypełniać, no chyba że mi się odwidzi ;)

 

Jeszcze jedno pytanie mam - kalka nie ma dziurek na okna, i jak nałożę napis na kadłub, to mi zakryje okienka. Czy mam je po naklejeniu kalkomanii wyciąć skalpelem, czy jakąś operację wcześniej wykonać?

 

PS. Dziękuję za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi, co do zamienników, to dostałem odpowiedź z forum lotnictwa, bo tam prowadzę równolegle tę samą relację, może i komuś z Was się przyda, oto one, zebrane do przysłowiowej "kupy"

 

4 (biały błyszczący) - A2

9 (antracyt matowy) - A54

31 (czerwony ognisty błyszczący) - A7

47 (myszaty matowy) - A37

59 (błękitny matowy) - ??

61 (szmaragdowy błyszczący) - A11 (?)

91 (żelazo metaliczny) - A75

99 (aluminium metaliczny) - A74

371 (jasnoszary, jedwabisto-matowy) - A43

374 (szary, jedwabisto matowy) - A41/A42

 

Jedyne czego mi brakuje jeszcze to Revell 59 i 61 - ten nie wiem czy jest poprawny. Postaram się w najbliższym czasie napisać jaki kolor jest do czego. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 (biały błyszczący) - A2

9 (antracyt matowy) - A54

31 (czerwony ognisty błyszczący) - A7

47 (myszaty matowy) - A37

59 (błękitny matowy) - ??

61 (szmaragdowy błyszczący) - A11 (?)

91 (żelazo metaliczny) - A75

99 (aluminium metaliczny) - A74

371 (jasnoszary, jedwabisto-matowy) - A43

374 (szary, jedwabisto matowy) - A41/A42

 

PactraRevell.jpg

 

Byłbym dość ostrożny z tymi przelicznikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jescze raz. Są po dwa jeden matt a drugi shiny.

Czy mógłbyś to przetłumaczyć na polski?

 

Matt - Mat

Shiny - Błyszczący

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiem na pytanie co do szyb - nie zamierzam robić szyb, chcę po prostu zrobić model w standardzie, żeby opanować podstawowe techniki, więc okien niczym nie zamierzam wypełniać, no chyba że mi się odwidzi ;)

 

Jeszcze jedno pytanie mam - kalka nie ma dziurek na okna, i jak nałożę napis na kadłub, to mi zakryje okienka. Czy mam je po naklejeniu kalkomanii wyciąć skalpelem, czy jakąś operację wcześniej wykonać?

 

PS. Dziękuję za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi, co do zamienników, to dostałem odpowiedź z forum lotnictwa, bo tam prowadzę równolegle tę samą relację, może i komuś z Was się przyda, oto one, zebrane do przysłowiowej "kupy"

 

4 (biały błyszczący) - A2

9 (antracyt matowy) - A54

31 (czerwony ognisty błyszczący) - A7

47 (myszaty matowy) - A37

59 (błękitny matowy) - ??

61 (szmaragdowy błyszczący) - A11 (?)

91 (żelazo metaliczny) - A75

99 (aluminium metaliczny) - A74

371 (jasnoszary, jedwabisto-matowy) - A43

374 (szary, jedwabisto matowy) - A41/A42

 

Jedyne czego mi brakuje jeszcze to Revell 59 i 61 - ten nie wiem czy jest poprawny. Postaram się w najbliższym czasie napisać jaki kolor jest do czego. Pozdrawiam!

 

Kalkę możesz wyciąć nożykiem po nałożeniu ale pamiętaj aby na niej nie kleić bo się rozpuści. Niestety ClearFix też rospuszcza kalki więc jeżeli już to albo teraz albo po warstwie bezbarwnego :beer:

 

Pozdrawiam i powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Postanowiłem się przerzucić z modelarstwa kartonowego na plastikowe, powodem takiej decyzji jest większa dostępność samolotów pasażerskich jest to mój pierwszy model plastikowy, będzie malowany pędzlem, farbami akrylowymi, gdyż planuję zakupić aerograf w niedalekiej przyszłości. Model zamierzam skleić w standardzie, przy jak największej waszej pomocy ;) Relację będę starał się uzupełniać jak najczęściej, i przeprowadzać dokładną dokumentację fotograficzną. Zdjęcia tego co znalazło się w pudełku, będzie nieco obcinania bo formy jakby już wyrobione:

 

th_IMG_4946.jpg

pudełko

 

th_IMG_4945.jpg

 

th_IMG_4943.jpg

 

Prosiłbym Was jeszcze o pomoc w znalezieniu zamienników farb Revella na Pactrę:

 

Revell - Pactra

 

4 (biały błyszczący) - A2

9 (antracyt matowy) - ??

31 (czerwony ognisty błyszczący) - A7

47 (myszaty matowy) - ??

59 (błękitny matowy) - ??

61 (szmaragdowy błyszczący) - A11 (?)

91 (żelazo metaliczny) - A75

99 (aluminium metaliczny) - A74

371 (jasnoszary, jedwabisto-matowy) - ??

374 (szary, jedwabisto matowy) - ??

 

 

Do warsztatu zakupiłem sobie jeszcze klej z igłą Wamodu, szpachlę Revella, skalpele mam po kartoniakach i resztę warsztatu, co będzie mi ewentualnie potrzebne piszcie, każda pomoc się przyda.

