Skocz do zawartości

B5N2 Type97 "Kate" Hasegawa 1:72


Radziu83

Rekomendowane odpowiedzi

Mój drugi warsztat na forum, tym razem padło na drugą stronę konfliktu na Pacyfiku.

http://www.mojehobby.pl/products/B5N2-Type97-Kate-Midway.html

Jakość zestawu oceniam dosyć średnio jak na Hasegawę, choć moje doświadczenia są niewielkie ;) Największy problem jaki do tej pory zauważyłem to spasowanie osłony silnika składającej się z trzech części, jest też sporo nadlewek i nie najlepiej wygląda owiewka ale tym będę się martwił później...

 

Po pierwszym dniu zmagań udało mi się skleić, pomalować i trochę pobrudzić kokpit, silnik oraz wewnętrzne burty. Na zdjęciach elementy mocno się świecą ponieważ były fotografowane przy słabym świetle z lampą.

 

p8150192.jpg

p8150191b.jpg

p8150181.jpg

p8150187.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzymy na warsztat. Nie rób kroku wstecz względem P-40 - dobrze, że piszesz o niewielkim doświadczeniu, bo to znaczy, że masz tego świadomość, ale nie zaczynaj od umiłowania brudu - obecnie wnętrze wygląda jak po punktowych pożarach. Tak do końca nie wiem też skąd bierze się ten trend (bynajmniej nie tylko tutaj) sugerujący, że załoga i personel bladym świtem wlewali do samolotu wiadra rozcieńczonej ciemnej farby, następnie brali szmaty i czyścili na tyle niedokładnie aby farba została w zagłębieniach, po czym meldowali gotowość do lotu...

Sugeruję rozważenie poprawek w tym zakresie, bo polubiłem Twoje wcześniejsze staranne i otwarte na dyskusję podejście do modelowania

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzymy na warsztat. Nie rób kroku wstecz względem P-40 - dobrze, że piszesz o niewielkim doświadczeniu, bo to znaczy, że masz tego świadomość, ale nie zaczynaj od umiłowania brudu - obecnie wnętrze wygląda jak po punktowych pożarach. Tak do końca nie wiem też skąd bierze się ten trend (bynajmniej nie tylko tutaj) sugerujący, że załoga i personel bladym świtem wlewali do samolotu wiadra rozcieńczonej ciemnej farby, następnie brali szmaty i czyścili na tyle niedokładnie aby farba została w zagłębieniach, po czym meldowali gotowość do lotu...

Sugeruję rozważenie poprawek w tym zakresie, bo polubiłem Twoje wcześniejsze staranne i otwarte na dyskusję podejście do modelowania

Pozdrawiam - Mikołaj

 

Dzięki za nadzór Postaram się zastosować do Twoich rad i w miarę możliwości dokonać poprawek. Jak widać z braku umiaru ciężko się wyleczyć ;) Szkoda tylko że w zamkniętym kadłubie i tak niewiele będzie widać z tej pracy bo to mój pierwszy model z tak "zaawansowanym" wnętrzem ;) hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace powoli idą do przodu. Zgodnie z sugestiami Mikołaja oczyściłem trochę wnętrze. Model jest obecnie pomalowany podkładem a spód już właściwym kolorem który jednak na zdjęciach niczym nie różni się od surfacera, wykonałem też pierwszy raz delikatny preshading.

 

p8160194.jpg

p8160197.jpg

p8160200.jpg

p8160202.jpg

p8170203.jpg

p8170204.jpg

p8170205a.jpg

 

I teraz pytanie. Jaki kolor powinny mieć wnęki na podwozie? W instrukcji jest Silver, zdjęć żadnych kolorowych nie znalazłem ale oglądając zdjęcia innych modeli widzę że większość ma chyba Metallic Blue Green.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, aby ktokolwiek mógł udzielić pewnej i autorytatywnej odpowiedzi. W związku z tym niezależnie jaki wariant malowania wnęk wybierzesz, to raczej nikt nie będzie czynił zarzutów.

