Skocz do zawartości

Salmson A2 A 1:48


RH

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dobrze! Dzięki za info!

poniżej kilka informacji, które znalazłem o tym modelu, uzupełniających wpis kolegi RH:

producentem jest grecka firma Gaspatchmodels, działająca od zeszłego roku.

Tutaj adres do ich strony: http://www.gaspatchmodels.com

Model będzie produkowany w trzech wersjach:

- średniej serii produkcyjnej (mid version): malowania francuskie i amerykańskie

- późnej serii produkcyjnej (late version): malowania francuskie, amerykańskie i polskie (16 eskadra?)

- wersji japońskiej (Otsu-1)

Cena modelu to 35 euro za wersję średnią i późną + przesyłka za free (tak mi napisali: "with free postage world wide for Late and Mid version")

Wersja japońska będzie nieco droższa.

To na razie jedyny model w ich ofercie. Sprzedaż jeszcze nie rozpoczęta. Zdjęć wyprasek nie przesłali, na stronie też nie ma.

pozdrawiam

 

PS. sorry za uzupełnienia, ale temat mnie wciągnął. Tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Salmson_2 nieco informacji o użyciu tego samolotu w lotnictwie polskim. Jeśliw w..pedii podają prawidłowo, to informacja na pudełku (polish 16 eskadra) jest nieprawidłowa. Może ktoś ze znawców lotnictwa II RP to zweryfikuje? Jeszcze jest czas, aby producent skorygował błąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka źródeł podaje, że pojedyncze sztuki były także w 6, 14 i 16 EW, a także w dwóch szkołach lotniczych, więc to wydaje się być prawidłowe.

 

np. tu: http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/2619/104/Salmson-IIA22

Źródło:

[1] Morgała A. ”Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924”. Wyd. Bellona; Wyd. Lampart. Warszawa 1997.

[2] Bączkowski W. ”Samoloty bombowe I wojny światowej”. Wydawnictwo Komunikacji i Łączności. Warszawa 1986.

 

Natomiast mam wątpliwości co do ich malowania. Znalazłem wzory z 1 EW, 6 EW i z francuskiej eskadry 581 i malowania były inne. Ale to tylko tak na szybko powiedział wujek google ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Malowanie polskie "z pudła" to prawdopodobnie samolot o numerze 12.16 z 16 EW - sierpień 1920, a później z 6 EW - wrzesień/październik 1920. Kolorystyka dosyć monotonna - tzw. polski khaki od góry i z boków oraz błękitny od spodu. Nie wiem czy to słaba jakość zdjęcia, ale mam wrażenie, że producent modelu proponuje w tym przypadku dwa odcienie zieleni, co jest chyba nieprawidłowe.

 

Źródła:

 

T.J. Kopański 16 (39-a) Eskadra Wywiadowcza 1919-1920,

C.A. Owers, J.S. Guttman, J.J. Davilla Salmson Aircraft of WW I

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.