Skocz do zawartości

Sd. Kfz. 7 + 88mmFlak 18 ( bardzo stara Hasegawa 1/72)


skikut87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, podczas ostatniego pobytu w domu tata uszczęśliwił mnie takimi oto dwoma starymi zestawami. Na początku był entuzjazm jednak gdy tylko dobrałem się od ciągnika... No cóż najwyraźniej tata chce sprawdzić me umiejętności i cierpliwość .

Zakres prac jak przewiduje na dzień dobry to:

Praktycznie całkowita odbudowa górnego przedziału załogi i wymiana/ zrobienie czegoś z tymi gąsienicami.

 

1005626x.jpg

1005638g.jpg

1005632h.jpg

1005635q.jpg

1005636n.jpg

 

Tutaj widać moje żałosne próby pocienienia plastyku Hasegawy...

 

1005640j.jpg

 

1005643e.jpg

 

Tak więc po weekendzie gnam do sklepu po modelinę/ masę modelarska + arkusze plastiku o różnych grubościach.

Mam prośbę i pytanie do kolegów cz ktoś z was nie posiada jakiś gąsienic do tego ciągnika albo do jakiegoś sd.Kfz 251

Będę wdzięczny również za rozmaite wsparcie w postaci fotografii i wypowiedzi znawców tematu, może ktoś z was kiedyś walczył z tym zestawem

 

Ja ze swojej strony postaram dać się wszystko by esdek wyszedł na ludzi jednak już widzę ze będzie to długa droga nie mówiąc już o flaku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się kroi długi i ambitny warsztat . Po Hummelu jestem spokojny o wynik. Będe wspierał w miarę możliwości

 

Hehe dobrze ze chociaż jedna osoba jest spokojna o wynik bo ja kompletnie nie mam pojecia co mi z tego wyjdzie.

 

I tak cię podziwiam. Dla mnie ta skala jest za mała.

 

Bazylms powiem CI ze w gruncie rzeczy łatwiej sie waloryzuje ta skale niż 35, a co do podziwu to jak ukończę chociaż sam ciągnik to sam będę pełen podziwu dla swej cierpliwości itp :P.No ale jak to ktoś z tego forum mi kiedyś powiedział ,,Ty to lubisz wszytko co stare niedokładne i co trza przerabiać,, jak coś przekręciłem to niech mnie poprawi xD. Tak cz siak szykuje mi się powtórka z T28 razy dwa i w dwa razy mniejszym obliczu. No nic podejmę tą walkę i zobaczymy co z tego wyjdzie

 

Obawiam się też opcji robienia kopyta jednego ogniwka i odlewania... gdyż moja praktyka odlewnicza ( poza tym co mogę odlać z poksipolu) jest zerowa..

Dodam jeszcze tylko że dla tego zestawu przewiduje zimowe kamo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wosiek nie masz czasem zbędnych gąsienic do sd.kfz 251 w skali 72 ??

W mojej przepastnej szafie wiele rzeczy się znajduje więc gąski też Co prawda żywiczne, ale są. Przykładowe elementy poniżej. Jesli chcesz dawaj adres na PW to wyślę. Podaj ile cm ma jedna gąska. Oczywiście mały zapas dorzucę

gasienice.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie było że zaczynam wątek i nic nie robię Ponieważ przed ruszeniem do sklepu trzyma mnie jedynie aspekt finansowy ( oby się skończyło w pon lub wt) to sobie dziś podłubałem ze starych ramek i wystrugałem takie kopytko

 

1005644d.jpg

 

 

Teraz mam pytanie cz ktoś z was koledzy mógł by mi to odlać paręnaście razy z żywicy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę gasić twojego zapału ale ten ciągnik to kupa.