 

Ja w swoim pomalowałem wnęki na aotake-iro, głównie z tego powodu że niebieskawy metalik ładnie wygląda i ożywia model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, aby ktokolwiek mógł udzielić pewnej i autorytatywnej odpowiedzi. W związku z tym niezależnie jaki wariant malowania wnęk wybierzesz, to raczej nikt nie będzie czynił zarzutów.

 

Ja w swoim pomalowałem wnęki na aotake-iro, głównie z tego powodu że niebieskawy metalik ładnie wygląda i ożywia model.

 

Prawdę mówiąc to w farby zaopatrywałem się w oparciu o instrukcję. U mnie w mieście mogę dostać tylko pactry ale raczej nie mają żadnego odpowiednika więc siłą rzeczy chyba będę zmuszony pomalować na srebrno a na zamawianie przez internet szkoda czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Szkoda czasu" - to pojęcie ja wykluczam z mojego poglądu na modelarstwo.

W czasie tego "straconego czasu" możesz porobić inne elementy modelu.

 

Może źle to zabrzmiało ale jest piątek wieczór, jeśli dziś złożę zamówienie to farbę dostanę pewnie ok. środy. Oczywiście że bym poczekał ale skoro już rozwialiśmy wątpliwości że nie będzie to błędem to zrobię wg. instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz żałował, że nie zamówiłeś farby wysyłkowo jak tylko zaczniesz malować srebrną lub aluminiową Pactrą. Te kolory w ich wydaniu to porażka. I to całkowita. Reszta palety nie jest zła, sam czasem używam, ale te dwa są katastrofalne. Summa summarum i tak trzeba będzie kupić inne farby więc wyjdzie na jedno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie raz malowałem srebrną, aluminiową i stalową Pactrą i wcale nie uważam żeby były złe, może źle trafiłeś bo z tego co wiem to z tym bywa różnie. Gdybym musiał malować całe skrzydła lub kadłub to może by miało to znaczenie, do małych powierzchni uważam że dają radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przepraszam za wprowadzenie Cię w błąd (a przynajmniej próbę takowego). Z w/w kolorami miałem styczność ponad dziesięć lat temu i później już po nie ani razu nie sięgnąłem. Może być, że się 'cuś' zmieniło . Jeszcze raz 'sorry'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przepraszam za wprowadzenie Cię w błąd (a przynajmniej próbę takowego). Z w/w kolorami miałem styczność ponad dziesięć lat temu i później już po nie ani razu nie sięgnąłem. Może być, że się 'cuś' zmieniło . Jeszcze raz 'sorry'.

 

Może to ja się nie znam albo mam dużą tolerancję ale nie uważam tego za jakąś tragedię ;P

 

p8180207.jpg

p8180213.jpg

 

Na razie robię tym co mam a zamówienia przez internet jak robię to większe niż jedna farbka, na jedno właśnie czekam ale coś się sklep nie spieszy i już tydzień trwa realizacja.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie spokojnie bo widzę, że w temacie o Kate rozpętała się burza w szklance wody na temat farbki której użyłem na dwa psiknięcia. Zdjęcia robione z dużym zoomem, mnie efekt zadowala i wystarczy. Jutro powinienem dać fotki całego pomalowanego już modelu, bo muszę jeszcze nanieść kilka poprawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model po malowaniu prezentuje się tak:

 

p8190227.jpg

p8190228.jpg

p8190229.jpg

p8190231.jpg

p8190232h.jpg

p8190233.jpg

p8190234.jpg

 

Niestety spasowanie owiewki na sucho wygląda słabiutko, sporo zabawy z tym będzie. Zastanawiam się też czy przecinać ją i robić z odkrytym strzelcem czy zamkniętą. Trochę się boję ciąć żeby całkiem jej nie zepsuć. Proszę też o radę czy robić jakieś ślady eksploatacji, jeśli tak to co będzie w dobrym guście i jakiej metody radzicie użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.