 

Swoją relację będę równolegle prowadził na forum lotnictwa w dziale "Modelarstwo"

 

Z góry dziękuję za każdą otrzymaną pomoc, serdecznie pozdrawiam

 

Następnym razem kup szpachlę Wamoda Łatwo ścieralna i szybko wysycha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - zdjęć niestety na razie nie mam bo nic nie zrobiłem - niestety sesja coraz bliżej, zaczynają się zaliczenia i trzeba trochę powtórzyć. Ale myślałem ostatnio coś nad kolorami - bo myślałem że zamiast kupować odpowiednik każdego koloru Pactry, i potem je mieszać, to może by kupić od razu gotowe, zbliżone kolory, które by pasowały do elementów samolotu? chodzi mi np. o kolory do pomalowania goleni podwozia, czy niektórych elementów silników, itd. chodzi mi o kolory przede wszystkim: D: 60% do 40% Revell 374 z Revell 47 - ten kolor jest na pokrycie tej ciemnej części skrzydeł, G: 60% do 40% Revell 371 z Revell 59, ten kolor idzie m.in na pomalowanie wnęk podwozia, czy niektórych elementów silników, J: 60% do 40% Revell 91 z Revell 99, oraz L: 40% do 60% Revell 47 z Revell 99?

 

Z góry dzięki za odpowiedź, w tym tygodniu planuję zakupić farbki i wrzucić zdjęcia z postępu prac nad modelem

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieszać to polecam kombinacje Revell > Valeijo albo Humbrol > Valeijo. Farby Valeijo są dosyć gęste i wspaniale się mieszają z Humbrolem. Powodzenia na teście!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u4an, nie chce mieszać zalezy mi żeby malować akrylami, tylko zastanawiam się czy zamiast mieszać dwa kolory Pactry, odpowiadające kolorom Revella (które w instrukcji należy wymieszać), to czy nie dostalbym gotowego koloru Pactry podobnego do tego, jaki bym uzyskał po wymieszaniu dwóch Revell'ów albo dwóch Pactr Mam nadzieję że mnie teraz zrozumiałeś, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieszać to polecam kombinacje Revell > Valeijo albo Humbrol > Valeijo. Farby Valeijo są dosyć gęste i wspaniale się mieszają z Humbrolem. Powodzenia na teście!

O jakich Humbrolach i Revellach piszesz; olejnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - zdjęć niestety na razie nie mam bo nic nie zrobiłem - niestety sesja coraz bliżej, zaczynają się zaliczenia i trzeba trochę powtórzyć. Ale myślałem ostatnio coś nad kolorami - bo myślałem że zamiast kupować odpowiednik każdego koloru Pactry, i potem je mieszać, to może by kupić od razu gotowe, zbliżone kolory, które by pasowały do elementów samolotu? chodzi mi np. o kolory do pomalowania goleni podwozia, czy niektórych elementów silników, itd. chodzi mi o kolory przede wszystkim: D: 60% do 40% Revell 374 z Revell 47 - ten kolor jest na pokrycie tej ciemnej części skrzydeł, G: 60% do 40% Revell 371 z Revell 59, ten kolor idzie m.in na pomalowanie wnęk podwozia, czy niektórych elementów silników, J: 60% do 40% Revell 91 z Revell 99, oraz L: 40% do 60% Revell 47 z Revell 99?

Pozdrawiam!

 

A - A02 White

B - A107 Panzer Schwarzgrau

C - A71 Silver

D - A39 Neutral Gray

E - A75 Steel

G - A94 Hellgrau (wg instrukcji ten kolor to taki ciemny Duck Egg, ja jednak skłaniałbym się do zastosowania jasno szarego)

H - A07 Insignia Red

I - A11 Green

J - A54 Gunmetal

L - do farbki A54 dodać trochę A107 albo jakiegoś ciemnobrązowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale macie dziwne problemy. Ja płatowiec w swoich Airbusach maluje: Flat Gull Gray, ciemniejsze powierzchnie Gunship Gray. To jest sprawdzone i potwierdzone przez kolege który na co dzień obsługuje pracuje w obsłudze naziemnej. Jeśli chodzi o silniki to wnętrze jest alu i gun metal. Wnęki maluje tak samo Flat Gull Gray, podwozie alu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smialus, może dla Ciebie dziwne problemy, ale to mój pierwszy model i szukam różnych rozwiązań

 

pilex7 - dzięki wielkie za te kolorki!

 

i takie jeszcze jedno moje pytanie - jaki podkład stosować pod farbki, żeby lepiej kryły jak maluję pędzlem? I czy wogóle jest sens jakiś stosować jeśli to jest mój pierwszy model?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale macie dziwne problemy. Ja płatowiec w swoich Airbusach maluje: Flat Gull Gray, ciemniejsze powierzchnie Gunship Gray. To jest sprawdzone i potwierdzone przez kolege który na co dzień obsługuje pracuje w obsłudze naziemnej. Jeśli chodzi o silniki to wnętrze jest alu i gun metal. Wnęki maluje tak samo Flat Gull Gray, podwozie alu.

 

Kolor dolnej części skrzydeł nie dość, że zmieniał się w czasie to jeszcze może być różny dla rożnych linii lotniczych.

 

1722219.jpg

 

2052730.jpg

 

2050894.jpg

 

Jeżeli chodzi o tytułowy egzemplarz to dość dobrze to widać tu:

http://images2.jetphotos.net/img/1/9/9/1/46956_1296588199.jpg

 

Bardziej bym się skłaniał w kierunku FS36493 (Pactra A94) niż FS36440, który jest zbyt ciepły.

http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=36493+36440+

 

Dla rożnych producentów Gun Metal oznacza coś innego, może napiszesz o jaką konkretnie farbkę Ci chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.