Uwaga!! Teraz będzie demotywacja pełną gębą:

Technologia z lat ~60tych, niektóre wymiary się chyba zgadzają (bałem się w ogóle do planów przykładać), ale proporcje to już niekoniecznie, gdybyś chciał zrobić model podobny do oryginału zmienić byś musiał chyba wszystko:

-tylna część nadbudówki to fikcja, drzwi nijak mają się do oryginału,

-gąsienice jak sam zauważyłeś do wywalenia,

-koła ujdą ale też nie do końca poprawne,

-reflektory, resor itp duperele do przeszlifownia albo wymiany,

-wnętrze ubogie aż oczy bolą,

-chyba coś nie tak było z przednim siedzeniem ale pewny nie jestem,

-najbardziej boli mnie osłona silnika, nie wiem skąd oni proporcje wytrzasnęli ale osłona chłodnicy powinna być mniej więcej kwadratowa, a w modelu, cóż całość wygląda jak jakaś żaba rozjechana, szersze niż wyższe tu fota:

sdkfz7_3.jpg

a tu hasegawa:

PICT0028.JPG

 

druga fotka to model mnowogro, mam nadzieja że się nie obrazi

 

Ogólnie rzecz biorąc oryginał to to przypomina baaaardzo z grubsza... Trochę to wygląda jakby jakiś Japończyk strugając ten model kierował się opisem kogoś kto ma szwagra, który widział coś takiego i pi razy oko naszkicował.

 

Przerabiaj więc ile dasz radę, dobrze, że wziąłeś się za te gąsienice bo rażą niesamowicie ale sporo pracy więc przed tobą, jeżeli chcesz doprowadzić tego potworka do stanu "naprawdę widać że to miniatura SdKfz 7 a nie coś mniej więcej takiego"...

 

A tak swoją drogą; też miałem ochotę na ten pojazd bo strasznie mi się ten sdek podoba kiedyś posklejałem już ten japońskiej produkcji wybryk. Chciałem zrobić drugiego jako krzyżówkę hasegawy i tego gotowca z gazety: "coś tam wozy bojowe" ale dałem sobie spokój jak doszły mnie wieści, że Revell chce wypuścić swojego w czerwcu tego roku, może nie będzie jakiś "och ach" ale na pewno mniej będzie w nim do zrobienia niż w hasegawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-tylna część nadbudówki to fikcja, drzwi nijak mają się do oryginału,

-gąsienice jak sam zauważyłeś do wywalenia,

-koła ujdą ale też nie do końca poprawne,

-reflektory, resor itp duperele do przeszlifownia albo wymiany,

-wnętrze ubogie aż oczy bolą,

-chyba coś nie tak było z przednim siedzeniem ale pewny nie jestem,

-najbardziej boli mnie osłona silnika, nie wiem skąd oni proporcje wytrzasnęli ale osłona chłodnicy powinna być mniej więcej kwadratowa

 

To właśnie zamierzam zrobić

 

Revell chce wypuścić swojego w czerwcu tego roku, może nie będzie jakiś "och ach" ale na pewno mniej będzie w nim do zrobienia niż w hasegawie.

 

Proszę mnie nie demotywować bo stracę zapał

A tak serio miło by było gdyby wypuścił coś dobrego i mam nadzieje że z swoim się wyrobie przed czerwcem

 

Jak na razie szukam kogoś kto mi odleje te gąsienice bo nie uśmiecha mi się strugać ich kilkadziesiąt przy jednej juz ledwo wyrabiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gąskami faktycznie może być bieda. Monituj jednak dalej, może ktoś się zlituje. Dla ułatwienia dodam, że pasują nawet z sd.kfz 9 Famo ( ogniwko 6x3,5mm), którego jak wiesz właśnie męczę. Niestety zapasu brak, a z żywicą mało mam doczybiebia :(

Teraz na temat materiałów dydaktycznych. Jeśli nie znasz to zaglądnij sobie na:

http://blog.net-maquettes.com/pl/photos ... fz-7-walk/

Znajdziesz tutaj kilkadziesiąt zdjęć eksponatu muzealnego sd.kfz 7 , niewątpliwie pomocnych przy waloryzacji

A tu masz flaka na tym samym blogu:)

http://blog.net-maquettes.com/pl/photos ... k-36-walk/

Pozdrawiam i trzymam kciuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gąskami faktycznie może być bieda. Monituj jednak dalej, może ktoś się zlituje. Dla ułatwienia dodam, że pasują nawet z sd.kfz 9 Famo ( ogniwko 6x3,5mm), którego jak wiesz właśnie męczę

 

Heh ja właśnie sobie zamówiłem famo(Revell ) wraz z płytkami polistyrenu a oc do gąsek to zobaczę spróbuje najwyżej sam odlać jeśli nie z żywicy to z poksypolu, jak nie wyjdzie kupie sd. kfz 7 z arfixa i podmienię gąski ( tamte są moim zdaniem dużo lepsze, a model kosztuje kolo 22 zł ).

 

Teraz na temat materiałów dydaktycznych. Jeśli nie znasz to zaglądnij sobie na:

http://blog.net-maquettes.com/pl/photos ... fz-7-walk/

Znajdziesz tutaj kilkadziesiąt zdjęć eksponatu muzealnego sd.kfz 7 , niewątpliwie pomocnych przy waloryzacji

A tu masz flaka na tym samym blogu:)

http://blog.net-maquettes.com/pl/photos ... k-36-walk/

 

Hmm dotarłem do tych fotek ale na innej stronie plus podpieram fotkami waloryzacji do tego ciągnika tyle ze w skali 35.

 

Mam nadzieje że niedługo wyświetli mi się status ,, gotowe, prosimy o odbiór,, i ruszę bardziej z tym warsztatem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh ja właśnie sobie zamówiłem famo(Revell ) wraz z płytkami polistyrenu a oc do gąsek to zobaczę spróbuje najwyżej sam odlać jeśli nie z żywicy to z poksypolu, jak nie wyjdzie kupie sd. kfz 7 z arfixa i podmienię gąski ( tamte są moim zdaniem dużo lepsze, a model kosztuje kolo 22 zł ).

Revell OK - gąski Ci podejdą i z nich zrób sobie kopytko. Airfixa odradzam, szkoda kasy. Po pierwsze to 1:76, a po drugie znowu zostaniesz z tandetnymi gąskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie bardzo stara ta Hasegawa, ale jara i będzie cieszyła oko.

 

Sądzę że te ich wypraski nie wiele się zmieniły z biegiem czasu , a może Ty skala miał byś coś co by pasowało na gąsienice do tego modelu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po powrocie ze sklepu z smutna mina ( brak famo nawet w hurtowni ) siadłem i zacząłem dłubać a o to rezultaty ( na reszcie się coś ruszyło !!)

 

1005668n.jpg

1005666v.jpg

1005667s.jpg

 

Powiem ze obróbka Hipsa jest zaskakująco przyjemna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby tak dalej. Pamiętaj jednak, żeby zmienić kształt maski silnika (powinieneś ją "wyostrzyć" z przodu przez co zniwelujesz "plaskaty kształt.

Znalazłem niezły warsztat sd.kfz 7 w skali 1:48. Można wiele rzeczy podpatrzyć TUTAJ

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby tak dalej. Pamiętaj jednak, żeby zmienić kształt maski silnika (powinieneś ją "wyostrzyć" z przodu przez co zniwelujesz "plaskaty kształt.

Znalazłem niezły warsztat sd.kfz 7 w skali 1:48. Można wiele rzeczy podpatrzyć

http://www.colleurs-de-plastique.com/fo ... ot-au-1-48

 

Stronka niestety nie działa :( a mógł byś mi pokazać na jakimś rysunku o co dokładnie Ci chodzi z tą maską?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link masz poprawiony. To, że nie działał to wina tej strony - skraca długość linków przez co są żle odczytywane. Co do maski to zwróć uwagę na piąte zdjęcie w linku, który podałem wyżej. Maska ostrzej schodzi ku przodowi ( widać po błotnikach) przez co żaluzja chłodnicy jest węższa i wyższa ( widać to na 7 zdjęciu), a nie rozpłaczczona jak w modelu. Czy to jest wystarczająco jasne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra na dziś koniec - palce mi już odmawiają posłuszeństwa od piłowania i cięcia...

Zrobiłem obicie ,,zaokrąglenie ,, do okola pojazdu i całą przednią kanapę plus zamknąłem tył, tak to wygląda:

 

1005669.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.